Landbouw. Buitenland. Laatste Nieuws. Hamster geen rleeseh en spek. De Directeur van het Slachthuis te Goes, dr. C. van Baak, deelt ons mede, dat de burgers ook in deze provincie blijkbaar bezig zijn voorraden van vleesch en spek te vormen. De burger denkt daarbij aan deboeren-zelfslachters die zulks ook in den regel doen doch zij vergeten daarbij, dat deze „deskundigen" dat doen in de eerste koudere maanden en dat opgeslagen vleesch en spek ook een deskundig onderhoud eischt. Ook den vorigen oorlog maakte ik dat mede, vertelde de heer Baak ons, en voor kapitalen van dezen „voorraad" is toen naar de mestvaalt verhuisd. Dr. Baak beval ons daarbij op name van het volgende artikel uit „De Vee- en Vleeschhandel" aan, hetgeen het ten volle onder schrijft „Er is op het oogenblik een zekere run op gerookt spek, ham en rauw vet (om te smelten). De consument, die het betalen kan, wil zich voor de kwade winterdagen dekken en smeekt den slager om hem daarbij ter wille te zijn. De slager, die helpt, heeft voor het oogenblik een dankbare klant, maar hoe zal het zijn in den winter De klant hangt het stuk gezou ten en gerookt spek of de ham in den kelder, waar de schimmei er spoedig dik op zit, of hangt den voorraad op den zolder, waar bij heete dagen het vet er af druipt en de vliegen azen er op. In beide gevallen treedt het bederf bij deze in den zomer ge zouten en gerookte producten reeds in den zomer nog op en de klant, die een appeltje voor den dorst meende te hebben, heeft straks door den zuren appel heen te bijten om den kostbaren voor raad naar de vuilnisbelt te ver wijzen. Daarom achten wij thans het opslaan van gerookte vleeschwa- ren en eveneens van gesmolten vet in kruiken door den consument een zeer slechte belegging. Het leidt tot groote teleurstelling en tot ontevredenheid en tot klachten bij den slager. We moeten dan ook onze slagers adviseeren werkt aan deze voorraadvorming niet mede. Verkoopt geen pro ducten aan den klant, die deze wil opslaan en die toch niet houdbaar zijn. De vleesch- en vetpositie van ons land is momenteel nog niet zoo ongunstig, dat men nu reeds zijn toevlucht zou moeten nemen tot voorzorgsmaatregelen, die slechts zorg en last en groot verlies brengen. Daarbij werken deze voorzorgs maatregelen de schaarschte en duurte van het vet slechts in de hand. Tenslotte wijzen wij er nog op dat de hamsterbeschikking van 10 Mei, verschenen in de Staats courant van 14 Mei, nog volledig van kracht is en krachtens die beschikking het opslaan van voor raad door particulieren is ver boden." Het slachtverbod voor varkens. Zooals gemeld is een slacht verbod voor varkens afgekondigd. Het doel is te komen tot distri butie van varkens over de slagers. Dit slachtverbod zal in drie perioden worden ingevoerd en wel op 15, 22 en 29 Juli. Van bevoegde zijde wordt ons thans gemeld dat niet, zooals gemeld, Zeeland tot deprovinciesgerekend moet worden waar het slachtver bod reeds op 15 Juli zal ingaan. Er kan rekening mede gehouden worden dat voor onze provincie het slachtverbod niet zal gelden vóór 29 Juli. (P.Z.Crt.) Rogge, en de kenzn van het alt te zaaien ras. De keuze van het uit te zaaien ras vormt tegenwoordig een zeer belangrijk onderdeel van de be drijfsvoering, Vroeger zaaide men rogge, welk ras dit moest zijn was geen probleem, aangezien er in ons land maar één ras was, die na genoeg op alle rogge-gronden verbreiding had gevonden. In de laatste jaren begon op de proefvelden en ook hier en daar bij vooraanstaande rogge- verbouwers, de aandacht te vallen op de Mariëa-rogge, welke rogge vrij regelmatig gemiddeld in op brengst de Petkuser heeft over troffen. Zoo werd door het Instituut voor Plantenveredeling te Wage- ningen voor de Mariën-rogge, na een drie jarige beproeving, een korrelopbrengst vastgesteld die gemiddeld over 99 proeven, door geheel ons land, 5,7 pet. boven de hier te lande verbouwde Pet- kuser-rogge uitkwam. Welk een beteekenis een der gelijke opbrengstvermeerdering voor ons land heeft, laat de volgende becijfering zien. In 1939 w ?rd in Nederland geteeld 225300 H A. rogge. Nemen wij aan de gemiddelde opbrengst per H.A. van 2500 Kg. graan, dan zou de totale rogge- oogst 600 000 000 Kg. hebben bedragen. Een oogstvermeerdering van 5 7 pet. op genoemde totale rogge- oogst bedraagt 34 200.000 Kg. Naar de tegenwoordige markt prijs van f 9.