Nieuws- en Advertentieblad j voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HOOFDPIJN? Mijnhardtje No. 27. VRIJDAG 12 JULI 1940. 56e Jaarg. De Opbouwdienst. BANGE DAGEN. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De Haagsche correspondent van „De Telegraaf" schrijft: Op 14 Juli bezit Nederland nog een leger van omstreeks 50.000 a 60 000 man. Aan den ochtend van den 15den Juli is dit leger verdwenen. Dan staat de O.D., de Opbouwdienst, ge reed om zijn werk aan te vangen. Wie hiervan deel uitmaken Allereerst de beroeps- en reserve officieren en -onderofficieren, die den wensch te kennen gegeven hebben over te gaan in leidende functies van O.D. Dezen militairen staan de vol gende wegen open: 1. overgang naar de burgermaatschappij 2. naar den O.D.3. naar de rivier politie 4. naar de gewone politie 5. naar de douane. Niet alle beroepsmilitairen kun nen echter van de vier laatstge noemde mogelijkheden gebruik maken. De pensioengerechtigden namelijk gaan met pensioen, ter wijl de oudere hoofdofficieren in beginsel op wachtgeld gesteld worden, met uitzondering wel licht van enkele hoofdofficieren, voor wie gelegenheid tot plaatsing bij de staven van den O.D. zal bestaan. Ook voor de afwikke ling der demobilisatie blijven nog verschillende diensten voorloopig gehandhaafd. Naast de beroepsmilitairen ko men bij den O.D. de reserve officieren, dienstplichtige onder officieren en overige dienstplich tigen, die momenteel geen werk kring in de burgermaatschappij kunnen vinden. Voorts zal in de leiding wel licht ook plaats kunnen zijn voor burgers, die zich vrijwillig aan melden en die op grond van hun deskundigheid, ontwikkeling en geschiktheid om met menschen om te gaan, hiervoor in aanmer king komen. Voorloopig blijven de militai ren, die bij den Opbouwdienst werkzaam zijn, de gewone mili taire uniform dragen. Zij krijgen evenwel een speciaal distinctief, FEUILLETON 7) De een dus dit, de ander dat in elk geval is er hard gewerkt tydens de Pinksterdagen, om zich zooveel mogelijk te beschermen tegen eventueele luchtaanvallen. Zoo is de tweede Pinksterdag verloopen, zoo geheel anders, als we ons eenige dagen tevoren gedacht hadden. Zooals gezegd zijn er schuilgelegenheden op eigen initiatief in verschillende buurten gemaakt, waarmee velen een groot gedeelte van den dag vuldenanderen hebben een wandeling ondernomen met hun gedwongen logé s, die ze kennis lieten maken met Axel's lande lijke omgeving er heerschte ook binnen de stad groote bedrijvig heid met al die gasten van den overkant, maar over dat alles lag toch een waas van neer slachtigheid en een gevoel van niet-zjjn zooals we gewoon waren op tweeden Pinksterdag, fegen den avond kwam ar waarvan de bijzonderheden nog niet vastgesteld zijn. Men denkt aan een onderscheidingsteeken op de mouw, waarop een nader te bepalen embleem alsmede de letters: O.D. voorkomen. Als de textielpositie het toelaat, zullen er in de toekomst wellicht spe ciale uniformen komen. Van 15 Juli tot 15 October zal de z g. proeftijd zijn. In dit tijds bestek zal beoordeeld worden in hoeverre bepaalde personen min der geschikt geacht moeten wor den om aan het opbouwwerk deel te nemen, dan wel in andere functies te werk gesteld moeten worden. De indeeling van den Opbouw dienst zal bestaan uit een staf, vier districtsstaven en verder per district een aantal korpsen (batal jons), elk bestaande uit afdee- üngen (compagnieën), die op haar beurt onverdeeld zijn in groepen (secties) en ploegen (groepen). Men rekent op een 75-tal korpsen van ongeveer 800 man, in totaal 50 000 60 000 man, bij den Opbouwdienst. In beginsel zal de afdeeling een zelfstandige werkeenheid zijn, die in elk opzicht „selfsuppor ting" is, als men dit woord hier mag gebruiken. Wellicht zal het mogelijk zijn in de toekomst en kele speciale eenheden te for- meeren van vaklieden op bepaald gebied, b.v. afdeelingen, die meer gespecialiseerd zijn op de uit voering van bouwwerken enz. en bij groote objecten kunnen wor den ingezet. Het „wapen" van den Opbouw dienst is de schop. Dit heeft een nieuw probleem in het leven geroepen, namelijk dat der com mando's en excercit'ën. Voor den Opbouwdienst blijven met bepaalde beperkingen de wet op de krijgstucht en het reglement krijgstucht geldenop velerlei gebied zullen echter verschillende nieuwe reglementen en voorschrif ten moeten worden samengesteld, waaraan op het oogenblik reeds wordt gewerkt. Maar ook wordt gewerkt aan een exercilieregle- ment, want bepaalde bewegingen ook weer bedrijvigheid in de luchtwe hoorden het geronk van vliegtuigmotoren en zagen eenige machines, die zich in Noordwestelijke