Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. No. 18. DINSDAG 11 JUNI 1940. 50e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Het verloren werelddeel Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dankbaarheid jegens koning Leopold. Koning Leopold heeft in het hart van Antwerpen, op de Mdr, een klein paleis. Het hek van dit gebouw, dat een grijzen, sobe- ren gevel heeft, is geheel behan gen met bloemruikers. De heete zon en het stadsstof verschrompe len in één enkeien dag de mooi ste bloemen, maar dit is niet erg. Eiken dag komen andere dank bare Antwerpenaren een bloemen hulde brengen aan den koning en bovendien, wat blijft, zijn de diep ontroerende boodschappen aan het adres van den koning die gehecht zijn aan de verleppende ruikers. Het meerendeel dezer bood schappen is geschreven en ge krabbeld op alle mogelijke blaad jes papier in de meest eenvoudige bewoordingen. En het zijn juist deze simpele uitingen die het diepst treffen. Zoo leest men daar in het onbeholpen hand schrift van een Antwerpsche moe der: „Koning Leopold, ik weet niet hoe ik u bedanken kan voor het leven van mijn zoon, die door u gespaard werd. God zegene u, goed zoon van uw beroemden vader Koning Albert." Portretten van koning Leopold zijn achter dat hek tusschen de bloemen en de brieven opgehan gen en verder prijkt in het midden van den gevel een getuigenis van den Nationalen Bond van Vuui- kruisen een der vereenigingen van Belgische oudstrijders uit den oorlog van 1914—1918: „Wij, oudstrijders, kunnen het best beoordeelen, dat Uw besluit tot capitulatie in de gegeven om standigheden het eenig mogelijke èn het eenig menschelijke was." Van het gebouw zelf zijn de deuren en vensters gesloten. Achter den gevel zijn niets dan onbewoonde, gemeubileerde ver trekken, doch vele voorbijgangers op dezen druksten boulevard van Antwerpen nemen bij het passee- ren van het leege huis den hoed af. FEUILLETON door: Conan Doïle 20) Boe meer meu van dat land weet, jongmensoh, hoe meer men ■al begrijpen dat alles daar mo gelijk is alles. Hier bijvoor beeld in de >Matto Grande* hjj wees met zijn sigaar naar een zeker punt op de kaart »ot in dezen hoek, waar dne landen bijeenkomen, zou ik over niets verbaasd staan. U en ik zouden zoo ver van elkaar verwijderd kunnen zjjn als Schotland van Konstantinopel, en ons toch beiden in hetzelfde Braziliaausche woud bevinden. Waarom zou er in zulk een laDd niet iets nieuws en wonderbaarlijks te ontdekken zijn En waarom zonden wij niet de genen zijn om dit te doen Ik heb al een oorlog, wedrennen en luchtschepen meegemaakt, maar dit jagen op beesten, gelijkend op die in een droom na een zwaar souper, is voor mij een gloed nieuwe ondervinding En hij lachte van genoegen bij het voor- uuzisht. De groote vlucht. Een voorbeeld van de beproe vingen waarvan in dezen brief sprake is, is de vlucht van de Belgische bevolking naar het kleine stukje Belgisch grondge bied, in den uitersten Zuidwes- teiijken hoek, dat door de Duitsche legers steeds nauwer ingedrongen werd. Een vlucht, die ,wd het meest verschrikkelijke feit is ge weest in de geschiedenis van België. Het dorp Poperinghe, een Belgisch-Fransch grensplaatsje, enkele kilometers ten Zuiden van Yperen, dat zelf slechts enkeie duizenden inwoners telt, heeft bijvoorbeeld in de arie bewogen weken niet minder dan 250.000 vluchtelingen moeten herbergen en voeden. En zoo was het overal daar in de buurt, in de streek van den Yser, die thans voor de tweede maal in deze eeuw geteisterd werd. Van België wordt