lioop eerst een andere tandpasta Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3S. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Iiaadsverslag. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. I elef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lt ure. Zitting van 30 Juli 1940. Aanwezig de heeren H. Smies, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Ha melink, C. van Bendegem en U Sijtema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. Na de gebruikelijke opening van de zitting met gebed sprak de Voorz. een rede uit, welke reeds in ons vorig nummer is opgenomen. Dhr. DIELEMAN heeft hierop als volgt geantwoord Mijnheer de Voorzitter, Het is mij een behoefte U van deze plaats namens den Raad hartelijk te danken voor al het geen ge in de zeer moeilijke dagen die we hier doorleefd heb ben, hebt gedaan voor de burgerij van Axel in de eerste plaats, voor die van Krabbendijke en Rilland Bath in de tweede plaats. Ik heb van zeer nabij Mijnh. de Voorz. Uwen zeer moeilijken arbeid gezien en ik weet dat ge dag en nacht niet van Uw plaats geweken zijt. Wij noemen dit de rechte man op de rechte plaats. Onzen hartelijken dank daarvoor. En ook Uw ambtenaren M. de Voorz. van hoog tot laag en van laag tot hoog komen een woord van dank toe voor hun bereid willigheid en ijver aan den dag gelegd. Ook zij allen hebben getoond hun ambten waardig te bekleeden, door U zeer trouw ter zijde te staan en op Uw wen ken klaar te staan. Uw Raad, M. de Voorz., hoopt al deze fei ten te waardeeren en spreekt daarbij den wensch uit dat ge nog lang met Uw staf van amb tenaren in deze gemeente zult mogen arbeiden tot welzijn van de Axelsche burgerij. De VOORZ. zegde dhr. Diele man dank voor deze woorden en stelde daarna aan de orde de agenda. FEUILLETON De oorlog in onze omgeving. 13) Nadat ze Zaterdag alles wat wielen had, bijeengegaard had den, zoowel in als buiten de gemeente en ook nog heel wat hadden ingeslagen „op de bon", zijn ze nu eensklaps vertrokken. Voor velen was dit een opluch ting, vooral nu ze de laatste dagen zooveel aandacht aan de verdediging van onze omgeving hadden besteed. Anderen echter, die nog een aardig sommetje tegoed hadden van de Franschen, hetzy van meegenomen auto's, rijwielen, schoenen, levensmid delen enz waren er minder gerust op, want aan de uitge reikte bonnen voor gevorderde goederen en andere eigendom men, werd niet bijster veel waarde gehecht. Men had van zelfsprekend liever voor alles contante betaling gehad. Immers, het is beter één vogel in de hand dan tien in de lucht te hebben. Maar ja, het is oorlog.... Dat ondervond men ook op bet poit- en telegraafkantoor alhier. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Trnrnl n^n naam* rr u reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube60,°40, en25 et" 1. Notulen. Deze werden aangehouden, aan gezien ze nog niet in druk waren verschenen. 2. Ingekomen stukken en mede deelingen. a. Bericht van het Departement van Handel, Nijverheid Scheep vaart, houdende goedkeuring van de verordening, ingevolge de Winkelsluitingswet, wat betreft de sluiting van kapperszaken op de Maandagen. b. Bericht van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging van de Gemeentebe- grooting, dienst 1939. c. Bericht van Ged. Staten, waarbij machtiging wordt ver leend tot het doen van uitgaven tot het totaal der bedragen, voor komende op de posten van den gewonen dienst der begrooting dienst 1940, aangezien deze be grooting nog niet goedgekeurd is. d. Bericht van Ged. Staten, houdende mededeeling van de goede ontvangst van de wijziging van de Algemeene Politieveror dening. e. Dankbetuigingen van de Gemeentebesturen van Krabben dijke en Rilland Bath voor de goede zorgen aan de ingezetenen van die gemeenten besteed, tijdens de evacuatie. Deze luiden als volgt Krabbendijke, 3 Juli 1940. Aan den Raad der gemeente Axel, De Raad van de gemeente Krabbendijke heeft in zijn verga dering van 29 Juni j.l. besloten een dankbetuiging te doen toe- comen aan Uw gemeentebestuur voor de genoten gastvrijheid in Jw gemeente voor de burger bevolking tijdens de evacuatie. 