Alie Persil-producten zijn in dezelfde niet te evena ren kwaliteit overal ver- krijgbaar zonder pnjsver- hooging. Binnenland. Laatste Nieuws. De toestand in de gemeente is verder gunstig, hoewel er een ontstellende baldadigheid heerscht ook onder hen, die men altijd als fatsoenlijke menschen heeft be schouwd. Spr. is zeer teleurge steld in de Burgerwacht. Of eigenlijk teleurgesteld niet, want hij had er nooit veel van verwacht. Eenige visscherschepen uitler- seke zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen aangekomen, met 13 menschen uit deze gemeente. Eenige leden van de familie Bom werden ge vangen genomen en zouden bijna het leven verloren hebben, daar zij werden aangezien voor spion nen. Spr. was er echter gelukkig in geslaagd hen te redden. Verder kon de Commissaris berichten, dat des morgens was opgericht een stichting, die zich zal beijveren om hulp te verlee- nen aan de neringdoenden, om hun bedrijven weer op gang te krijgen. De bedoeling is om van rijks wege gelden verstrekt te krijgen om zoo spoedig mogelijk in de behoeften te voorzien. Uit de verdere inlichtingen blijkt, dat het eiland Tholen er goed is afgekomen. De eenige schade, welke er is aangericht, bestond hierin, dat de Nederland- sche militairen de brug hebben opgeblazen. Te Kapelle is veel schade. O.m. is het gemeentehuis ver nield. Te Bruinisse is de toe stand veel minder ernstig. Te Krabbendijke is ontstellend veel geroofd. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is Breskens er ket ergst aan toe. In de eerste plaats zijn daar de provinciale vloot en een aantal visschersschepen getroffen. In de kom der gemeente zijn panden vernield door de artilleriebeschie ting vanuit Vlissingen. Verder is er groote schade door schandalige rooverijen. Er zijn heele straten, waar geen woning is gespaard. Tot babykleertjes toe hebben de vandalen ver scheurd. 'v PerSÏl, Neerlands oudste, niet te evenaren zelf werkend waschmiddel HenCO, wasch- en bleek-soda, voor het inweeken der wasch en het zachtmaken van het schrale water. het radicale schuurpoeder, dat alles reinigt, zonder het ideale afwasch- en reinigingsmiddel, dat ook werk- 1 grondig reinigt. het voortreffelijke spoel- en bleekmiddel. E. Osterm Ook te Oosthurg is veel schade, o.m. aan het raadhuis. Te Eede is de toren door de Franschen opgeblazen. In die plaats zijn ook slachtoffers te betreuren. In Biervliet, Sluis, Aardenburg, Qroede en St. Kruis is eveneens schade aangericht. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren isTerneuzen ernstig getroffen. De haven en de aanlegsteiger zijn onbruikbaar. Vele schepen zijn in de haven gezonken. Alle bruggen zijn vernield. Het ergst is de toestand in Sas van Gent, dat zwaar is geteisterd. Hulst en Zaamslag zijn er goed afge komen. In Westdorpe, Koewacht, Hontenisse en Axel is daarentegen weer schade, in Axel zelfs vrij veel. Mr. Dieleman brengt den Com missaris dank dat deze dadelijk bereid was de leiding weer op zich te nemen. Spr. is dankbaar, dat de Commissaris en zijn fa milie in veiligheid zijn. De bedoeling van het comité, dat spr. wilde oprichten, was om vooral ook de verspreide plaatsen te bereiken, waar schade is aan gericht, doch welke plaatsen te klein zijn voor een eigen comité. Er wordt contact gezocht met het Nationale Hulpcomité. Voor materiaal, hout steenen enz. moe ten aparte technische onder-orga nisaties gevormd worden. De burgemeesters kunnen de schade opnemen en het Prov. Comité kan dan wellicht in geldzaken als intermediair optreden. Het aantal werkloozen is aanzienlijk gestegen als gevolg van de ver woestingen en doordat een groot deel van het leger met groot ver lof is gekomen. Spr. verzoekt den Commissaris der Koningin het voorzitterschap van het comité op zich te nemen. De Commissaris voldoet aan dit verzoek. Hij wil het doel van het comité als volgt omschrij ven Liefdadigheid te betrachten waar en voor zoover er door den oorlog is geleden. Spr. vraagt den heer Dieleman het voorzitterschap op ?ich tl nemen van het werkcomité waar aan deze voldoet. Tot secreta rissen worden verder benoemd de heeren Mr. W. K. H. Diele man Jr. en J. I. van Doorninck, terwijl tot penningmeester werd gekozen de heer P. W. M. Hoe gen van Hoogelande. Tenslotte spreekt de voorzitter de hoop uit. dat deze bijeenkomst nuttig en verstrekkende resultaten moge hebben. Toen spr. voor het eerst Mid delburg in dezen toestand zag, i* hem haast de moed een oogen- blik in de schoenen gezonken. Maar dat zou verkeerd geweest zijn. Met opgeheven hoofd zoo eindigde spr. moeten wij de moeilijkheden tegemoet treden en overwinnen. En wij zullen over winnen, want wij strijden voor een rechtvaardige zaak. Groot vorlof. De opperbevelhebber van land en zeemacht heeft de volgende aanwijzingen gegeven voor het verleenen van groot verlof aan reserve- en dienstplichtig perso neel. Met ingang van 5 Juni 1940 kan door den commandant van elk enkelvoudig oorlogsonderdeel groot verlof worden verleend aan het nog in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtig personeel. 