ZecdfazOML Pj&cA est dc/d in de /jtyp Binnenland. Gemengd Nieuws. zoowel dhr. Van de Bilt als dhr. Schieman bevredigd. Dhr. SCHIEMAN acht het By- locqueplein niet geschikt voor speelplaats. Het is daar ook te gevaarlijk voor de kinderen, in verband met het autoverkeer. En wat het spelen in het zand betreft, als het nog zand was zou hij het nog zoo erg niet vinden, maar als het geregend heeft wordt het modder en dan is het voor de moeders ook niet aangenaam als de kinderen onder de modder thuiskomen. Spr. zou het plein geheel willen beplanten, dat zou een geheel ander aanzien geven, en het zou daar dan een aardig parkje worden, maar een goede speelplaats is er nooit van te maken. Dhr. HAMELINK wil den vin ger leggen op een wonde plek in onze gemeente. Er is nooit ge- zo- g! voor een behoorlijke speel plaats in de gemeente. Het blijkt dat het daar vrijgekomen stukje grond thans een twistappel vormt voor velen. Hij hoopt dan ook, dat er verbetering zal komen in deze aangelegenheid. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MQnhardtjesDoos 10 en 50 ct. Dhr. 't GILDE kan zich ver eenigen met hetgeen dhr. Hame link gezegd heeft. Het ziet er daar inderdaad weinig fraai uit. De boompjes staan ontbladerd en dat biedt een allesbehalve fraaien aanblik. De VOORZ. zeide dat het beste is een en ander aan B. en W. over te laten, die al het mogelijke zullen doen om daar verbetering aan te brengen. i. Als antwoord op de schrif telijk gestelde vragen van den heer C. Hamelink, luidende 1. Zijn B. en W. niet van oor deel dat de circulaire d.d. 6 Jan. 1940, betreffende krotopruiming, verzonden door den Minister van Binnenlandsche Zaken en nader ondersteund door het College van Ged. Stalen van Zeeland, ook voor onze gemeente actueele be- teekenis heeft, wijl in onze ge meente tal van krotten door men- schen worden bewoond, terwijl nog meerdere betere woningen ledig staan? 2. Beschikken B en W. over een volledig overzicht van de stand der woningmarkt, de staat en de grootte der beschikbare wo ningen in de gemeente; Zoo ja, wil het College dit dan den Raad overleggen en zoo neen, dan op korte termijn een onderzoek, noodig voor een der gelijk overzicht, doen instellen deelen B en W. mede, dat thans met het verbod om geen enkele woning aan zijn bestemming te ontrekken aan opruiming van woningen niet kan worden ge dacht. Bij de ontvangst van het door vrager genoemde schrijven heeft het College ook dit punt onder de oogen gezien en vond de noodzakelijkheid niet direct aanwezig om tal van kleinere woningen op te ruimen, die daar voor in de termen zouden kunnen vallen. Ons College staat even wel niet onsympathiek tegen deze aangelegenheid. Wel is waar staan meerdere woningen ledig, doch de hoogere huur, die voor dergelijke per- ceelen gevraagd wordt, kunnen door vele menschen, met zeer beperkte inkomens, niet worden opgebracht. B. en W. beschikken ten alle tijde over den stand van de wo ningmarkt. Thans bedraagt het aantal beschikbare woningen van de door vrager bedoelde categorie 27, welk aantal dagelijks ver andert. Zoo noodig kan op verzoek deze straatsgewijs worden opge geven. De VOORZ. zeide, dat het college er niet onsympathiek tegenover stwi, doch door de drukte van den laatsten tijd is er niet veel van gekomen om een behoorlijk rapport hierover uit te brengen. Er zal evenwel de noodige aandacht aan besteed worden. (Slot volgt.) Demonstraties voor het Huis van Oranje verboden In opdracht van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied wordt bekend gemaakt Met het oog op de in de ko mende weken vallende gedenk dagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche ge bied met allen nadruk er op merkzaam opgemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het al gemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde per sonen, welke rechtstreeks of on rechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezette macht is ge richt, met gestrengheid zal wor den vervolgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezet tende machtzijnook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen [iet Groot-Duitsche rijk hardnek kig voortzet, te beschouwen. Het dragen van Insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan ge bouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelin gen, welke de strekking hebben aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt, za zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en be toogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet ple gen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den Rijkscom missaris over de Duitsche rechts pleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering ge bracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr 33 1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing gebracht worden. De Duitsche en de Nederland sche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekend making te handhaven. De verliescijfers van onze weermacht. Volgens off(cieele opgave ver meldt de verlieslijst der Neder landsche weermacht voor de oor logsdagen 10—14 Mei 2890 doo- den, 6889 gewonden en 29 ver misten. Ned schip bestookt door Brttsch vliegtuig. Woensdagmiddag is de boot „De IJssel" van den dienst Am sterdamZwolle door een Britsch vliegtuig met bommen en mitrail- leurvuur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den op- bouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede, dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een ■kwartier varens buiten de Ketel, op het IJsselmeer, door een En- gelsch vliegtuig was aangevallen. Het toestel kwam uit de wolken neergedoken en wierp twee bom men omlaag, welke achter he schip in het water vielen, en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweeden male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor de derde keer terug en bestookte het vaartuig met mitrailleurvuur. Dit mitrailleurvuur veroorzaakte dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, verbond de gewonden voor- loopig. Te Kampen werden de dooden en gewonden met behulp van manschappen van den op bouwdienst van boord gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de hee ren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter Pel uit Enschedé en de dames Maria Pot uit Amsterdam en Trijntje Kors uit Sassenheim. De lichtgewonden hooren allen te Kampen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun wonin gen terugkeeren. Ds. W. L Weiter. Dinsdag is te Den Haag op 90-jarigen leeftijd overleden de oud-hofprediker ds. W. L. Weiter. Hedenmiddag 12 uur vond al daar de teraardebestelling plaats op Oud Eik en Duinen, nadat vooraf in de Groote Kerk een rouwdienst was gehouden. Ds Weiter zag het levenslicht te St. Petersburg, heeft in Duitsch- land gestudeerd, maar kwam toch in Utrecht zijn studie voltooien. Behalve te Bunnik, waar hij op 8 Februari 1875 het predikambt aanvaardde, stond hij te Dedems- vaart, Heemstede, Zwolle en Arn hem en van 1894 tot 1929 diende hij de gemeente van Den Haag. Zoo werden 35 van de 66 dienst jaren in de residentie doorge bracht en zoo werd ook de band met het Koninklijke huis gelegd. Van 1898 tot 1936 heeft ds. Weiter deel uitgemaakt van de commissie tot de zaken der Pro- testantsche kerken in Nzd.-lndië welker president hij in 1911 werd. Sinds 1929 leefde hij te 's Gra- venhage in ruste. AXEL, 2 Augustus 1940. Bij beschikking van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belas- tingmerk. Te Terneuzen hebben zich twee gevallen van encephalitis met doodelijken afloop voorge daan. Een derde kind moest na inenting naar het plaatselijke ziekenhuis worden overgebracht. Het bijna 3-jarig zoontje van den landbouwer De Jong in den Nieuw Neuzenpolder is bij het spelen in een waterput ge vallen en verdronken. Sedert Woensdagmiddag wordt te Terneuzen het 2V, jarig zoontje van den heer De Wilde vermist, men vreest dat de kleine te water is geraakt. Io het ka naal heeft men gedregd, echter zonder resultaat. (Prov. Z. Crt.) Examen Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. Bij het Dinsdag te Terneuzen aangevangen mondeling examen zijn o.a. geslaagd voort Speciaal examenW. J. de Bree, Terneuzen, G. van Bunde ren, Vogelwaarde, F. M den Engelsman, Axel, E. P. M. Fas- saert, Hontenisse, Chr. 't Gilde, Terneuzen, Janneke Goossen, Spui, Adr. L Herrebout, Axel, J. P. van der Heijden, Hulst, C van 't Leven, Terneuzen, KI. Marsilje—Oele, Terneuzen, Joh. J. van den Ouden, Axel, J. C. Priester, Terneuzen, M A. de Regt, Terneuzen, Adr. D. de Ruysscher, Terneuzen, P. J. de Theije, Terneuzen, P. A. Ver- straeten, Clinge, J. P. Voet, Hon tenisse en Corrie Pot, Axel. 8 candidaten werden afgewezen. Normaal examen P. L. Boënne, Hulst, G. J. Buter, Terneuzen, L. F. Butler en P Cappon,Axel. Gisteren zijn o.m. nog geslaagd de dames F. Dekker en G. Heijns- dijk, Axel. 10 candidaten werden afge wezen. (Tern. Crt.) Vergadering Ziekenhuis- verpleging. Zaterdagmiddag werd te Ter neuzen de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Z.