— per 100 Kg. verte genwoordigt een dergelijke oogst vermeerdering, als gevolg van de uitzaai van Mar'ëi rogge, een be drag van ruim f3 0Q0 0C0 Zonder eenige moeite, alleen door de juiste rassenkeuze zou onze Naderlandsche landbouw 34 200.000 Kg. rogge meer kun nen produceeren ten behoeve van de zoo noodige voedselvoor ziening. Welk een voordeel de kweeker van meer opbrenge de rassen de gemeenschap, kan brengen, wordt door het bovenstaande du delijk gedemonstreerd. De Nederlandsche rogge-ver- bouwer zal dus alvorens, als naar gewoonte, rogge te zaaien, zich wel degelijk op de hoogte moeten stellen, welk ras dit zal zijn. Er wordt in deze tijden veel van onze landbouw gevraagd de productie moet worden opgevoerd De rassenkeuze vormt hiervan een belangrijk onderdeel. AXEL, 12 Juli 1940. Gisteravond vergaderde de af- deeling hulppolitie van de plaat selijke luchtbeschermingsdienst, ter behandeling van de nieuwe voorschriften aangaande de ver duistering. Vanaf heden zal door de leden van dezen dienst weder nauw keurig toezicht worden gehouden dat van buiten af geen licht zicht baar is. Het komt ons voor, dat ver scheidene ingezetenen nog niet voldoende doordrongen zijn van het gevaar dat lichtschijnsels kun nen veroorzaken voor zich zelf en voor hun omgeving, Nog veel te vaak komt het voor dat door een dakraam, een W.C. raampje, een opengaande deur, enz. enz. veel licht naar buiten straalt. Het is te hopen dat allen vrij willig alle maatregelen zullen willen nemen. Anders loopen we groot gevaar dat anderen het ons zullen komen leeren. Inlichtingen omtrent moeilijke gevallen zullen gaarne door de leden en het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst worden verstrekt. Gistermorgen vertrokken van hier vijftien vlastrekkers naar de Wieringermeer, die weldra nog door een twintigtal zullen worden gevolgd. Voor minstens veerlien dagen zal daar volop werk zijn in deze branche. Van gemeente wege worden de reiskosten ver goed. De r(]wlelpla8tjes. De nieuwe rijwielbelastingmpr- cen zijn geldig van 1 Juli 1940 tot en met 31 Juli 1941 en niet tot 31 Augustus 1941. Ook zijn de vorige merken slechts geldig tot 1 Augusius 1940 en niet tot find Augustus 1940. Dankbaarheid verplicht. Heden mocht mevrouw Kolfer- Moerdijk haar 40 jarig werkzaam leven herdenken als verloskun dige alhier. Velen zullen met haar dankbaar gedenken wat zij in al die jaren voor Axel heeft gedaan. Bij er varing is het bekend, haar groote plichtsbetrachting, terwijl naast dat: haar meeleven in woord en daad rijkelijk is getoond. Worde haar geschonken bij het klimmen der jaren, een wel verdiende levensavond te mogen genieten, onder dankbare erken ning van vele ouders voor wat zij voor hen heeft gedaan. Gistermiddag ongeveer vijf uur werd alhier in Westelijke richting alweer een ontploffing waaigenomen. Naar het D. v. Zeel. meldt is op dat tijdstip nabij Philippine aan de Belgische grens een land mijn ontploft. Onder leiding van Duitsche militairen waren eenige Belgische militairen en arbeiders bezig met het opruimen van achtergelaten landmijnen. Drie Belgen, een korporaal, een gendarme en een arbeider werden gedood. Een Duitsch onderofficier en drie Belgische arbeiders werden ge wond één van hen levensge vaarlijk. Binnen een week zal de 1 I eerste der tien vacantie- 1 treinen naar het mooie 1 I Opper Oostenrijk vertrekken