Landbouw. Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Ingezonden Stukken. De generale staf van het mili taire district van Leningrad acht het zijn plicht te verklaren, dat deze opgaven den werkelijken toestand met betrekking tot de Finsche verliezen verdraaien. In werkelijkheid hebben de Finnen meer dan 70 000 dooden in de gevechten verloren. Hierbij ko men nog minstens 15.000 dooden, die aan hun verwondingen zijn bezweken, zoodat de Finnen in totaal minstens 85000 dooden hadden. Het aantal der Finsche gewonden bedraagt meer dan 250.000. De oorlog. Ook Noorwegen is wegens ge brek aan voldoende hulp voor de overmacht bezweken. Het Noorsche opperbevel heeft bevel gegeven, dat de vijandelijk heden Zondagnacht om 24 uur moesten worden gestaakt. In een proclamatie van den Noorschen Koningen diens regee ring wordt gezegd, dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen er toe genoodzaakt heeft, al haar krach ten op een ander front te con- centreeren, waar alle manschap pen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van 2 maanden, moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche over macht niet voortzetten. De Noren nemen thans op an dere fronten deel aan den strijd Om de verdere verwoesting der nog ongeschonden gebleven lands- dcelea te verhinderen, hebben de Koning en de regeering besloten den raad van het opperbevel te volgen en voorioopig den strijd in het land op te geven en deze naar buiten het iand te verplaat sen. Tevens zaï de arbeid voor herstel van vrijneid en rechten van het land worden voortgezet. Zondag heeft Minister Kolh via radio Trumsö een verklaring af gelegd, waarin hij o.m. het vol geude zeiHet Storting heeft in de laatste vergadering van 9Juni besloten, dat de Noorsche regee ring de militaire tegenstand moet opgeven. Op 7 Juni werd be sloten, dat de Koning en de regeering hun zetel builen de grenzen van Noorwegen zouden kiezen. In Narvick waait thans de Duitsche vlag. Helaas heeft het neerleggen van de wapens in Noorwegen geen verademing gebraent. Gistermiddag oin half vijf heeft Mussolini aan den Franschen amoassadeur doen weten, dal Italië zich vanaf heden 11 Juni met FrariKrtjK. in staat van oorlog bevindt. Om kwart voor vijf ontving de Engelsche ambassadeur dezelfde boodschap ten opzichte van Groot Brittanje. Vanuit het Palazzo Venetia sprak de Duce daarop het ltali- aansche volk toe. Door middel van de radio kon den wij hooren met welk een enthousiasme deze boodschap werd begroet en Mussolini werd toegejuicht. Na de rede- begaf men zich naar het paleis van den koning om ook dezen een ovatie te brengen. De Führer zond telegrammen van hailelijke geiukwenschen aan Mussolini en aan den koning van Italië, terwijl de ambassadeur van Italië te Berlijn in gezelschap van Van Ribbentrop het Duitsche volk toesprak. In Frankrijk wordt de strijd in alle hevigneid voortgezet. Autarkisten tegen wil en dank. De oorlog maakt, dat het met de voorziening van veevoeder in ons land er niet al te best voor staat. De vooruitzichten zijn lang niet rooskleurig, want de groore aanvoeren, die we gewoon waren van overzee te bctrenken, zullen Wel uitblijven. We moeten ons er aitaarrs met ai te veel van VQUfSteilen. We moeten nu voor ons zelf zorgen en dus tegen wil en dank autarkisten worden. En met wat goeden wil en wat extra zorgen is er ook nog wel meer uit den Ne- derlandschen bodem te halen dan nu reeds gedaan wordt. Met name van de graslanden is dit het geval. Tot voor enkele jaren werd daar maar weinig aandacht aan besteed Met het bouwland was het anders. In de laatste halve eeuw is daar bijzonder goed op gelet. Met als gevolg, dat de opbrengst ervan sedert 1880 met de helft is ver meerderd, terwijl die van het gras land maar met iets dan een zesde deel is vergroot. In de eerste plaats zal de verhoogde veevoeder productie dus op het grasland ge zocht moeten worden, al is het waar, dat een doelmatige gift stik stof ook op het bouwland nog wel goed rendabel kan zijn. Maar grasland biedt toch wel goede