dat een aantal Nederlandsche krijgsgevangenen vrijwillig in Duitschland is achtergebleven om te blijven werken. Niet van al deze militairen is volledig bericht binnengekomen of zij zich in leven en goeden welstand bevinden. Ook zijn er nog enkele gewonde Nederlanders in Duitschland aan wezig. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" daarentegen publiceert een onderhoud met den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. Daarin wordt niet gesproken over gesneuvelden, het aantal ge wonden wordt echter volgens deze mededeeling geschat op 900, van wie 50 a 60 invaliden. H Hoofdpijnen Kiespijn T Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Dnos 45 ct. Cachets, genaamd „Mflnlmrdtjes". Doos 10 en 50 ct. De gedemobiliseerden in den opbonwdienst gaan aan den slag. Gisteren zijn de gedemobili- seerden, die niet naar hun bur gerwerkkring konden terugkeeren, opgenomen in den opbouwdienst. In verband daarmee heeft de commandant, de majoor J. M. Breunese een dagorder uitgevaar digd, welke gistermorgen bij alle onderdeelen is voorgelezen en waarvan de tekst luidt als volgt Mannen Met ingang van heden zijt gij opgenomen in den Opbouwdienst. Wij, die tevoren deel uitmaak ten van onze weermacht, gaan thans samen aan den arbeid in den Opbouwdienst. Onze gemeenschappelijke arbeid zal in de eerste plaats gericht moeten zijn op onze saamhoorig heid en gemeenschapszin. Het rijkste bezit van den mensch dat toch de arbeid is, zullen wij aanwenden om ons doel te be reiken, nl.een plaats te doen innemen in een krachtig, saam hoorig en nationaalgezind Neder land. Arbeid vereischt een gezonden frisschen geest. Arbeid vereischt een krachtig lichaam. Arbeid vereischt levensvreugde. Deze nu gaan wij samen op bouwen. Met moed en vertrouwen, maar vooral ook met geestdrift moeten wij aan den slag. Veel, zeer veel zal van ons allen worden geëischt. Als ware Nederlanders wilt gij toch allen zonder uitzondering uw schouders onder onze gemeen schappelijke taak zetten, tot heil van ons geliefd vaderland. Doet Uw plicht, ik reken op U allen. Pak aan 1 De commandant van den Op bouwdienst, BREUNESE. De Rijkspostspaarbank. In verband met de deviezen- verordening 1940 en de verorde ning betreffende de behandeling van vijandelijke vermogens wordt met betrekking tot de Rijkspost spaarbank het volgende mede gedeeld a. Aan houders van spaar bankboekjes, die niet binnen het bezette Nederlandsche gebied hun woonplaats hebben, gewoonlijk daar niet verblijven, noch aldaar kantoor houden, wordt alléén van hun tegoed terugbetaald, wanneer zij een vergunning van het devie zen-instituut kunnen overleggen. b. Geen terugbetaling heeft plaats aan houders, die onderdaan zijn van, of hun woonplaats of verblijf hebben in Groot-Brittan- nië en Ierland (met de overzee- scne bezittingen, koloniën, pro tectoraten en mandaatsgebieden, evenals de dominions Canada, Australische bond, Nieuw-Zeeland en Zuid Afrikaansche Unie met hun mandaatsgebieden), Frankrijk (met inbegrip van zijn bezittingen, koloniën, protectoraten en man daatsgebieder), Egypte, Soedan, Irak en Monaco. Ook als het tegoed ten name van de echtge- noote van bovengenoemde per sonen staat, kan geen terugbeta ling plaats vinden. Met ingang van 15 Juli zal, behoudens de hierboven aange haalde bepalingen, de dienst der rijkspostspaarbank weer geheel normaal functionneeren. Koopt Eomerzegels. De actie voor de zomerpost- zegels heeft dit jaar wel zeer te lijden onder de huidige omstandig heden. De aanvang, welke was bepaald op 11 Mei, werd door het uitbreken van den oorlog uitge steld, doch ook daarna waren er zooveel andere kwesties, die de aandacht van het publiek in be slag namen, dat de zomerpost- zegels op den achtergrond raakten Het comité heeft in verband hiermede de verkoop verlengd tot 31 October. Bereiding van boter zonder karnvergunning verboden. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat in verband met de in te voeren maatregelen ten aanzien van het boterverbruik de noodzaak gebleken is wederom een hoeveelheidscontrole op de bereiding van boter in te stellen, gelijk zulks geschiedde bij de in werking treding der crisis-zuivel- wet 1932. Teneinde deze con trole zoo tffectief mogelijk te doen zijn is het gewenscht het pro ductie-apparaat zooveel mogelijk te beperken. Met name dient het aantal zelfkarners sterk te worden ingekrompen. Met ingang van 14 Juli 1940 is het bereiden van boter slechts geoorloofd, indien men in het bezit is van een karnvergunning, welke uitgereikt zal worden door de Nederlandsche Zuivelcentrale afdeeling zuivel te 's-Gravenhage. Deze karnvergunningen zullen behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste noodzaak worden verleend, n.l. alleen in die gevallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat om de gewonnen melk productief te maken, zooals melkveehouders, die de melk niet aan een zuivel fabriek of als consumptiemelk kunnen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn scha pen- of geitemelk te verkamen, dienen een karnvergunning aan te vragen. Bezitters van een karn, die niet gerechtigd zijn om boter te be reiden, dienen deze onbruikbaar te maken of door een controleur van den Centralen Crisis-controle dienst te doen verzegelen. Bovendien zal alle geprodu ceerde boter, met uitzondering van schapen- en geiteboter, van een merk dienen te zijn voorzien. Voor hen, die aangesloten zijn bij een onder rijkstoezicht staand botercontrolestation zal het rijks- botermerk voldoende zijn. Zij, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te voeren merk, het zgn. boterdistributiezegel, dienen te gebruiken. Zij dienen zich voor de verkrijging daarvan te wenden tot de afdeelingen zuivel- controle der Nederlandsche Zui velcentrale in de verschillende provincies. Het verhandelen van boter. Naast de controle op de be reiding van boter zal ook een controle worden ingesteld op het verhandelen van boter. Daartoe is bepaald, dat ongeacht het voor schrift, dat boter dient voorzien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleveren of ver handelen, indien men bovendien niet overlegt, hetzij een distribu tiebon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoercertificaat, wan neer het exportboter betreft, hetzij een door de centrale afgegeven vergunning voor den opslag in koelhuizen. Voorts dienen de boterhande- laren niet zijnde uitsluitend de taillist zich bij de centrale te or- ganiseeren, Verder is het ompakken van boter slechts toegestaan aan de genen, die bij de centrale zijn georganiseerd en toegelaten tot de groep boterompakkers en in het bezit zijn van een ompak- vergunning. Voor de verkrijging van deze vergunning dient men zich te wenden tot genoemde centrale. Ook deze vergunning zal slechts in beperkte mate worden uitgereikt. Het is verboden bij het om- pakken van boter hieraan zout of ander vocht toe te voegen. Distributie van rtyst gaat 22 Juli in. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd var. het Departe ment van Landbouw en Vissche rij, maakt bekend, dat op 22Juli een begin zal worden gemaakt met de distributie van alle soor ten rijst, gebroken rijst, rijstemeel, havermout, havervlokken, grutten, gort, maizena, griesmeei, maca roni, spaghetti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat bij het hegin van de eerste periode de winkeliers over voldoende voor raden zullen beschikken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering van de genoemde goe deren aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli. De toewijzingen voor de de taillisten en instellingen, zooals hotels en restaurants, zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week worden uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzin gen worden verstrekt en wel een voor de groep van rijst, gebroken rijst en rijstemeel, een voor de groep van havermout, havervlok ken, grutten en gort, een voor de groep van maizena, griesmeei en puddingpoeders en een voor de groep van macaroni, spaghetti en vermicelli. Een toewijzing kan gebruikt worden voor een of meer