Binnenland. bestuurde vliegtuig brandend neergestort. De bemanning van het vlieg tuig, die eveneens is omgekomen, bestond uit een majoor en een kapitein van het luchtwapen en den marconist. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich voor dienstzaken verder nogde con- sulgeneraal in Tripolis en de di- recteurgeneraal van het vreemde lingenverkeer in Tripolis, de di recteur van een dagblad, de se cretaris des fasces in Ferrara, en een reserve-luitenant van het luchtwapen. Mussolini heeft bepaald, dat wegens den dood van Balbo op 30 Juni en 1 Juli de vlaggen op de openbare gebouwen en de vliegvelden halfstok worden ge- heschen en dat de insignes van de gebouwen van partij en fas cistische organisaties met rouw omfloerst worden. Zoowel Hitier, Qoering als Von Ribbentrop hebben telegrammen van rouwbeklag gezonden in ver band met den dood van Balbo. Generaal Balbo was 54 jaar oud. Geen Amerikaansche motor- torpedobooten roor Engeland President Roosevelt heeft Maan dag order gegeven tot het afbre ken der onderhandelingen met Engeland over den verkoop van 20 oorspronkelijk door de Ameri- kaansche marine bestelde motor- torpedobooten aan Engeland. Roosevelt heeft hiertoe besloten op grond van een advies van den minister van justitie Jackson, vol gens hetwelk het krachtens een wet van 1917 aan Amerikaansche scheepsbouwers verboden is, der gelijke schepen aan regeeringen van oorlogvoerende landen te verkoopen. Be Hertog ran Kent In Lissabon. Als vertegenwoordiger van den Engelschen koning bij de Portu- geesche eeuwfeesten is Vrijdag morgen op het vliegveld Cintra de hertog van Kent met zijn ge malin aangekomen. Hij zal tijdens zijn verblijf in Portugal in het paleis van Belem wonen. Belgische politieke gevangenen mishandeld. Het D.N.B. meldt: De Bel gische bladen publiceeren dage lijks verklaringen van Belgen en vreemdelingen, die als politieke gevangenen naar Frankrijk ge voerd waren. Uit deze verkla ringen blijkt, dat een aantal voor aanstaande politici, maar ook eenvoudige lieden mishandeld en zonder vorm van proces neerge schoten zijn. De persattaché van de Spaansche Faianxs te Brussel, Marcader, die na een gevangen schap van 45 dagen uit Frankrijk is teruggekeerd, vertelt in de Nation Beige, hoe hij als mede werker van de Spaansche ambas sade in strijd met alle regelen van het Volkenrecht op 10 Mei gearresteerd en met 75 anderen van Brugge naar Duinkerken ge voerd is. Ook zijn vrouw werd in hech tenis genomen. Van haar heeft hij nog geen bericht gekregen. In hetzelfde transport bevond zich Degrelle, die aan een Belgischen bankier werd geketend. Zij wer den voortdurend door de gen darmes beleedigd en met gummi knuppels geslagen. Een Duitsche pater werd mishandeld en later te Abbéville neergeschoten. Een aantal gevangenen werd dood geschoten, totdat de Fransche soldaten weigerden daarmede voort te gaan. De overige gevangenen werden over Rouaan naar Caen gebracht, waar zij op 21 Juni door de Duitsche troepen bevrijd werden. Het hulpcomilé voor politieke gevangenen te Brussel deelt mede, dat in Mei in totaal ongeveer 40Ü0 Belgen door de Franschen zijn weggevoerd. Volgens de laatste nasporii gen zijn de mee sten, voor zoover zij niet zijn doodgeschoten, via Parijs en Or leans naar Bordeaux gebraQftt, Waarom er niet gevlagd wordt van openbare gebouwen. Het Britsche ministerie van propaganda heeft een bericht laten verspreiden, volgens hetwelk de Duitsche bezettingsautoriteiten be paald zouden hebben, dat in de toekomst zoowel de Hollandsche vlag als ook de kleuren van het huis van Oranje niet meer gehe- schen mogen worden. In verband hiermede deelt het rijkscommissariaat voor de bezette Nederlandsche gebieden mede, dat het Londensche bericht iede- ren grondslag mist en op elk punt een bewuste verdraaiing der fei ten vormt. Het hijschen van de Holland sche, of juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis vau Oranje, is noch door de militaire, noch door de bur gerlijke autoriteiten in Nederland verboden. Iedere neutrale waarnemer kan zichzelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels en in het bij zonder in de kust- en badplaatsen