Distributie-Nieuws. WAARSCHUWING Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Brooddistributie in hotels, restaurants, enz. Inlevering consumentenbonnen. Geldige Bonnen. Bekendmakingen. voor uiet ontplofte projectielen, verborgen in landbouw gewassen. Advertentiën Abraham Johannis Naeije, Boekhouden. hoeveelheid zal onder de graan handelaren verdeeld worden, in verhouding tot hun normaal zaken-cijfer. Na September komt dan de nieuwe binnenlandsche oogst De Duitschers zullen het tekort aanvullen. Het ligt in de bedoeling den aanvoer per lichter via Antwerpen te doen geschieden. Door deze overeenkomst is de bevoorrading van België, wat brood betreft, geheel verzekerd V(Jfde witboek gepubliceerd. Het ministerie van buitenland- sche zaken te Berlijn heeft thans het vijfde witboek over de vraag van de schuld aan den oorlog gepubliceerd. Het document draagt den titel Documenten over de politiek van de Westersche mogendheden. Het handelt over de besprekingen van de generale staven van Engeland en Frankrijk met die van België en Nederland. De in het witboek opgenomen documenten zijn de Duitsche troepen bij den opmarsch door Nederland en België in handen gevallen. Uit deze documenten blijkt, dat Engeland en Frankrijk Nederland en België hebben wil len gebruiken tot opmarschgebied tegen het Duitsche industriege bied in de Ruhr. Ook Luxem burg was in dit opmarschgebied betrokken. Dit werd in bijzon derheden voorbereid in bespre kingen met de generale staven van België en Nederland. De docu menten omvatten een tijdsruimte van Nov. 1939 tot April 1940. De oorlog. In den ochtend van 3 Juli is een Engelsche strijdmacht, be staande uit drie linieschepen ver schenen voor de reede van Mers el Tebir, waar zich een deel van de Fransche vloot n.l. de „Duin kerque" en de „Strassbourg" vol. gens het wapenstilstandsverdrag voor anker bevond. De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskaderadmi raal den eisch zich over te geven dan wel zelf zijn schepen tot zin ken te brengen. Een termijn van zes uur werd toegestaan voor het nemen van een beslissing. Zonder te wachten op den af loop van dezen termijn sloten watervliegtuigen van de Engel sche marine door middel van magnetische mijnen de reede van Mers el Tebir af. Aangezien de Fransche admi raal weigerde te gehoorzamen, opende de Britsche vloot om 17.40 uur het vuur op de Fran sche oorlogsbodems. Met het oog op deze aanval heeft de Fransche regeering aan de naast de Britsche vloot ter reede van Alexandrië voor anker liggende eenheden het bevel ge geven de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noo- dig met geweld. Bovendien heeft de Fransche admiraliteit aan alle oorlogssche pen, die zich in volle zee be vinden, instructie gegeven om de Britsche koopvaardijschepen, welke zij ontmoeten, aan te hou den en op iederen nieuwen aan val met vuur te antwoorden. De Engelsche vlootgroep, die voor Oran verscheen, bestond uit drie slagschepen, een vliegtuig moederschip, drie kruisers en een lichte flotille. Nadat de Fransche admiraal de Engelsche eischen had afgewezen openden de Engelschen het vuur. De Fransche vlooteenheden aan vaardden den strijd. Tegen 19 uur ontwikkelde zich een zeeslag tus- schen de Fransche en Britsche zeestrijdkrachten. Ook de in Engeland liggende Fransche schepen hebben van hun regeering bevel gekregen eveneens met geweld zee te kie zen en volgens de wapenstil standsvoorwaarden Brest aan te doen. Het D.N.B. meldt nader uit Berlijn dat bij den plotselingen aanval der Engelschen te Oran de Fransche schepen voor een deel niet onder stoom lagen, en aldus in de haven lagen, dat zij hun zware artillerie niet in wer king konden brengen» Deze