afr Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - Vr 1 a a nd e r e ii, No. 24. DINSDAG 2 JULI 1940. 50e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. */i .2*. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wat Daitschland wint door de overwinning op Frankityk. Welke gunstige reacties voor Duitschland voortvloeien uit het eindigen van den strijd in Frank rijk, in algemeenen zin en in het bijzonder ook in oeconomisch opzicht bij den verderen strijd tegen Engeland, blijkt, naar van bevoegde zijde aan het D.N B. is verklaard, uit het feit, dat thans het volledige gebruik van alle oeconomische oorlogsmiddelen tegen Engeland alleen ter be schikking staat. Voor zoover een reorganisatie van de bewapeningsproductie met het oog op de bijzondere om standigheden van een strijd tegen Engeland noodig en doelmatig is, kan zij thans na het verslaan van Frankrijk, zonder eenig risico ten uitvoer worden gelegd. Tegelijkertijd heeft het snelle eindigen van den strijd in Frank rijk het binnenhalen van den oogst gewaarborgd. Een belang rijke consequentie van het staken der vijandelijkheden in het Wes ten is ook het tot stand komen van een verbinding over land met Spanje, waarmede Duitsch land voor den oorlog uiterst ont- wikkelingskrachtige oeconomi sche accoorden heeft gesloten. De tenuitvoerlegging van deze oeconomische overeenkomsten moest wegens de blokkade tot dusverre achterwege blijven. Thans is de weg voor den Duitsch-Spaanschen handel weer vrij. Zwltsersuh oordeel over de moderne oorlogvoering. De Parijsche correspondent van de Neue Berner Zeitung schrijft in een artikel over zijn indrukken uit het Fransche strijdgebied o.a. het volgende De gevolgen van de moderne strijdmethoden zijn geheel en al verschillend geweest van datgene, wat men algemeen verwacht had. Er is in geen enkel geval om iedere duimbreedte gronds ge- FEUILLETON De oorlog in onze omgeving. K 4) Pinksteren is ditmaal aange broken onder wel zeer tragische omstandigheden. Alle plannen die we voor deze dagen gemaakt hebben, zyn wreed in puin ge slagen door den oorlog. Tegen uur klinkt razend motorgeronk we begeven ons naar het raam en zien nog juist een vliegtuig, de daken der huizen scherend, voorbij flitsen, achtervolgd door een paar andere. Het mitrail- leurvuur ratelt uit deze jagers ze duiken en wenden om aan eikaars vuur te ontkomen. Benige vroege wandelaars werpen zich plat tegen den grond, want de mitrailleurkogels ontzien niets. Zoo gaat de jacht door het lucht ruim verderwe volgen de machines tot ze uit't gezicht zyn verdwenen. Omtrent nuu tot hebben we verder niets verno men. Wel hooren we, dat er in een paar woningen in onze ge meente mitrailleurkogels zyu ïn- gt s.agt-ti en dat oo& bet baantje yau den toren der Herv. kerk vochten, in geen geval iedere stad, ieder dorp in den zooge- naamden totalen oorlog vernietigd. Integendeel. Het aantal gespaarde landsbeken en nederzettingen is naar verhouding veel grooter dan de verwoeste. Rekening houdende met den gigantischen volkeren- strijd, die aan den gang was, is eigenlijk zeer weinig vernietigd. Zwaar geleden heeft het Noor den, n.l. Atrecht, Duinkerken en Rotterdam. Doch tusschen de afzonderlijke punten van tegen stand tijdens den terugtocht en de verdediging, zoo schrijft de correspondent verder, strekken zich dikwijls gebieden van 20 tot 50 kilometer uit, waar geen dak pan van de huizen is gevallen. Nog veer duidelijker zijn derge lijke onbeschadigd gebleven ge bieden te zien voor en voorna melijk achter Parijs. Daar kan men 100 kilometers rijden zonder een spoor van den oorlog te zien. De correspondent zet dan verder uiteen, dat de Duitschers hun bommen uitsluitend op bruggen, troepencolonnes, militaire steun punten, alsmede op kruispunten van wegen en spoorwegstations hebben geworpen. Tenslotte zegt de correspondentIk heb nergens een bewust bombardement van burgerpersonen of burgerlijk eigendom gezien. De Fransche vluchtelingen keeren terug. Het Duitsche blad Mittag ver neemt van zijn correspondent te Parijs, dat daar met grooten ijver de zakken zand zijn weggehaald, die de monumenten tegen lucht aanvallen moesten beschermen. De berichtgever verklaart dit uit het verlangen, ingeval de Führer het wil bezoeken het hem zijn ware gezicht te laten toonen. Vandaar tot haast bij Orleans is geen huis beschadigd. De Duit- scher werd getroffen door de uit nood geboren kameraadschap, waarmee de naar hun haardsteden terugkeerende vluchtelingen el kander probeeren het lot te ver lichten. Mannen spannen zich in ten behoeve van kinderen, dragen