Landbouw. Buitenland. Nassau" op ongeveer 5 zeemijl bewesten Callantsoog in nood verkeerde, heeft groot gevaar geloopen. Een belangrijk verlies voor de vloot van de N Z H.R M. is het verdwijnen van de motorreddmg boot „Zeemanshoop" van station Scheveningen. Deze boot werd in den avond van 14 Mei door eenige gewapende Nederlandsche militairen buitgemaakt die kans zagen den motor op gang te krijgen en met ongeveer dertig vluchtelingen aan boord naar buiten te varen. Of de „Zee manshoop" ooit in Engeland is aangekomen (er was voor 15 uur brandstof aan boord) is onbekend. Misschien is zij op zee drijvend opgepikt en in een Britsche haven binnengebracht. Er is dus nog een kl -ine kans, dat de N.Z.H.R.M. deze uitstekende reddingboot, die in Scheveningen reeds zooveel schitterende diensten verrichtte, na den oorlog terugkrijgt. De motorreddingboot „Prins Bernhard" van Scheveningen is echter intact en zoodra de mo torreddingboot „Arthur" gereed komt, zal deze boot de plaats van de „Zeemanshoop" in de Scheveningsche visschershaven innemen. M nament voor de gevallen soldaten. Het kleine plaatsje Winschoten is de eerste gemeente in ons land, waar de raad besloten heeft een monument op te richten ter na gedachtenis van de gesneuvelde dorpsgenooten. Voorts is beslo ten in de gemeente Winschoten een passende plaats hiervoor aan te wijzen als laatste eerbewijs voor hen die vielen. Oas leger wordt ontbonden. Naar De Grondwet van militaire zijde verneemt, wordt het Neder landsche leger met ingang van 15 Juli volledig geliquideerd. Alle beroepsmilitairen en re serve-personeel, die niet in staat zijn in hun onderhoud te voor zien, worden in Duitschen dienst overgenomen. Beperkte 8Havering van tabaksartikelen. De organisaties op het gebied van den tabakshandel hebben een regeling ingevorrd, waarbij be paald is, dat de fabrieken aan de grossiers en de grossiers aan den kleinhandel per maand geen groo tere hoeveelheden van ieder merk en iedere soort mogen afleveren dan een twaalfde deel van het verbruik van den betreffenden af nemer over het vurige jaar. Oorspronkelijk lag net in de bedoeling deze regeling voor iedere week te maken en dus iederen afnemer per week één twee en vijftigste deel te geven van zijn totale verbruik van een bepaalde soort in 1939. In de pracdjk zou deze regeling te veel moeilijkheden met zich brengen. Daarom heeft men de regeling voor het maandelijksche verbruik ontworpen. Verder vernemen wij, dat de sigaren- sigaretten- en tabaks- faorieken zeer traag afleveren. Natuurlijk wil men met de be schikbare hoeveelheid tabak de fabrieken zoolang mogelijk aan het werk houden. De voorraad positie is overigens niet ongunstig. Ook grossiers kunnen echter on mogelijk alle orders, die zij van de winkeliers ontvangen, uitvoe ren. In verband daarmee heeft men deze regeling ingevoerd. Ten aanzien van den aanvoer van grondstoffen vernemen wij dat men goede hoop heeft op aanvoer van tabak uit de Balkan landen. Het rookend publiek, dat zien op Engelsche en Amerikaan- scne sigaretten geworpen nad, zal zich dan eventueel weer aan een andere smaak moeten wennen. Men herinnere zich de goedkoope Grieksche sigaretten, die hier vroeger wel verkocht werden. Prijsverhooging behoeft men in ieder geval met te verwachten. M n zal alleen in veel gevallen zijn lievelingsmerk vaarwel moe ten zeggen en zien, ook hier, aan de omstandigheden moeten aan passen, Haringvloot vaart niet nit. De nieuwe Hollandsche haring, welke in normale tijden omstreeks deze periode met veel vreugde wordt binnengehaald en geconsu meerd zal dit seizoen in de Noord zee blijven. Naar een visscherijdeskundigf verzekerde behoeven de haring liefhebbers dit jaar niet op echte Hollandsche haring te rekenen, daar de haringvloot ditmaal zoo goed als zeker niet uit zal varen Er is nog een bescheiden voor raad koelhuisharing, zoodat het publiek nog haring kan krijgen. Aangezien er velen zijn die graa* koelhuisharing eten behoeven de haringliefhebbers voorloopig nog geen groote zorg te hebben. Vleesch In blik voor onderstennden. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht: Met ingang van Maandag 24 Juni moet de distributie van vleesch in blik geheel worden stopgezet. Van genoemden datum af mogen derhalve geen blikken vleesch meer aan ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen ei armlastigen worden gedistribu eerd. De nog in uw gemeente aanwezige voorraad behoort ge heel ter beschikking te staan van de Nederlandsche Veehouderij centrale. Omtrent de bestemming der blikken zal te zijner tijd nader bericht worden gezonden. Engelsche bommen op ons land Verschillende plaatsen zijn de laatste dagen door Engelsche machines met bommen bestookt. Ten aanzien van deze bombar dementen wordt van Duitsche zijde geconstateerd, dat deze veelal des nachts geschieden en van groote hoogte. Daardoor en verder vooral wanneer er een dicht wolkendek hangt, is zuiver richten natuurlijk zeer moeilijk en het gevolg is dan ook, dat in het bijzonder de burgerbevolking, ma terieel en lichamelijk, slachtoffer wordt van deze Engelsche bom bardementen. Men meene echter niet, dat Duitschland van zins is dergelijke pogingen tot terroriseeren toe te laten integendeel er is reeds een aanvang gemaakt met de hierdoor uitgelokte, onafwendbare repre saille-maatregelen. Bij het opmaken van de balans der laatste dagen is komen vast te staan, aldus deelde men van bevoegde Duitsche zijde mede, dat in Nederland vooral vreed zame visschersdorpen en andere niet militaire objecten te lijden hebben gehad van deze Engelsche bomaanvallen. Zoo zijn er ver leden week brandbommen ge strooid op Scheveningen. Hieraan zijn alleen burgerhuizen ten offer gevallen en de laatste dagen blijken de Engelschen het vooral gemunt te hebben op Den Helder, waar echter, sinds de Nederlandsche marine vertrokken is, geen militaire doelen meer aanwezig zijn. Ook hier zijn nogal wat huizen getroffen en zelfs zijn bij een aan val overdag op Vrijdag j 1. bom men geworpen op het marine hospitaal aan de Buitenhaven, ondanks het feit, dat op het dak, tien meter in het vierkant groot het Roode Kruisteeken is aange bracht, dat reeds op kilometers afstand zichtbaar is. In Nederland, zoo betoogt men van Duitsche zijde, blijkt dus het zelfde als waarmede men in Duitschland reeds ervaringen had opgedaan, n.l. dat ziekenhuizen en hospitalen niet veilig zijn voor de Engelsche luchtmacht. Hetzelfde geldt trouwens van kerken, want b.v. in DussHdorp is een der kerken getroffen. Wat de aanval van verleden Vrijdag op Den Helder betreft, het was een gelukkige bijkom stigheid, dat het marinehospitaal tijdig ontruimd was, zoodat er dus weinig slachtoffers zijn gevallen. Een arbeider is echter gedood en verscheidene burgers gewond. De aanval werd gedaan door een eskader van negen Engelsche machinei, waarvan twee het spe ciaal op hel hospitaal gemunt bleken te hebben, dat door twee rware voltreffers werd getroffen, in brand geraakte, waarna de om geving met machinegeweren is bestookt. In de omgeving van het hos pitaal bevindt zich geen enkel militair object, tenzij men militaire beteekenis zou willen toekennen aan het 18e eeuwsche fregat, dat sedert jaren als wacht- en loge mentsschip dienst doet. In een der vorige nachten is Den Helder opnieuw gebombar deerd. Bij het laaste bombarde ment zijn vele dooden gevallen en tal van gewonden. Vele menschen zijn uit Den Helder gevlucht en vonden in de omgeving gastvrij onthaal. Allen zijn het er overeens.dat de bommen geen militaire doel einden troffen. De Engelschen hadden het blijkbaar op de bur gers voorzien, die zij in den slaap overvielen door van zeer groote hoogte hun bommen neer te werpen. Vanzelfsprekend is onder de bevolking groote onrust ontstaan door deze Engelsche bombarde menten en van Duitsche zijde is men dan ook voornemens voortaan al dergelijke aanvallen, in strijd met volkenrecht, moraal en men- scheiijkheid, te publiceeren. Nader wordt gemeld dat het aantal dooden 36 bedraagt, terwijl 22 personen gewond werden. Bovendien hebben bij een luchtaanval op Julianadorp zes' burgers het leven gelaten. Ook boven het centrum van Rotterdam hebben de Engelsche vliegers een aantal bommen laten vallen. Drie brandbommen werden op het groote gebouwencomplex van het Sint Franciscusziekenhuis ge worpen, waarvan de daken met reusachtige Roode Kruisen op een witten achtergrond beschilderd zijn. Op verschillende plaatsen in het ziekenhuis brak brand uit. Wonder boven wonder heeft nie mand letsel gekregen. Te Schiedam hebben de Britten herhaaldelijk