kansen. In de eerste plaats al door doel matig beweiden. Dat is door zoo veel mogelijk kleine perceelen te nemen voor het afweiden. Slechts zoo groot, dat het melkvee in een dag of zes het voornaamste er af graast, terwijl daarna het droogvee en de paarden voor verder kort- weiden zorgen. Zoo wordt er niets vertrapt en komt het jonge, dat is het eiwitrijke gras de koeien, die er het meeste behoefte aan hebben, ten goede. Als men dan voor een goeden regelmatigen grasgroei zorgt dan kan men een grooter deel van het grasland gebruiken voor hooi- of kuilvoe- derwinning. Door het gras jong te maaien krijgt men eiwitrijk hooi of kuil, dat tevens licht verteer baar is. Als men het kan drogen, wat tegenwoordig reeds meer en meer gedaan wordt, dan behoeft men vrijwel geen krachtvoeder aan te schaffen. Gedroogd gras is bijzonder hoog in voedings waarde. Zoo kan men het grasland tot hooger opbrengst nopen. Maarhet moet ook moge lijk zijn, want het gaat maar niet zoo van zelf. Voor den bouw van eiwit in de planten is stikstof noodig. En als we dat regel matig voldoende geven, kunnen we bij geregeld afweiden of af maaien van het gras, als het nog jong is, veel eiwitrijk voeder voor ons vee krijgen. Gelukkig, dat we bij de stikstof voorziening niet van overzee af hankelijk zijn. De luchtstikstof- meststoffen blijken nu een uitkomst te zijn bij den dreigenden voeder- nood. Kalksalpeter en de zeer vermaarde kalkammonsalpeter, ge regeld gegeven, (na elk afweiden of afmaaien per ha 20 tot 40 Kg. stikstof d.i. 125 tot 250 Kg. kalk salpeter of 100 tot 200 Kg. kalk ammonsalpeter of zwavelzure am moniak per ha) kunnen onze vee- voederhoeveelheid aanmerkelijk vermeerderen en werpen bij ge ringe uitgaven veelvuldige win sten af. Agricola. (Nadruk verboden.) De distributie van brood. De Standaard meldt Naar aanleiding van de ge ruchten als zou de rantsoeneering van brood op 3 ons per persoon per dag worden gesteld, komt ons ter oore, dat d>t niet heele- maal juist is. Bij de a.s brood distributie zal n.l. niet worden uitgegaan van een dag- maar van een weekrantsoen. Dit zal 2000 gram per persoon bedragen. Wan neer de distributie zal ingaan is nog niet bekend, maar we kregen den indruk, dat de invoering nog wel enkele dagen op zich zal laten wachten. Wel zal de volgende week eenige verandering worden gebracht in de huidige samen stelling van het brood Op het oogenblik wordt hierin voor 85 pet. uitgemalen bloem verwerkt, doch de volgende week zal een zeker percentage roggebloem wor den toegevoegd. De kleur van het brood zal hierdoor donkerder worden, doch kwaliteit en voed zaamheid behoeven hieronder niet ;e lijden, Voorts vernemen wij, dat het „broodbonboekje", dat in bijna alle gemeenten reeds is uitgereikt, zal dienst doen als broodkaart. Aan de verschillen de bons zal een nader te bepalen waarde worden toegekend, zooals dat in 1914—'18 gebruikelijk was. Naar aanleiding van dit bericht vermelden wij nog een bericht van het A N.P., waarin wordt mede gedeeld, dat de brooddistributie weliswaar in overweging is, doch dat officieel nog niets hieromtrent is vastgesteld. De krijgsgevangenen. Nadat het geduld van honder den enkele dagen op een harle proef was gesteld, zijn Zor.dag te Enschedé de eerste Neder- landsche krijgsgevangenen per trein aangekomen. Het was een uit 45 goederenwagons bestaande trein, die enkele minuten over 5 uur in den morgen arriveerde. De soldaten hieven een luid ge juich aan. Er waren allerlei maatregelen genomen om voor hun verdere afreis enz. te zorgen. Zij kwamen hier ten getale van 1870, terwijl te Oldenzaal een trein met 1650 krijgsgevangenen uit Duitschland aankwam, te Arn hem waren het er 1720, te Zeve naar 1200 en te Hengelo een con tingent van 2500. Onverwacht kwam des avonds te Enschedé nog een tweede trein met 450 officieren en manschappen aan. Ook gisteren kwamen te Olden zaal nog twee treinen met krijgs gevangenen binnen, waarvan één doorreed naar Hengelo. Zooals vanzelf spreekt werden de jongens allerhartelijkst ont vangen en