Sc Voedt Uw huid 's nachts met Purol Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u vv s c 11 - VI a a n d e r e n No. 30. DINSDAG 23 JULI 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel De hulpverleening aan de getroffenen door oorlogsgeweld. BANGE DAGEN. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Men geve zooveel mogelijk hulp in den vorm van geld. Het bestuur der stichting „Ge troffenen Oorlogsgeweld Zeeland" schrijft ons het volgende Ongeveer twee maanden zijn verloopen sedert het oorlogsge weld over ons anders zoo rustig agrarisch gewest Zeeland ging en daar zijn diepe sporen achterliet. Vele duizenden gezinnen verloren hun geheele materieele bezit of leden zeer ernstige schade. Hoe wel deze gebeurtenissen hun stempel drukten op de leden der gedupeerde gezinnen is er sinds dien veel gebeurd en in voorbe reiding, dat voor hen moed gevend is. De mooie en christelijke deugd der liefdadigheid is en wordt nog steeds in ruime mate beoefend. Veel treffende en tastbare bewij zen van medegevoel van persoon tot persoon en van gezin tot gezin, in vormen die niet buiten gever en ontvanger traden, hebben hun verblijdenden en bemoedigenden invloed in de gezinnen der ge troffenen uitgeoefend. Maar ook op meer officieele wijze demon streert zich, dat de liefdadigheid een deugd is, die in Nederland nog sterk onder het volk leeft. In vrijwel alle getroffen plaatsen, ook in Zeeland, hebben zich spon taan hulpcomité's gevormd, die inzamelingen van geld en goede ren organiseerden en die daar mede, in vele gevallen aangevuld met gaven uit niet-getroffen ge meenten, heel wat oogenblikke- lijke behoeften hebben kunnen bevredigen. Het is begrijpelijk, dat het lang niet altijd mogelijk was iedereen goederen te geven van gelijke of van gewenschte kwaliteit en soort. Het zou echter verkeerd en on dankbaar zijn achteraf op de zoo goed bedoelde distributie van goederen kritiek uit te oefenen. Bêlangeloos en met groote toe wijding hebben velen zich er FEUILLETON 10) Uit dit alles konden we wel eenigermate de gevolgtrekking maken, dat de Duitsche troepen ook aan den overkant verder oprukten en dat de onzen daar alles moesten prys geven, doch offlcieele berichten daaromtrent bleven achterwege. Dinsdagavond hoorden we wel, dat de vesting Holland gecapi tuleerd had, doch dit werd van andere zyde weer tegengespro ken en ook door het Fransche commando alnier ontkend Later veranderde dit wel eenigszins en luidde het, dat men in Zee land nog doorging met tegenstand bieden. De juiste gang van zaken wisten we echter niet.... Pas later hebben we gehoord hoe alles zich heeft toegedragen in die dagen en hoe razend snel de Duitsche opmarsch zich heeft voltrokken. Zoo eindigde deze veelbewogen dag in steeds toenemende onze kerheid en knagende spanning en tast de angstige vraag wat want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. voor gespannen om de inzameling en distributie zoo goed mogelijk te doen verloopen. Intusschen is de vorm van hulp, die bedoelt de minst kapitaal krachtigen bijstand te verleenen in hun oogenblikkelijken nood ook nu nog volstrekt onmisbaar En het is gelukkig, dat de bron nen waaruit zulks kan geschieden, nog niet zijn uitgeput. De op brengst dei nationale collecte, aangevuld met bijdragen uit het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden, kan hiervoor worden aangewend. Waar zeer velen uit de kringen der getroffenen door verstrekking van bedragen van f50 tot ongeveer f300 uit den eersten oogenblikkelijken finan- cieelen nood kunnen worden ge holpen, moet worden gehoopt, dat bij ontoereikendheid der ge melde fondsen, aanvulling uit de middelen van het herstelfonds zal kunnen plaats vinden. Deze hulpverleening staat onder leiding van het Provinciaal Co mité voor Hulp en Herstel terwijl de distributie door de plaatselijke comité's plaats heeft De be- langelooze toewijding van al deze comité's staat boven eiken twijfel. Jammer genoeg echter heerschi er over het beginsel dezer hulp verleening voorshands nog mee- ningsverschil tusschen verschil lende comitéleden en de groote massa der getroffenen. In de uitvoerende instanties wordt hier en daar sterk gevoeld voor steun in den vorm van goe deren. De gedupeerden daaren tegen wenschen, voor zoover het bedrijfsmiddelen, kleeren en de meeste huishoudelijke behoeften betreft, steun in den vorm van geld. Slechts enkele artikelen als b.v. dekens, lakens enz., in