richting bewo gen. Elk vreemd of verdacht geluid schrikte ons op, soms speelde de verbeelding ons ook partenkortom we werden be- heerscht door een voortdurend gevoel van nerveuze onrust. We hoorden weer de doffe knallen van het afweergeschut en de ontploffende projectielen in de verte. Er waren menschen, die de doffe donder in de verte toeschreven aan een zwaar on weer, daar ook bliksemflitsen aan den Westelijken horizon zicht baar waren anderen meenden zeker te weten dat het scheeps geschut was in de nabijheid van de Scheldemonding ot de Belgi sche kust. We weten het niet, doch gevoelden slechts al het onbehaaglijke, al die onrust, die dit aanhoudende doffe gedreun in ons opwekte. Maar zooals het steeds gaat als de buurt bij een is, de een weet dit en de ander dat te vertellen of in zijn fantasie op te roepen en dit alles wordt dan weer verder van moud tot mond voortgedlft- gen en gretig aanvaard, UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Felef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zullen uitgevoerd moeten worden. Natuurlijk is een herziening van verschillende uitdrukkingen nood zakelijk, terwijl ook eerbewijzen gebracht moeten worden. De Opbouwdienst voert reeds besprekingen over verscheidene objecten, waaraan direct begon nen zal kunnen worden. Uiter aard zal hierbij regelmatig overleg gepleegd worden met andere over heidsinstanties, als b.v. het de partement van Sociale Zaken en het regeeringscommissariaat voor den wederopbouw, ten einde wat de objecten aangaat niet met elkaar in conflict te komen. De legering hangt nauw samen met den aard der objecten. Door omstandigheden kan op het oogen blik niet beschikt worden over alle kazernementen. Veelvuldig zal gebruik gemaakt moeten wor den van barakken, waarin de soldaten dezen winter reeds ge legerd waren en die in de nabij heid der objecten overgebracht zullen moeten worden, al neem! het afbreken,, transporteeren en opbouwen natuurlijk eenigen tijd in beslag. De aard en ligging der werkgelegenheden is in ons klein, dichtbevolkt en voor het grootste deel intensief in cultuur gebrachte land niet zoodanig, dat tot plaatsing van permanenter legeringsgebouwen overgegaan kan worden. Meestentijds zullen kleinere eenheden gedurende be perkten tijd op een bepaalde plaats bivakkeeren. Uit dit alles volgt, dat nu maar niet dadelijk op 15 Juli een aan vang gemaakt kan worden met de werkzaamheden zelve voer 50.000 man. Toch moeten onze soldaten dien dag reeds duidelijk het gevoel hebben, dat zij in een nieuwe organisatie opgenomen zijn, die actie vraagt. Daarom zal op dien datum alles gedaan worden ter bevordering van orde, tucht, discipline, sport en zang onder de manschappen. Aan de sport vooral zal een groote plaats ingeruimd worden, hetgeen niet anders dan toege juicht kan worden. Reeds dadelijk begint men met Evenals op voorgaande dagen moesten we ook op dezen 2en Pinksterdag voor het vallen der duisternis binnenshuis zyn, waar we weer wat rust vonden na dezen veelbewogen dag. Dinsdag 14 Mei Pinksterdrie. Een stralende morgen in alle glorie is de zon opgegaanhet belooft een heerlijke lentedag met zomersche temperatuur te worden. Pinksterdrie, anders hier ook nog voor velen een dag van rust en ontspanning: dit jaar een vervlogen illusie,... Het is rustig geweest in den afgeloopen nacht, geen hinder gehad van ronkende vliegtuigen ot gedreun in onze nabijheid, maar in den vroegen morgen begint het weer al. Buiten staan reeds overal groepjes menschen, die vroeg uit de veeren zyn gekomen immers, de morgenstond heeft goud in den mond En wie kent in deze tjjden nog een zoete nachtrust Met den oorlog als een spookbeeld in den geest is men ter ruste gegaan met den oorlog is men ook weer ODxestaan. Hoe kan het anderi? cursussen voor de sportleiders ten einde deze ten spoedigste voor hun nieuwe taak geschikt te maken. Qenie-officieren, des kundige onderofficieren, vaklieden hun allen wacht in dit op zicht een zware, doch uiterst dankbare taak. Hier openen zich nog niet te overziene perspec tieven, want de mogelijkheden tot het koppelen van een vakoplei ding aan den O.D. buiten de eigenlijke grenzen van het op bouwwerk zijn vele. Vooralsnog zal voor alle mili tairen, die in den opbouwdienst ingedeeld zijn, dezelfde bezoldi gingsregeling gelden als voor heen. Slechts zullen vervallen de toelagen, die in verband ston den met den buitengewonen toe stand, zooals b v. de mobilisatie toelage. Wel gaat de kostwin nersvergoeding gewoon door, ter wijl ook de reiskosten en even tueele kosten van verhuizing bij overplaatsing voor rekening van het rijk komen. Ten aanzien van het vraagstuk