om standigheden kenmerken het op treden van de Engelschen. Zij openden van grooten afstand bij verrassing het vuur. De slagschepen „Dunkerque" en „Provence" benevens de flot- tilleleider „Mogador" werden in brand geschoten en liggen bran dende in de haven van Oran Het slagschip „Bretagne" is klaar blijkelijk bij het stooten op een door de Engelschen gelegde mag netische mijn in de lucht gevlo gen. Het slagschip „Strassbourg", vijf flottilleieiders en een aantal torpedobooten en duikbooten zijn er in geslaagd al vechtende door den ring der Engelsche schepen heen te breken en de Middel- landsche Zee op te varen. Vlacht alt Engeland. Aftonbladet te Stockholm be richt, dat vanuit Engeland een massale vlucht naar de Vereenigde Staten is begonnen. In de laatste week hebben niet minder dan 10.000 personen geprobeerd een visum te krijgen voor Amerika. Het betreft hier uitsluitend wel gestelde personen, die niet alleen het geld voor de reis beschikbaar hadden, doch tevens over vol doende kapitaal beschikten om langeren tijd in Amerika te leven. Een groot gedeelte van de kunstschatten van de Britsche musea en de Britsche National Qalery zijn reeds naar Canada verstuurd. Volgens Journal American heeft Henry Ford wegens zijn weigering, vliegtuigen voor Enge land te vervaardigen, talrijke dreig brieven ontvangen. In verband hiermede moest de politie voor zorgsmaatregelen voor de bescher ming van zijn persoon treffen. AXEL, 5 Juli 1940. Dinsdagmiddag ongeveer vier uur werd alhier in Westelijke richting een ontploffing waarge nomen. Het bleek, dat bij het demon- teeren van een mijn, die vorige week nabij Westdorpe door een Engelsche vliegmachine in het kanaal was geworpen, twee per sonen het leven hadden verloren. Het waren een Duitsch militair en een Nederlandsch deskundige, die even tevoren de bewoners in de omgeving nog hadden gewaar schuwd, de ramen open te zetten, om het springen der ruiten te voorkomen. Men vond slechts hun vreeselijk verminkte lijken. Naar de Prov. Z. Crt. verneemt, is de Nederlandsche deskundige die bij dit ongeval het leven heeft verloren, de heer Meijers, com mandeur van het mijnenmagazijn te Veere. Den heer Meijers die een uiterst bekwaam vakman was, werd op 1 Mei j.l. te Den Helder bij de herdenking van het demon- teeren van de 500ste mijn, nog de eere-medaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt. Ook te Zaamslag heerscht nog steeds groote bedrijvigheid bij het passeeren van de ontel bare krijgsgevangenen. Omdat de tram hier steeds eenige oogenblikken stopt is de gelegenheid daar bij uitstek gun stig, em deze vermoeide strijders eenige versnapering aan te bieden en meermalen gebeurt het, dat dezen door aanbieden van geld of een of ander souvenir hun dankbaarheid willen betuigen. In verband hiermee is bij het station een bord aangebracht, waarop te lezen staatLa charité demande ni de l'argent, ni de souveniis, „Liefdadigheid vraagt geen geld of souvenirs". Vanaf Maandag 1 Juli heeft de lijn Mechelen-Terneuzen weer al haar personeel in dienst ge nomen. Getracht zal worden het materiaal dat door de Franschen aan de overzijde van het kanaal werd achtergelaten weer naar deze zijde over te brengen. Men hoopt n den loop van de volgende week den dienst Terneuzen-Temsche te ïervatten. Verder dan Temsche kan niet worden gereden omdat aldaar de brug is vernield» Maandagavond ongeveer half acht is de 17 jarige Al. Pol spoel uit Zeedijk-Ossenisse, die werkte bij een landbouwer te St. Jansteen, in de Kleine Weel, aldaar, verdronken. (Dagbl. v. Zeel.) Op den Rijksweg van Oost burg naar Schoondijke heeft gis termiddag een ongeluk met doo- delijken afloop plaats gehad. De landbouwer K. v. d. Vijver