artikelen, welke behooren tot de op de toewijzing vermelde groep, naar keuze van den detaillist. De industrieën, welke een der genoemde artikelen verwerken, zullen voor het koopen van deze artikelen vóór 22 Juli een ver gunning kunnen aanvragen bij de Nederlandsche Meelcentrale te 's Gravenhage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan het volgende worden medege deeld Voor de eerste distributieperi ode zullen vier bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden aangewezen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 11 Augustus geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram rijst of gebroken rijst óf rijstemeel en één bon op het koopen van 250 gram gort óf havermout óf havervlokken óf grutten. Voorts zal gedurende het tijd vak van 22 Juli tot en met 8 September a.s. één bon recht geven op het koopen van 100 gram maizena óf griesmeei óf puddingpoeder en één bon op het koopen van 1C0 gram maca roni óf spaghetti óf vermicelli. Het ligt in de bedoeling voor zeer jonge kinderen een bijslag op het normale rantsoen van be paalde artikelen te geven. Een regeling hieromtrent is in voor bereiding en zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Het heeft geen zin zich voordien om inlichtingen ter zake tot het cen traal distributiekantoor of de plaatselijke distributiediensten te wenden. De detaillisten zullen even als dit bij distributieregelingen van andere artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen en deze in te leveren bij de distributiediensten. Op basis van de ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, welke kunnen worden doorgegeven aan de grossiers. De boter- en Tetdistrlbntie. Uit nadere bijzonderheden, die worden medegedeeld over de eigenlijke distributie, die in voor bereiding is, blijkt, dat het inde bedoeling ligt, dat de margarine eters voor het grootste deel op natuurboter zullen moeten over gaan. De consumenten van een lagere inkomstenklasse zullen distribu tiekaarten krijgen, waarop zij margarine kunnen koopen. De consumenten van een hoo- gere inkomstenklasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen krijgen. Bovendien zal een toeslagrege ling worden ingevoerd, waardoor de houders van margarinekaaiten een reductie van 40 cent per kg zullen kunnen verkrijgen op de boter, welke zij op hun bons koopen. Restaurants en banketbakkers zullen geheel met natuurboter moeten werken. Zoodoende hoopt men door de moeilijke periode van overpro ductie van boter heen te komen Bons of Tleeschlooze dagen. Na de distributie via de Neder landsche veehouderijcentrale van varkens over de slagers, zal ver moedelijk binnenkort volgen dis tributie van varkensvleesch over de consumenten. Of deze dis tributie zal geschieden met be hulp van bons, dan wel door het instellen van dagen zonder var kensvleesch is nog niet beslist Het onderechoidinssteeken van den opbouwdienst Naar het A.N P. verneemt zal als onderscheidingsteeken voor den Opbouwdienst worden inge voerd een blauw gevlochten koord, afhangende van den linker schouder. Dit onderscheidingsteeken zal zoowel op de veldjas als op de overkleeding gedragen worden Zoolang het vastgestelde onder scheidingsteeken niet beschikbaar is, zal een voorloopig onder scheidingsteeken worden gedra gen, dat zal bestaan uit een ge- lijkzijdigen driehoek van witte stof (ter hoogte van 4 cm), die door de militairen zelf en voor eigen rekening dient te worden aangebracht. De driehoek moet worden be vestigd op de linkerbovenmouw van de jekker, overjas en veldj s. Ouders, meldt direct Uw kinderen, die ontspanning noodig hebben, bij den burgemeester van Uw ge meente voor een vacantie i in het schitterende Salz- kammergut. De evaenatie en de komeDde vacantie der Rotterdamsche jeugd. Het bestuur van de afdeeling Kinderevacuatie van het Centraal Evacuatiebureau te Rotterdam heeft voor de pers een uiteen zetting gegeven over het probleem van „de evacuatie en de komende vacantie van de Rotterdamsche jeugd". Het bestuur heeft op de eerste plaats