Nieuws- eu Advertentieblad voor Z e e u vv s c b - Vlaanderen. De distributie van textielgoederen. No. 22. DINSDAG 25 JUNI 1940. 50e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel BANGE DAGEN. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij"dagvoormiddag 11 are. Wat men volgens de nieuwe regeling mag koopen. Verschenen is een lijst, die de vraag beantwoordt welke textiel goederen men volgens de nieuw ste regeling nog mag aanschaffen en in welke hoeveelheid. Zooals men weet is de regeling een voorloopigezij is 28 Mei j.l. ingegaan. De aandacht wordt er voorts op gevestigd dat voor schriften betrekking hebben op de aflevering van goederen. Mannelijke personen van 15 jaar en ouder. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, mogen per halfjaar koopen 1 costuum (jas, vest en hoog stens twee broeken)een demi- saison of een regenjas, of een capeeen trui, of een pullover, of een slipover of een gebreid vesteen badmanteleen stel fietspijpeneen borstrok en een onderbroek, of twee borstrokken, of twee onderbroeken, of een hemdbroekeen nachthemd of een pyamatwee polohemden (met korte mouwen)twee shorts zes zakdoeken zes boorden drie paar kousen er/of sokkeneen rugzak, of één ander kampeer- artikel, uit textiel vervaardigd. Voorts per twee maanden twee overhemden (geheel echte zijde of kunstzijde) of een overhemd uit andere grondstoffen. De af levering van winterjassen is ver boden. Vrouwelijke personen van 15 jaar en ouder. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen per halfjaar koopenTwee japonnen of deux pièces of rok, geheel uit echte zijde of kunstzijdeeen japon of deux pièces of rok of tailleur- costuum, uit andere grondstoffen een mantel of capeeen trui of pullover of slipover of gebreid vesteen badmanteltwee blou ses van kunstzijde of echte zijde een blouse van andere grond stoffen, twee polohemden met korte mouweneen huishoud schol twee peignoirs of kimo no's of kamerjaponnen van kunst zijde en/of echte zijde een peig noir of kimono of kamerjapon van andere grondstoffentwee onderjurken van kunstzijde er/of echte zijdeeen onderjurk uit andere grondstoffenzes zakdoe ken drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes)drie paar sportsokjes (z.g. skisokjes); een rugzak of één ander kampeer- artikel uit textiel vervaardigd. Voorts per drie maandeneen stel ondergoed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of 1 combination een nachthemd of een pyama. Aflevering van wintermantels is verboden. Kinderen van 4—15 jaar. Voor jongens van 4 tot beneden 15 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, gekocht worden: een regenjas of cape, een cos tuum, 1 badmantel, een stel re genpijpen (fietskleeding), drie overhemden of blouses, zes zak doeken, zes boorden, drie paar sportsokjes (z.g. skisokjes). Voorts mag per drie maanden voor hen gekocht wordeneen trui of pullover of slipover of gebreid vesteen speelpak of slobpakeen slobbroek of jon gensbroek; een stel ondergoed of twee borstrokken of twee onderbroeken of een combination een nachthemd of pyama of han sop. De aflevering van winter jassen is verboden. Voor meisjes van vier tot be neden 15 jaar mag per halfjaar gekocht wordenEen mantel of cape of regenjastwee jurken of rokkeneen badmanteltwee schorten; een onderjurk; drie blouses van kunstzijde en/of echte zijdeeen blouse uit andere grondstoffenzes zakdoeken drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes); drie paar sportsokjes (z g. ski-sokjes). Voorts mag per drie maanden gekocht wordeneen trui of FEUILLETON He oorlog in onze omgeving. 2) Steeds weer stroomen nieuwe berichten binnen en zoo verstrijkt de morgen in onrust en neer slachtigheid. Vliegmachines hoo- ren ot zien we niet meer en tegen den middag zyn we dan ook wat tot kalmte gekomen. We hopen dat het voor van daag hier rustig zal blyven, doch deze hoop zien we helaas spoedig in rook vervliegen. Kort na één uur hooren we opnieuw motorgeronk. Nog is het gedaver der motoren niet boven onze hooiden, ot retds hooren we eenige doffe, dreunende ont ploffingen, die niet zoo heel ver af lijken. Talryke escadrilles Duitsche bommenwerpers vlie gen nu weldra boven ons rustige Axel Z^ zijn nog niet uit het gezicht verdwpn^n, ot opnieuw hooren we dcffo knallen We gevoelen als 't ware, dat in den omtrek bommen zyn geworpen, doch de ware toedracht weten we nog niet Weldra vernemen *7e «chter, dat eenige bommen pullover of slipover of gebreid vest, een speelpak of slobpak of slobbroek een stel ondergoed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of