U'J IVOROL De Nederlandsche Tandpasta Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaauderen. No 29. VRIJDAG 19 JULI 1940. 564e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Het streven naar nationale concentratie. BANGE DAGEN. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Er moet gebroken worden met verouderde begrippen. Uit Den Haag wordt gemeld Ter aanvulling van zijn ver klaringen onlangs over het vraag stuk van de nationale concen tratie afgelegd heeft de persrefe rent van het rijkscommissariaat de heer Janke vandaag in pers conferentie nog eenige beschou wingen aan dit onderwerp gewijd. Er is in de laatste dagen, zoo zei de heer Janke zeer veel ge sproken en geschreven over na tionale concentratie. Er is zeer veel drukinkt aan gewijd, zooveel zelfs, dat het van het goede teveel is geworden. Er bestaat over dit onderwerp ondanks de vele be schouwingen, welke er over ge houden zijn, toch veel onduide lijkheid en verwarring. De weg, die naar nationale concentratie leiden moet, wordt niet helder onderscheiden. Ook is er te veel concurrentie tusschen de verschil lende concentratiepogingen, zoo dat men geneigd is te zeggen, dat er eens wat concentratie in de concentratiebewegingen moest komen. Het belangrijkste in deze mate rie is, dat niet voldoende begre pen wordt, dat een concentratie beweging tevens een vernieu wingsbeweging moet zijn. In veel hoofden heerscht hierom trent misverstand. Er is een ge neigdheid om reëele feiten te ontwijken en een afkeer om den werkelijken toestand onder oogen te zien. Het is verkeerd te pro- beeren over de vaststaande feite lijkheden heen te praten. Men moet niet trachten ontwikkelingen, welke haar loop genomen hebben, op papier of in redevoeringen ongedaan te maken. Dit zou beteekenen, dat men de klok terug wilde zetten. En zulk een poging zou bij voorbaat tot mis lukking zijn gedoemd. Het is wel onvermijdelijk, dat lieden, die meenen bewegingen te kunnen FEUILLETON 9) Uit overig Nederland hooren we nieis meerer is geen ver binding, geen post, geen kranten, dus leven we hier in Z leuwsch- VUanderen geheel geïioleerd. Maandenlang hebben we allerlei oorlogsberichten in de kranten gelezen; thans nu de oorlog ook hier woedt, weten we niet wat er in ons vaderland voorvalt. Van d'Ee tot Qontenisse is nu wel degelijk ons eigen landje, doch zelts wat in dit kleine eigen landje zich afspeelt, weten we niet eens met zekerheid. Alles is onzeker en onbetrouwbaar zijn de enkele berichten die ons nog bereiken. In de straten is het nu Z8er druk met de vele vluchtelingen en de Fransche soldaten, die overal waar ze zich bewegen, onafscheidelijk hun gasmasker en helm bjj zich dragen. De burgerij verkeert in een onrus tige stemming en angst staat op Teler gelaat te lozen. Avonds komen ook weer Nederlnndscbo organiseeren, waarin langs om wegen of onder ander etiket oude idealen worden nagestreefd, zich op een doodloopenden weg be vinden. De practische resultaten tot nu toe door dergelijke con centratiebewegingen bereikt, strek ken wel tot bewijs van het voor gaande. Men kan vaststellen, dat de nationale concentratie, waarop breede kringen in het volk blijk baar hebben gehoopt en waar naar zij verlangend uitgezien heb ben, daarom niet tot stand ge komen is, omdat de initiatiefne mers geprobeerd hebben reëele feiten te omzeilen. Een nationale concentratie zal uit het gedachtenleven van het Nederlandsche volk zelf moeten voortkomen en zal door Neder landers tot stand moeten worden gebracht. Toch is het niet over bodig, zoo zei de heerjanke.dat van deze zijde nu en dan een duidelijk woord wordt gesproken om te voorkomen, dat zekere lieden domheden begaan. Nog maals, een nationaie concentratie is niet te bereiken door vast te houden aan verouderde begrippen. Dit geldt ook voor de staatsvor ming. Het is niet in het belang van het Nederlandsche volk dat men over het vraagstuk van staatsvorm en monarchie lange debatten houdt of dat men zelfs pogingen tot nationale concen tratie van deze punten afhankelijk stelt. Men moet niet vasthouden aan theoretische voorkeuren, ais de feitelijke toestand een ver werkelijking daarvan toch vol komen uitsluit. Beter is het, dat men, afziende van dergelijke theo retische punten en uitgaande van de feiten, het welzijn van het volk voorop stelt. Want dit al leen kan leidend beginsel bij een cor.centratie zijn. Intusschen blijft men van Duit- sche zijde een afwachtende hou ding aannemen. Wellicht is de tijd nog te kort geweest om de