haar aandacht geschonken aan het royale aanbod van den rijksminister, namens den gouw leider van de Ostmark. De animo van de ouders, die hun kinderen gaarne enkele maanden vacantie gunnen in de fraaie omgeving van het Salzkammergut, bleek zoo groot, dat het bestuur tot nu toe een dikke vierduizend aanvragen te verwerken kreeg. Ook is er na het ongeluk, dat Rotterdam op 14 Mei heeft ge troffen, direct en spontaan uit alle deelen van het land om kin deren gevraagd. Typisch was het dat ongeveer twee honderd aan vragers vroegen om kinderen, die door de gebeurtenissen wees ge worden waren en die men als eigen kind wilde aannemen. Ge lukkig heeft men deze aanvragers moeten teleurstellen, want „oor logsweesjes" heeft Rotterdam na genoeg niet. Het totaal der aanvragen was zoo groot, dat elk kind, dat daar voor in aanmerking zou komen, vijftien tot twintigmaal zou uit gezonden kunnen worden, wilden alle aanvragers tevreden worden gesteld. Aanvankelijk voelden de ouders van de getroffen gezinnen er weinig voor hun kinderen en kele maanden of weken af te staan, doch de bereidheid neemt nu toe. Voor elk kind, dat uit gezonden wordt, wordt nagegaan of het in de omgeving terecht komi, waar het in past, of deze omgeving voor het kind zedelijk niet gevaarlijk is en of het kind zelf gezond is. Een apart comité, het „Comité Vacantie 1940", zorgt voorts voor de kinderen, die niet geëvacueerd behoeven te worden, doch alleen voor vacantie naar buiten moeten. Hierbij wordt ook gebruikgemaakt van het aanbod van die gezinnen die om te evacueeren kinderen hebben gevraagd. Zenuwachtig Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Evert van D(Jk in Indië. Telkens weer duikt het praatje op, dat de bekende KL.M.-vlie- ger Evert van Dijk zich herhaal delijk aan het hoofd der Britsche vliegtuigeskaders zou bevinden, die des nachts verschillende plaat sen in ons land bombardeeren. Het Nationale Dagblad weet thans te melden, dat de directie van de K-L.M. bericht heeft ont vangen, dat de gezagvoerder Van Dijk zich in Indië bevindtwaar door weer eens bewezen is, welke waarheid men aan geruchten hechten moet. AXEL, 16 Juli 1940. Doordat een wijziging werd aangebracht in de alarmeer- inrichting van de luchtbescher mingsdienst, ontstond Zaterdag avond een verkeerd contact, waar door de bewoners van de Markt en de Nuuwstraat eenigszins werden verontrust. Hoewel de kort daaropkomende vliegtuigen en ontploffingen een luchtalarm zouden hebben gewet tigd, wordt er nogmaals op ge wezen, dat het luchtalarm alleen wordt gegeven nadat in de ge meente bommen zijn gevallen of wanneer in den nacht lichtkogels boven de gemeente worden ge plaatst Het alarm dier.t alleen voor het oproepen van de hulp ploegen. Ofschoon hierdoor het waar schuwend karakter van het alarm niet groot is, is in de praktijk op vele andere plaatsen gebleken dat het waarschuwen tegen komende vliegtuigen nog minder aan te bevelen is. Waterleiding Mij Zeeuwsch- V laanderen. De uitslag van de aanbesteding van het bouwen van een dubbele woning en twee pompgebouwtjes en het verbouwen van het pomp- gebouw en de machinistenwoning op de terreinen van het pomp station te St. Jansteen en Clinge voor de Waterleiding Maatsch. Zeeuwsch-Vlaanderen was Fa. W. en C. van den Bosch te Dordrecht f36 995, J. H. Rijn berg, Terneuzen f 37.950, J. Bleij- enbergh en Zonen, St. Jansteen 38 633, L. W. Hamelink, Zaam- slag f39 333, Fa. Gebrs. v. d. 3oel, Terneuzen f39.435, M. J. Galle, Zaamslag f39.450, Eug. Verstraeten, Hulst f 39 500, H. J. Reuling, Hulst f40 000, P. F. Voet, Kloosterzande f 40 800, C. H. H. Wisse, Zaamslag f41.200, F. de Waal, Kuitaart f 41 600, <r. Dieleman, Zaamslag f 41.900, 0. S. Jouret, Clinge f42 800, J. en A. de Potter, Hulst f 43 990, W. F. Kaijser, Zaamslag 44 000, Gebrs. de Theije, Ter hole f44 160, M. F. Goedemondt, Goes f 45 000, L. Polspoel, St. Jansteen f45.900, J. van 't Hoff, Hoek f46 000, J. C. de Vos, Zaamslasz f 46.375, P. Everaerd, Hulst f46.800,

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2