Net Dagmeisje Fa. J. C. YINK, Boekh. Bestrijding van den Colorado-kever. Rechtszaken. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. OPBOUWDIENST. Geldige Bonnen. Bonnen. Advertentiën Boekhouden. Bakkerij A. KALIE-SEGHERS. Ned. Spoorwegen. Zomerdienst 1940. Rijswijk (Z.-H.), Juni 1940. Waarde Strijdmakker Hierbij zend ik U een draag- penning als blijvende herinnering aan Uw dienst bij ons Bataljon tijdens de oorlogsdagen. Dit teeken kunt gij met gepaste fierheid dragen. Nauwelijks ge oefend en zeer onvolledig uitge rust, heeft ons Bataljon alle men- schelijke verwachtingen verre overtroffen. De uitkomsten van onze gevechten tegen vijandelijke valscherm- en vliegtuiglandings troepen hebben dit duidelijk ge noeg aangetoond. Bij het aanschouwen van dezen penning herdenken wij met eer bied onze gevallen kameraden de dienstplichtige soldaten J. Leunis, J. Vijfhuizen en J. J. H Louwinger. Wat ook ons lot moge wezen, uit de droevige gebeurtenissen der vijf oorlogsdagen behouden wij als een grooten troost de over tuiging, dat wij hebben behoord tot een Bataljon, waarin een ieder, van hoog tot laag, zijn plicht ten volle heeft vervuld. Leve het Vaderland De Kapt. Bataljonscommandant, C. W. Ekkart. De Commandant van de Comp., M. P. Heijboer. Naar wij vernemen wordt dit door de betrokkenen op hoogen prijs gesteld. Voor het eindexamen aan de R.-K. Handelsdagschool te Hulst slaagden de heeren P. v d. Bilt en G. van Dorsselaer, alhier, J. den Hamer te Koewacht, B. Picavet, E. Lockefeer, A. Eeck- hout en A. Schalkwijk te Hulst, K. Vereecken te Kloosterzande, B v. Acker, C. v. d. Meulen en P. Smet te St. Jansteen, C. Mi- chielsen te Stoppeldijk en A. Hoogesteger te Terhole. Zondagmiddag is de rustende landbouwer P. de Badts uit Sas- put door de tram op den weg OostburgSchoondijke gegrepen en op slag gedood. De Badts stapte 50 M. voor de komende tram van zijn rijwiel en begaf zich op de tramrails. Hoewel de machinist met alle macht remde en door roepen en armzwaaien waarschuwde, kon hij niet meer voorkomen dat een aanrijding plaats vond. De Badts was kortgeleden her steld van een zware ziekte en nog steeds niet geheel genezen. Zijn gezichtsvermogen was sterk ver minderd. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Portemonnaie met inhoud. W. Reminsen, Vaartdijk N 8. De moord te Leidschendam. Gisteren heeft het Haagsche gerechtshof uitspraak gedaan in zake den moord te Leidschendam cp den veehandelaar Van der Horst op 27 October 1.1. De Haagsche rechtbank had den ver dachte overeenkomstig den eisch van den officier van justitie U t levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Te KwintshsUvel zijn heden nacht 6 Engelsche bommen neer gekomen. Vijf ervan zijn onmid dellijk ontploft. Een kapitale boerderij werd grootendeels ver nield. Van vele huizen werden dakpannen vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor. Langs de Engelsche kust en langs de monding van de Theems heerscht groote militaire bedrij vigheid voor het aanbrengen van Verdedigingswerken. Hedennacht hebben Duitsche vliegers bommen geworpen aan de Zuid-Westkust van Engeland bij Bristol. De hertog van Windsor is heden met zijn gemalin uit Ma drid naar Lissabon vertrokken. Gisteren hebben Duitsche vliegers de Engelsche kanaal eilanden Guernsey en Jersey bezet. Roemenië heeft de Britsch- Fransche garantie opgezegd. Tijdens de bezetting van