natura verstrekt, verwerven blij vende waardeering. voor drukkends de volgende ons wellicht weer zou brengen, be gaven we ons ter ruste. Vrijdag 17 Mei. Fransche tanks in Axel. We hebben nu juist een week van oorlog achter den rug, docb bet ljjkt wel of er al maanden overheen zyn gegaan. Er is al zooveel gebeurd in de afgeloopen week, alles ging zoo snel en ver rassend, dat bet ons duizelt in het hoofd. En dan die knagende onzekerheid omtrent het lot van onze landgenooten boven de Schelde en de toestand aldaar. „Een rustige nacht", zoo luid den dikwijls de legerbericbten. Ook voor ons is de nacht rusiig geweest en de achtste oorlogs dag is aangebroken met een stra lend zonnetje aan eenonbewolk ten bemel. Een uiterst kalme morgen volgt, tot de middag ons weer wat nieuws brengt. Vanaf de brug, via de Oranjestraat komen een groot aantal Franscbe tanks en gevechtswagens de Kerkdreef inrijden. Deze oorlogs- monsters hadden we bier nog niet gezien en de menschen stroomden dan ook naar buiten otq dit moderne, gepantserde De getroffenen bestaan niet allereerst uit personen, die vroe ger afhankelijk waren van steun of liefdadigheid. Herstel der nu geleden schade door oorlogsge weld is en wordt ook vrijwel al gemeen aangevoeld als een mo- reele plicht der Nederlandsche volksgemeenschap. Elke daad, die nu voor dat herstel gedaan wordt, drage dan ook een voor de getroffenen eervol karakter en houde rekening met de redelijke verlangens van de getroffenen zelf. Ook de vrouw van den arbei der, die haar inboedel kwijt is, wil zich naar eigen keuze weer een nieuw millieu scheppen. Ook de keuze van te dragen kleeren bepaalt men liefst zelf. De verantwoordelijkheid voor herstel of nieuwe opzet van eigen huishouding of bedrijf late men aan de getroffenen. Zij kunnen die verantwoordelijkheid in vrij wel alle gevallen ten volle dragen. Bovendien haalt men hen door herstel op die basis uit hun pas siviteit en gevoel van afhanke lijkheid. Men geve daarom van nu af aan ook de hulp in oogenblikke lijken nood zooveel mogelijk in den vorm van geld. Dat eenige zekerheid gevraagd wordt, dat de gelden op de juiste wijze worden besteed, kan voor geen der ge troffenen een bezwaar zijn. Niet alleen zal een dergelijke wijze van steunverleening veel meer blijvende waardeering vin den, ook de middenstand in de getroffen plaatsen, die dikwijls zoo ernstig werd getroffen, zal hiermede gebaat zijn. Het werk van de vele comité leden, die met zooveel toewijding hun energie en tijd aan deze nut tige zaak geven, wordt oneindig veel dankbaarder. De plaatselijke comité's, die wapentuig in oogenschouw te nemen. E«n byzondere attractie vormden de tanks voor de jeugd van zulke dingen had men wel eens gelezen of een afbeelding gezien en nu zag men ze plot seling in werkelijkheid voor eigen oogen. Er was ook afweerge schut bij deze pantserafdeeling, die in de richting Terneuzen verder trok. De Franschen wa ren vroolyk en wuifden de be volking toedeze groette terug met een kennelyken blik van angst voor al dit moderne en geweldige oorlogstuig. In deD namiddag zyn de tanks weer teruggekomen en volgden den zelfden weg als waarvan we ze 's middags zagen naderen. We zagen dezen dag ook weer veel Fransche troepen met kleine stukken geschut en mitrailleurs passeersn en onder de hier aan wezige Franschen heerschte ook meer activiteit dan op de voor gaande dagen. Hier en daar zyn ze aan 't graven gegaan in dijken en langs wegen, posten werden overal uitgezet en de bevolking moest vroegtijdig binnen zijn. We vroegen ons dan ook met eenige bezorgdheid af, of er misschien iets ernstigs stond te gebeuren Ep hierin werden zich met verzoeken om steun tot het Provinciaal comité wenden, zullen derhalve wel doen wan neer zij geld en geen goederen vragen Het Provinciale comité zal met dezen wensch zeker ernstig rekening houden. Dat de minst kapitaalkrachtigen voor dezen vorm van steun pre ferent zijn, daarmee gaan zeker alle gedupeerden accoord. Tenslotte is het dringend ge- wenscht, dat van nu af alle vor men van steun uitgaan van de grondgedachte, dat hetgeen ver strekt wordt niet anders is dan een voorschot op later eventueel te ontvangen volledig herstel. Zoo wordt voorkomen, dat cumu latie van steunvormen plaats vindt, terwijl de hulp een voor de getroffenen veel eervoller vorm aanneemt. Het bestuur van de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zee land weet, dat er in de kringen