-Vlaan- deren (V.Z.Z.V.), onder leiding van den voorzitter den heer M Maas te Biervliet. De voorzitter opende de vergadering, herinne rend aan de moeilijke tijdsom standigheden en elkaar geluk- wenschend, dat de vereeniging geen persoonlijke slachtoffers heeft te betreuren, noch onder haar bestuursleden, noch onder haar leden. Wel zijn er een vijftal getroffenen door granaat scherven of anderszins, die ver pleging in een ziekenhuis van noode hadden. Hoewel het re glement oorlogsmolest uitdrukke lijk als risico voor de vereeniging uitsluit, heeft het bestuur deze gevallen toch voor rekening var, de vereeniging genomen, soepele toepassing als de oorlog niet al te ruïieus in onze finantië.i zou ingrijpen. De voorzitter deelde mede, dat hij een onderhoud had gehad met de voorzitters van de vereeniging voor West- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Maatschappij voor Geneeskunst om in ons gewest tot een groote onderlinge vereeniging te komen voor ziekenhuisverpleging. De dokters hebben hun ziekenfonds. Als zij dat alleen zouden hebben, wat uitsluitend op hun weg ligt, en wij de ziekenhuisverpleging, een geheel ander onderdeel, dan zou vooral in onzen tijd een mooie eenheid en samenwerking worden gedemonstreerd, in het belang van dezelfde patiënten, uitgenomen den weistandsgrens. De beide genoemde voorzitters zegden hun medewerking ten deze toe. Door de ook over ons land gekomen oorlog is van verdere uitwerking nog niet vernomen. De notulen der vorige algemeene vergadering werden goedgekeurd Dan kwam het jaarverslag aan de orde van den secretaris-penning meester, den heer J. A. Meertens te Terneuzen. De voorzitter wees er allereerst op, dat onze nieuwe kantoorgebouw bijna klaar is en binnen enkele weken geopend zal worden. Het verslag geeft aan, dat op 31 December 1939 het aantal leden 11736 bedroeg, dat is 396 meer dan het vorige jaar, en waarvan 3655 tevens lid zijn van het operatiefonds en 807 van het operatie- en specialisten fonds. In 1939 hadden wij 383 gevallen te verzorgen met 5005 ligdagen. De uitkomsten der rekening waren goed. Bereids is met Maart dan ook weer tot verhooging van uitkeeringen over gegaan. De totale inkomsten be droegen over 1939 f36045.62, en de uitgaven f25441.31, alzoo een batig saldo van f 10604.31, Ongeacht de invloed op de geldmarkt van de huidige oor logsomstandigheden kan het bezit der vereeniging veilig op f 35000 worden gesteld, waarmee dan de reserve-eischen om onverwachte tegenslagen op te vangen ruim is voldaan. De heeren D van den Berg te Axel, M. Maas te Biervliet en J. Verlinde te Ter neuzen traden periodiek af als bestuurslid. Zij werden bij en kele candidaatstelling herkozen verklaard. In de vacature wijlen M. de Jonge werd bij enkele candidaatstelling gekozen ver klaard de heer C. P. G. Ververs te Terneuzen. In de vacature Risseeuw, die meende plaats te moeten maken voor een jongeren kracht, werd bij enkele candi daatstelling verkozen verklaard de heer E. A. van Rosevelt, Bur gemeester te Schoondijke. In de vacature Weststrate (niet herkies baar) werd als lid van de con- tröle-commissie gekozen de heer A. M. Moggré te Terneuzen. Een voorstel Axel om te onderzoeken de algemeene vergadering op een anderen tijd te houden werd ver worpen. De vergadering kende meer belang toe aan de rekening dan aan de begrooting. Een voorstel Axel om het stemrecht ten algemeene vergadering te onderzoeken, werd eveneens ver worpen vooral in onze tijd en na de meerdere besprekingen aan dit onderwerp reeds gewijd, kwam het gewenscht voor deze materie te laten rusten. Een voorstel Sluis om de wachttijd voor de drie fondsen om 3 maanden te stellen inplaats van 6, werd ver worpen. Aangenomen werd een voorstel van het algemeen bestuur om de wachttijd voor fonds A (ziekenhuisverpleging) op 3 maan den te stellen. De begrooting voor 1940 werd aangenomen tot een eindbedrag van f 38000. De voorzitter deelde hierbij mede, dat de heer P. Meertens is be noemd tot administrateur en in functie treedt, zoodra het nieuwe kantoorgebouw gereed zal zijn. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een boodschaptasch met porte- monnaie, inhoudende eenig geld. Veldw. Griep. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 4 AUG. 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Ds. van Oaveren Nam. 2 30 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Nam. 2.30 Dezelfde Zondagavond 7 ure Ds. F. A. den Boeft, van Rjtterdam. Zitplaatsen vrij. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam, 2.30 De „Bnlgla" gelicht. Kort na het uitbreken van den oorlog is te Vlissingen hei be kende marinevaartuig, de „Bulgia" toen het de binnenhaven invoer door een bom getroffen en ge zonken. Van de 15 manschappen ontkwamen er slechts 2; de 13 anderen gingen met hun schip te gronde. Door allerlei omstandigheden kon pas Dinsdag tot het lichten van de Bulgia worden overgegaan. Het wrak, dat aan de voorzijde getroffen bleek, is na veel moeite aan den wal gezet, waarna door eenige leden van de afd. Vlis singen van het Roode Kruis de

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2