getracht bombarde menten uit te voeren op den Nieuwen Waterweg. Zij trachtten uren lang hun bommenlast uit te werpen, maar werden daardoor door de zoeklichtbundels en het afweergeschut verhinderd. Ten slotte wierpen zij hun bommen in het vrije veld. Thee ran eigen bodem. Verschillende in het wild groei ende planten zijn, schrijft de Haagsche Courant, uitstekend ge schikt om thee van te trekken. Het smakelijkst is, indien men dit van versche kruiden doet, doch aangezien zulks het geheele jaar door niet mogelijk is, trekt men thee van gedroogde bladeren. Versche kruiden, die men wil dro gen moeten vooral niet in een warmen oven gelegd noch aan de zon blootgesteld worden, doch het droogproces moet langzaam geschieden b.v. in de schaduw, waardoor voorkomen wordt, dat de geurige stoffen verloren gaan. Wanneer wij naar buiten gaan, dan leveren de weiden en het bouwland ons verschillende krui den, evenals heesters. Een meng sel van enkele soorten geeft een smakelijk aftreksel van thee, het geen evenwel niet geldt voor linde bloesem- en pepermuntthee. De bladeren van verschillende strui ken als o a. bramen en frambozen maken een hoofdbestanddeel van onze kruidenthee uit, evenals die van zwarte bessen, aardbeien en vlier waaraan een weinig citroen- kruid of Lieve vrouwenbedstroo kan worden toegevoegd, ook thijm zorgt voor een geurig smaakje. Wilde rozen geven niet alleen de rozenbottels, waarvan heerlijke marmelade gemaakt kan worden, doch de kern geeft een smakelijke thee. Degenen, die over een tuin be schikken zullen verstandig doen om er verschillende planten in te plaatsen, die in een eventueel gebrek aan thee kunnen voorzien, oa. kamillen, met hun dikke gele met witte bloemblaadjesomkranste bolletjes, voorts Duizendblad, pe permunt en thijm. Pepermunt en Lieve vrouwenbedstroo hebben gaarne vochtigen grond en scha duwrijke plekjes. Citroenkruid verliest zijn geur, wanneer de plan ten ouder worden, daarom is stek ken aan te bevelen men gebruikt de blaadjes niet alleen als toevoeg sel aan thee, doch tevens om vleeschgerechten, soepen enz. te kruiden. Thijm is bekend om zijn mooie paarse-kleur en groeit op zonnige plaatsen o.a. in rotstuinen treft men het aan. Het Dui sche Reichsgesundheits amt beveelt de volgende mengsels aan twee deelen aardbeibladeren, twee deelen bramen en één deel hoefblad. 2 Gelijke deelen bramen frambozen en Preiselbeerbladeren. 3. Eén deel frambozen, twee dee len aardbeien en één deel Preisel- beerenbladeren. Afzet van vlasllnt naar het buitenland. Het gezwingeld vlas, dat in dit gewest door de vlasbewerkers werd geproduceerd, vond in het verleden voor het overgroote deel afzet naar België, van waar het zijn weg vond naar de spinnerijen van linnengarens in Engeland. Nu dit afzetgebied onder de hui dige omstandigheden is afge sloten, zal naar een ander afzet gebied moeten worden omgezien, aangezien dit in het binnenland niet te vinden is. In verband daarmede is over wogen of dit wHlicht in Duitsch land mogelijk zal zijn. Belanghebbenden, die zich ter zake in verbinding willen stellen met vlasspinnerijen in het Duit sche Rijk kunnen zich voor het verkiijgen van adressen ter zake wenden tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Terneuzen. Afd. Axel Z L M. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van de afd. Axel der Z L.M., die geleid werd door dhr. Iz. de Feijter Wzn., vice voorzitter, herdacht deze den overleden voor zitter, dhr. J. den Hamer, die zoo als bekend op 9 April j.l. in zijn volle werk voor de Z.L.M. door een noodlottig ongeluk om hei leven is gekomen. In dankbare herinnering zal het vele werk dat hij in het belang der ZL.M. gedaan heeft, steeds blijven voortleven. Medegedeeld werd dat dhr. Iz. de Feijter Wzn. door de Z.L M. benoemd is als lid van de schade- commissie voor de l'Azöte te Sluiskil en tevens in de commissie ter bestrijding van den Colorado-* kever. Als bestuurslid werd gekozen dhr J. C. den Hamer te Koewacht. In het kringbestuur werd even eens gekozen dhr. J. C. den Hamer, zulks in de plaats van zijn over leden vader. Bij de omvraag werden klachten geuit over de trage aflevering van aardappelen en ook omtrent de trage uitbetalingen voor de land bouwgewassen, vooral voor de aardappelen. Het wapenstilstandsverdrag. Dinsdagavond