de Nederlandsche kleuren zijn uitgestoken. De secretarissen-generaal der Nederlandsche ministeries hebben aan de onder hen gestelde open bare diensten en autoriteiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordtvoorloopig moet op geen enkel openbaar gebouw de nationale vlag, de oranjevlag inbegrepen, geheschen worden. Ons volk treurt om dat, wat het verloren heeft, om de velen, die voor hun vaderland sneuvelden, in den strijd verminkt werden of vermist worden. In deze om standigheden past geen openbaar vreugdebetoon. De Nederlandsehe economie op nieuwe banen. In de verschillende redevoerin gen van den Rijkscommissaris Seyss Irquart is, schrijft „De Zeeuw", duidelijk de wensch naar voren gekomen, dat het Neder landsche economische leven weer zoo spoedig mogelijk zich her stellen zal van den verlammenden invloed van den oorlog. Ver schillende maatregelen, op soci aal-economisch gebied vooral, hebben reeds van den ernst van deze bedoeling blijk gegeven. Een ieder zal het ongetwijfeld dadelijk eens zijn met de nood zaak, dat het ecomische leven zich zoo spoedig mogelijk zal herstellen. Maar ook velen zullen zich afvragen: hoe? Zal alles weer langzamerhand langs de oude banen gaan bewegen, zullen alle ondernemingen blijven be staan, of zullen vele genoodzaakt zijn te verdwijnen Zal het land overstroomd worden met Duitsche producten In bijzonderheden is op al deze vragen nog geen antwoord te geven, maar zeker zijn wel twee punten Dat slechts een deel der oude economische banden hersteld zul len kunnen worden en dat dus voor een groot deel der econo mische werkzaamheid van Neder land nieuwe wegen zullen moeten worden gezocht. Over het algemeen zullen die bedrijven welke voor de binnen- landsche markt werken, het snelst weer hun oude werkzaamheid kunnen hervatten. Het is niet de bedoeling van de Duitsche over heid de Nederlandsche markt met Duitsche producten te overstroo- men. Zelfs worden op het oogen- blik nog alle contingenteeringen door de voormalige regeering ingesteld en alle bepalingen der handelsverdragen met Duitsch- sand zorgvuldig gehandhaafd. Men wil voor alles voorkomen dat de Nederlandsche economie een schok zou ontvangen, welke zij in den huidigen, toch reeds uiterst zwakken toestand, onmo gelijk zou kunnen verdragen. Maar blijvend zal dit niet zijn, althans niet in den tot nu toe gevolgden vorm. Wat Duitschland op econo misch gebied nastreeft, is wat men zou kunnen noemen de con tinentale autarkie. Autarkie zelfverzorging is in het alge meen het streven van een land, zooveel als slechts eenigszins mogelijk is, in de eigen economi sche behoeften te voorzien. Aan welk streven tot nu toe hoofd zakelijk de gedachte ten grond slag lag, onafhankelijk te worden van het buitenland, waardoor in geval van oorlog de gevaren voor de eigen volkshuishouding op grondstoffen- en voedselgebied, zoo gering mogelijk gemaakt worden. De moeilijkheden welke Duitsch land den vorigen oorlog op dit gebied heeft ondervonden en waaraan voor een goed deel de nederlaag te wijten is geweeet, waren juist de oorzaak van het opkomen der autarkie-gedachte. Sedert het nationaal-socialisme aan het bewind kwam is er dan ook met alle macht naar gestreefd de zelfvoorziening van Duitsch land tot het uiterste op te voeren, hetzij door het uitvinden van plaatsvervangende grondstoffen of producten (Ersatz), hetzij en dit is voor ons van belang door in Europa zelf, in wat Duitschland zijn lebensraum noemt, te streven naar een zorg vuldig geregeld ruilverkeer, waar door de producten die Duitsch land kon leveren (voornamelijk industrieele producten) geruild werden voor producten (voorna melijk landbouw- en minerele producten) die de omringende landen kunnen leveren. Een uit breiding dus van 't autarkie- begrip tot een groot deel van Europa. Daarmede is de autarkische politiek uitgegroeid boven het oorspronkelijke doel het is nu meer geworden dan alleen maar een beveiliging tegen den vijand het is nu geworden een systeem van ruilhandel, waarbij ieder ge bied zooveel mogelijk die pro ducten zal leveren, waartoe het het best, van nature, geschikt is Door de Duitsche bezetting is