B Schele Hoofdpijn Buitenland. wat er gebeurt in de centrales en de aangesloten bonden. Daarom is voor ieder van onze centrales een Duitsche contact commissie benoemd, die regel matig met ons overleg zal plegpn en van dag tot dag ons wprk volgen kan. Naar ons uitdrukke lijk werd medegedeeld, zal de beweging in haar werkzaamheid ten bate van haar leden in geen enkel opzicht worden belemmerd en blijft ons bestuur de leiding houden. Alles blijft dus normaal functionneeren. E' qoêto oorlogsschade. In aansluiting aan de publica ties omtrent de registratie voor oorlogsschade en de standplaatsen en rayons der schade enquête commissies in de verschillende provincies kan thans worden medegedeeld, dat de bureaux der schade-enquête-commissies Don derdag 25 Juli door het geheele land met hun werkzaamheden zullen beginnen. Alleen in de provincies Zeeland en Groningen nemen de werkzaamheden Vrijdag 26 Juli een aanvang, terwijl in Rotterdam, zooals bekend, reeds eenige weken geleden een schade- enquête-commissie aan het werk is gegaan. Alle instanties, bijv. gemeente besturen, welke gegevens omtrent oorlogsgeweldschade onder haar berusting hebben, kunnen deze thans in handen van de schade- enquête commissies stellen. Par ticulieren kunnen met ingang van de bovengenoemde data zich om inlichtingen inzake oorlogsgeweld schade tot de bureaux der schade enquête-commissies wenden. Dertig lesuren per week by het Middelbaar Onderwijs. De regeering is van plan met 1 September het aantal lessen op gymnasia, H. B. Scholen, lycea en handelsdagscholen te verlagen tot 30 uur pet klas per week. Extra vakken blijven buiten beschou wing. De secretaris generaal waar nemend hoofd van het Departe ment van Onderwijs, heeft naar het Vad. schrijft, over deze mate rie een brief gericht aan besturen en gemeenten. Ten departemente maakt het nog een punt van bespreking uit hoe deze lesuren over het les rooster zullen worden verdeeld. Wel schijnt vast te staan, dat veel van den vervallen schooltijd zal besteed worden aan onderwijs in gymnastiek en sport. Een groote vraag is ook nog, wat de gevolgen van deze beper king voor den leerarenstand zullen zijn. Het is te verwachten, dat een aantal leeraren overcompleet zal raken. Aangezien nog niet bekend is, welke vakken de be perking geldt, is natuurlijk ook niet te zeggen, welke leeraren er door gedupeerd zullen worden. Wel lijkt het echter waarschijnlijk dat in de vakken, waarvoor lee raren overcompleet raken, eerst de tijdelijke leerkrachten ontslagen zullen worden en dat men voorts zoo noodig nog enkele anderen op wachtgeld zal stellen. (N. R. Crt.) Dinsdag is te Rotterdam de nationale collecte gehouden, die de som van f 110 000 heeft op gebracht. Nachteiyke bomaanvallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is tijdens een bom aanval door Engelsche vliegers te Groet in de omgeving van Bergen nabij een noodslachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis, waar de familie L. haar vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarige dochter werden gedood, terwijl twee huisgenooten ernstig en een licht werd gewond. Ook Amersfoort gebombardeerd. Bij een door het nachtelijk duister begunstigden aanval van Engelsche vliegers heeft ook een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort het moeten ontgelden. Een woning werd door een vol treffer getroffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen b hoorden tot het gezin van den sigarenmaker Si J. D. Verder werd de leerlingmachinist der Nederlandsche Spoorwegen M., die zich naar zijn woning begaf, door een granaatscherf getroffer en gedood. Het aantal gewonde is zeer groot. In andere strate is een aantal woningen door brandbommen getroffen, verschil lende huizen zijn vernield. Van talrijke woningen zij i d ruiten gesprongen en dakpa mt van de daken gerukt, in ver schillende straten is een grooti ravage aangericht. "5* Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijn hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhnrdtjes". Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharinaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Het Hon. Ned. Landbouw- comité. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes uit Ulrum werd dezer dagen de gecombi neerde vergadering van het be stuur en de eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouwcomilé te 's-Gravenhage gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mededeelingen of geno men besluiten valt het navolgende te berichten. De organisatie van den landbouw in Nederland. Aan de hand van een door den voorzitter samengestelde nota, werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de toekomstige organisatie van den landbouw in Nederland. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het Kon. Ned. Land- bouwcomité tot 1920 de eenige algemeene landbouworganisatie in Nederland is geweest en dat daarna de confessioneele land bouworganisaties zich uit dit allesomvattende verband hebben afgesplitst. Echter is het Kon. Ned. Land bouwcomilé zich steeds blijven beschouwen als de algemeene landbouw-organisatie, waarvan alle boeren zonder onderscheid van geloofsovertuiging of richting lid kunnen zijn. De sedert opgedane ervaring heeft het Kon. Ned. Landbouw- comité nog versterkt in de van den beginne af gekoesterde op vatting, dat de splitsing noch in het belang van den Nederland- schen boerenstand, noch in dat van het Nederlandsche volk als geheel is. De vergadering was dan ook unaniem van oordeel, dat stappen moeten worden gedaan om zoo ï-poedig mogelijk het ideaal van één algemeene Nederlandsche landbouw-organisatie opnieuw te verwezenlijken. Besloten werd deze aangelegen heid in de eerstvolgende bijeen komst met de confessioneele centrale landbouworganisaties aan de orde te stellen. AXEL, 26 Juli 1940. De agenda voor de a s. Dins dag alhier te houden Raadsver gadering, bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Voorstel op het verzoek van Mej. C. T. Kolfer-Moerdijk om eervol oi tslag als verloskun dige per 1 Oct. 1940. 4. Voorstel op het verzoek van P. Scheijven om teruggave van het verlofsrecht over drie kwartalen. 5. Voorstel tot wijziging van de begrooting 1940. 6. Voorstel tot vaststelling van den staat van oninbare posten, dienstjaar 1939. 7- Aanbieding van diverse rekeningen dienstjaar 1Q3Q. De Oranjerolters. Woensdag vergaderden in Het Centrum alhier de Axelsche Oran- jeruiters'. Het deed den voor zitter, dhr. A. J. Schieman ge noegen alle leden die gemobili seerd waren geweest, weer in den vriendenkring te kunnen br groeten. De oorlog heeft onder de leden geen slachtoffers ge ëischt en dat stemt tot groote dankbaarheid. Van het vastge stelde programma is ook niets neer terecht gekomen. Na afdoening van eenige huis- roudelijke zaken en een rapport van dhr. Verhulst van de ver gadering der Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijvereenigi rgen te Utrecht, volgde een bespreking der komende werkzaamheden. Het valt thans moeilijk om prac- tische oefeningen te houden, mede in verband met den onzekeren toestand en den oogsttijd. Men stelt zich dan ook voor theoretische lessen te geven, wat algemeene instemming vond. De voorzitter stelde zich ook be schikbaar om een of meer avonden te wijden aan theorie over de voetverzorging en beslag van het paard, indien hiertoe voldoende animo onder de leden bestaat. Hierna volgde nog een gezel lige onderlinge bespreking om trent een en ander en zoo zijn onze Oranjeruiters wachtende op betere tijden, die naar wij hopen, spoedig mogen aanbreken. Vergadering NSB. Gisteravond werd in Het Cen trum alhier een vergadering van de NS.B. gehouden, waarbij ais spreker optrad de heer Dekker, lid van de Prov. Staten te Goes. De vergadering, welke slechts zeer matig bezocht was, werd ingeleid door dhr. B. Tollenaar. De heer Dekker schetste het ontstaan van de nat.-socialistlsche beweging in ons land, in navol ging van Duitschland, de gevoerde strijd tegen verschillende machten, die er echter nooit in geslaagd zijn de beweging te doen verdwij nen en thans de laatste strijd, die voor den opbouw van een nieuw Eurupa gestreden wordt. In deze nieuwe volksgemeenschap zal voor iedereen werk zijn weggelegd en veel zal gebouwd worden op elk gebied, aldus spr. De Germaansche stammen be schouwen wij als een broedervolk. Wij wenschen ook hier de invoe ring van den arbeidsstaat. Het Nederlandsche volk toch is een arbeidzaam volk. De nat.-socia- listen verfoeien den broederstrijd, doch vertrouwen op het goede, dat uit deze oorlog kan voort komen en dat een dergelijke strijd nooit meer zal ontbranden. Spr. wekte ten slotte op om toe te treden als lid der N S.B., ofschoon het nemen van een dergelijk be sluit misschien thans nog ietwat moeilijk zal vallen. Van bevoegde zijde verne men wij, dat het thans geoorloofd is, zich des avonds tot elf uur op straat te bevinden voertuigen mogen niet zijn verlicht. Tot gemeente-secretaris van Westkapelle is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer W. J. K. Dieleman, thans ambtenaar ter secretarie aldaar. Busdienst. Door het hervatten van den busdienst Terneuzen—Sas van Gent door den concessionaris is deze dienst, welke tot nu toe door de Z V.T.M. onderhouden is, met ingang van 23 Juli vervallen. De busverbinding Terneuzen—Hoek- sche brug in aansluiting op de tram naar Philippine en Sas van Gent, blijft voorloopig gehand haafd. Rotterdamsuh puin naar Cadzand De zuidelijkste badplaats van Nederland, Cadzand, in West Zeeuwsch-Vlaanderen, grenzende aan het natuurreservaat ,'t Zwin" en liggend in de onmiddellijke nabijheid der bekende Belgische jadplaatsen