Roemeensche gebieden door Rus sische troepen hebben zich ver schillende incidenten voorgedaan, die echter door onderlinge be sprekingen zijn geregeld. Aan de Bulgaarsch-Roe meensche grens heeft zich een zonderling incident voorgedaan. Van Bulgaarsche zijde werd een witte vuurpijl afgeschoten, waarop door de Roemenen eenige schoten werden gelost. Deze schoten werden evenwel niet beantwoord. De Fransche regeering, die zich na de bezetting van Bordeaux, naar Clermont-Ferrand had be geven, heeft thans haar zetel ge kozen te Vichy. Vichy is een internationale badplaais waar jaarlijksch 130.009 vreemdelingen vertoeven en biedt met zijn groote hotels een geschikte gelegenheid voor huisvesting der verschillende regeeringsinstanties. De Kamerzittingen zullen in het Casino worden gehouden. Maarschalk Graziani is be noemd tot opperbevelhebber van de Italiaansche troepen in Noord- Afrika. Te Benkali is heden de laatste eer bewezen aan het stof felijk overschot van generaal Balbo en de overige omgeko menen uit het vliegtuig. Het stof felijk overschot van generaal Balbo is overgebracht naar de luchtbases om naar Italië te worden vervoerd. Sportnieuws. Axel I kampioen. Zondag hebben de Oranjeman nen het kampioenschap van de 3de klasse F, afd. IV van den K.N.V.B. behaald, door Terneu- zen II alhier met 4—0 te kloppen. De wedstrijd was tamelijk een zijdig, daar Axel bijna voortdu rend in de meerderheid was. Het veldspel vlotte goed, doch het schieten was niet te best. Het duurde dan ook bijna een half uur, alvorens onze stadgenoo- ten het eerste doelpunt maakten. Bij de rust was de stand 3—0. Ook in de tweede helft was Axel sterk in de meerderheid, doch kon slechts één doelpunt maken, zoodat de eindstand 4—0 werd. Het behalen van het kampioen schap is intusschen een kranige prestatie daar gedurende de ge- heele competitie met jonge krach ten is gespeeld. Naar wij ver nemen, waren niet minder dan 26 leden van de voetbalvereeni- ging gemobiliseerd. Gedurende de maand Juni 1940. Axel. Huwelijks-aangiften. 13. Petrus Pieter van Fraaijenhove, 32 jweduwn. en Suzanna Wil- helmina van Hoeve, 23 j jd. 27. Cornelis Bos (van Heinenoord), 20 j jm. en Janna Haak, 20 j., jd. Gehuwd. 6. Rcinier Scheele, 24 j., jm. en Sara de Ftijter, 24 j., jd. 26 Petrus Pieter van Fraaijenhove, 32 jweduwn. en Suzanna Wilhelmina van Hoeve, 23 j., jd. Geboren. 6. Geertruida Pou- lina, d. van Marinus de Feijter en Janna de Pooter. 15. Andries Cornelis, z. van Pieter Mechielsen en Margaretha Overdulve. Anto nie Frans, z. van Reijer Kruisiflkx en Neeltje Dieleman. 20 Evert Jan, z, van Georgei Poiydore August van Acker en Marie José Alice Frida Ghislaine van Bok- staele. Joseph Bernardus, z. van Omère Seraphinus Moorthamer en Jacomina de Jonge. 23. Maatje Elisabeth, d. van Jan Jozias de Koeijer en Maria de Feijter. 28. Catharina Elizabeth, d. van Jacob Murre en Elizabeth Hoogstrate. Overleden. 31 Mei. Neeltje Schieman, (overt, te Hulst), 49 j., ongeh. d. van Daniël Cornells en Ebrina den Hamer. 