Buitenland. Laatste Nieuws. bureau daarin kan samenwerken met den cultuur-technischen dienst, de diensten van de directie van den landbouw en den ge bouwendienst van de Wieringer- meer. Dit uiterst belangrijke deel van het opbouwprogram is toever trouwd aan de leiding van den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige afdeeling der directie van de Wieringermeer te Alkmaar. De heer Van Eek heeft voor de uitvoering van zijn taak zitting genomen in het gebouw van den cultuur technischen dienst aan den Maliesingel te Utrecht Er wacht, aldus de heer Van Eek, het bureau zeer veel arbeid. Van de ongeveer 800 boerderijen, welke door den oorlog vernietigd zijn, vielen er alleen al in de provincie Utrecht (met haar Qrebbe-linie) ruim 300 ten offer aan de krijgsverrichtingen. Een centrum van vernielingen ligt voorts in het gebied van Maas en Waal en dan natuurlijk ook in de Peel. In de omstreken van Dordrecht zijn bijna dertig boerderijen zoodanig beschadigd dat het beter is ze maar geheei opnieuw op te bouwen. Ook in Zeeland en Zeeuwsch Vlaanderen zijn de vernielingen groot en verder liggen in het algemeen verspreid overal in den lande boerderijen, welke oorlogsschade hebben gekregen. „Wat is nu uw eerste werk geweest, toen u opdracht kreeg de schade aan de boerderijen te herstellen zoo vroegen wij den heer Van Eek. „Om te beginnen hebben alle betrokken burgemeesters van de gemeenten, waar boerenhoeven vernield waren, formulieren ge kregen, waarop de boeren allerlei mededeelingen kunnen doen om trent den aard der vernielingen. Het is goed nu reeds na te gaan of bij den wederopbouw moet worden overgegaan tot den bouw van boerderijen van een ander type en zoo ja, welk type dan het meest geschikt is. Wij dienen rekening te houden met de verschillende wijzen van bodemgebruik. Iedere streek heeft haar eigen boerenhoeven en het is allerminst ons plan om daarvoor in de plaats nu maar een uniforme boerderij te zetten, hoe goed die op zichzelf ook is. Wat wij wel zullen doen is, de bestaande typen verbeteren Alle hooibergen kunnen ver vallen, want de ruimte in de door ons te bouwen schuren zal ge makkelijk den geheelen hooi-oogst kunnen bevatten. Men mag ech ter wel aannemen, dat de dubbele stal, met deel in het midden, in de grasstreken behouden zal blij ven. Het is mijn meening, dat men bij den bouw der boerderijen over het algemeen meer aandacht zal moeten schenken aan de aesthetische zijde. Zooals gezegd maken wij onderscheid tusschen defensie- schade en oorlogsgeweldschade. Onder de eerste schade verstaan wij alle schade, welke het gevolg is van maatregelen, genomen door de Nederlandsche millitaire auto riteiten op grond van de oorlogs- wet, de inundatiewet en de alge meene vorderingswet. Zij wordt vergoed volgens de bestaande wetgeving en geregeld door de commissie-Raaymakers, die haar taak op dezelfde wijze voortzet en afwerkt als voor den oorlog. Hier is recht op vergoeding van geleden schade. Daarentegen is de oorlogsge weldschade het directe gevolg van de oorlogshandelingen. Hier onder wordt begrepen alle schade door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandsche, hetzij van vreemde herkomst. In tegenstelling met wat wij zien bij de regeling van de defensieschade is hier van een vergoedingsrecht geen sprake Dat neemt natuurlijk niet weg, dat in de geleden schade door de overheid zeer zeker een tege moetkoming zal worden verleend. De laatst genoemde schade wordt geregeld door de commissie' v. Leeuwen. De schadeloosstel ling voor oorlogsgeweldschade heeft plaats in natura. Men doet er goed aan, hieraan geen over dreven eiwhen te stellen noch r hiervoor al te groote verwach tingen te koesteren. Bij het opmaken van het land- bouwherstelplan is tevens vast gesteld wat bouwland en wat grasland zal worden. Voor de landerijen zal tevens de meest gewenschte verkaveling