Nieuws- en Advertenteb 1 ad voor Zeeuwsch- VI aan deren. No. 34. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940. 56e Jaarg. Raadsverslag. BANGE DAGEN. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 30 Juli 1940. Aanwezig de heeren H. Smies, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Ha melink, C. van Bendegem en U. Sijtema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 3. Voorstel op het verzoek van Mej. C. T. Kolfer- Moerdijk om eervol ontslag als verloskundige, zulks met ingang van 1 Oct. 1940. Mej. Kolfer-Moerdijk heeft, we gens het in Sept. a.s. bereiken van haar 65 jarigen leeftijd, eer vol ontslag gevraagd als verlos kundige in deze gemeente. Zij is door den Raad bij besluit van den 28 Juni 1904 als zoodanig benoemd. B. en W. stellen voor aan Mej. Kolfer-Moerdijk eervol ontslag als verloskundige te verleenen, met ingang van 1 Oct. 1940, onder dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten. In de volgende vergadering zal dan een voorstel worden gedaan ter voorziening in deze vacature. Z. h. s. alzoo besloten. 4. Voorstel op het verzoek van P. Schtijven om terug gave van verlofsrecht over drie kwartalen. Aangezien in het perceel van dezen verlofhouder een vergun ning voor den verkoop van ster ken drank is gekomen, heeft adressant recht op teruggave van verlofsrecht over 3 kwartalen van het verlofsjaar 1940/41. B. en W. stellen voor het ver zoek van Scheijven in te willigen en hem teruggave te verleenen van 3 kwartalen van het door hem betaalde recht, zijnde f 18,75. Z. h. s. alzoo besloten. 5. Voorstel tot wijziging van de Gemeente-begrooting dienst 1940. FEUILLETON 14) Uit de verte hoorden we wel dra weer de doffe slagen van ontploffende bommen de bom menwerpers stortten daar waar- BChijnijjk hun dood en vernieling zaaiende last uit. Dan keerden ze weer terug, nogmaals hevig beschoten, doch ook dit vuur had blijkbaar geen uitwerking op de machines, sneller vliegend dan toen ze bierheen kwamen, ver dwenen ze in Oostelijke richting. Zoo verliep de morgen van deze dag steeds maar overvliegende en weer terugkeerende vlieg tuigen, afweer en ontploöiDgen in de verte. Daar woedde de oorlog in alle hevigheid. 's Middags was het iets rustiger in de lucht, doch toen werd de aandacht weer afgeleid naar iets anders. Er was geloop in de richtiDg Drieschouwen men bad daar de eerste Duitschers gezien zoo ging het gerucht, doch be vestiging konden we hiervan niet krygen. Wel waren er jDuitsche motorrijders gezien tn B. en W. stellen voor deze wijziging vast te stellen volgens het overgelegde ontwerp. Z. h. s. alzoo besloten. 6. Voorstel tot het vaststellen van den staat van oninbare posten dienst 1939. B. en W. stellen voor de pos ten (1 schoolgeld a f3,65 en 1 hondenbelasting a f4,25) onin baar te verklaren. Z. h. s. alzoo besloten. 7. Aanbieding van diverse re keningen dienst 1939. Uit de aanwezige gegevens van de Gemeenterekening dienst 1939 kunnen de navolgende cijfers worden medegedeeld Gewone dienst Ontvangsten f284 816 15 Uitgaven 270.286.33 Batig slot f 14.529 82 Kapitaaldienst Ontvangsten f 31.02403 Uitgaven 24 419.12 Batig slot f 6.604.91 De rekening van het Gasbedrijf dienst 1939 sluit met de volgende cijfers Afdeeling 1. Batenf 84 224.13 Lasten84.224 13 Afdeeling II. Kap. inkomsten. f 48 904 21 uitgaven 34 734 25 Batig slot f 14 169 96 De rekening van het Vlcesch- keuringsbedrijf dienst 1939 sluit met de volgende cijfers Afdeeling 1. Batenf 4 565 87 Lasten4.565.87 Afdeeling II. Kap. inkomstenf 1.112.14 uitgaven 1.11214 De rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1939 sluit met de volgende cijfers Werkelijke inkomsten f14 113.25 uitgaven „14.113 25 den omtrek van Koewacht en Zuiddorpe, dus lag het voor de band, dat ze nu ook wel spoedig hier zouden verschijnen. Wat zich echter precies in het grens gebied afspeelde wisten we weer niet, want de allerwildste, voor alsnog niet te controleeren be richten, deden de ronde. De spanning werd sleedB groo- ter, toen tegen den avond een vrij groot aantal Belgische motor rijders in onze gemeente ver schenen, die posten betrokken en patrouilleerden vanaf den Kinderdijk tot den Buthdyk. Dat beloofde weinig goeds en de bezorgdheid bij de burgery nam nog toe, toen bekend werd, dat de menschen reeds om 8 uur binnenshuis moesten zyn, want, zoo zeide men, er zouden waar schijnlijk in den laten avond of den komenden nacht straatge vechten geleverd worden tus- schen deze Waalsche motor rijders en de Duitschers, als die komen mochten. En dit gevaar was lang niet denkbeeldig, nu de eerste Duitscbe soldaten de grens van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen hadden overschre den. De Walen veroorzaakten hier overigens al genoeg schrik onder de menschen. Met de UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 50. - Postrek. 