een com bination een nachthemd of pyama of hansop. De aflevering van wintermantels is verboden. Kinderen van 2—4 jaar. Voor kinderen van beide ge slachten van twee tot beneden 4 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940 gekocht worden: een mantel of regenjas of cape, twee jurken, twee speelpakken of slobpakken, twee truien of pul lover of slipover of gebreid vest, twee schorten, een badmantel, zes zakdoeken, drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes), drie paar sportsokjes (z.g. sxi-sokjes). Voorts per drie maanden: een stel ondergoed of twee hemden, of twee broekjes of een combi nation, een nachthemd of pyama of hansop. De aflevering van winterjassen voor deze categorie is verboden. Gezinshoofden per halfjaar. Gezinshoofden kunnen tenslotte per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen twee beddelakens, vier kussensloopen, een tafellaken, zes servetten, zes vingerdoeken, een badlaken, drie badhanddoe ken, een badmat, drie handdoeken (geen frotté), zes droog- en stof doeken, twee bad- en wasch- handjes. Al deze goederen mogen uit sluitend worden afgeleverd op vertoon van de stamkaart van dengene, voor wien de goederen bestemd zijn. Stoffen. Kleedingstoffen en stukgoede ren, voor zoover bruikbaar ter vervaardiging van gerantsoeneerde goederen, kunnen worden afge leverd in hoeveelheden, welke overeenstemmen met de beper king van de afgewerkte producten ter vervaardiging waarvan zij be stemd zijn. Deze aflevering mag echter uitsluitend plaats vinden, indien het daaruit te vervaardigen zyn geworpen nabij Kijkuit en op de tabriek te Sluiskil. Daarby vallen reeds de eerste slacht offers twee dooJen, waaronder een jongeling uit onze gemeente en eenige gewonden, Wel heel spoedig worden we alzoo her innerd aan de verschrikkingen van den oorlog. De machines keeren terug, andere gaan weer over en nog maals is het tegen den avond gemunt op het fabriekscomplex van de l'Azote te Sluiskil. Ge lukkig vallen hierby geen doodeD, doch wordt slechts materiëele schade aangericht. Eenige bom men zyn terecht gekomen in het kanaal en op de Axelsche Vlakte. De menschen moeten daar wel angstige uren hebben doorge bracht op den eersten oorlogsdag. De eerste Franschen. Tegen 4 uur in den middag was er groote bedry vigheid in de richting van de brug en den Kinderdijk waar te nemen. De j. ugd holde naar Dneschouwen, want de mare ging, dat daar de eerste Fransche troepen, die ons als bondgenooten te hulp waren gesneld, waren aangekomen en verder langs den Liuienyk m«t geschut >u allerhande oorioga* afgewerkte product in de toege laten hoeveelheden nog niet is gekocht, d.w.z. indien iemand een costuum gekocht heeft kan hij zich niet ook de stof voor een costuum daarnaast koopen in het loopende halfjaar. Omgekeerd kan men zich geen costuum meer koopen, indien men vanaf 28 Mei 1940 reeds de stof daarvoor gekocht heeft. De aflevering van stoffen voor winterjassen is ver boden. Uitzetten. Uitzetten van linnenkastgoede- ren mogen uitsluitend worden afgeleverd tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Met zelfde geldt ook voor woningin richtingen, voor zoover niet reeds hieronder in beperkte mate is toegestaan. Bedrijfskleding, w.o. tevens begrepen uniformen voor personeel, is uitsluitend verkrijg baar tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Overlegging van de distributie stamkaart is uitsluitend vereischt bij verkoop aan particulfere per sonen. Koopers van goederen, welke noodzakelijk zijn voor de uitoefening van een bedrijf (kleer makers, costuumnaaisters, pen sion- en hötelhouders, inrichtin gen, gestichten, ziekenhuizen e.d.) vallen buiten dit voorschrift. Af levering aan zoodanige koopers mag echter uitsluitend plaats vin den in normale hoeveelheden aan geregelde afnemers. Voorts mag ieder houder van een stamkaart ongeacht leeftijd per halfja.r, ingaande 28 Mei 1940, koopeneen deken, een shawl of omslagdoek, verder per maand 150 yards naaigaren, 5 knotten van 100 gram breigaren, zes kaartjes maas- of stopgaren. Goederen die vrij zijn. De volgende textielproducten vallen voorloopig niet onder de regeling. Bij verkoop daarvan is derhalve overlegging van de dis tributiestamkaart en beperking van aflevering (voor zoover niet uit materiaal doortrokken in de richting van den Zwartenhoek en Westdorpe. Arbeiders die daar in de polders op het land werkzaam waren, dachten reeds met de eerste Duitsche troepen te doen te hebben en sloegen angstig het schouwspel gade. Dat was een nieuwe sensatie op dezen