geesten te doen rijpen. militairen in onze gemeente, die van den overkant zijn uitgewe ken, hier zullen overnachten en dan weer verder moeten trekken. Ook zü doen verhalen over de ontzettingen van den oorlog, waardoor de onrust bjj de men- schen nog grooter wordt. Eukele gezinnen maken reeds aanstalten om de gemeente te verlaten, teneinde te trachten een rustiger en veiliger oord te bereiken, ofschoon bier nog geen enkel onmiddellijk ot tastbaar gevaar gedreigd heeft. En waar zal men veilig zjjn immers, overal om ons heen woedt de oorlogsbrand. De vrees echter voor ernstige gebeurtenissen, die ook hier wel eens zouden kunnen plaats grjj- pen, deed de menschen alzoo besluiten. Dit waren de eersten van de vele honderden, die enkele dagen later zouden be sluiten evenzoo te handelen. Angstig gaan we den nacht in. Donderdag 16 Mei. Hat is een zachte, heldere en schoone Meinacht geweest, waar in we weinig hebben geslapen. Steeds weer hebben we naar de lucht getuurd, als we meenden vliegmachines te hooren. Aten Terbod tot het onherkenbaar maken van motorrijtuigen. De secretaris-generaal van het departement van justitie heeft, blijkens een in het verordeningen blad opgenomen beschikking be paald, dat het met ingang van Zaterdag j.l. aan particulieren verboden is motorrijtuigen in den zin van de motor- en rijwielwet door bespuiten, verven, lakken of op andere wijze onherkenbaar te maken. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door het hoofd van de plaatselijke politie ontheffing is verleend. Overtreding van het verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geld boete van ten hoogste duizend gulden. Reeds meer dan één millioen voor de nationale inzameling. Naar de „Tel." verneemt staat nu reeds vast, dat de nationale inzameling 1940 meer dan één millioen heeft opgebracht en ver moedelijk niet ver onder één en een kwart millioen zal blijven. Thans is reeds een bedrag van i 850 000 binnengekomen, waarbij nog geteld moeten worden de opbrengsten van de collecten van Amsterdam en Den Haag, welke samen ongeveer twee en een halve ton hebben opgebracht. Men is daarmede reeds tot 1.1 millioen gulden gekomen. Bovendien moeten nog de collecten van verscheidene steden afgerekend worden. Te Rotterdam zal bo vendien op 23 Juli nog een col lecte worden gehouden. Voorts stroomen nog steeds gelden per giro bij het hoofdcomité binnen. Door directe toezending, dus niet via de collecte, is in totaal een bedrag van drie ton binnenge komen dit is in de acht-en-een- halve-ton inbegrepen. toe ging de maan schuil achter lichte wolkenbankjes eu een zacht nachtwiudje speelde door bet lichte gebladerte der boomen. E u mooie, zwoele nacht, die ons in niets aan den oorlog deed denken, zoo rustig was alles, want vliegmachines kwamen dit maal niet over en ook in de verte hoorden we ze niet. Doch ook deze weldadige rust zou weer verstoord worden door iets, dat ons eensklaps aan de droeve werkelijkheid van den oorlog herinnerde. Tegen ééa uur hoorden we hoefgetrappel op de straatsteen. We tuurden naar buiten in den nacht en zagen een eindelooze tij bereden troepen, die door onze gemeente trokken. De ruiters spraken weinig of nieteen enkele zagen we een pjjp of een sigaret roo- ken, doch overigens hoorden we niets dan het eentonige gekletter der paardenhoeven op de straat- steenen. Tusschen de colonnes door konden we ook vracht wagens en stukken geschut ont waren. Ook dit schouwspel van deze voorbijtrekkende nachtelijke ruiters deed een gevoel van angst in ons opkomen. Waar gingen deze troepen heen en waar kwa men ze vandaan? We konden ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrljdagvoormiddag 11 ure. De sigarettenvoorraad. De voorraad sigaretten, vooral import-sigaretten, is zoo geslon ken, dat verscheidene winkeliers en ook grossiers niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Import uit Engeland en Amerika is geheel onmogelijk. Importeurs hebben dan ook extra belang stelling voor export over land. Hiervoor komen dan in de eerste plaats in aanmerking de Bulgaar- sche en Grieksche tabakssoorten. Die werden reeds geïmporteerd, maar de import was belangrijk gereduceerd, tengevolge van transportmoeilijkheden. Men stelt volgens de N. R. Ct. op het oogenblik pogingen in het werk eenige groote partijen via Duitschland naar hier te krijgen. Een van de grootste moeilijk heden hierbij is, dat de Bulgaar- sche wagons niet verder dan Duitschland mogen komen, ter wijl het daar zeer moeilijk is, wagons voor