Nederland thans ook in dit con tinentale autarkie-systeem inge schakeld. In het algemeen zal het Neder landsche economischee leven zich thans meer Europeesch moeten instellen. Het valt te verwachten dat binnen afzienbaren tijd vele tariefmuren zullen verdwijnen, veel wat vooral voor ons kleine land volkomen kunstmatig was, zal worden opgeheven. Het spreekt vanzelf, dat deze continentale instelling van het economische leven ook zeer be langrijke gevolgen zal hebben voor den buitenlandsshen handel, de exportbedrijven en de haven bedrijven. Daarbij komen dan vraagstuk ken kijken betreffende de toekom stige verhouding van ons wereld deel tot de beide Amerika's en het probleem der Nederlandsche koloniën. Nazorg van het Boode Kruis. De persdienst van het Neder landsche Roode Kruis meldt Overeenkomstig zijn statuten, die in de eerste plaats hulpver leening bij de verzorging der zieke en gewonde militairen, onder den militairen geneeskun digen dienst beoogen, treft het Nederlandsche Roode Kruis ook maatregelen voor de uitvoering van de nazorg voor de militairen, die gedurende den oorlog ziek of gewond geraakt zijn. Dit doet het Roode Kruis op tweeërlei wijze. In de eerste plaats door medewerking te ver- leenen aan den militairen genees kundigen dienst met betrekking tot het inrichten van centra, waar de oorlogsverminkten door de zorgen van den M G. D. van kunstledematen worden voorzien en hun physieke en psychische aanpassing daaraan wordt bevor derd, zulks onder voortdurende deskundig-medische 1 iding en met behulp van al de middelen welke de arbeidstherapie verschaft. Daarnaast heeft het Roode Kruis nog een andere belangrijke taak, n.l. de hulp aan herstellenden. Voor dit doel nu heeft het Ned, Roode Kruis van mej. M. I. H. Bunge de beschikking gekregen over haar buitenplaats „Het Ka- reool" te Aerdenhout. Voor opname In dit heritellings* oord van het Roode Kruis komen in aanmerking herstellende Neder landsche militairen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie. Aanvragen om opname in het herstellingsoord van het Roode Kruis door belanghebbenden die nen schriftelijk te worden inge diend bij den hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prin- cessegracht 27, 's-Gravenhage, onder overlegging van een aan bevelingsbrief van den burge meester van de plaats hunner in woning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. Spotrlfln op den afsluitdijk. Naar het „Alg. Hdbld." ver neemt heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan haar technische ambtenaren op dracht gegeven met den meesten spoed de baan uit te zetten voor een nieuwe spoorlijn over den Afsluitdijk, die Noord-Holland met Friesland verbindt. Destijds waren de gronden in Noord Holland daarvoor reeds onteigend, maar het werk bleef rusten. Thans is men voornemens met spoed deze verbinding tot stand te brengen. De baan krijgt bij het station Anna Paulowna- polder aansluiting op de lijn Alkmaar Den Helder. Geen evacuatie van de kuststrook. In verband met geruchten over een weidia te verwachten ont ruiming van grootere of kleinere gebieden langs de kust, verneemt de Telegraaf van bevoegde Duit sche zijde, dat hiervan in geen enkel opzicht sprake is. Generaal Winkelman bezoekt gewonden. Nadat hij reeds in den loop van de vorige week de gewonden opgenomen in ziekenhuizen en hospitalen te 's Gravenhage had bezocht, heeft de opperbevelheb ber van land-en zeemacht, gene raal Winkelman, thans een bezoek gebracht aan de gewonden, die in het St. Elisabethsgasthuis en het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden verpleegd In dit laatste werd hij ontvangen door den directeur dr. H. H. Maas. Alle professoren met hun assis tenten waren in hun afdeelingen aanwezig. Zij verschaften gene raal Winkelman de noodige in lichtingen. Minister Goebbels in ons land. De Duitsche rijksminister dr. J. Goebbels arriveerde Vrijdag voor een kort bezoek aan 's Gra venhage. Hij bezocht Zaterdagmorgen het rijkscommissariaat en werd daar ontvangen door commissaris-gene raal Scnmidt. Rijksminister Goebbels is Zater dag uit's-Gravenhage vertrokken. Ambtenaren-verbod ingetrokken. Bij de beschikking van het waarn. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken is een wijziging aangebracht in het zgn. ambtenaren-verbod. De volgende in dit verbod genoemde organi saties zijn weer voor ambtenaren toegelaten Nationaal Socialistische Bewe ging (N.S.B.) Nationaal Socialistische Neder landsche Arbeiders Partij (groep Kruyt), de Nationaal Socialistische Ne derlandsche Arbeiderspartij (groep van Rappard), het Nederlandsche Volksfas- cisme „Zwart Front", Het A.N P verneemt van de zijde der N S.B., dat de auditeur militair de opsporing, aanhouding en voorgeleiding heeft verzocht van drie militairen, onder wie zich de persoon moet bevinden, be trokken bij den dood van den heer Rademaker te Kessel (L), die op 9 Mei jl. op grond van zijn lidmaatschap der N.S B. werd geinterneerd. De heer Rddemaker werd, zooals van voornoemde zijde wordt medegedeeld, in het raadhuis ops.tsloten en den vol genden dag door een spleet In de deur doodgeschoten, waarna het stoffelijk overschot onmiddel lijk ongekist werd begraven. De drie militairen, wier namen bekend zijn, zijn nog niet ver hoord kunnen worden, daar zij naar het buitenland vermoe delijk Frankrijk moeten zijn uitgeweken. Oorlogsinvaliden. Onder leiding van den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Za ken heeft een vergadering plaats gevonden ter bespreking van het vraagstuk voor de medische en sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden. De medische zorg voor de mili taire invaliden geschiedt geheel door den militair geneeskundigen dienst. Voor de medische zorg voor de burgerlijke invaliden wor den door het departement van Sociale Zaken maatregelen ge troffen. Voor de daarop volgen de sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden zullen nadere regelingen worden voorbereid. AXEL, 2 Juli 1940. Heden bracht de Commissaris der Koningin in onze provincie Jhr. Mr. Quarles van Ufford een bezoek aan onze gemeente. Z.Ex liet zich door den burge meester de meest uitvoerige in lichtingen verschaffen, omtrent de gebeurtenissen hier ter stede tij dens de oorlogsperiode. In ge zelschap van burgemeester Blok bezichtigde de Commissaris, de aangerichte verwoestingen o.a. aan de school in de Nieuwstraat en aan het huis van Van Dron- gelen in de Prins Hendrikstraat. Op de Sassing werd een be zoek afgelegd bij schipper J. van Doorn, die tijdens de beschieting met zijn huisgenooten door gra naatscherven ernstig werd gewond. Als wij overdag rustig onze gewone werkzaamheden verrich ten, is er bijna niets, dat ons nog aan den oorlogstoestand herin nert, ja, het is zelfs nog rustiger dan wij het gewoon waren, nu het autoverkeer zoo sterk is ver minderd. Maar wie zich 's avonds niet al te vroeg ter ruste begeeft, wordt tegen half twaalf steeds weer op geschrikt door het geronk van vliegtuigmotoren. Niet, door de sterkte van het geronk, want de toestellen bevinden zich meestal op groofe hoogte, doch omdat wij weten, welke gevaren ons telkens weer opnieuw bedreigen. Zoo vielen op het eind van de week ook te Sas van Gent weer enkele projectielen in het open veld, waardoor gelukkig geen slachtoffers vielen te betreuren en geen noemenswaardige schade werd aangericht. De veerdiensten op de Wester- Schelde moesten Zaterdag wegens mijnengevaar worden stopgezet, doch zijn thans weer hervat. Op verscheidene plaatsen van het land werden lukraak bommen geworpen, die slachtoffers maak ten onder de burgerbevolking. Van deskundige Duitsche zijde werd gewaarschuwd voor het ge vaar van niet ontplofte bommen daar gebleken is, dat Engelsche bommen vaak 3 4 uur, ja zelfs dagen later pas tot ontploffing komen. Tot voorzitter van de afd. Axel der Z. L. M is benoemd de heer Iz. de Feijter Wz. alhier, zulks in de plaats van wijlen den heer J. den Hamer. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Zaamslag (toez.) Ds. J. E. Drost te 's Heer Abtskerke. De dienstplichtigen onzer gemeente, welke hebben gediend bij het 14e Depöt Bataljon te Rijiwijk, ontvingen van hun Com mandant een bronzen draagpen- ning met blauw lint, vergezeld van onderstaande oorkonde.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2