Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 25. VRIJDAG 5 JULT 1940. 564e Jaarg. Ontslag van den burgemeester van Den Haag. Binnenland. BANGE DAGEN. Firma J. C. VINK - Axel MMftsaÉSsar Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. 's-Gravenhage, 2 Juli. Het rijkscommissariaat deelt mede: De in functie zijnde bur gemeester van de gemeente Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den bur gemeester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. Werkverruiming op groete schaal. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Sociale Zaken, heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht Zooals u bekend is, wordt er met kracht naar gestreefd om de vermeerdering van de werkge legenheid in ons land te bevor deren. Een van de middelen daartoe is de uitvoering van weikverruimingsobjecten op groo tei schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebruikelijke wijze subsidie in den loonpost kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovenge noemde werken dient op hun waarde als middel tot werkver ruiming te worden gelet. Dn beteekent in de eerste plaats, dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan Dat maakt het werk niet alleen uit een oogpunt van directe werk verruiming aantrekkelijk, doch beteekent tevens en dat vormt in de huidige omstandigheden een tweeden eisch dat een naar verhouding geringe hoeveelheid aan materiaal behoeft te worden FEUILLETON 5) Nadat het motorgeronk is weg gestorven, booren we na een heele poos uit de verte een aan houdendereeks vanontploffiagen. De bommenwerpers zullen hun last hebben uitgeworpen. Dan komt er nog één afzonderlijk uit Oostelijke richting opdagen, die koers zet naar Sluiskil. Weldra dreunt alles van een zware ont ploffing: de tabriek is weer gebombardeerd, doch gelukkig blijkt later dat er geen dooden ot gewonden zijn te betreuren. De machine cirkelt nog eenige malen rond en komt dan terug, over de Groote Plaat vliegend in de richting van den watertoren. We vreezen een oogenblik dat ook deze het zal moeten ontgel den, doch gelukkig is dit niet het gevalde machine verdwijnt in het Zuid Oosten. Na een uurtje keeren ook da andere toestellen terug ze vlie gen nu sneller van hun bommen hebben ze zich dan ook wel ontdaan. gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen, in hoeverre het werk na gereedkomen voor de toekomst blijvende werkverrui ming tot gevolg zal hebben. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven dat dergelijke objecten eventueel in samenwer king met waterschappen en andere worden voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in uw pro vincie. Mijnerzijds wordt gaarne de verzekering gegeven, dat voor een snelle beoordeeling en goed keuring van daarvoor in aan merking komende dat wil in verband met het bovenstaande zeggen loonintensieve, weinig materiaal eischende en zoo moge lijk blijvende werkverruiming biedende plannen zal worden zorg gedragen. Bij werken, welke aan de eerste Iwee der bovengenoemde maat staven voldoen, zal de financie ring in het algemeen geen moei lijkheden bieden, daar het grootste deel der kosten voor subsidie in aanmerking kan worden gebracht. Wanneer echter onder bepaalde omstandigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moeilijkheden zou opleve ren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oogpunt van directe of blijvende werkverrui ming aantrekkelijk zijn ter be oordeeling voor te dragen met vermelding van eventueele fiuan- cieele bezwaren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding der werk loosheid te weten door uitvoering van werkverruimingsobjecten, op korten termijn tot belangrijke re sultaten zal leiden. De opbouwdienst. Majoor Breunese, die de leiding heeft gekregen van den opbouw dienst, waarbij de nog onder de wapenen zijnde militairen emplooi zullen vinden, heeft aan een re- De lucht is nu betrokken slechts at en toe zien we een voorbijschietende schaduw achter het wolkendek. Deze machines hebben waarschijnlijk bun taak voor heden volbracbt en keeren naar hun bases terug. Hoeveel leed, angst en vernieling zullen ze hebben aangericht in deze korte spanne tijds, vragen we ons at 's Middags blijft het vr\j rustig we ontwaren slechts een eDkeie vliegmachine en ook het kanon booren we niet meer in de verte. In de straten blijft het druk, want nog steeds voert de tram gtévacueerden