8 Juni. Maria Christina Kalschuer, 77 j., wed. van Willem Petrus de Kok. 11. Cornelis Schieman, 87 j., weduwn. van Susanna van Cad- sand. 15. Jacobus Bernardus de Danschutter, (overl. te Hulst), 81 j., echtg. van Francisca Seegers. De Burgemeester van AXEL brengt het navolgende ter kennis van betrokkenen Vóór 8 JULI 1940 moeten de onderotficieren, korporaals en soldaten, die na 14 Mei j.l. met groot verlof zijn gezonden en die geen arbeid hebben kunnen vin den of weder werkloos zijn ge worden, nadat zij eerst hebben gewerkt, zich weer aanmelden ter gemeente-secretarie. Echter behoeven zich NIET aan te melden degenen, die zich reeds vrijwillig voor arbeid in Duitschland hebben aangemeld. Axel, 2 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Het Hoofd van plaat- If^r selijke politie, als be doeld in artikel 1 van het Vreem delingenreglement, in de gemeente AXEL, Gezien art. 4 van voornoemd reglement, v o p d e pt i dat alle niet-arischa vreemde lingen, die na 1 Januari 1933 Duitschland hebben verlaten en thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente AXEL, zich binnen 8 dagen na dag- teekening van deze bekendmaking bij hem aanmelden aan het bureau, gevestigd aan het adres Markt no. 1, onder medebrenging van hun paspoort en eventueel andere identiteitspapieren. Axel, 1 Juli 1940. Het Hoofd van plaatselijke politie, BLOK. Onverminderd de andere maat regelen welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e), die voornoemde aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt niet-nakoming dezer ver plichting overtreding van het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste duizend gulden. fcMgjjg"*1 De Burgemeester van AXEL brengt ter alge- meene kennis, dat hij van den Secretaris-Generaal waarn. Hoofd van het Departement var. Binnen- landsche Zaken het navolgende schrijven heeft ontvangen „De gouwleider van Boven- „Donau (Boven-Oostenrijk) „heeft aan den Rijkscommis saris voor de Nederlanden „de uitnoodiging doen toe komen 6000 kinderen, voor „wie voor herstel van gezond heid uitzending naar buiten „noodzakelijk of wenschelijk „is, in den ouderdom van 8 14 jaar in den Rijksgouw „Boven-Donau voor den duur „van 2—3 maanden in kin derherstellingsoorden en „welgestelde gezinnen onder ,te brengen. Hiervoor is een „Centrale Duitsche Instantie „in het leven geroepen, ge kaamd „Kinderakticm Nie- ,derland-Ö3tmark", „Voor de verzorging der kin aderen zijn op allerlei wijze „de noodige voorzorgen ge troffen. „Ieder kind staat onder de „persoonlijke bescherming „van den gouwleider Eigru- „bes van den Boven-Donau. „Voor een veilige overtocht, „eveneens voor rekening der „Duitsche autoriteiten, wordt jten volle zorg gedragen". De Burgemeester noodigt de ouders die hun kinderen van dit aanbod willen laten profiteeren, uit, zich zoo spoedig mogelijk uiterlijk vóór Vrijdag 5 Juli 1940 ten Gemeentehuize hiervanopgave te doen. Alsdan kunnen de kin deren geneeskundig worden on derzocht en een en ander spoedig in gereedheid worden gebracht, opdat de uitzending kan slagen. Axel, 2 Juli 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. Bevel als bedoeld in art. 5 der wet van 27 December 1934, (Staatsblad No. 687). De BURGEMEESTER der ge meente AXEL Overwegende dat voor alle perceelen in deze gemeente, waarop aardappelen verbouwd worden, de aanwezigheid van den Colorado-kever vermoed moet worden Gezien de desbetreffende mede- deeling van het Hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst, als bedoeld in art. 3 der wet van 27 December 1934 (Staatsblad No. 687) BEVEELT: aan U als gebruiker van per ceelen in deze gemeente, waarop aardappelen verbouwd worden le. al die perceelen tweemaal te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 400 gram lood- of calcium arsenaat is toege voegd, in een hoeveelheid van gemiddeld 750 liter per Hectare. 