60263. B. en W. stellen voor, voor deze rekeningen een commissie te benoemen, waarvan de leden door den Voorz. worden aange wezen. Voor de gemeenterekening wor den aangewezen de h.h Van de Bilt, Smies, en De Ruijter. Voor het gasbedrijf, vleesch- keuringsbedrijf en het Burg. Arm bestuur de h.h. De Jonge, Goos sen en Sijtema. Mededeeling. De VOORZ. deelt mede dat door de Gekro geklaagd is over de onthuiding van dieren, ter plaatse waar die gestorven zijn. Hieromtrent is een brief ontvangen en er wordt op aangedrongen om de dieren die op een bepaalde plaats gestorven zijn, daar niet van de huid te ontdoen, doch dit aan die dienst over te laten en deze bepaling ook in de desbe treffende verordening vast te leggen. Dhr. DE RUIJTER vraagt of de waarde yan de huiden dan aan de betrokkenen terug betaald wordt. De VOORZ. bevestigt dit en zelfs zal dit nog iets meer be dragen. De verordening zal dan alzoo gewijzigd worden. Omvraag. Dhr. HAMELINK vestigt de aandacht op een stukje van de Zeestraat, dat zeer slecht ligt. Hij zou daar zeer binnenkort verbetering willen aanbrengen. De VOORZ. zegt dat dit ook de aandacht van B. en W. heeft. Er liggen daar groote en zeer sterke keien, en de straat is daar dan ook niet versleten, doch zou eens uitgebroken moeten worden. Thans is daar echter geen geld meer voor op de loopende dienst, dus zal gewacht moeten worden tot het volgend jaar, evenals in de Oude Wijk Met het geld moet thans zuinig omgegaan worden. Dhr. HAMELINK zegt datalet toch de verkeersader van Axel is en hij gelooft ook wel, dat het revolver in de hand dwongen ze ieder om naar binnen te gaan, en het spreekt vanzelf, dat deze sommatie niet herhaald behoefde te worden. De straten, waar de Walen zich vertoonden, lagen dan ook in een ommezien als uitgestorven. Kaetterend vlogen de zware motoren door de straten, terwyl de menschen angstig in hun huizen zaten te wachten op de dingen die komen zouden. Niemand waagde het dan ook voorloopig om naar bed te gaan, want er bestond geen twijfel meer, of het zou een onrustige nacht worden. Echter, er gebeurde de eerste u>-en, voor zoover we konden waarnemen, niets bijzonders, wat evenwel de spanning en onzeker heid nog deed toenemen. Dan, tegen een uur of elf, klonken de eerste zware slagen. We dachten dat er een brug of wegdek op geblazen werd en tuurden naar buiten. Uit Zuidelijke richting, van de Belgische grens kwam het geluid der dcffe slagenwe zagen lichtflitsen langs den nachtelyken sterrenhemel schie ten als van ver verwijderde bliksemstralen en dan boorden we weer ontploffingen. We ont waarden ook een roode gloed ADVERTENTIËN van 1 lot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lt ure. geld voor verbetering niet uit de loopende dienst genomen kan worden, maar er zou toch een groot verkeersbelang mee gediend worden. En een verkeersbelang dienen is toch ook een bewijs van solied beheer. Dhr. SCHIEMAN vraagt le of tijdens de bezetting alhier som mige menschen tewerk gesteld zijn: hij heeft vernomen, dat niet alle betaald zijn. 2e of de men schen die schade geleden hebben, daarvoor ook reeds vergoeding ontvangen hebben De VOORZ. antwoordde, dat hiervoor een comité bestaat en dat een en ander besproken is. Pogingen worden aangewend om tot een bevredigende regeling te komen en dit is ook aan de be trokkenen medegedeeld. Wat de eerste vraag betreft, dit zal hij nader onderzoeken daar hem hiervan niets bekend is. Dhr. DE RUIJTER had ook een en ander over de bestrating willen zeggen, doch nu hij het antwoord aan dhr. Hamelink gehoord heeft, zal hij nu maar wachten tot de volgende begrooting. Dhr. De Ruijter vraagt verder hoe het nu zal gaan met de uit- keering aan werkloozen, nu daar verandering in gekomen is Zoo ook met de straatverlichting in den komenden winter. De VOORZ zegt dat de straat verlichting thans is uitgeschakeld. Hij acht het dan ook 't best om deze vraag in handen te stellen van den voorzitter der gascom- missie. Een en ander kan daar dan besproken worden. Wat de werkloozenzorg betreft, deze wordt 17 a 18000 gulden ingekrompen. Wij zouden dan geen uitkeering meer krijgen uit het werkloosheidssubsidiefonds, zoodat deze 17 a 18000 gulden dan ten laste komen van de ge meente. Dhr. DE RUIJTER vraagt of dit storend zal werken op de begrooting. De VOORZ. zegt, dat dit niet het geval is Dhr. 