j 1 Ouders, draalt niet uw kin- j I deren aan te geven bij uw 1 burgemeester. Langs Neerlands mooie wegen Wij ontvingen ter kennismaking een zeer bijzondere Atlas van Nederland, n.l. de z.g. King-Atlas, thans opnieuw bijgewerkt en be langrijk uitgebreid. Naast de zeer duidelijke kaarten van de 11 provinciën, waarop grondsoorten, spoor- en tram wegen, enz. zijn aangegeven vindt men van elke provincie een verkeerskaart, waarop de verkeerswegen, ook de aller nieuwste, voorkomen. Verder is er een uitgebreide wegenkaart van het Gooi, van de Graafschap Zutfen, de Veiuwe, en Zuid Limburg. Voor den Watertoerist zijn er eveneens prachtige kaarten. Het Meren-gebied van Noord- en Zuid-Friesland en van het ge- heele gebied tusschen Den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Am sterdam. Op deze water-kaarten zijn ook de landwegen zeer dui delijk aangegeven, zoodat men onmiddellijk uitstekend georiën teerd is. De wetenschappelijke bewer king geschiedde door Drs, G. J. de Vries te Waalwijk; de uit voering door de N. V. J. Smul ders Co., Den Haag. 't Is een verdienstelijk werk in alle op zichten. De wijze, waarop men in het bezit van deze uitvoerige en practische atlas kan komen, wordt per advertentie in dit nummer bekend gemaakt. Het reizen met booten ran den Prov. stoombootdlenst. Men verzoekt ons, er nog eens de aandacht op te vestigen, dat reizigers, die gebruik maken van de booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- schelde bij vertrek en aankomst op verlangen een identiteitsbewijs moeten kunnen toonen. Daarvoor kunnen dienen een paspoort, be wijs van Nederlanderschap of stamkaart. Is men alleen in het bezit van een stamkaart, dan moet men tevens een pasfoto van den laatsten tijd bij zich hebben. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie, inh. eenig geld. Veldw. Griep. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). De oorlog. Deze week heeft de oorlog hoofdzakelijk bestaan uit opera ties van zee- en luchtstrijd krachten. Twaalf Britsche bommenwer pers, die een aanval op het vliegveld van Stavanger wilden ondernemen, werden neergehaald. Nadat reeds het neerschieten van alle zeven vliegtuigen van een Britsche bombardementsgroep bij Amiens werd gemeld, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in de Straat van Dover een zwaar beveiligd Britsch convooi aange vallen en door bomtrtffers een kruiser, alsmede vier koopvaar dijschepen, in totaal metende 21.0C0 brt. tot zinken gebracht Verder kregen een kruiser en 3 koopvaardijschepen van in totaal 19 000 brt. zware treffers, zoodat zij gedeeltelijk met zware slagzij en brandend bleven liggen. De vijandelijke jagers, die het con vooi beveiligden, werden in luchtgevechten gewikkeld, waar bij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug. Op 9 Juli werd in de Middel- landsche Zee het vuur geopend op Britsche zeestiijdkrachten be staande uit 3 linieschepen, een vliegtuigmoederschip, eenige krui sers en talrijke torpedojagers. Terwijl het eskader in Westelijke richting voer, waarschijnlijk om een aanval op de Italiaansche kust te ondernemen, werd een torpedo jager getorpedeerd door een Ita liaansche duikboot. Van een afstand van 26 km openden de Italiaansche slagsche pen het vuur. Bij het vierde salvo werden de vijandelijke slagsche pen getroff-n. Een slagschip helde naar bakboordzijde over en staakte het vuren. De hertog van Windsor is be noemd tot gouverneur van de Bahama-eilarden. Te Londen beschouwt men dit, volgens het D.NB., als een soort verbanning, waartoe het besluit van Chur chill is uitgegaan die den terug keer van den hertog in Engeland vreest. Verscheidene bekende Vlaam- sche persoonlijkheden, die in de eerste dagen van den oorlog naar Frankrijk zijn getransporteerd, zijn de laatste dagen naar België teruggekeerd. Onder hen bevinden zich de Vlaamsche leider dr. Borms