en ont watering in aanmerking worden genomen. ,Wij moeten er op bedacht zijn, zoo besloot de heer v. Eek ons onderhoud dat wan neer al deze werken voltooid zijn, de agrarische capaciteit van Ne derland voor zooveel thans moge lijk op een nationale basis moet zijn geplaatst, beter in slaat om den nieuwen tijd in te gaan." m Warmte Hoofdpijn. T Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „SUJnhardtjes". Doos 10 en 50 ct. De rantsoeneerfng ran boter en ret. Medegedeeld wordt, dat rauw vet en rauwe reuzel niet onder de distributieregeling vallen. De artikelen zijn geheel vrij. Vol gens het vleeschbesluit behoo- rende bij de Warenwet, worden rauw vet en rauwe reuzel gere kend tot de categorie „vleesch" De opbouwdienst krflgt boter Herhaaldelijk is er in ons land strijd gevoerd over de vraag waarom onze soldaten margarine moeten gebruiken in plaats van boter, die wegens den overvloed tegen afbraakprijzen aan Enge land werd verkocht. Gelijk met de invoering van de boterrantsoeneering is ook dit probleem opgelost. Onze sol daten, die in den opbouwdienst werken, krijgen, naar het Rotterd. Nieuwsblad meldt, thans boter op hun brood. Reiohskreditkassenschelne. Bij verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is met in gang van 17 Juli, de koers voor het omrekenen van rijkscreditkas- biljetten tot guldens als volgt vastgesteld: 1 gulden 133 Reichspfennige. Meer agenten te Amsterdam. Evenals het Haagsche politie corps zal ook 't Amsterdamsche politiecorps worden uitgebreid, n.l. met 10 inspecteurs en 300 agenten. Deze zullen zooveel mogelijk worden genomen uit gedemobili seerde militairen. AXEL, 16 Juli 1940. Gisteren had het ongeveer 15 maanden oude dochtertje van den winkelier W. v. H. alhier hei ongeluk in een onbewaakt oogen- blik een ketel met kokend water omver te trekken. Het kind liep hierbij ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd, waar het aan de bekomen brandwonden is overleden, Bij het te Goes gehouden eindexamen M. U. L. O. slaagden o.a. onze stadgenooten J. Over- dulve en J. Cornelissen voor diploma A en Mej. C. L. Le Feber voor diploma B. Overgangsexamens R.H B S. Terneuzen. Bevorderd tot de 2e voorbe reidende klasse E. Baart, Aa de Bas, Sas van Gent, W. J. J. van der Bom, St. Jansteen, Ea Booij, Axel, P. M. J. Cornelis, Philippine, F. J. Enzlir,, Sas van Gent, M. de Feijter, Vo gelwaarde, Se Ae de Feijter, Hoek, M. Feijen, Sas van Gent, Ja Ma Fonteijne, Sluiskil, J. B. van den Hemel, Sas van Gent, J L. Jurrij, Terneuzen, J. de Klerk, Axel, C. A. F. Af. Koch, St. Jansteen, G. A. Kooman, Sluiskil, C. A, L. Kotvis, Terpeuzen, A. E. F. La» fort, Westdorpe, H. Laffort, Axel, P. P. M. Maas, Terneuzen, A- P. H. Neelemans, Hulst, Ma Me Ga Pieterse, Axel, R. C. A. Re- nique, Sas van Gent, A. P. de Ruijter, Axel, F. J. van Tienhoven, Hoek, Ja. E. van Tienhoven, id., J. Verstraten, Axel, Ja Ca de Visser, id. Van de le naar de 2e klasse: P. D. Bareman, Terneuzen, A. J. Bouwens, id., G. Th. Brakke, Clinge, P. J. Brons, Terneuzen, D. J. Gucquierre, id., P. Jansen Verplanke, Zaamslag, C. Kindt, Hulst, M. Krol, Terneuzen, Le Eh de Krijger, Zaamslag, H. G. Kok, id., F. Nieuwenhuizen, Ter neuzen, A. J. Olijslager, id., C. J. Platteeuw, Sluiskil, J. W. de I Putter, Axel, G. J. Verbrugge, Terneuzen, A. T. van den Berg, Axel, J. Booij, id., A. van Cruij- ningen, Sluiskil, P. Griep, Axel, J. C. M. de Koek, Terneuzen, P. M eusen, id., I. P. Meijer, id., Sn Aa de Putter, Axel, J. A. de Ridder, Terneuzen, A. 1. Schirris, id., Ae Ma Ga de Smet, Axel, W. A. J. van Son, Vogelwaarde, M. Vercouteren, Terneuzen, H. K Vereecken, Vogelwaarde, La Wiskerke, Terneuzen, M. J. van Wijck, id. Van de 2e naar de 3a klasse W. Bakker, Axel, F. Barbé, Philippine, A. A. Bockstael, Sas van Gent, A. Bruch, Terneuzen, Me Ka Cohen Stuart, id., R. van Damme, id., Ca Ga