Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No 23. VRIJDAG 28 JUNI 1940. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag, en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een dezer dagen verschenen Ver ordeningsblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige ver tegenwoordigende lichamen. Deze verordening bepaalt, dat de werk zaamheden der beide Kamers der Staten-Generaal tot nader order blijven rusten. De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de arti kelen 19, 38e lid 2, 39, 46, 77 en 136 lid 3 der Grondwet, als mede ingevolge de artikelen 21, 22, 24, 25 en 26 der Wet van 21 December 1861 (Stbl. 129) hou dende regeling der samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, blijven tot nader order rusten. Verkiezingen voor de Kamers der Staten-Generaal vinden tot nader order niet plaats. Verder is een verordening ver schenen betreffende de bevoegd heden van de Secretarissen- Generaal van de Nederlandsche Departementen van Algemeen Bestuur. De na 9 Mei gegeven ontslagen. De directeur-generaal van den arbeid vestigt met nadruk de aan dacht van werkgevers op het ge bod, dat arbeiders, die na 9 Mei 1940 zonder toestemming van de arbeidsinspectie zijn ontslagen, weder onmiddellijk in dienst moe ten worden teruggenomen. Tegen niet-naleving van dit gebod zal ten strengste worden opgetreden. De patroons zijn dus verplicht hun na 9 Mei j.l. ontslagen ar beiders onverwijld weder in dienst te nemen, terwijl zij daarna, indien zulks noodig is, een verzoek tot de arbeidsinspectie kunnen rich ten, om tot ontslag van arbeiders te mogen overgaan. Ook de werkgevers, die reeds zulk een verzoek hebben ingediend, zijn verplicht zoolang op dit verzoek niet is beslist, hun arbeiders in dienst te houden of terug te nemen. FEUILLETON 3) Een droevig beeld, voor zoover we kunnen waarnemen in het duister Menschen van allerlei leeftijden, grijsaards en zuige lingen. Kindergeschrei weer klinkt velen wordt dit tooneel te machtig en ze kunnen hun aandoening niet meer bedwingen. Men hoort gesnik en er vloeien tranen. Groote zakken, koflers, tot zelfs een enkele kinderwagen, waarin een schreiende baby, worden uit de bussen gesjouwd, en dan gaat hel eerst naar een kerk ot school, waar alles wat geordend en warme koffie, thee en eten wordt verstrekt De ijverige dames en hoeren van de evacuatie commissie komen han den ie kort. Het wordt nog drukker, als de tram eenigen tijd later binnen komt stoomen. Aardeduister is het nusu-chts hier en daar even een flits van een flauw groen ot blauwachtig lichtje en de vonken u:t de schoorsteeoen yan de ttwaarpuffdadf tram- Fonds wederopbouw. In een persconferentie heeft Dinsdagmiddag de commissaris- generaal voor financiëele en eco nomische aangelegenheden, dr. Fishboeck, een toelichting gege ven op de verordening betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. Bij het samenstellen van de verordening is als uitgangspunt genomen, dat de benoodigde middelen onder alle omstandig heden beschikbaar moeten zijn. De verordening noemt als eerste groep van middelen de op de begrooting uitgetrokken bedragen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewij zigde staatsrechterlijke verhou dingen niet meer voor hun oor spronkelijke bestemming aange wend kunnen worden. Dr. Fishboeck heeft in zijn toelichting eenige voorbeelden aangeduid, welke bedragen hier onder gerekend moeten worden. Vele posten van defensie-be- grooting zullen vrij komen. Voorts komen er bedragen beschikbaar ten gevolge van het vertrek der regeering naar het buitenland. De rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat re geringspersonen, die naar het buitenland vertrekken, ophouden in functie te zijn en daarom zul len de bedragen, uitgetrokken voor de civiele lijst der Koningin, alsmede de salarissen van minis ters, niet worden uitgekeerd. Voorts wordt besparing veroor zaakt door de uitschakeling der diplomatieke vertegenwoordigin gen, aangezien de rijkscommis saris een vertegenwoordiging van een in het buitenland vertoevende regeering, niet mogelijk acht. Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van het egalisatiefonds. Hieromtrent zeide de commissa ris-generaal, dat de Nederland sche regeering het ten onrechte juist heeft geacht belangrijke be dragen gouds van het egalisatie fonds naar het buitenland over te brengen. Er is reden tot be zorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland vertoevende dezen goudschat zul len willen aanspreken. Al hoopt de rijkscommissaris niet, dat zij zoover zullen gaan zich aan dit Nederlandsche volks vermogen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou gebeuren, aan kondigen, dat de vermindering van den goudschat van het ega lisatiefonds zal worden verhaald op de vermogensbestanddeelen van degenen, die zich aan den goudschat zullen hebben ver grepen. Doch in het geval dat het fonds niet al te zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn, dat voor den wederopbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financie ring van de uitgaven van het wederopbouwfonds noemt de ver ordening vlottende schuld of geld- leeningen. Wat nu de wijze betreft waarop de aldus verkregen middelen zullen worden besteed, stelt de rijkscommissaris twee punten op den voorgrondin de eerste plaats moet de verleende steun snel effect hebben, en in de tweede plaats moet hij rekening houden met de sociale situatie. Natuurlijk kan de wil tot snelle uitvoering niet voorkomen, dat elk geval nauwkeurig zal moeten worden afgewogen, en dat de onderlinge voorrang der gevallen met het oog op het besemkbare budget zal moeten worden afge wogen. Dienstplichtigen met klein verlof wegens mobilisatie- vrjj stellingen. In verband met de algemeene bekendmaking van den opperbe velhebber van land- en zeemacht inzake het in werkelijken dienst blijven en het wederom oproepen van werklooze dienstplichtigen, wordt het volgende meegedeeld Dienstplichtigen, die tot nu toe werkzaam waren in diensten of bedrijven, ten behoeve waarvan locomotieven, dis ook een regen van fljo kolengruis in de donkerte uitspuwen. Alweer hetzelfde droeve beeld; houderden oude en jonge men schen, beladen met het aller- noodigste, dat zij hebben kuunen medenemen, stappen moeizaam uit. Men helpt en spreekt woor den van troost tot de menscaen, die eerst weer verkwikt worden met spijs en drank of recht streeks medegaan naar de kwar tieren, waar hun een liefderijke ontvangst en zoete rust wacht na alle emotie's en vermoeienis sen van dezen dag. Ook wjj gingen huiswaarts, na ons vergewist te hebben, dat er voor ons b\j deze eerste groep nog geen vluchtelingen waren. We legden ons ter ruste, geheel gekleed, teneinde op alles voor bereid te zjjn, want we verwacht ten een onrustige nacht. Het bleef echter vrij rustigwel hoorden we herhaaldelijk in de nabijheid vliegmachines, doch gelukkig onthielden deze zich van minder aangename nachte lijke verrassingen", Intusschen was het «och een onrustige nacht wat de siaap betreft en ook weer al vroeg dag. Om uur 'i morgens werdtm we gewekteen tweede tram met geëvacueerden was in den na nacht aangekomen en ook wij kregen hiervan ons deel. En zoo is het nog den geheelen dag doorgegaansteeds maar trammen, die nieuwe scharen geëvacueerden aanvoerden. Dit alles bracht groote bedrijvigheid op den overigens toch reeds drukken Zaterdag in de Axelsche straten en vele gezinnen teweeg. Het is overigens Zaterdag 11 Mei een betrekkelijk rustige dag geweest in onze gemeente, voor wai deoorlogshandelingen betreft. I 's Morgens hoorden ot zagen we heelemaal geen bommenwerpers en dat bracht een weldadige rust over ons na al de emotie s van den vorigen dag. Tegen den middag vlogen er nog enkele zeer laag over, doch hiervan hadden we geen gevaar te duch ten het waren Fransche en Eugelscbe toestellen, In den namiddag kwam nog het bericht, dat de hier aanwe zige militairen weg moesten; waarheen wist men niet. Dit venrek viel zwaar onder deze omstaudigheden, Vrijwel alle militairen die bier ongeveer een hun een mobilisatie-vrijstelling van bepaalden tijdduur werd ver leend en die in verband hiermede met klein verlof werden gezonden, zijn verplicht zich te melden bij hun depót indien zij thans uit die functie ontslagen zijn en geen anderen loongevenden arbeid ge vonden hebben, noch op andere wijze in eigen onderhoud kunnen voorzien, zoodat zij ten laste van de gemeenschap zouden komen. Zij dienen zich daartoe onver wijld te vervoegen bij den burge meester der gemeente van in woning, door wiens zorg zij ge dirigeerd worden op de depóts. Dienstplichtigen die ingevolge een hun verleende mobilisatie- vrijstelling in het genot van groot verlof gesteld of gebleven zijn, doch voor wie de reden, op grond waarvan hun die vrijstelling ver leend werd, thans een einde heeft genomen, behoeven, voor zoover niet nader anders wordt bepaald, geen gevolg meer te geven aan de lastgeving, gesteld in hun zak boekje. Nederlandsche kinderen naar deh Ostmark. Het D.N B. meldt uit Weenen, dat Dinsdag 6000 