2e. Hierbij de volgende voor schriften in acht te nemen a. De perioden waarin deze twee bespuitingen moeten uitgevoerd worden, worden bepaald op 1 tot en met 11 Juli en 18 tot en met 27 Juli 1940, zooals bij openbare bekendmaking aangegeven zullen worden, waarbij er mee rekening moet worden gehouden, dat de tweede bespuiting ongeveer twee weken na de eerste wordt verricht. b. De bespuitingen moeten zoo worden uitgevoerd, dat alle bladen van aardappelplanten met de vloeistof bevochtigd worden en op zoodanig uur en bij zoodanige weersge steldheid, dat de bladen denzelfden dag nog kunnen opdrogen. Indien de gebruiker van een perceel nalatig blijft de voorge schreven maatregelen ten uitvoer te leggen, worden deze door den Burgemeester ten uitvoer gelegd op kosten van den gebruiker van het perceel, terwijl deze zich bovendien aan een strafvervolging blootstelt. Voorloopig wordt machtiging verleend tot het vervoeren of doen vervoeren van aardappelen en andere gewassen, afkomstig van een perceel, waarop aardappelen verbouwd worden. Nauwkeurig moet worden toe gezien of zich op de aardappel planten één of meer Colorado kevers bevinden en als dit het geval blijkt te zijn, moeten deze onmiddellijk worden verzameld en gedood, en van deze vondst ten Gemeentehuize aangifte wor den gedaan. Axel, 27 Juni 1940. Dc Burgemeester van AxeL BLOK. N B Het lood- of calcium-arse- naat is op werkdagen ver krijgbaar van 7 tot 8 uur voormiddags aan de voor malige Oude Kazerne in de Oosterstraat. Algemeen dlstrlbatiebonboekje. No. 69 is geldig van 6 Juni tot en met 5 Juli voor 27» ens koffie of 7» ons thee. No. 75 is geldig van 17 Juni tot en met 12 Juli voor 27» ons tarwebloem of 27» ons zelfrijzend bakmeel. No. 80 is geldig van 28 Juni tot en met 25 Juli voor 1 Kg. suiker. Broodbonboekje. No. 31 tot en met 40 zijn gel dig van 24 Juni tot en met 4Juli. No. 41 tot en met 50 zijn gel dig van 1 Juli tot en met 11 Juli. Petroleum distribntlezegels. Periode 2 is geldig van 1 Juli tot en met 14 Juli voor 2 liter petroleum. De bijzondere aandacht van het publiek, detailisten, bakkers, e.d. wordt erop gevestigd dat de distributiebonnen ongeschonden moeten worden ingeleverd. Kapotte, gescheurde en te klein afgeknipte bonnen kunnen in de toekomst niet meer ingeleverd worden. Alle bonnen zijn geperforeerd, zoodat knippen, kapottrekken enz. niet noodig is. De bonnen No. 75 voor 27» ons tarwebloem of 27» ons zelf rijzend bakmeel kunnen alleen door Ingeschreven detaillisten worden ingeleverd bij het distri butiekantoor. Niet ingeschreven detaillisten (o.a. verscniliende bakkers) mogen met verkoop van bovengenoemd artikel doorgaan en kunnen bij uitzondering alleen voor de le maal consumenten- bonnen op opplakvellen bij het distributiekantoor inleveren wan neer het aantal bonnen meer dan 40 bedraagt. Is het aantal bonnen minder, dan zullen zij de bonnen bij an dere detaillisten dienen in te wisselen. Ondergeteekende be- veelt zich aan tot het geven van les in Opleiding voor het krachtens de Vestigingswet vereiste Midden standsdiploma. Bij voldoende deelname wordt binnen enkele weken een clubles begonnen tegen gereduceerde prijs. Geeft U tijdig op bij J. R. DE JONGE, leeraar Boekhouden, Stationstraat 7. gevraagd, ongeveer 16 jaar. f

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3