Dieleman, Heinkenszand, P. Dieleman, Axel, C. L. v. d. Giessen, Terneuzen, G. F. Herrebou*, id A. van den Heuvel, id., W. F de KocV, id., Ma Liridenbergli, idH. G. A de Maat, Sas van Gent, P. D Marijs, Axel, P. Scheele, Terneu zen, Ch. Schijve, id., Ca Ver brugge, id., A. C. J. Vereecken, Vogelwaarde, D. M. van Wyck, Terneuzen. Van de 3a naar de 4e klasse: T. Brederode, Terneuzen, J. A C. Brons, id., J. M.'t Gilde, Axel, A. Hack, Terneuzen, R. P. Klein, Sas van Gent, S. de Klerk, Zaam slag, J. J. Koliji, Terneuzen, L. J. Kolijn, id., J. van der Peijl, id., Ja van Pienbroek, id., D. C. Scharrenburg, Sluiskil, C. J. Schieman, Axel, D. A. Stelling werf, Terneuzen, C. van der Stigchel, id., J. P. Tazelaar, id., J. C. Vink, Axel, E. L de Vriend, Sas van Gent, W. C. Wisse, Zaamslag. Van de 4e naar de 5e klasse A. H. Arbman, Terneuzen, Wa Faas, Axel, J. Jagtenberg, Sluis kil, W. van Liere, Sas van Gent, W. Loof, Terneuzen, D. Louwerse, Hoek, Aa Neijt, Axel, W. N. F. Rammeloo, Philippine, D. van de Sande, Terneuzen, M. Ver planke, Sas van Gent. Voor het toelatingsexamen kl. 1 slaagden nog Aa. Ge. Tellegen van Terneuzen en P. M. Schau- waert van Axel. 1. Geef uw paard een goed passend haam, gareel of borsttuig, om het doortrekken van de borst te voorkomen. 2. Indien een haam, gareel of borstriem niet geheel passend is, gebruik dan, indien verkrijgbaar, sponsrubber, hetgeen doortrekken van de borst voorkomt. 3. Telkens na gebruik van het paard, vooral als het dier zwaar werk heeft verricht, wassche men de plaatsen, waar het haam of gareel of de borstriem heeft ge drukt met lauw water af en wrijve deze goed droog. 4. Men controleere herhaalde lijk of haam, gareel of borstriem wondjes veroorzaken en indien dit zoo is, raadplege men onmid dellijk een deskundige die erger voorkomt. 5. Het gebruik van z.g. spoor stokken ter bevestiging van de strengen, waardoor de trekkracht meer over de geheele borst wordt verdeeld. Ten slotte: behandel uw dier naar uw beste vermogen, want het helpt u in den nood. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Voor de huisvrouw. Komkommerrecepten. 1. Opper Oostenrijk is gereed voor de ontvangst van de Nederlandsche vacantiekin- g deren. Ouders, geeft Uw kinderen op bij den burge i meester. De bootdienst WalsoordenHansweert. Omdat men op de bootdienst Walsoorden—Hansweert weinig kan vertrouwen, daar deze op ongeregelde tijden vaak wordt onderbroken, hebben we deze dienstregeling thans niet op de gewone wijze vermeld. Men doet het best eerst te informeeren, voordat men de reis aanvaardt. Voor onze trekpaarden. De Ned. Ver. tot bescherming van dieren schrijft ons Nu de motor voor velerlei trans port thans is uitgeschakeld, staan onze paarden weer gereed om in te vallen. Mogen wij den ge bruikers van trekpaarden in over weging geven Benoodigdheden 2 middelmatig groote kom kommers, 2 eetlepels quark, yoghurt of hangop, 1 dessert lepel fijngehakte peterselie, 1 tomaat, 1 sjalotje. BereidingDe komkommers in zeer dunne plakjes schaven en met een weinig zout be strooien. Quark, yoghurt of hang op vermengen met de peterselie en dit sausje over de komkom mers schenken. Garneeren met schijven tomaat, waarop wat ge snipperde sjalotten. II. Benoodigdheden 2 middelmatig groote kom kommers, 1 hardgekookt ei, een paar ingemaakte uitjes, 1 dL. (1 kopje) zure room, zout, peper, desgewenscht aroma. BereidingDe komkommers in kleine blokjes snijden en be strooien met wat zout en peper. Zure room vermengen met de fijngesnipperde uitjes en desge wenscht wat aroma. De room door de komkommerblokjes roe ren en de schotel garneeren met partjes hardgekookt ei. 111. Benoodigdheden 2 middelmatig groote kom kommers, 1 ons geraspte jonge vette kaas, 40 gram (2 afge streken eetlepel?.) boter, 1 eet lepel fijngehakte peterselie, 1 hardgekookt ei, 1 eetlepel melk of room, 10 gram (1 