Nederlandsche kinderen voor een vacantie van verscheidene maanden naar den Duitschen Ostmark zijn vertrok ken. Zij zullen voor het grootste gedeelte in Salzkammergut, een omgeving met het mooiste land schap van de Alpen, in kinder tehuizen worden ondergebracht en onder geneeskund g toezicht staan. De Ostmark wn met deze uitnoodiging zijn dank betuigen voor de zorg aan Ostmarksche kinderen na den wereldoorlog in Nederland besteed. Inlichtingen omtrent vermiste soldaten. Nu de Nederlandsche krijgsge vangenen, die naar Duitscnland waren overgebracht, vrijwel allen zijn teruggekeerd, neemt de lei ding van het Algemeen Informa tiebureau aan, dat de groote meerderheid van de aanvragen om inlichtingen op het bureau jaar gedetacheerd waren, zyn Axelaars, dus kan men begrijpen dat het afscheid van vrouw en kinderen, ouders, broers en zus ters of andere dierbare betrek kingen zwaar viel. Onze ge dachten waren b{j deze jonge en dierbare levens, die van hier uit een onzekere toekomst en groote gevaren tegemoet gingen. Tegen het vallen van den avond kwam er meer bedrijvig heid in de luchreenige esca drilles vlogen over onzegemeente in de richting Terneuzen en Vlissingen. In de verte zagen we enkele machines duikvluch ten maken en even later hoorden we doffs knallen, waarschijnlijk ontploffende bommen ot afweer geschut. 's Avonds heerschte er een opmerkelijke rust in de straten en op de buitenwegen zocht men tevergeefs een wandelaar. Slechts enkelen waren nog uit winkelen om de noodige levensbehoeften en een ex>ratje in te slaan voor hun thans m-erendeels verdub- delde gezinnen en met het oog op de komende Ptnksterdageu, die echter ditmaal helaas geen feestdagen zouden zijn ais vurige Jaren... Er was bekend gemaakt, dat ontvangen, door de terugkeer uit krijgsgevangenschap thans als vervallen kan worden beschouwd. Het heeft voor het bureau geen zin thans nog inlichimgen in te winnen naar verblijfplaats en wel stand van reeds teruggekeerden. Daarom heeft de leiding van het bureau besloten mede te deelen, dat zij die thans nog in onzekerheid verkeeren over het lot en verblijfplaats van Neder landsche militairen, zich opnieuw moeten wenden tot het Algemeen Inlichtingenbureau, Lange Voor hout 7 te Den Haag. Ditm.al kan dit geschieden op een enkeie briefkaart, waarbij de vragers meedeelen, dat zij hun verzoek om inlichtingen handhaven. Opheffing veldpost. De yeldpostdienst is op 27 Juni definitief opgeheven. Correspondentie met veldpost adres, welke na 26 Juni in de brievenbussen wordt aangetroffen, wordt voor zoover mogelijk aan de afzenders teruggezonden. Aan- geteekende stukken met veldpost adres worden van dezen datum af niet meer ter verzending aan genomen. De Noord- en Z iid Hollandsche Bedding My. in de oorlogsdagen. Ook aan het personeel en materieel der N.Z.11.R M. werden van 10—14 Mei zware eischen gesteld. Verschillende malen werden reddingsbooten, t.w, de motorreddingbooten „Zetmans- tioop", „Neelije Jacoba", „Dorus Rijkers", „Abraham Fock" en Hilda", door de militaire autori teiten gerequireerd voor het ver- leenen van zeer belangrijke dien sten, die onder de bijzondere om standigheden veel risico voor be manningen en booten met zich mee brachten. Vooral de motor reddingboot „Dorus Rijkers", die op 13 Mei voor het atnalen van een gewonde van Hr. Ms. G. 13 naar de Doove Balg werd ge stuurd, en den 14en Mei om 19 uur uitvoer op het bericht, Cat Hr. Ms. „Johan Maurits van de burgerij vroegtijdig binnens buis moest zyu, en zoo lagen de Axelsche straten op dezen Zater dagavond vóór Pinksteren vro ger dan anders in diepe rust en volslagen duisternis. Slecnts at en toe hoorde men den stap van patrouilieerende stadgenooteu, die politiediensten vernchtteu. De tweede oorlogsdag was, voor ons althans, rustig verloopeu. Zondag 12 Mii le Pinksterdag. Met het vooruitzicht van een paar vrije dagen waren we iu voorgaande jaren steeds vroeg uii de veereu, om te genieten van een heerlijke ochtendwan deling temidden der verkwik kende natuur, die zich omtrent dezen tjjd in haar voile, bloeiende schoonheid voordoet. Deze eerste Pinksterdag is het wel ietwat anders. Niet wat de schoonheid en rust der natuur betreft, deze toch blijft vrywei onder alle om standigheden onaantastbaar, al mag niet ontkend worden dat het tegenwoordige oorlogsgeweld er diepe »jj het dan geiukkig ook slecht! niet ongeneeslijke wonden in kan slaan. (Wordt vervolgd), - AXELSCHE,, COURANT De oorlog in onze omgeving. K

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1