thans een krachtsinspanning van door out siders niet te peilen omvang ge vergd. Vluchtelingen en soldaten moeten zoo spoedig mogelijk naar huis gebracht worden en het verkeer kan slechts plaats hebben per auto en fiets. De Franschen voerden bij hun vlucht uit België namelijk een zeer groot deel van het Belgische spoorweg- materieel naar het eigen land. Honderdduizenden keerden reeds terug, maar nog steeds siaat het volk langs de wegen en de straten de komst af te wachten van de duizenden die nog niet konden arriveeren. In de groote steden is de gang van zaken evenwel reeds belang rijk verbeterd. In de siad Ant werpen b.v., onderhoudt de ge meentelijke tram reeds op veertien lijnen een regelmaugen dienst. De voetgangersiunnel onder de Schelde kan reeds opnieuw ge bruikt worden en Antwerpen hoopt dat het thans niet lang meer duren zal dat ook de ma chinerie der posterijen en van den telefoondienst aan den gang gezet kan worden. Misschien heb ik wat te lang t>y aezen nieuwen kennis stilge siaau, maar aangezien ik nog uaenigeu dag in zijn gezelschap zal doorbrengen, beb ik geiracnt Oem aan den lezer te beschrijven, 'Ooals ik zyu eigenaardige per soonlijkheid voor bet eerst tag Bet was alleen omdat ik baast bad met mijn artikel voor de conrant, dat ik mij eindelyk van hem lossohenrde. Dien avond kwam ik met Mc Ardle overeen, dat ik hem een volledig verslag van mijn weder waardigheden zou zenden in den voirn vau brieven, die, óf dadelyk in de Gazette zouden ver»orujuen, ót tot later werden bewaard, al naar Prol. Challenger het wecschte want we wisten nog niet weike voorwaarden hij zon stellen aan de ingiracties, die oos als gids zouden dieuen naar het onbeker.de land. In antwoord op een tele fonische vraag, kregen we niets bepaalds te hooren, behalve een uitbarsting tegen de Pers, eindi gende met de opoierkmg dat als we wilden opgeven hoe laat onze boot vertrok, hy ocs vóór dien tjjd de noodige instructies zou ter haud stellen. E u tweede vraag van ons bleet onbeantwoord, en sijn vrouw deelde ons op klagen- Viot grensverkeer. Het verkeer over de wegen met Nederland, ondervindt geen moei lijkheden. Er loopt van Antwer pen zelfs een twee-uurs autobus- dienst op B rgen op Zoom en er is ook zulk een dienst Antwerpen- Breda. De wegen zijn uitstekend berijdbaar en de douanedienst is zeer soepel Nederlandsche en Belgische douanebeambten doen hun gewonen arbeid en de controleerende Duitsche soldaten slaan de passanten in het Neder- iandsch te woord. De Duitsche overheid plaatste daar n 1. ten ge rieve van de grensbewoners sol daten uit het Duitsch-Nederland- sche grensgebied, die een zange rig Zuid-Limburgsch dialect spre ken, soldaten uit Kleef en andere dicht bij Nederland gelegen dor pen en steden. Het gaat er heel gemoedelijk toe, daar aan de Nederlandsch- Belgische grens benoorden Ant werpen, waar men met de bevol king en de soldaten kan spreken over de vlucht van het Fransche leger uit Nederland, België in. Overal zijn de herstelwerk zaamheden in vollen gang, al zuilen zij in dit land wellicht meer tijd vergen, dan men hier en daar in Nederland noodig heeft. In Antwerpen is het met bloemen getooide hek van de een voudige behuizing van den Bel gischen vorst een der treffendste getuigenissen van de dankbaar heid van den Vlaming tegenover zijn koning, die het land voor nog meer leed en nog meer schade behoedde. (Tel.) Kathedralen ia het oorlogs gebied gespaard. De bezorgdheid in kringen van het Vaticaan over het lot van de talrijke kathedralen in het Bel- giscn