't GILDE wil zich niet mengen in het persoonlijk beleid in het Zuidendaar woedde waarschijnlijk een zware braad. Het werd middernachtde ont ploffingen, die steeds naderbij scüenen te komen, hielden aan en we waagden het niet om ons ter ruste te begeven De slagen waren soms zoo hevig, dat de ruiten rinkelden en alles dreunde. Wat zou er plaats vinden in onze naaste omgeving, vroegen we ons angstig at Wie weet, hoeveel vernieling er reeds was aangericht. Tenslotte, door slaap overmand, zijn we een beetje ingedut, telkens echter opge schrikt door dreunende slagen. Ea zoo is het den ganschen nacht doorgegaan, totdat de zon weer aan de Oosterkim verrees. E n bange, vrijwel slapelooze nacht was gelukkig voorbij; een nieuwe dag was weer aangelicht, die naar we hoopten, ons althans eenige rust zou brengen. Helaas, bitter zouden wedaarin teleurgesteld worden, hoe hoop vol ook aanvankelijk het begin was. Het zou een bange dag worden en nog voor de avond zou zyn gevallen, zouden we reeds duizend angsten uitgestaan hebben. En een nog vreesalijker nacht, die we nooit zullen ver geten, sou op deao dag volgen» van den Voorzitter maar zou toch gaarne zien, dat de Raad ook in de toekomst weer geregeld bij elkaar komt. Het is nu toch al wat lang geleden sedert de laatste zitting gehouden is. De VOORZ. geeft dit toe, doch achtte het niet noodzakelijk om vroeger te vergaderen. Ieder had het druk en nu had hij onder deze moeilijke omstandigheden de Raad liever niet bijeen willen roepen. Maar zijn er bijzondere zaken te behandelen, dan zal hij zeker de Raad ook in de toe komst, evenals voorheen, bijeen roepen, als dit noodig is. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de vergadering door den VOORZ op de ge bruikelijke wijze gesloten. De Nederlandsche Unie. De R.K. Staatspartij heeft in een brief tot de kring- en afdee- lingsbesturen tot aansluiting bij de Nederlandsche Unie geadvi seerd. Aan de Maasbode ont- leenen wij uit dezen brief hot volgende De voorzitters van de zes groote politieke partijen zijn als haar vertrouwensmannen bij herhaling bijeen geweest en zij bleken ai- gemeen de noodzakelijkheid te gevoelen, de handen ineen te slaan, naar een nationale concen tratie te streven en daarvan in het openbaar mededeeling te doen. Zij zijn daarbij bovendien in contact getreden met eenige op den voorgrond tredende per sonen buiten den kring van het eigenlijke politieke leven in ons land, personen van verschillende politieke schakeering, die in het verband van een door hen reeds eerder gestichte werk- en studie gemeenschap (De Nederlandsche Gemeenschap) omstreeks dien zelfden tijd het voornemen hadden opgevat zich met een manifest tot het Nederlaudsche volk te richten. Hoewel deze samenwerking voor hetzelfde doel tot volledige Hadden we reeds gevreesd, doch steeds in stilte gehoopt dat de vrees ongegrond zou zijn, dat de oorlogsgeesel ook onze vreedzame gemeente zou treffen, aan den avondstond zou dit alles droeve werkelijkheid blijken. Wel van zeer nabij zouden we met het oorlogsgeweld kennis maken. Dinsdag 21 M^i. Na den doorgestanen bangen, laat ons maar zeggen slapelooz n nacht, waren we bly dat de morgenstond weer was aange broken. We gingen eens naar buiten en daar bleek alles ruspg te zijn, Ook in Axel was all-s rustig en dat vormde feitelijk reeds een biyde verrassing, want eerlijk gezegd, we hadden bet ons anders voorgesteld na het del8che geareun iu den at«e!oo pen nacht. Er w ren reeds v» 1 menschen op de been, die het allen druk hadden over bet ge beurde, maar wat er nu eigen lijk had plaatsgegrepen, wisten ze ook niet. Het bleef bij gis singen an daar moesten we ons mee tevreden stellen. (Wordt vervolgd), AXELSCHE BS cou De oorlog In onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1