en de bpkende schrijver Felix Tim mermans. Generaal Franco heeft de in het hotel Maria Christina wo nende kinderen van den Belgi schen koning aangeboden verblijf te houden in het historische koninklijke paleis San Ildefonso in Lagranza, ten Noorden van Madrid. Gisteren was de stad Almelo het slachtoffer van het lukraak werpen van Engelsche bommen. Drie vliegtuigen hebben hier een viertal bommen geworpen. Er werden vier menschen gedood, n.l. een echtpaar, dat een wan deling deed en twee kinderen. Er zijn verscheidene gewonden. De huizen in de omgeving wer den ernstig beschadigd. Milttaire objecten zijn er niet in de buurt. Gisteren is graaf Ciano van zijn bezoek aan den Fiihrer, te Rome teruggekeerd. De reis werd tegelijk benut voor een samenkomst te Mün- chen met vertegenwoordigers van de Hongaarsche regeering, die met de inzichten van de asmo- gendheden geheel instemden. De groote aandacht, die de Zuid-Slavische bladen nog steeds wijden aan de leugenachtige En gelsche berichten, is het bewijs, dat Zuid-Slavië nog steeds in stemt met de onvruchtbare Brit sche manoeuvres tegen de as. Het is goed hiervan nota te nemen. Nog steeds bevinden zich Engelsche oorlogsbodems om Martinique, ofschoon het nog tot geen gevechtsacties is gekomen. De vijf Amerikaansche tor pedojagers doen nog steeds als waarnemers dienst. Doordat het eiland geheel is afgesloten zou men trachten de voedselvoorzie ning door middel van Amerikaan sche oorlogsschepen te regelen. In Gerève verluidt, dat President Lebrun eerlang zal aftreden en worden vervangen door maarschalk Pétain, die thans chef van den Franschen Staat is. Voortdurend cirkelen Itali aansche vliegtuigen boven Alex- andrië. 80000 inwoners hebben de stad reeds verlaten. In militaire kringen acht men het nog slechts een kwestie van tijd of de Britsche vloot zal de haven van Alexandrië als be langrijk steunpunt moeten op geven. Sportnieuws. Rapide. Het is al enige tijd geleden, dat van deze plaats iets omtrent deze vereniging werd vernomen. In de eerste piaats is dit een ge volg van de huidige politieke toestand geweest, in de tweede plaats omdat er weinig te ver melden was. Thans is de situatie zodanig gewijzigd, dat deze wel enige reden tot baspreking verdient. Zoals haast elke vereniging, heeft Rrpide de laatste jaren met moei lijkheden te kamp n g-had, njej alleen wat befr.fr hel fi arciële part, doch ook wat de leden aan gaat. Hoewel het met het eerst genoemde nog wel enigszins kon, met het laatste was het recht droevig gesteld Er is een tijd geweesl, dat Ripide niet bij machte was een twaalftal samen te stellen Dat er niettegen staande thans toch weer reden is tot hoop en vertrouwen op de toekomst, ligt voornamelijk aan de oude garde, die zo sterk was, dat hij met een handje vol nieuwe leden de vereniging weer eens door deze crisis sleepte. Ruim een jaar geleden is men een propaganda-actie begonnen, die (hans zijn doelmatigheid be wijst. Van de toentertijd toege treden leden is maar een enkeling afgevallen de anderen trainen thans weer geregeld elke Dinsdag en Zaterdagavond. Ja, het is zelfs nu zover, dat men twee leiders heeft aangewezen, onder wier, misschien niet zo kundige, dan toch wel enthousiaste, leiding op vorengenoemde avonden wordt gewerkt. Opmerkelijk is het, dat deze jongens tot de jonge garde behoren. Hiermee wil echter niet gezegd zijn, dat men nu al is, waar men zijn moet; integendeel, hel is nog maar een kleine, wankele stap in de goede richting. Kan men wel haast spreken van een enigszins gefundeerd begin Zou dan niet de algemene mening in Axel, zoals die haast overal bestaat en die korfbal bestempelt tot een spel van kinderachtige, zo niej ZONDAG 14 JULI 1940 Voorm. 10 are Dj. van Oiveren Nam. 2 30 Dezelfde Voorm. 10 ure Nasn. 2.30 Ds. J. S P Jt Cina. de Ruiter Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2