Het Zoute, Knocke, duinbergen, Blankenberghe en Oostende, neemt ieder jaar toe. Behalve eenige grpote hotels, ter opwekking en verkwikking staan er aan den voet van de duinen vele aardige zomerhuisjes, die ieder jaar öf verhuurd, óf door de eigenaars zelf tijdelijk bewoond worden. In de zomermaanden heerscht in de duinen en op het strand een gezellige, rustige drukte. Het terrein der badplaats is de z.g. Kievietenpolder. Het is een smalle strook langs de kust, eigendom eener N. V., waarvan de heer C. M. van den Broecke, te Aardenburg, directeur is. Het geheele terrein is in kaart ge bracht het wegenplan is daarop duidelijk aangegeven, zoodat op de kaart te zien is, hoe de bad plaats na verloop van tijd er uit zal zien. De wegen moeten nog aangelegd en verhard worden. Nu men in Rotterdam verlegen zit ruimte te vinden voor al het puin, dat de oorlog er bracht, is bij den directeur van genoem de N.V. het pian gerijpt: „Kan er uit Rotterdam niet een zeer groote hoeveelheid puin naar Cadzand vervoerd worden om daar in voldoende dikte als onder laag te dienen voor alle aan te leggen wegen in den Kievieten polder". De heer Van den Broecke heeft zich in verbinding gesteld met daartoe bevoegde instanties, waar bij zijn plan een willig oor mocht ontvangen. Het puin kan per schip of schuit aangevoerd worden in de kleine haven te Cadzand. Mocht dit werk uitgevoerd wor den, dan zou dit een mooi werk- object zijn, waaraan velen werk zouden kunnen vinden. En Rot terdam zou een groote hoeveel heid puin kwijt raken. Prov. Z. Crt. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een huissleutel, A. Kalle, Prins Hendrikstraat. Idem, A. Dobbelaar, Buitenweg. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 28 JULI 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Ds. van Osveren Nam. 2.30 Ds. Vrlj'and, van B'.erv li t SAS VAN GENT. D Kroon, var. Kloosterzande Geref. Kerk. Vsorm. 10 ure Nam. 2.30 Ds. J. S P.it Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lceskerk Nam. 2.30 De Britsche bommen op Dnitsohland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Uit een zorgvuldige registratie van de vijandelijke luchtbombar dementen van den laatsten tijd blijkt, dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-militaire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Führer, ver veelvoudigd heeft. Groot was het aantal geworpen bommen en daarmede In geen verhouding staande de geringe militaire schade, 't Is duidelijk te zien, dat de vijand er op uit is, de Duitsche burgerbevolking te tref fen. Talrijke Duitsche plaatsjes, open steden en dorpen zijn de laatste dagen herhaaldelijk aan gevallen. Vele badplaatsen op de Duit sche Noordzee-eilanden zijn het doelwit van zinnelooze bombarde menten geweest. Ook de stad Hamburg is aangevallen. In woon wijken en dicht bevolkte stads- deelen kwamen bommen terecht. In Wilhemshaven werden het crematorium en een lijkenhuis vermeld. Het verdient opmer king, dat de vijandelijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke luchtfakkels gebruikten, waardoor zij ondubbelzinnig had den kunnen vaststellen, dat zij geen militaire doelen voor zich hadden. Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engel- schen het grootmoedige aanbod van den Fü-:rer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun bomaanvallen op de burger bevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, laza retten en scholen als doelwit ge kozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bij de aanvallen zijn een aantaT bur gers gedood of gewond. Het is moord op Duitsche vrouwen en kinderen, verwoesting van vreedzame steden en dorpen, aldus het D N.B. Opper Oosteniijk zal in da i den zijn dank betuigen voor 1 de goede zorgen, die Oos- 1 tenrijksche na den wereld- 1 oorlog in Nederland hebben 1 mogen genieten. Nederland sche kinderen kunnen nu §j door bemiddeling van Uw burgemeester met vacantie 1 naar den Oostmark. Engeland heeft gebrek aan piloten. In Engeland schijnt reeds eert zoodanig gebrek te heerschen aan volleerde vliegers, dat de Britsche autoriteiten reeds Amerikaansche piloten uitnoodigen dienst te ne men bij het Engelsche luchtwapen. Dinsdag zijn in de dagbladen met elkander in overeenstemming zijn de berichten uit Londen versche nen, waarin met nauwkeurige mededeeling van de plaatsen waar men zich in Canada kan aanmelden, ervaren Amerikaan sche vliegers worden gevraagd liefst vliegers met minstens 250 vlieguren, om dienst te nemen bij het Engelsche luchtwapen. De vrijwilligers behoeven vol gens de „Herald Tribune" zelf, niet den eed van trouw aan de Britsche kroon af te leggen. Als bijzondere aantrekkelijkheid wordt zelfs de vorming van zelfstandige FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelei»

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2