aan; ditmaal zijn het m«erendeels bewoners van Krabbendijke. Wij spreken met enkelen en uit bun verbalen kunnen we opmaken, dat er ook ginds gebombardeerd is in de omgeving van de spoorlijn, doch dat geen dooden zijn te betreuren en dat ook de materiëele schade gering is. Dit stelt de menschen uit Rilland en Krabbendijke, die zich duizenderlei zorgen maken over hun achtergelaten aardscha bezittingen, wat gerust. Velen toch dachten reeds, dat hun woningen, inboedels enz verloren waren gegaan bij do eerste lucht aanvalion, UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. dacteur van de Arbeiderspers o.m. het volgende verklaard Het doel van den opbouwdienst is plus minus zestigduizend Ne derlandsche jongemannen, die nu nog onder de wapenen zijn, te beschermen tegen de werkloos heid, die hen tot slachtoffer zou maken, als zij in de burgermaat schappij zijn teruggekeerd. De opbouwdienst zal hun geest en hun lichaam krachtig houden. Wij zullen den eerbied voor den arbeid bij hen aankweeken, ge leidelijk, door middel van een voudige werkobjecten, maar daar naast, aangezien het ideaal is, een gezonde ziel in een gezond lichaam, zullen wij hen lichame lijk oefenen en hen in staat stel len tot sport. Wat mij ertoe heeft gebracht, om mij voor dit werk beschik baar te stellen, is mijn drang om den man in deze, voor ons lar.d zoo moeilijke tijden op te heffen, hem levensvreugde bij te brengen en hem te maken tot een degelijk Nederlander, met een warm hart voor ons vaderland en voor onzen volksaard. Ik ben overtuigd, dat als ieder hieraan meewerkt, Nederland niet bevreesd behoeft te zijn, nu niet en in de toekomst niet. Zet in de krant, dat ik een beroep doe op jongemannen, die in den op bouwdienst zullen treden, solda ten, onderofficieren en jonge lui tenants, om de beteekenis te be grijpen van het werk, dat wij gaan ondernemen en dat van hooge waarde is voor ons nationale voortbestaan. De leiding van het werk berust bij jonge menschen, d.w.z. jong van hart. Or.s werk is van hooge waarde, maar ik ben óók overtuigd, dat, als niet ieder weldenkend Neder lander hieraan meedoet, wij zelf groote schade aan het doel, dat ik noemde, zullen toebrengen. Wij moeten, kunnen en zullen een eensgezinde natie worden. Maai daarvoor moet héél hard worden gewerkt. Wij zullen dit doen onder de zinspieuk: Ar beid Adelt. Zet dit er vooral in De avond verloopt ook kalm in de straten is de drukte afge nomen en ook op de buitenwegen ziet men weinig wandelaars. Het weer is ook veel veranderd in den avondeen bewolkte, met regen dreigende hemel en een koude, scherpe wind houden de menschen binnenshuis. We moe ten trouwens weer vroegtijdig binnen zjjn ookpersonen met Oranjebanden om den arm pa trouilleeren door de straten, om te zien ot alle orders worden nageleefd en vooral ook om na te gaan of ergens soms een licht straaltje naar buiten dringt uit de woningen We leven letterlijk in een duisteren tijd. Maandag 13 Mei 2e Pinksterdag. Wel een groot onderscheid met voorgaande jaren, vormde deze 2e Pinksterdag. We zeiden het reedB, orze plannen voor de Pinksterdagen zijn tenietgedaan en zeker geldt dit voor deze dag, die enkele dagen geleden nog zooveel moois beloofde voor jong en oud. Vroeger hadden we te beginnen met Pinkster maandag de kermiswnek, later j volgde coneoura-bippique, sport- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wij moeten bij de menschen aankweeken waardeering voorden arbeid, gehoorzaamheid, zin voor orde en netheid, in één woord tucht. Tenslotte verklaarde majoor Breunese, dat het niet in de be doeling ligt, dat het burgerelement in de leiding van den opbouw dienst een vertegenwoordiging van beteekenis krijgt. Wel zal de opbouwdienst een veelvuldig en nauw contact met allerlei bur gerinstanties onderhouden. Brandstoffen mogen worden afgeleverd. Blijkens een circulaire, gericht door het Rijkskolenbureau aan brandstoffenhandelaren, is aan handelaren weder dispensatie ver leend van het verbod tot het ver- koopen en afleveren van vaste brandstoffen, voorzoover betreft den verkoop en aflevering van steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkool briketten en petroleumcokts. De handelaren mogen in de maand Juli 1940 aan binnenland- sche industrieele verbruikers en daarmede gelijk te stellen afne mers, zooals o.a. ziekenhuizen, gestichten en alle instellingen van rijk, provincie en gemeente, ook indien