eersten oorlogsdag. Nog meer stond ons echter te wachten. Er was ook bericht gekomen, dat 's avonds hier de uit Rilland en Krabbeadijke geëvacueerde bevolking zou arriveeren. Ieder bereidde zich hierop reeds voor en bracht alles in gereedheid om deze menschen hier een gastvrije en liefderijke ontvangst te be reiden. Men maakte zich op om eens te zyn in liet en leed, lenigend elkanders nooden, en te toonen de ware karakter eigenschappen van ons volk en niet het minst van de Axelsche bevolking, die ook in den vorigen oorlog by de groote vlucht uit België zoo trtftand tot uiting zijn gekomen. Zouden we hierin thans tekort schieten, nu het eigen landge- nooten betrof, die huis en haard moesten verlaten, daartoe ge it wo g n door den geesei van aan oorlog? Neen, de gejieele Axelsche bevolking, rijk of arm, zou wear eens by vernieuwing toonen, een warm kloppend hart te bezitten voor hen, die leed moeten dragen. De geëvacueerden uit Rilland en Krabben- dyke komen. Vrijdagavond 10 Mei. Het is druk in de straten. Hier en daar is men bezig met net beplakken der ruiten met smalle papierstrooken, ter beperking van het scherfgevaar by even- tueele bomaanvallen. Op de buitenwegen, waar in normale tyden een eenzaam wan delaar of menig jong paartje de landelijke rust opzocht, is het nu stil. Alles is geconcentreerd in Axel, want daar verwacnt men volgens mededeeling van den burgemeester door de radio, tegen 9 uur de geëvacueerde bevolking uit Rilland en Krab- bendyke, menschen die heden al hun have en goed in den steek hebben moeten laten, ten einde in het gastvrije Axel een veiliger toevluchtsoord te vinden. In de Kerkdreef en de omge ving van de Stationstraat is bet bijzonder druk, want daar zullen de iange trammen met gcëvacu- anderen hoofde is bepaald) niet vereischt. Alle andere hier niet genoemde artikelen blijven onder hevig aan het bestaande voor schrift van aanschaffing van ae geringste hoeveelheid per kalen- derweek. De opsomming van deze goe deren bevat artikelen vervaardigd uit geperst vilt, idem uit jute, cocos, manilla, hennep, sisal, rameh, met uitzondering van bindtouw, kunstleer en daaruit vervaardigde artikelen, leerdoek en wasdoek benevens daaruit ver vaardigde artikelen, meubelen, schoeisel, parapluies en parasols, koffers, handtasschen, vaatkwas- ten e.d., panschuurders, poets katoen, baby uitzetten, benoodigd- heden en kleeding voor baby's onder twee jaar ouduniforme kleeding voor voetbalclubs e.d. sportverenigingen, zwemkleeding als eerste aanschaf bij inaugu ratie of wel tegen inlevering van de te vervangen onderdeden corsetten, bustehouders, jarretel les, lijfjes, sokophouders, bretel les, maag- en buikbanden, knie- en enkelkousen e.d.mannen- en vrouwerihoeden, petten, baretten, dassen, handschoenen,souspieds, sousbras, mode-artikelen, d.w.z. lint, band, strikken, corsages, dameskraagjes en manchetten, garneering, haar-bandeaux e.d. handwerkgarnituren en/of be- noodigdheden, verbandsartikelen, incl. bandages, sluitiakens e.d., sierartikelen als sierkleeajes, haardkleeden, tafel- en schoor- steenloopers, kapstokkleeden, dl- vankieeden, sierkussens, thee mutsen, kastranden, antimakarsers e.d., kant, kantwerk en uit kant vervaardigde artikelen, meterwa ren, d.w.z. kleine resten en in courante coupons van ten hoogste 125 c.M. lengte, strandpyama's voor vrouwen en meisjes. De toestand in België. Wederom is er hoogspanning in vele Belgische gezinnen thai.s komen de iandgenooten terug, eerden stoppen. Ondanks deze groote toeloop van m nsch n heerscht er een gedrukte stem ming, die zonderling aaudoet, temeer daar alles in duistert s gebuid is, want de verduiste- rtngsmaacregelen zyn heden avond volop in werking getreden. Een enkele maal wordt de neerslachtigheid even opzy gezet wanneer kleine atzonderlyke Fransche troepenatieelingen in de richting van d*-n Niruwendyk voorby trekken. Een dikke neger kok zwaait ven zyn keuken wagen met een groote soeplepel, en roept in zijn landstaal zooiets van „Vive Holland" Men wuitt tegen de Franschen en deze wuiven opgewekt terug. At en toe een enkel gedempt licht van een auto of van de politie, die met de oorlogsheimen op, aan wijzingen geelt en voor de goede orde zorg draagt. Het wachten duurt lang reeds gaat het naar tienen en nog is er geen tram te hooren ot te zien. Emaelyk kom«n twee autobussen uit de richting Zaamsi&g. Men helpt de menschen by het uit stappen eu lossen van wat ze aan bagage nog hebben kunnen medenemen, (Wordt vervolgd), «r* T«V

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1