der gedupeerden groote waardee ring heerscht voor de krachtige actie van velen, die hulp in oogenblikkelijken nood nastreven. Het hoopt van harte, dat de bronnen, waaruit deze hulp moet worden geput nog rijkelijk zullen worden aangevuld en dat de vorm, waarin hulp wordt ver strekt geen bitterheid, doch een blijvend gevoel van groote dank baarheid zal kunnen achterlaten. Rede van Adolf Hitler. Vrijdagavond om 7 uur is de Duitsche Rijksdag bijeengekomen voor het aanhooren van een rede voering van Hitier. Wij geven hier een korte samenvatting van deze rede, ontleend aan de „Prov. Zeeuwscde Courant". Van het begin van den oorlog we versterkt, toen 's avonds door de radio bekend werd gemaakt, dat de oude en ziekelyke men schen in onze gemeente zich gereed moesten maken voor een vertrek naar buiten de kom, by landbouwers enz. in de omlig gende polders. Deze mededee- ling bracht heel wat onrust en consternatie teweeg, niet alleen by de oude menschen, maar ook by de jongeren. Immers, de toenemende bedrijvigheid der Franschen, de scherpere bepa lingen inzake bet verkeer enz en nu weer de mededeeling van laat ons maar zsggen, gedeelte lijke vrijwillige evacuatie, werkte allerminst geruststellend op de gemoederen der ingezetenen en evenmin op die van de g< evacu eerden uit Rilland en Krabben- djjke, die zoo laagzamerband begonnen in te zien, dat het bier ook allesbehalve veilig was. Onrustig gingen we dan ook den nacht in, met bange gevoe lens voor den volgenden dag. Zaterdag 18 Mei. Eerste uittocht naar de polders. H«t is vroeg dag, ja, velen hebben selis geen nachtrust ge in het Westen af, zoo zeide de Führer, lag een doorbraak van de Maginot-linie in het voornemen. Eerst, toen zeker was, dat de tegenstanders een inval in het Ruhr-gebied wenschten uit te voeren door Nederland en België, volgde op 10 Mei een tegenaan val over de grenzen van beide staten. Hitier ontwikkelde de beginse len van de uitgevoerde operaties, loofde leiding en troep, om er vei volgens aan te herinneren.dat van het begin af aan twee punten op zijn buitenlandsche programma hadden gestaan. 1. De oprechte vriendschap met Italië. 2. Het streven om betrekkin gen van geiykheid met Engela d te bereiken. De Führer zeide het te betreu ren, dat het hem niet gelukt was, om de gewenschte betrekkingen met Engeland te bereiken, voor beide lauden zou dit een zegen geweest zijn. Des te grooter is de vreugd- dai de vriendschap met Italië wel tot stand is gekomen. Het genie van Mussolini heeft hier groote verdiensten gehad. De Füh.tr wees vervolgens op de voordceien die het Rijn van de houding van Ilalië heeft gehad en hij maakie duidelijk, dat Italië's besluit om in den oorlog te gaan, geheel uit vrijen wil is genomen. Na dankbaarheid aan het adres van Italië tot uitdrukking te hebben gebracht, werd vastgesteld, dat de samenwerking tusschen de beide landen, politiek en militair totaal is. Hitier sprak zijn over tuiging uit, dat de overwinning net onrecht, dat de beide volken hebben ondergaan, zal herstellen. Van groote beteekenis waren Hitler's uiteenzettingen betrekking hebbend op de totkomst. Uit de rede blijkt, dat de Duitsche weer macht na de overwinningen ster ker is dan ooit te voren, sterker aan op den tienden Mei het geval was. Van den toestand der be voorrading van leger en volk kan hetzelfde gezegd worden. De voeding van het volk is voorden hadditmaal niet tengevolge van vliegtuigen, doch om alles in gereedheid te brengen voor den tocht naar buiten de stad. En dit betrof voorai de ouden van dagen en gebrekkige en ziekelyke menschen. Maar ook jongeren maakten aanstalten om de polders in te trekken. Reeds by het krieken van den >g zag men dan ook overal auto's ryden met menschen, aie den uittocht aanvingen naar de omliggende polders en randge meenten. Het allernoodigste werd meegevoerd. Velen wisten niet eens precies waarheen, iiet ging op goed geluk het polderland in naar de een of andere be vriende familie ot anaers met de hoop in de een of andere boer derij wel voorloopig underoaa ie zullen vinden. E^n mistroostig begin van deze dag. De eer^e uittocht was anaers geen mee vallertje. Tegen eén uur of negen zagen we al menschen terugkomen, die het niet ruau- zaam vonden in de polders te blijven, want ook daar waren honderden Franschen op de boerenerven gearriveerd in den afgeloopen nacnt. (Wordt vervolgd), LSCHE cou He oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1