doorvoer naar Ne derland te krijgen. Er worden echter onderhandelingen over ge voerd en men hoopt binnen korten tijd een paar groote par tijen tabak uit Bulgarije en Grie kenland naar hier te kunnen krijgen. Spoedcursus voor rijks veldwachters. Te Hilversum zal een spoed cursus voor de opleiding van een groot aantal rijksveldwachters gehouden worden. Men is werkelijk overstroomd met sollicitaties en de schifting hiervan kostte veel tijd, vooral omdat men met de grootst moge lijke zorg de mannen wilde kie zen. Het gaat hier om de op leiding van 500 man, die men vermoedelijk in twee gelijke groe pen zal verdeelen, dus elk van 250 man, meldt de N.R.Crt. Zooals men weet werd tot nu toe voor aanneming bij de rijks- veldwacht toegepast het sollicita- tiereglement-rijksveldwacht, waar in de minimumeischen beschreven stonden, waaraan de sollicitanten moesten voldoen. Tenminste was het ons slechts afvragen en ons daarbjj in allerlei gissingen ver diepen ééa ding stond echter vast, ook dit was een stuk van den oorlog dat hier voorbijtrok. Bijna een halt uur hield het paardengetrappel aan en daarna werd het weer rustig toen dit alles gepasseerd was en het is rustig gebleven tot de nieuwe dag aanlichtte. Weer zoo'n verrukkelijk mooie Mei-dag, die was aangebroken met een bijzonder rustige mor gen, die niet het minst herinnerde aan den oorlogstoestand. Maar al te gauw echter zouden we weer wakker geschud worden en indachtig aan het krijgsru moer gemaakt worden. Het ge vaar dreigde ook ditmaal uit de lucht. Even na twaalt uur hoorden we vliegtuigen in onze nabijheid, onmiddellijk gevolgd door een razend snel getik en geknetter uit de mitrailleurs der machines. Het was blijkbaar een achter volging door het luchtruimde kogels floten over de daken en ijlings zochten we zooTeel moge lijk dekking tegen dit gevaar. De machines bleven nog eenigen een u.l.o.-diploma of een politie- diploma vereischt. De gegadigde moest ten minste een lengte van 1.75 meter hebben en een leeftijd tusschen de 21 en de 30 jaar. Juist omdat men nu een groote keuze heeft uit tal van krachten kan men vaak mannen krijgen, die boven de genoemde eischen uitkomen. Omgekeerd echter wordt eenige soepelheid betracht, omdat men voor een deel gebruik zal maken van afvloeiende mili tairen, onderofficieren e.d., die wat diploma's betreft niet geheel aan de eischen zouden voldoen. Er is een aantal commissies ingesteld, die elk geval afzonder lijk nauwkeurig bekijken en de sollicitanten in sommige gevallen vooral toetsen aan redelijke eischen, een behoorlijk voor komen enz. &PIJNLIJKE VERBRANDING^ De opbouw van vernielde boerderijen. Door „defensie-schade" eener- zijds en docr de zoogenaamde „oorlogsgeweldscbade" ander zijds, zoo vertelde de heer A. D. van Eek aan een A N.P.-verslag- gever, zijn in ons land rond acht honderd boerderijen geheel uf voor een zeer groot deel vernie tigd. Het is de zaak, dat bij den algeheelen wederopbouw in de eerste plaats gedacht wordt aan onzen landbouw en dat dus zoo spoedig mogelijk daadwerkelijk hulp wordt geboden aan cue boeren, die door den oorlog have en goed hebben verloren. Dat de regeeringscommissaris voor de belangen der boerenbe volking een open oog heeft, blijkt reeds uit het feit, dat de directe leiding voor het herstel der land bouwbedrijven is opgedragen aan het bureau ontruiming van het regeeringscommissariaat voor den akkerbouw en veehouderij, welk t\jd laag rondcirkelen boven het polderland en een poosje later zagen we vlammen en groote zwarte rookwolken opstijgen bo ven het geboomte in de richting van de Magrette. Een vliegtuig was daar neergestort als slacht offer van het luchtgevecht. Alweer een stukje van den oorlog in onze onmiddellijke na bijheid na het middaguur volgde een ander stuk eenige bommen werden geworpen nabjj Zuid- dorpe en ontploften daar met dreunende slagen. Zware rook kolommen zagen we ook uit de richtiDg van de Belgische grens opstijgen. Niets deed ons meer denken aan de rust van den morgen, we zaten weer volop in het oorlogsgeweld. Tegen den avond werd heter niet rustiger opsteeds weer ronkten vliegtuigen hoog boven onze hooiden, zonder echter on heil te stichten. Nederlandsche soldaten kwa men steeds meer binnen onze gemeente en onder hen zagen we ook enkele etadgenooten, Een nachtje konden ze hier uit rusten en dan moesten ze weer verder. (Wordt vervolgd), AXELSCHE cou De oorlog in onze omgeving. voorkomt TwrKomi en geneest

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1