uit Bakkersdam kwam door het schrikken van zijn paard onder een hem tegemoet rijdende kar van landbouwer Risseeuw uit Schoondijke terecht. Hij werd inwendig zoo ernstig gekneusd, dat hij reeds na enkele oogen blikken ter plaatse overleed. (Dagbl. v. Zeel.) Het rtywielplaatje. Wellicht ten overvloede, wijzen wij er op dat het thans weer ver boden is, zonder rijwielplaatje te fietsen. De nieuwe plaatjes zijn thans geldig, maar ook de oude blijven nog geldig en wel tot 1 Augustus. Provinciale Staten. De eerste zitting der Provin ciale Staten zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juli a.s., v.m. 11 uur. Het ligt in de bedoeling de behandeling in de afdeelingen nog dienzelfden dag te doen plaats hebben, alsook, indien eenigszins mogelijk, de behandeling in open bare zitting. De lijst der te behandelen on derwerpen zal, mede tengevolge van de ramp, die de Provinciale administratie heeft getroffen, kort zijn. Is het eten van bot thans gevaarlek i Dr. A. Grijns, Bacterioloog bij het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, schrijft De botleurders uit Tholen on dervinden moeilijkheden bij den verkoop van bot, omdat ver scheiden menschen in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant er huiverig voor zijn onder de ge geven omstandigheden bot te eten. Daarvoor is niet de minste reden. In de eerste plaats is de bot geen aasvisch, die zich zou ver grijpen aan een eventueel nog in het water aanwezig menschelijk lichaamzij eet slechts kleine levende zeedieren. Voorts is het gevaar voor in fectieziekten als typhus e.d. uit gesloten te achten, daar goed gekookte of goed doorbakken bot vrij is van deze ziektekiemen. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat de Zeeuw sche Stroomen geen stilstaande binnenwateren zijn, doch zeear men met enorme waterverver- schingen. Zoo stroomen twee maal per etmaal 400 millioen kub. M. zeewater alleen reeds de oostelijke kom der Ooster- Schelde in en uit. Op grond hiervan is iedere be denking tegen het eten van bot misplaatst. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kort damesmanteltje. F. Geensen, Julianastraat 87. Een blauwe waterketel. P. J. van Driel, Weststraat 56. Een pet. A. de Kraker, Ronde Puiten M 42. Een vulpenhouder. L. Riemens, Pr. Mauritsstraat 3. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 7 JULI 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Leeskerk Nam. 2.30 Ds. vaa Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S. Post Nam. 2.30 Ds. Kok, van Zaamslag Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 Een tragisch ongeluk heeft bij de boerderij van den land bouwer J. Horkenborg, aan den Hengeloschenweg te Haaksbergen, plaats gehad. Terwijl de ouders buiten op het land werkten, speelden de kinderen in een schuur. Een der kleinen schijnt lucifers aangestoken te hebben, als gevolg waarvan het hooi vlam heeft gevat. Toen men den brand ontdekte, stond het gebouw reeds in volle vlam. Een der kinderen, een 6-jarig dochtertje, bleek zooveel brandwonden te hebben opgeloopen, dat het kind aan de gevolgen is overleden. Gisteren heeft de Fransche ministerraad onder voorzitter schap van President Lebrun, na kennis te hebben genomeu van den niet te rechtvaardigen aanval door Engeland op de Fransche vloot, besloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Te Gibraltar zijn 3 torpedo jagers met talrijke dooden en ge wonden binnengeloopen, bene vens 2 zwaar beschadigde torpt- dobooten. Gisteravond duurde de zeeslag nog voort. Onder de Arabische bevolking, die voortdurend het gedonder van het geschut hoort, heeft dit de uitwerking van een sensatie. Franschen, die nog pleitten voor een verdere