eetlepel) aardappelmeel. BereidingDe komkommers in dikke schijven snijden en het zaad er uit hollen. De schijven met een weinig zout bestrooien, boter toevoegen en in goed ge sloten pan op zacht vuur een 10 minuten stoven. Het vocht er af schenken en binden met in meik aangemengd aardappelmeel. Vein het vuur de geraspte kaas er door roeren en op smaak afmaken met peper en aroma, Deze saus over de gestoofde komkommers schenken. Garneeren met partjes hardgekookt ei en desgewenscht fijngehakte peterselie. Probeer die recepten eens in dezen komkommertijd zóó toe bereid zullen vele gezinnen de komkommer wederom en in nieuwen vorm waardeeren 1 De oorlog. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte gisteren bekend In overzeesche wateren ope- reerende Duitsche oorlogsschepen hebben nog 30.000 br. reg. ton scheepsruimte in den grond ge boord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor Bretagne liggende eiland Ouessant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exercitieterrein Al- dershot, benevens vliegvelden, fabrieken en haveninstallaties in Zuid- en midden Engeland aan- aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fabriek te East bourne en in de haveninstallaties te Portland, werden bijzonder zware branden waargenomen. Op een groote wapenfabriek in Greenock werden verscheidene voltreffers geplaatst. Bij aanvallen op schepen in Het Kanaal gelukte het een koop vaardijschip in brand te zetter, benevens een tweede koopvaar dijschip en een patrouille boot met bommen zoo zwaar te be schadigen, dat de bemanningen de schepen moest verlaten. Gedurende den nacht het Rijn en Roergebied binnenvliegende vijandelijke toestellen werden door luchtafweer verdreven. Officieel wordt medege deeld, dat alle vrouwen en kin deren beneden den leeftyd van 17 jaar uit Gibraltar geëvacueerd zullen worden, mannen boven de 45 jaar moeten eveneens Gi braltar verlaten Alleen die man nen, die arsoluut noodzakelijke functies bekleedeu mogen biyven. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Baudouin heeft tegenover de journalisten te Vicby een verklariDg afgelegd inzake door de Engeieche radio verspreide berichten over het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Fraükryk en Engeland. Ocmiddellyk waren door Lord Halifax pogingen in het werk gesteld, om de betrekkingen weer aan te knoopen. Door de Fransche regeering werd hierop als voorwaarde ge steld 1. Teruggave van de schepen uit de haven van Alexandrië en andere Engelsche havens. 2 Schadevergoeding voor da slachtoffers van den Britschen aanval. De Britsche regeering is niet genegen toe te stemmen in het vrygeven van de Fransche schepen. De Spaansche regeering heeft de diplomatieke betrek kingen met de Chileensche re geering verbroken. De leden van de ambassade hebben Ma drid reeds verlaten. De rede van generaal Franco, waarin deze de rechten op Gibraltar voor Spanje opeiseht heeft onder de Spaansche be volking levendige bevrediging gewekt. Alle Nederlandsche Ver enigingen van Postduivenhou- ders worden volgens het opper bevel van de Duitsche Weer macht verplicht, opgave te doen in drievoud aan den heer Mr. W. J. H. Stam te Warnsveld. De opgave moet vermelden de naam der vereeniging, plaats van oprichting en provincie, benevens de namen voornamen an adres sen der bestuursleden. Bij een bond aangesloten ver- eenigingen kunnen de opgaven doen via hun bondssecretaris, De zoon van den Griek- schen kroonprins zal Zondag in de zalen van het Koninklijk Paleis worden gedoopt. Hy zal den naam ontvangen van Con« statyn, ZONDAG 21 JULI 1940. Voorm. 10 tire Ds. van Oeveren Nam. 2.30 Leeskerk In beide diensten collecte voor in- en uitwendige zending. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Nam. 2.30 Ds. J. S P >.t Ds. D<-n Bütft, van R otterdam Voorm. 10 ure Lecskerk Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2