onthaald. Zoo spoedig mogelijk zullen zij de reis naar huis voortzetten. Voorioopig werden zij bij de bur gerij ingekwartierd, daar zij den zelfden dag hun woonplaatsen niet meer konden bereiken. De Nederlanders uit Calais zijn Zaterdag in ons land terug gekeerd. Na het vertrek van de groep Rost van Tonningen waren in Calais nog 56 landgenooten onder wie 2 Axelaren. Zij hebben tijdens het bombar dement op Zondag 26 Mei Calais verlaten en zich naar Marquise begeven, waar de Du tsche be zetting voor hen zorgde. Men heeft daar vele dagen gewacht op transportmiddelen uit Neder land, welke echter niet kwamen. Tenslotte heeft de leider van deze groep zelf een uitweg gezocht een door de Duitschers in beslag genomen Engelsche transportauto en drie particuliere auto's werden opgeknapt en daarmede is de tocht via B ussel naar Nederland ondernomen. De Duitsche geïnterneerden in Ned. Indië. Naar wij vernemen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch-Indië nog geen berichten ontvangen, welke wijzen op een verbeterde behandeling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het standpunt gesteid, dat een betere behandeling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geïn terneerden de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de te legrafische verbinding tusschen Nederland en Indië. Dit houdt in, dat, zoodra de Nederlandsch-Indische autoritei ten ertoe besluiten de Duitschers in Nederlandsch Indië te behan delen op gelijke voet als de Duit sche autoriteiten hier tegenover de Nederlandsche krijgsgevange nen zijn opgetreden, de moge lijkheid zal worden geopend fa milietelegrammen naar verwanten in Indië te zenden. Daarentegen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen, zoolang in Indië in de tegenwoordige houding tegenover Duitsche onderdanen wordt vol hard. Begraafplaats van Duitsche militairen. Graaf K. L. G. von der Goltz te Arnhem heeft op zijn landgoed Zijpendaal bij den Deelenschen weg een terrein beschikbaar ge steld als eere-begraafplaats voor Duitsche militairen, die in de omgeving van Arnhemsneuvelden. Het door bosch omgeven ter rein zal later in overeenstemming met het karakter worden aange legd en beplant. AXEL, 11 Juni 1940. Was het verkeer vanuit Z. Vlaanderen met het overige deel van Nederland verre van ideaal te noemen, thans biedt een reis naar den overkant tallooze be zwaren. Zooals uit de bekendmaking van onzen burgemeester in ons vorig nummer blijkt veitrekt van hier een bus in aansluiting op den trein te Bergen op Zoom. De motorbootjes, die in de eer ste dagen van den oorlog den dienst Walsoorden Hansweert onderhielden zijn nu allen be stemd voor het vervoer van krijgs gevangenen. Tot Zaterdag werd, zoo meldt de Tem. Courant, het verkeer tusschen Terneuzen en Hoede- kenskerke onderhouden door mo- torvisschersscheepjes. Wegens dreigend oliegebrek zijn deze thans door een sleep boot vervangen. Een inwoner van het wadden eiland Vlieland vor>d aan het strand een paar v ee nde voo - werpen. Ofscnoon nij wist, dat hij met gevaarlijke dingen te doen had, nam hij de projectielen mee naar huis en probeerde ze te de- monteeren. Opeens klonk er een doffe slag; een der projectielen was ontploft met noodlottig ge volg. Toen omwonenden het huis binnendrongen, vond men het slachtoffer reeds o/erleder. De keuken was totaal vernield. De opruimingsploeg van den luchtbeschermingsdienst bood ten spoedigste bijstand. Te Oostdijk op Zuid Beveland trapte een koe, die naast den weg liep te grazen, op een landmijn. Het beest werd een eind weggeslingerd en was op slag dood. Dit is weer een waarschuwing om niet van den weg af te gaan. Er dreigen groote gevaren. Hoe gevaarlijk het is, on bekende voorwerpen op te rapen en mede naar huis te nemen, heeft zich wederom te Boekei bewezen, waar de landarbeider B. een blir - kend metalen buisje op den weg vond. Hij nam het mede naar huis en zette het op de schoor steen, zonder er verder over na le denken. Eenige kinderen van de familie B gingen met het buisje spelen, waarna