doorboord is. Hier en daar zyn ook stukken van de dakpannen geschoten. Dit is de eerste herinnering aan den oorlog op dezen stralen- den morgen van le Pinksterdag. Na deze luchtrace biyft het een halt uurtje rustig, doch dan komen weer andere vliegtuigen, die allerlei handigheidjes uit voeren. In het zonlicht zien we dat het Fransche of Ëogelscbe toestellen zijn, waarschijnlijk verkenners. Het iB wel aardig, om al dit handige gemanoeuvreer in de lucht gade te slaan, maar toch, onder deze omstandigheden doet het toch een gevoel van onrust in ons opwellen. De vliegers verdwyneu, maar er komen steeds nieuwe opdagen, doch bomaanvallen ondernemen deze toestellen niet, althans niet in onze omgeving. V Helder welft de hemelkoepel zien boven bet bloeiende en tot nieuw leven geroepen Zeeuwsch- Vlaamsche landschap. Het bloe- semt overal, en als we zoo tus schen al dat groen en die jonge blutsemprach. op Jez- l sir d u den Pinkstermorgen buiten Axel soms de uitgeputte honden in de armen. Duitsche soldaten deelen hun brood met hen en nemen de meest vermoeiden op hun wa gens mee. De Dnltsche troepen aan de grens in de Pyreneeën. De chef van het Duitsche be zettingsleger in de Neder Pyre- netën is Donderdagmiddag om 5 uur op de internationale brug bij Irun aangekomen. Hij werd begroet door den Duitschen mi litairen attaché, kol. Bruns. Van 6 uur af arriveerden in Hendpye de eerste gemotoriseerde colonnes van het Duitsche leger. De ge neraal van de zesde Spaansche divisie, Lopez Pinto, heeft zich eveneens uit Irun naar de grens begeven. Als eerste Duitsche troepen onderdeel is bij de Spaansche grens een compagnie oorlogscor respondenten aangekomen. Zij verklaarden aan den correspon dent van het D.N.B., dat zij Dinsdagmiddag Parijs hadden verlaten en over Versailles, Orle ans, Tours, La Rochelle, Borde aux en Biarritz naar Irun zijn gereisd. Tijdens de geheele reis hebben zij geen enkelen Franschen sol daat ontmoet. Eerst in de buurt van Hendaye stootten zij op 20 zwaar bewapende Senegaleezen, die zich onmiddellijk overgaven. De Franschen, aldus de Duitsche oorlogscorrespondenten, waren overal zeer verbaasd. Zij wisten in het begin niet, wat voor sol daten zij zagen. In Biarritz vroe gen zij iets aan een politieagent, waarop deze vioeg of zij Pool- sche soldaten waren. Toen zij zich bekend maakten als Duit schers, bleef hij van verbazing met open mond staan. Daarop zeide hij, bonjour messieurs, dan is u dus werkelijk al hier. De Duitschers werden daarop op de internationale brug door Spaan sche autoriteiten begroet. De avondbladen van Donder dag staan in het teeken der aan komst van Duitsche troepen aan de Spaansche grens. De Duitsche loopen te dolen langs de vrye velden, klinkt uit het geboomte het geroep van den koekkoek en het gezang der vogelen. Tusschen al deze vertrouwde en vredige geluiden mengt zich dan plotseling wreed en dishar monisch de donder van doffe knallen. Schrille tegenstellingen op dezen Pinkstermorgen, waar alles rust en vrede ademt in de natuur.De ontploffingen her balen zich en het lyki wel ot ook de kanonnen een woordje meespreken in dit helsche con cert. Het komt uit de richting van België, vanwaar ook de heldere klanken van een kerk klok tot ons gedragen worden door de zonnige lucht en over de trillende velden. Ook al een schrille tegenstellingvreedzaam klokgelui en daartusschen het gebulder der kanonnen op het slagveld.... In de vsrte, langs onze Zuid grens zien we een lange, laag hangende zwarte rookstreep daar moet wel een zware brand woeden. De rook blijft laag hangen, want het is windstil ze vindt baar oorsprong uit de richting St Nicolaas of Antwer pen Zyu hel misschien olie tanks die daar in brand gestoken vlag, die thans aan den Franschen oever van de grensrivier Bidas- soa waait, zoo schrijft „Alcazar", is den Spanjaarden zeer goed bekend. De vlaggen van Spanje en Duitschland vormen het sym bool van twee volkeren, die door hetzelfde ideaal zijn bezield. Noorsch blad over de Engelsche politiek. De Noorsche Nationen keert zich tegen de kenmerkende En gelsche politiek, die na Noor wegen zich nu met Frankrijk tegenover de geheele wereld heeft blootgegeven. Niet alleen in Amerika, zoo schrijft het blad, doch overal begrijpt men de hou ding van Frankrijk. Het is niet alleen een recht, doch zelfs een plicht van iedere regeering, wa penstilstand te sluiten, wanneer de militaire nederlaag algemeen bekend is. Engeland heeft niet het minste recht de Fransche houding te becritiseeren, want dit Engeland heeft al zijn bondge- nooten in den steek gelaten. Een