Fransche oorlogsgebied is door een rapport van een speci- alen afgezant van het Vaticaan weggenomen. De kerkelijke eigen dom heeft, zoo luidt dit rapport, geen noemenswaardige schade geleden. In tegenstelling tot de verwoestingen van 1914—1918 zijn de groote bekende kathe. deu toon mee dat haar man een van zijn driftige buien bad en verzocht ons niets te doen om die te verergeren Eu cu, geduldige lezer, kan ik met langer rechtstreeks het woord tot u richten Vau nu af (als het vervolg van dit verhaal u ooit uiag bereiken) kan dit alleen ge schieden door de krant, die ik vertegenwoordig. Deze laatste re gels schrijf ik in het salon van het stoomschip Francisca, en de ioods zal ze meenemen om ze aan den heer Mc Ardle te geven. L%at mij, voordat ik het notitie- hoekje dicht doe, de laatste her innering, die ik van het onde land meeneem, nog even opschryven. Bet is een natte, mistige morgen, laat in het voorjaarer valt een fyne motregen. Drie gedaanten in glimmende regenjassen loopen langs de kade uaar de loopplank van hot groote stoomschip, waarop de bianwe signaalvlag wappert. Een kruier duwt een rolwagentje, tioog opgestapeld met ki ff ars, reis dekens en geweerioudralen voor hen uit. Professor Summerlee, een lange, melancholieke figuur, loopt met langzame schreden en hangend hootd als iemand die du-p medeinden heeft met ziclize t Lord R xton met opgewektsa tred, dralen in het oorlogsgebied alle onbeschadigd gebleven. Dit geldt in het bijzonder voor de kathe dralen van Doornik, Kortrijk, Atrecht, Kamerijk, Valenciennes, Rijsel, Yperen, Laon en St. Qjen- tin, hoewel deze steden zeit door de hevige gevechtshandelingen vrij groote vernielingen vertoonen. De kerken van Brussel, Gent, Brugge, Antwerpen en andere groote plaatsen in België zijn volkomen gespaard gebleven. In de kerkelijke berichten, zoo meldt het D.N.B. uit Vaticaanstad, wordt dit feit daaraan toegeschre ven, dat de Duitsche legerleiding blijkbaar strikte bevelen gegeven heeft de kerkgebouwen bij bom bardementen en beschietingen zooveel mogelijk te ontzien. De berichten uit Belgische en Fran sche kerkelijke kringen over het ontzien van den kerkelijken eigen dom in het oorlogsgebied werden ook door berichten van Ameri- kaansche journalisten bevestigd, die het terrein van den strijd be zichtigd hebben. Rede ran R yaand. Minister-president Reynaud, al dus meldt het D.N B. heeft voor de radio een rede gehouden, waar in hij o.m. heeft gezegd, dat de toestand ernstig is. De zenuwen van de troepen des lands zijn door den strijd in Vlaanderen niet geschokt. De heldenmoed, in Vlaanderen betoond, zal in de geschiedenis geboekstaafd blijven. De strijd, die thans gevoerd wordt, zal over het lot van de wereld beslissen. Duitschland ziet zich thans tegenover een ander Frank rijk dan dat der laatste 20 jaren geplaatst, ook Engeland is niet meer wat het in de laatste 20 jaar was. Het vaderland is in gevaar. De democratieë i hebben de idee des vaderlands verwaarloosd Thans moet met ingespannen energie worden gewerkt. Wij moeten alle oneenigheid vermij den. Frankrijk is rustig en trotsch, evenals zijn bondgenoot. Wij ver dedigen de belangen van alle landen in Europa. Meer dan ooit zyn mager energiek gezicht, stra lend tusschen zyn pet en bouffante. Wat my zeil aangaat, ik beu blij dat de drukke dagen van pakken en afscheidnemeD achter my lig gen, wat ongetwyfeld uit mijn houding op te maken valt. Op eens, juist ais we de boot b-rei ken, hooren wa een luid geroep achter ons. Het is professor Caal- ie»ger, die beloofd