Fransch Engel sche samenwerking, zijn in één nacht tot een ander idee gekomen. Ook in Amerika heeft Engeland door deze daad veel sympathie verloren. Onder Fransche vlag varen thans nog 1 slagschip, 7 zware kruisers, 10 lichte kruisers, 30 kleine kruisers, 24 torpedojagers, 1 vliegtuigmoederschip en 70 duikbooten. Gisteravond 7 uur beleefden eenige Scheveningsche schokkers een hachelijk avontuur. Op twee en een halve mijl van de kust kwamen plotseling drie vliegtui gen uit het wolkendek te voor schijn en wierpen bommen uit. Een bom ontplofte op korten af stand van de Sch. 49. De granaatscherven vlogen op het dek en de ruiten van de kajuit werden verbrijzeld, terwijl de bemanning de kogels om de ooren vlogen. Men weet niet of men hier te doen had met een luchtgevecht, dan wel met een aanval. Hoe gevaarlijk het is zich bij het aanwezig zijn van vlieg tuigen op straat te begeven moesten gistermiddag weer eenige Amsterdammers ondervinden, to n eenige Engelsche vliegers boven de stad verschenen. Eenige per sonen, die hoewel niet ernstig door granaatscherven werden ge wond, moesten naar het zieken huis worden overgebracht: Hotels, restaurants, broodjes winkels, enz. kunnen tot nadere aankondiging nog brood verstrek ten aan hun gasten, zonder dat daarvoor bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. De hotels, enz. kunnen derhalve ook tot nader aankondiging de benoodigde hoeveelheid brood tot de tot nu toe gebleken behoefte nog vrij van hun leverancier bakker) betrekken. Detaillisten worden er aan her- nnerd dat zij a.s. Maandag 8 Juli vóór twaalf uur de bonnen No. 69 fn moeten leveren. Bakkers worden er aan herin nerd dat zij de broodbonnen No. 31- 40 morgen 6 Juli vóór twaalf uur moeten inleveren. Algemeen dlstribatiebonboekje. No. 69 is geldig van 6 Juni tot en met 5 Juli voor 21/» ons koffie of V, ons thee. No. 75 is geldig van 17 Juni tot en met 12 Juli voor 21/» ons tarwebloem ot 21/» ons zelfrijzend bakmeel. No. 80 is geldig van 28 Juni tot en met 25 Juli voor 1 Kg. suiker. Broodbonboekje. No. 31 tot en met 40 zijn gel dig van 24 Juni tot en met 4Juli. No. 41 tot en met 50 zijngtl- dig van 1 Juli tot en met 11 Juli. Petroleum distributiezegels. Periode 2 is geldig van 1 Juli tot en met 14 Juli voor 2 liter petroleum. De BURGEMEESTER der ge meente AXEL waarschuwt met de meest mogelijke ernst een ieder, die bij het bewerken van den oogst werkzaam zal zijn, otn uiterst voorzichtig en waakzaam te zijn, en zich zooveel mogelijk te overtuigen of tusschen de landbouwgewassen NOB NIET BEKENDE NIET ONTPLOFTE PKÜJLC HELEN VEBBOKOLN LIttttFN. Van elke vondst van dergelijke voorwerpen is aangifte ten Ge meentehuize verplicht. Men denke er aan, dat een roekeloos en achteloos oogenbiik het leven van zichzelt, van anaere menschen en van vee kan kosten en groote schade kan veroorzaken in de omgeving. Axel, den 5 Juli 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze ge liefde Man, Vader en Groot vader in den ouderdom var, 57 jaar en 11 maanden. F. D. NAEIJE-Jongejan. J. NAEIJE. S. NAEiJE-v. d. Velde. S. NAEIJE. L. NAEIJE. J. NAEIJE Eggermont. E. NAEIJE. ANSJE. Axel, 5 Juli 1940. Ondergeteekende be veelt zich aan tot het geven van les in Opleiding voor het krachtens de Vestigingswet vereiste Midden standsdiploma. Bij voldoende deelname wordt binnen enkele weken een clubles begonnen tegen gereduceerde jrijs. Geeft U tijdig op bij J R. DE JONGE, leeraar Boekhouden, Stationstraat 7. Kleine advertentiën. DIEGENEN die nog in het ïezit van vacantie-h >p-en bouw bedrijf '39—40 zijn, kunnen die j tot uiterlijk Zaterdag 6 Juli inle id veren. Adres i Singelweg \7\

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3