3aar hadden ook enkele militai ren hun intrek genomen en voor die den aftocht bliezen, hadden ze zoowat alles vernield of on bruikbaar gemaakt. Ook dat brengt de oorlogstoestand met zich mede.. Overigens zijn we er hier nog zeer schappelijk van afgekomen wat de vernielingen betreft. Wat we tenminste hieromtrent uit het ▼oorgevallene in omliggende ge meenten konden opmaken, moet het daar heel wat erger geweest z\jn. Zoo waren we dus plotseling en onverwacht van de bondge- nooten af binnen onze gemeente. Men zei dat ze nog in de buiten wijken vertoefden en aanstalten maakten om achter het kanaal Gent-Terneuzen terug te trekken. Niettegenstaande het feit, dat alle openbare diensten overstelpt waren met werk, is er gezorgd, dat al onze inwoners goed ver zorgd werden, er werd zelfs nog rekening gehouden met geuitte wenschen. Wij mogen U verzoeken, den welgemeenden dank onzer inge zetenen aan Uw ingezetenen te willen overbrengen. Zonder twijfel zullen in de achter ons liggende spannende dagen banden van vriendschap gesloten zijn tusschen beide ge meenten, welke ook in rustiger tijden bestendigd zullen worden. Burgemeester en Wethouders van Krabbendijke. Rilland-Bath, 27Juni 1940 Aan het gemeentebestuur van Axel, Nu de bevolking onzer ge meente op een enkele uitzonde ring na, weder alhier is terug gekeerd, is het ons een behoefte Uwe gemeente en inzonderheid degenen, die in de evacuatie- maatregelen een werkzaam aan deel hebben gehad, hartelijk dank te zeggen, voor alles wat ten behoeve onzer afgevoerde burger bevolking is gedaan. Het is daarbij duidelijk geble ken, dat allen, zoowel de vluch telingen als de personen, die hun hebben gehuisvest, hebben be grepen, dat men zich in de moei lijke omstandigheden moest schik ken; klachten van beteekenis zijn niet gehoord. Het is dan ook zeer te waar deeren en wij doen dit ten volle dat de gemeente Axe de Nederlandsche traditie van gastvrijheid verleenen volkomen heeft verstaan en toegepast. Wij hopen ondertusschen, dat wij niet meer genoodzaakt zullen 's Avonds ging het gerucht, dat 's nachts de Duitscbe troepen zouden komen, doch dit iB bij een gerucht gebleven. Ook werd aangeraden om kurken onder de ramen te zetten, voor het springen van ruiten te beperken, daar de terugtrekkende troepen waarschijnlijk de beide bruggen ts Sluiskil in de lucbt zouden laten vliegen, Ook dit ii dezen dag nog niet het geval geweest. Maar toch hebben velen voor zorgsmaatregelen genomen. Tal rijke menschen zijn dien nacht ook niet ter ruste gegaan, omdat ze de Duitsehers werkelijk ver wachtten. Alles is echter rustig gebleven, want we zagen geen Franschen en Belgen meer en hoorden evenmin vliegmachines. Een dag vol emotie's was weer ten einde. Dat het rustig zou bljjven, konden we ons moeilijk indenken, want na het verdwijnen der Fransche troepen zou cns toch weer wel iets anders staan te wachten. De gebeurte nissen volgden elkander zoo snel op, dat alles om ons heen dui zelde. Ons eigen landje, ons eigen gezichtsveld en ons oriön- teeringsvermogen werd steeds kleiner. We wisten nog slechts wat er in Axel plaats vondhet ging er nu al op lijken dat we ook van de buitenwijken geïso leerd zouden worden. Maandag 20 Mei. Een veelbewogen dag. Zooals vrijwel alle voorgaande oorlogsdagen, is ook deze dag aangelicht met eea helderen worden van Uw diensten gebruik te moeten maken. Mocht het voorkomen, dat wij inwoners uit de gemeente Axe wegens evacuatie hulp moesten bieden, dan zouden wij weder- keerig daaraan zooveel mogelijk tegemoetkoming trachten te ver leenen. Wij verzoeken U nog onze dankbetuiging tevens over te willen brengen aan het personeel van het evacuatie-bureau. Burgemeester en Wethouders van Rilland-Bath. f. Bericht van aanneming van de benoeming van A. J. Fermont als bode-klerk ter secretarie. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. g. Naar aanleiding van de ge stelde vraag van dhr! Sijtema, in de laatste vergadering gedaan, of „B. en W. willen nagaan of de „wenschelijkheid aanwezig is om „den ophaaldienst van huisvuil „tweemaal per week te laten „functioneeren, gezien dat op .enkele plaatsen en hoeken en „slooten als stortplaats gebezigd .wordt." B. en W. achten de noodzake lijkheid niet aanwezig om de op haaldienst van huisvuil uit te breiden. Op enkele plaatsen in de ge meente wordt wel is waar tegen het verbod van vuilnis neer te werpen gezondigd, doch van de zijde der gemeente-politie zal scherper toezicht hierop worden uitgeoefend. De VOORZ. voegde hieraan nog toe, het niet noodig te ach ten om tot een tweede ophaal dienst over te gaan. Mocht dit later noodig blijken, dan kan een en ander nog onder het oog worden gezien. hemel. Weldra koesterden de zonnestralen ons vruchtbare pol derland, waarover thans ook de oorlogsgeesel begon te striemen. Want steeds meer ging het er op lijken, dat ook bier in dit boekje van Nederland, het anders zoo rustige Zeeuwsch Vlaande ren, wonden zouden geslagen worden, die moeilijk te heelen zijn. De actie in de lucht werd steeds grooter en ook in de lagere regionen gingen de Fran schen en Belgen voort met het aanleggen van versterkingen, wat ons allen met zorg vervulde. Zou ons groenende polderland ook nog doordrenkt worden met dierbaar bloed We trachtten deze gedachte uit ons weg te bannen, maar toch bleef ze voort durend pijnlijk knagen en liet ons geen oogenblik met rust. Weliswaar merkten we van al deze toebereidselen weinig 'in onze gemeente,doch de menschen die van buiten kwamen vertelden ons hunne waarnemingen en die ieten geen twijfel over; ot de Franschen en Balgen waren in de buitenwijken druk bezig met alles zooveel mogeljjk in Btaat van verdediging te brengen. Zoo werden boomen omgehakt of inkepingen gemaakt om er Dhr. SIJTEMA nam met deze verklaring genoegen. h. Als antwoord op de vraag van dhr. C. Schieman, om le straatnaamborden op het Byloc- queplein aan te brengenen 2e de zandbakken, welke oorspron kelijk bestemd waren voor kin derspeelplaatsen en thans voor de omwonenden veel ongerief veroorzaken, te verwijderen en een andere bestemming daaraan te geven, deelen B. en W. mede, dat de gemeente-opzichter op dracht heeft gekregen op die plaatsen een klein terras met eenige beplanting aan te brengen. De straatnaamborden zuilen worden besteld. Dhr. VAN DE BILT zeide ac- coord te kunnen gaan met het aanbrengen der naamborden. Doch waar moeten de kinderen dan blijven om te spelen, die kan men toch niet in de schuil kelders steken Hij zou er dan ook liever wat mee wachten en de zaak daar nog niet opruimen. De VOORZ. antwoordde, dat er nog geen geschikte speelplaats is voor de kinderen in de ge meente, doch daar op het plein acht hij het toch ook verder geen geschikte speelplaats meer voor de kinderen. Dhr. VAN DE BILT zou er toch mee willen wachten en daar nog niets opruimen, de kinderen moeten toch ergens een plaatsje hebben om te spelen. De VOORZ. zeide dat het niet de bedoeling is om de kinderen den toegang tot het plein te ont zeggen. Dhr. VAN DE BILT kan zich het ongerief voor de omwonenden niet voorstellen, ook al wordt daar door de kinderen wel eens in het zand gespeeld. Dat levert toch geen ongemak op. Maar als het nu daar niet meer kan, waar moeten ze dan heen De VOORZ. kon daarop nog geen antwoord geven. Dhr. SEGHERS zou er wel eenige beplanting willen aan brengen, doch de kinderen er dan tevens laten spelen, dan zijn een springlading in aan te bren gen, loopgraven en mitrailleur nesten gemaakt, enz. Ook ging men hier en daar de gevaarlijke landmijnen leggen. Met dit alles voor oogen zag het er weinig hoopvol uit in ons kleine polder landje. V Tegen een uur of tien kwamen een groot aantal vliegmachines over. Uit de richting van het kanaal GentTerneuzen werden ze hevig onder vuur genomen, blijkbaar zonder treffers, want de toestellen vlogen verder. We zagen dat ze at en toe ge heel omringd waren door wolkjes van de springende luchtafweer- granaten, waarvan de splinters tot zelfs in onze gemeente terecht kwamen. Een stuk van zoo'n projectiel sloeg dwars door het dak van een woning, zonder daar gelukkig verder onheil aan te richten. Ook in landerijen en tuinen werden overal granaat scherven gevonden, die gretig door de jeugd verzameld werden om te bewaren als „souvenir". We geraakten dus wel terdege zoo langzamerhand in de vuur linie, (Wordt vervolgd), AXELSCHEffiCOURANT.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1