had by ous vertrek aanwezig te zyn. Hy bolt ons achterna, bygend, driftig met verhit geziebt. »Dank u,« zegt hij, »ik ga liever niet aan boord. Ik heb u slechts een paar woorden te zeggen en dat kan ik even goed hier doen. Ia verzoek u, n niet in te beelden dat ik u voor het doen van deze reis eenigen dank verschuldigd ben. U moet gotd begrypcu dat my dit totaal onverschillig is. Wat waar is, is waar, en niets van hetgeen u kunt rapporteereo, ban daarin eenige verandering brengen. Ia deze verzegelde en veloppe zult u myn instructies vinden. Maak die opeo als u een aan de Amazone gelegen stad, Manaos genaamd, bereikt heelt, maar niet vóó- den datum ea bet uur daarop vermeid Heefi u dat goed begrepen M-ntei Mamne, ik ejsoh van h d&t u niets v&s vertrouwen wij op onze wapenen. Werkgelegenheid fn Duftsch'and. Naar het D.N B. van welinge lichte zijde verneemt, bed.oeg net aantal werkloozen in Uuitscniand eind Mji stccnta 57 6j0. Bij net uitorcken van dem oorlog nad Uuitscnland nog 620U0 wcrkloo- zeii. Onder degenen uie thans nog werkloos zijn, bevinden zich geen arbeidskrachten van betee- kenis meer. Van oudsher, zoo verneemt D.N.B. verder, was Duitscnland een land, waarin vele vreemdelingen werkten. Voor den wereldoorlog werkten er een mil- lioen vreemdelingen, half in den landbouw en half in de industrie. Tnar.s werken er in Duitschland nog een half millioen vreemde lingen, waarvan 5Ü.000 Italianen. Dit aantal Italianen zal een ver dere verhooging ondergaan. Tot dusver waren er 30.000 tot 40.000 Nederlanders in Duitschland wcik- zaam. Hoewel er in Nederland nog veel opruimmgswerk te ver richten is, kan Duitschland de Nederlandsche arbeidsmarkt hel pen door Nederlandsche arbeids krachten voor den ianuoouw, den mijnbouw, de texiielindusirte of voor haveriwerkzaamheden in dienst te nemen. Duitschland stretfi er naar, zoo wtrd ten Slotte verklaard, door vrijwillige werving, buitenlaridscne arOeids- krachten uit landen met groote werkloosheid af te nemen en in Duitschland te werk te stellen. Flnsehe verliezen. In een mededeeling van den generalen staf van het militaire district van Leningrad wordt ge zegd In Finland werd oificiët-1 oekend gemaakt, dat de Finscne verliezen tijdens het Russisch- Finscne cor.fl.ct 66 406 man be droegen; 19 573 man weruen - dood en 3 263 vcimist; 43,5oÜ werden gtwu.id. Voigens ae Fiusche puöiicatie waren vooral in de laatste oorlogsw^ek ujdens de gevechten op de Kareliscne Landengte en ten Noordwesten van het Ladogameer de verliezen bijzonder groot. he:geen u zult vindeD, 'óór uw terugkomst publiceert. Vaarwel, meneer. U heelt er iets toe bij gedragen oui dea nlkeer dien ik kotster tegen het beroep, aai u uitoefent, eenigszius te matigen. Adieu, Lord ft x ou, do weien- scnap is, naar ia meen, een ge- sioten boek voor u, maar mis schien kunt u zich onderscheiden up het jachtveld, dal u wacht. Eu ook u, prolessor Sumuienee, aeg ik vaaiwel. Ais u nog voor zelt-veibetering vaibaar is, waar aan ik, opreent gesproken, twytel, zult u zeker als een wijzer mau in Londen tetugkumen Toea keerde bij zien ooi, en eeu minuut daarna rag ik zyu kotte, gedro jgeu gestalte in de verte verdwijnen, op w;>g naar den trein. HOOFDSTUK VIL Ik sai den lezer niet venmeien met een verslag van on*>.. boot reis, en siechta even melding ma ken van onzen tocht do rivier op, eeu broeden, grauwen stroom, met een stoom boo!h_ta even groot als die, welke ons over den Auautischen Ooeaan bad gevoerd. (WorfU olg - AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1