verkoop of aflevering plaats vindt via een handelaar, slijter of depothouder, voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan Vis van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 van hen ontvangen hoeveelheid. Voorts mogen zij tot en met 30 September 1940 aan hun ove rige binnenlandsche afnemers voorloopig niet meer vaste brand stoffen verkoopen of afleveren dan 20 pet. van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 aan deze afnemers afgeleverd kwantum en moeten zij de hiervoor beschikbare hoe veelheden, zooveel mogelijk naar verhouding gelijkelijk over deze afnemers verdeelen en tevens de werkelijk geleverde soort en kwa liteit der vaste brandstoffen aan deze afnemers berekenen. feesten enz., welke festiviteiten steeds duizenden naar onze ge meente lokten. Ook voor heden was alles weer netjes voor elkaar naar menscheljjke ber< kening er zou een ruiterfeest plaats hebben, voetbalwedstrijd en met te vergeten het halve dagje dansen voor de jeugd. Ja, zoo luidde het programma voor deze dag, doch sedert de laatste vroege Vrijdagmorgen heeft niemand hieraan meer gedacht. Er staat nu meer op het spel dan een dag van ontspanning We kunnen het ons moeilijk realiseeren dat het werkelijk Pinksteren is en dat er sinds het begin van den oorlog en heden nog slechis een paar dagen zijn „omgekropen". Toch is het zoo. Hedenmorgen vroeg bij het ontwaken begon het geronk in de lucht weer al en zag ik bij hel eerste ochtendgloren een troepje soldaten passeeren. Het waren Nederlandsche uniformen, het bekende grijs groen. Mijn eerste gedachte was, dat er be zetting gekomen was in Axel, met bet oog op mogelijke landing van parachute troepen, want den AVOQd te voren ging bet gerucht, a Hoofdpijn en Kiespijn b1 Veilig en vlug ais geen ander helpen hierbij a< ïjd een poeder of cachet van M:jn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mgntwrdtjes". Doos 10 en 50 ct. Voor zoover de beschikbare hoeveelheden dit toelaten, zal aan nieuwe afnemers-verbruikers 1/12 respectievelijk 20 pet. van hun geschatte normale jaarverbiu k van vaste brandstoffen, vtrm.n- derd met het eventueel reeds in Juni 1940, respectievelijk seuert 1 Mei 1940 van handelaren en anderen ontvangen kwantum vaste brandstoffen, mogen worden ge leverd. Van deze afleveringen aan nieuwe afnemers-verbruikers dient een geteekend ontvangstbewijs te worden ingenomen. De handelaren mogen tot en met 30 September 1940 tot nader order geen verplichtingen aangaan tot het verkoopen of afleveren van vaste brandstoffen na 30 Sep tember 1940. Voorts zijn er eenige bijzondere voorwaarden vastgesteld, o.a. voor levering aan slijters en depot houders. Twee dagbladen verboden. In de provincie Noord-Holland zijn twee kleinere dagbladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Presse-aotei- lung van het Rijkscommissariaat mededeelde, systematisch een on vriendelijke nouding jegens de üuitsche bezettingsmacht hebben aangenomen en met hebben kun nen atzien van hun vroegere een zijdige propaganda ten gunste van de geallieerden. De burgemeester van Hil versum, mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weer- desteyu heeft aan het college van B. en W. medegedeeld, dat hij voornemens is, ontslag te vragen als burgemeester dezer gemeente. dat er ook in de omliggende polders waren gedaald. Du is met waar gebleken, zooals later veel niet waar is gebleken van hetgeen werd verteld en slechts op louter tantasie berustte. Een mistroostig regentje viel op dezen tweeden Pinkstermor gen uit een egaal-grijze lucht een allerminst opwekkend be^in van dezen dag. Zou deze dag, waarvau we ons zooveel genot hadden voorgesteld, nieuwe be proevingen en emoïio's brengt* Met deze gedachte begaven we ons niettegenstaande den druile- rigen regen buitensbuis, om te zien ot te hooren, ot er ook iets bijzonders aan de baud was. Dit bleek maar al te waar te zyn. Bij de Cnr. bewaarschool heerscn- te een ongewone drukte van Nederlandsche militairen, terwijl meisjes met koffie en eten kwa men aandragen. Ik ging er been en zag dat het schoollokaal met stroo belegd was. Ouzo jongens zagen er uiterst vermoeid uit en dat viel ook niet te vei wonaereu. Het waren troepjes van a.ie wapens en regimenten. Som migen bleken lichte verwonuin- gen te bobben opg toepen. (Wordt vervclgd). AXELSCHE I ..-£>k ,C5 i 1 a! Sj& De oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1