eerlijke loyale samenwerking met het rijk op een zoo breed moge lijke basis, zoo schrijft Tidens Tegn, is niet alleen voor Noor wegen, doch voor vele andere landen de aangewezen weg. Dit gebod van het oogenblik moet in het belang van Europa zonder aarzelen en zonder wankelmoe digheid erkend en verwezenlijkt worden. Fransche verhalen over Dultsch geschat. De geallieerden hebben zich langen tijd het hoofd gebroken op de vraag, wat het onbekende wapen zou zijn, waarmee de Duitschers voor den dag zouden komen. In Frankrijk was de her innering aan het ver dragende stuk, waarmee Parijs beschoten is, niet gesleten. Dit kanon van 42 cm. woog, is in een Fransche courant gemeld, 89,000 kg. een enkele granaat 750. Elk schot kostte 11,000 mark en na 50 schoten was het stuk, zei men, niets meer waard. Toen 23 Maart 1918 gezegd of geschoten zyn? We weten het niet, evenmin als we iets weten van hetgeen er boven ot op de Schelde geschiedt. We hooren slechts de donder van het geschut en het ontploft m van bommen in de verte at en toe komen deze ontploffingen ook uit de richting waar ae Scoetae stroomt. Het is best mogelijk dat daar troepentransporten ge bombardeerd worden, waot naar men zegt, moeten er Vrijdagnacht al heel wat Fransche troepen door Zaeuwsch-Vlaanderen ge trokken zyn, met bestemming naar den overkant. Hoe het ook zjj, we gevoelen het, de oorlog woedt ginds in alle hevigheid er vloeit ginds dierbaar bloed, er wordt gestreden en geleden en wellicht zullen daar vele jonge harten voor altjjd ophouden te kloppen tevergeefs zullen de verwanten op de thuiskomst wachten van hen, die hun liet en dierbaar zijn.... We keeren in de stad terug, waar het al druk is in de straten met al die vluchtelingen van den overkant. Nog steeds zullen er audere kom.n en daar wacht men op nabij de tramhalte. werd, dat de bommen, die in de stad ontploften zonder veel schade aan te richten, van enkele geval len afgezien, op den beganen grond waren afgevuurd, wilde dit er bij de bewoners niet in. Het stuk moet op meer dan 120 km. van Parijs gestaan hebben, drie maal langer dan de toen bereikte afstanden. Dit kanon had voor gangers op kleinere schaal gehad in 1915 was Duinkerken op 38 km. afstands gebombardeerd, met een vlootwapen naar het heette. Het kon niet in de schaduw staan van wat de spraakmakende gemeente als dikke Bertha aan duidde, al paste de naam er niet op. Een Duitsch officier moet er na den wereldoorlog een boekje van hebben opengedaan. In 1915 nam Krupp proeven met een kanon van meer dan 17 m. lengte. Het projectiel, met een aanvangssnelheid van 1600 m. in de seconde, bereikte een maxi mumhoogte van 40 km. en had minuten noodig om den afstand af te leggen. Deze gegevens blijven natuurlijk voor rekening van de Fransche courant, die eenige maanden geleden het ge rucht overbracht, dat de Duit schers doende waren bij Skoda 6 kanonnen van 470 mm. te ver vaardigen. Heneraal Balbo. De naam van dezen generaal roept in ons de herinnering wax- ker aan diens bezoek aan Am sterdam. In 1933 ondernam generaal Balbo voor de tweede maal een Oceaanvlucht. De tocht ging van Orbetello naar Amsterdam (Schellinpwoude), Londonderry (Ierland), Reykjavik, Cariwright (Labrador) naar Chicago. Bij de daling te Amsterdam is één der vliegbooten verongelukt. Nadat generaal Balbo van 19291933 minister van lucht vaart was geweest, werd hij be noemd tot gouverneur van Lybië, waar hij thans voor zijn vaderland het leven heeft gelaten. Bij een vijandelijk bombarde ment is hij met het door htm Er zyu ook veel menscben die zich ter kerke begevenkorte diensten zullen in de verschil lende kerkgebouwen worden ge houden. Tegen 11 uur is alles op de baen men tuurt ia de stralende, trillende lucht. Uit Oostelyke richting zoemt zwaar motorge ronk; het komt nader, vlak boven Axel. M m is angstig, maar toch biytt men in drommen op straat, turend naar boven om de vliegers te ontdekken. Z- komen over, het is ééa aanhoudend geronk van de zware motoren de oogen doen pyn van het staren in het telle zonlieht. Men telt de groe pen, het zijn er twaalf, elk van 3 machines, in V vorm vliegend. Een imposant, doch beangstigend scüouwspel, deze 36 machtige bommenwerpers, met elk naar wij wel veronderstellen kunnen, een zware lading dood en ver nieling zaaiende projectielen aan boord. De machines bewegen zich echynbaar vry langzaam op groote hoogte. Naar den vorm te oordeelen zijn het Duitsche bommenwerpers, die naar het Noord-westen koers zetten. (Wordt vervolgd) .Lffl't.iisii1.it»-. L-rf

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1