der belooning, dat in de naaste toekomst nader bezien zal wor den, is in dit stadium nog geen definitief besluit genomen. Met vele overwegingen moet hier rekening gehouden worden en het is ten slotte niet onmogelijk, dat de bezoldiging niet, zooais in de weermacht, naar den rang geschieden zal, doch verband zal houden met de functie, die de betrokkene bekleedt. In de enkele weken, die thans eerst aan de voorbereiding van den opbouwdienst gewerkt wor den, is ontzaglijk veel arbeid verzet. En nog veel meer staat voor de deur. Het is vruchtbare arbeid met een ideëel en een practisch doelonttrekking van deze jonge menschen aan den demoraliseerenden lediggang en verhooging van de volkswelvaart door verrichting van practisch werk in het algemeen belang. Er zyn weer vliegtuigen in aantocht, we zien nu oDze kleuren onderaan de vleugels der ma chines in de klare luchteven later komen er Fransche en Eogelsche en dan weer andere, waarvan we de kenteekenen niet kunnen onderscheiden van wege de groote hoogte waarop ze vliegen. Maar men vertrouwt ze blijkbaar niet, want op Sluis kil wordt luchtalarm gemaakt. Even later komen er een paar jongelingen met Oranjeband om den arm door de straat, die op een hoorn blazen. Iemand komt naar buiten met een emmerhy dacht dat het de mosselman was Wij weten ook niet wat het be- teekent en vragen den jongens om inlichtingen als ze by ons gekomen zyn. Het blykt nu dat het personeel is van den luchtbeschermingsdienst en het getoeter „luchtalarm of „gevaar geweken" beteekent. EeD poosje later, to9n de vliegtuigen met meer te hooren of te zien waren, begon ook de kerkklok te luiden en dat veroorzaakte nieuwe on rust. Doch daarvoor bleek later by informatie geen grond te hebben bestaan, want ook dat beteekende slechts dat bet gevaar geweken was. Mat alle waar* Onderi-iek naar de werkloosheid onder Inteileuiaeelen. Op verzoek van den Regee- ringscommissaris voor de orga nisatie van den Arbeid stelt het Centraal Bureau voor de Stati stiek een onderzoek in naar de werkloosheid onder intellectu- eelen. Dit onderzoek beoogt uit sluitend een inzicht te verkrijgen in den omvang der werkloosheid onder deze groep der bevolking. De enquête heeft betrekking op personen met een of meer der volgende diploma's, akten of graden onderwijzersaktehoofdakte akte van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs einddiploma middelbare land bouwschool einddiploma mid delbare nijverheidsschool (mid delbare technische school of school voor kunst- en kunstnij verheidsonderwijs) einddiploma 5 jarige handelsdagschooleind diploma zeevaart- of machinisten- school einddiploma middelbare meisjesschool; einddiploma 5- jarige H.B.S. of exiraneï-exainen einddiploma gymnasium of Staats examen; middelbare akte (M.O); diploma van een examen aan een Universiteit of Hoogeschooluni versitaire graad. Ieder, die een of meer dezer diploma's, akten of graden bezit en zonder werk is, wordt drin gend verzocht zoo spoedig mo gelijk uitsluitend naam en aares op te geven. Deze opgave moet portvrij gericht worden aan het Postkantoor te 's Gravenhage, met vermelding tusschen haakjes Centraal Bureau voor de S'a- tistiek. Ook hun, die op wacht geld gesteld zijn, als volontair of kweekeling met akte weikzaam zijn en als zoodanig niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien, alsmede gemobiliseerde!!, die bij demobilisatie zonder werk zullen zijn en voor dit onderzoek in aanmerking komen, wordt ver zocht naam en adres op te geven. Daarna ontvangen zij een formu lier ter invulling. deering voor de ongetwy'Md goede bedoelingen, kwam dize manier van „alarm" maken of „gevaar geweken" ons toch wel ietwat zonderling voor, met het oog vooral ook op de menschen, die hiervan onkundig waren. Later zyn nog tal van vliegtaigen overgekomen, doch getoeter of klokgelui hebben we niet meer gehoord. Overigens is het opgevallen dat juist wanneer vliegtuigen gehoord werden of overkwamen, de meeste menschen en vooral de jeugd naar buiten kwamen op straat, in plaats dat ze bin nenshuis bleven ot tenminste dekking zochten waar dit moge- lyk was. De Franschen zouden ons dat anders leeren inzien. Verontrustend nieuws. Zoo tegen 8 uur gingen we naar huis om de radio berichten te hooren. Het kwam ons echter voor, dat deze berichten niet zoo werden uitgezonden als gewoon lijk het was een eenigBzins onsamenhangende reeks, en op een cfflcieele mededeehng zooais eerst was aangekondigd, wachtten we tevergeefs. (Wordt vervolgd), AXELSCHE J ïV Mjfté COURANT De oorlog in onze omgeving. Twee stuks 1 O et. - Twaalf stuks 50 cl.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1