is de tekst gepu bliceerd van het wapenstilstands verdrag, dat in het Bosch van Compiègne door Duitschland en Frankrijk onderteekend is. De voornaamste artikelen be palen Staking van de vijandelijkheden tegen Duitschland, zoowel in Frankrijk zelf als in de Fransche bezittingen, koloniën, protecto- raatsgebieden en mandaten. De bezetting van een deel van het Fransche grondgebied ter be veiliging van de belangen van het Duitsche rijk. Aan de Fransche regeering wordt overgelaten haar regeerings- zetel in het niet bezette gebied te kiezen. Wanneer de Fransch- regeering zuiks wenscht, kan zij haar zetel ook naar Parijs ver leggen, in welk geval de Duitsche regeering de Fransche alle facili teiten zal verleenen^ De Fransche weermacht te land, ter zee en in de lucht wordt ge demobiliseerd en ontwapend, met uitzondering van eenheden, welke ter beschikking blijven voor de handhaving van de binnenland- sche orde en waarvan de sterkte en bewapening bepaald worden door Duitschland, resp. Italië. Een afzonderlijk artikel in het verdrag is gewijd aan de positie van de Fransche oorlogsvloot. Deze wordt, ook weer met uit zondering van een deel, dat aan de Fransche regeering ter beschik king gesteld wordt voor de waar borging van de Fransche belangen in het koloniale rijk, onder Duit sche, resp. Italiaansche controle gedemobiliseerd en ontwapend. Daarbij verklaart de Duitsche re geering plechtig, dat zij niet van plan is de Fransche oorlogsvloot voor haar doeleinden te gebruiken en tevens, dat zij niet voornemens is bij het sluiten van den vrede een eisch op de Fransche oorlogs vloot te doen gelden. Verder bepaait het verdrag, dat het Franschen onderdanen ver boden is in dienst van staten, waarmede het Duitsche Rijk zich nog in oorlog bevindt, tegen Duitschland te vechten. Fransche onderdanen, welke in strijd met deze bepaling handelen, zullen door de Duitsche troepen als vrij- scharen behandeld worden. Wat de koopvaardijvloot aan gaat wordt bepaald, dat alle Fransche schepen, welke zich in de Fransche havens bevinden, niet mogen uitvaren. Voor de hervatting van het handelsverkeer is de goedk uring van de Duit sche, resp Italiaansche regeering noodig. Zich op zee bevindende schepen moeten neutrale havens opzoeken. Het laatste artikel van het wa- penstilstanJsverdrrg bepaalt ten slotte, dat het verdrag geldt tot het sluiten van het vredesverdrag het kan door de Duitsche regee ring steeds met onmiddellijke in werkingtreding opgezegd worden, wanneer de Fransche regeering in gebreke blijft de op zich ge nomen verplichtingen te vervullen. Voorbereiding vaT< den aanval op Engeland. Het D.N B. meldt u t Berlijn De opperbevelhebber van de ooriogsmarine, Grootadmiraal Dr. H. C. Raeder, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingen der marine bezocht aan de Ne derlandsche, Belgische en Noord- Fransche kust, teneinde zich te overtuigen van de paraatheid dezer eenheden in den strijd tegen Engeland. Spaan«che wnardecrlng voor Koning Leopold. Het blad „ABC" wijst er op, dat koning Leopold van België tijdens de capitulatie van België in de Spaansche bladen een rid derlijke beoordeeling van zijn ge drag heeft gevonden, terwijl de Engelsche en Fransche bladen den moedigen koning met modder hebben besmeurd. Met dezelfde ridderlijkheid ontvangt Spanje thans de kinderen van den Koning, die door het ongeluk aan het ouderlijk huis ontrukt zijn. Ex-koning Zog van Albanië is met Koningin Geraldine te Londen aangekomen. De levensmiddelenvoorziening In Duitschland baart geen zorg. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De bewering van de Londensche radio en andere Engelsche instan ties, dat Duitschland op zijn laatst over vier maanden voor een hon gersnood zal staan, wordt in be voegde Duitsche kringen een plompe progagandistische zwen- 1el genoemd, waardoor m n Klaarblijkelijk de opmerkzaamheid wil afl-iden van den eigen moei lijk geworden levensmiddelentoe stand. Van een aanstaanden mis- 'ukten oogst kan evenmin sprake cijn als van zoogenaamde ver woestingen door den colorado kever en het mond- en klauw zeer. Ook de graanleveringen uit Rusland geschieden in tegen stelling tot andersluidende be weringen geheel volgens plan, mmm

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2