het met een ge weldige knal ontplofte. Alle zich in het vertrek bevindende kinde ren, zeven in getal, werden door de explosie aan hoofd en handen gewond. Geen hunner verkeert in levens gevaar. Allen zijn naar het zie kenhuis vervoerd. Te Rotterdam heeft de chauffeur K. in een vlaag van woede zijn zwager met een mes doodgestoken. De moordenaar is gearresteerd. Het A. N. P. meldt De directeur-generaal van den arbeid maakt bekend, dat klach ten over ontslag uitsluitend schrif telijk, niet mondeling, moeten worden ingediend aan het adres van den Directeur Generaal van den Arbeid, Nieuwe Uitleg 12, Den Haag. Reuter meldt uit Npw-York, dat volgens uit Berlijr, ontvangen berichten Italiaansche troepen de Riviera zijn binnengerukt. De ambassadeur van de Vereenlgde Staten in Frankrijk heeft President Roosevelt tele fonisch in kennis gesteld van de Italiaansche oorlogsverklaring. In Amerika is men door het bericht zeer getroffen. Vandaag wordt geen geheime zitting van het Britsche Lagerhuis gehouden. Door de Sovjet-regeering wordt het besluit van Italië met instemming begroet. In Parijs heerscht de mee ning, dat de stad zal vallen. De treinen naar het Zuid-Westen worden letterlijk bestormd. De Fransche regeering heeft haar zetel verplaatst naar Tours. Na de oorlogsverklaring verklaart President Raynaud dat Frankrijk vast besloten is den strijd voort te zetten tot de over winning. In de Middeilandsche Zee, waar de geallieerden sterker zijn dan ooit, is de strijd reeds be gonnen. Hedennacht heeft President Roosevelt te Washington een rede gehouden over den inter nationalen toestand. Ofschoon werd gezinspeeld op toenemende economische hulp aan de geallieerden en op ver sterking der defensie van de Vereenigde Staten, was deelnemen aan den oorlog door Amerika nog niet te verwachten. Het Zeeuwsch Prov. Comité schrijft ons Het Zeeuwsch Prov. Comité tot hulp en herstel is reeds ijverig aan het werk. Uit het onderzoek naar rampen buiten ons schoone Middelburg in ons gewest ge leden, blijkt reeds hoe noodzake lijk het is daar aan aandacht te wijden. De schade is b.v. in Vlissingen ook een paar millioen.- Ook in Yerseke beloopt zij vele tonnen gouds. Souburg, Schore, Kapelle en andtn plaatsen leden enorm. En dan het arme Zeeuwsch Vlaanderen, dat behalve door ver nieling nog meer leed door her haalde plundering van onverlaten, waardoor zeer hoogen nood aan voedsel, deksel, kleeding en ge reedschappen om aan den arbeid te gaar, evenals aan huisraad ge leden wordt. Ofschoon de omvang van den ramp ons nog niet bekend is, doen wij reeds nu een zeer ernstig be roep op uw steun en hulp. Help ons zooveel mogelijk aan goederen van allerlei aard en aan geld. Het Prov. Comité zal voortaan voor Zeeland het centrale punt zijn, van waaruit ook de aanvragen van het Middelburgsch Comité evenals van andere plaatsen zullen worden behandeld en voldaan. Laat er geen verwarring komen Het Prov. Comité is gevestigd Houtkade 11. Het gironummer is 57138 (N V. Hendrikse Co's Bank Middelburg). Het Dage- lijksch Bestuur bestaat uit: Mr. P. Dieleman wnd. Commissaris der Koningin Voorzitter, Mr. J.A. van Doorninck en Mr. W. K. H. Dieleman secretarissen, P. W. M. Hoegen van Hoogelande penning meester, A. C. van Woelderen burgemeester van Vlissingen vice- voorzitter, Mr. Anne Bolle, Mr. Baron van der Feltz Officier van Justitie, Dr. v. d. Bijl. Verder zijn leden van het algemeen be stuur de burgemeesters van de zwaarst getroffen gemeenten, ver schillende redacteurs van dag bladen, de Voorzitters van de Kamers van Koophandel, de leden van G. S van Zeeland, Ir. J. D. Dorst Rijksvoedselcommissaris, r. A. Rothuizen architect, jhr. de ^anitz Inspecteur voor het wo ningtoezicht. Het Comité verwacht de mede werking der groote en kleine pers en deelt mede dat de nationale nzameling voor wat Zeeland aan gaat met goedkeuring van het Nationaal Comité door haar zal worden verzorgd in Zeeland. Wij vertrouwen dat nu geen verwarring meer zal bestaan

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2