1. Het groot verlof wordt alleen dan verleend, indien de belanghebbende een verklaring van werkgever, familie o.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid, dan wel op andere wijze in eigen onderhoud kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegaliseerd a. door den betrokken burge meester. b. voor hen, die in overheids- betrekking zijn, door het betrok ken diensthoofd ter plaatse. 2. Korporaals en manschappen mogen tot geen grooter aantal met groot verlof worden gezonden dan mogelijk is om te kunnen voor zien in de noodzakelijke diensten. 3. Officieren en onderofficie ren worden tot geen grooter aantal met groot verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kader te houden. 4. Er moet een voldoende aantal (res.) officieren van gezond heid, (res.) paardenartsen, als mede het noodige geneeskundige en veterinaire personeel onder de wapenen worden gehouden. 5. Compagnies-, batterij-, es kadrons- en hoogere comman danten, verplegingsofficieren, on derofficieren, administrateurs en fourieis mogen eerst met groo verlof worden gezonden op he tijdstip aangegeven onder 2. 6. Voor het vertrek met groo verlof worden «Ie dienstplichtigen vanwege den commandant op merkzaam gemaakt op de vol gende verplichtingen: a. Zij die met groot verlof vertrekken moeten zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een week, hun volledig adres opgeven aan den burgemeester van hun woonplaats. b. Allen moeten er voor zorgen dat de militaire goederen, welke hun worden medegegeven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. Hoe koopt men textlelgoederen t De thans geldende regeling voor den verkoop van textiel producten is, naar gebleken is, voor velen nog niet duidelijk. Deswege geven wij hierbij een uiteenzetting van de situatie. Een ieder is gerechtigd textiel- stoffen te koopen, voor zoover hij of zij daaraan behoefte heeft. De winkeliers mogen echter niet meer dan één stuk tegelijk verkoopen. Onder „één stuk" wordt verstaan één paar sokken, één costuum, één overhemd of rok enz. Bij de koop moet een volgbriefje in duplo worden opgemaakt, waarop vermeld staan naam, adres, num mer en letter van de distributie stamkaart van den kooper, als mede het gekochte artikel. De berichten, dat de naar Duitschland overgebrachte Neder- landsche krijgsgevangenen hier te lande terug te wachten waren, hebben stroomen menschen naar de grensplaatsen doen gaan, die echter een vergeefsche reis ge maakt hebben, daar de bloedver wanten enz. voor wie zij haar ondernomen hadden, tot dusver nog niet aangekomen zijn. AXEL, 7 Juni 1940. Nu het vervoer per auto vocJ particulieren zoo goed als uitge sloten is, zagen we gisteren een paarije van buiten de stad, dat in den echt zou worden verbon den, als in den goeden ouden tijd, in gezelschap van ouders en getuigen per rijtuig voor het stad huis aankomen. Koffie of thee op bon 69. Bon 69 van het algemeen dis- tnbutiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Juni tot en met Vrijdag 5 Juli a.s. recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bij be sluit van 28 Mei aan A. C. Mulder, inspecteur der directe belastingen^ invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ont slag uit 's rijks dienst verleend. Nederlanders te Calais. Naar het A.N.P. mededeelde vertoeven o.a. de volgende Ne- derlandsche personen nog te Ca lais J. v. d. Vreedek, Krabben dijke; W. A. Verplanke, Groede W. v. d. Broecke, Breskens1. -»an Grol, Breskens; A. Simpe laar, OostburgL. Oppeneer, SchoondijkeJ. A. de Wilde, L. de Wilde, KloosterzandeF. N. de Block, Axel j J. Ros, Aarden- burg M. Bakker, AxelW. de Nijs, Biervliet; M. Verbrugge, Walsoorden; P. de MuySck, Breskens A. v. d. Broecke, Aar- T,rÏprg; Vn" A" H- Arbma". 7Er"e"fen; J Risseeuw, Groede J\ Dikkenberg, ZuidzandeP. Stox, Waterlandkerkje; A. Haart- sen, SchoondijkeE. J, de Silva en 2 zoons, IJzendijkeE. van üoethem, VogelwaardeB J. Kindt, Philippine j J. C. Doorns, Terneuzen. Vernieling ran boordereen. Van de Oost-Zeeuwsch Vlaam- sche boerderijen werden er slechts een tiental door bommen of gra naten getroffen in de afgeloopen weken. In Philippine werden de land- bouwschuren van v. d. Voorde en v. d. Vijver vernield, bij Th. I d. Hamer ging een wagenhuis met graanzolder verloren, terwijl enkele stallen uitbrandden. Te Koewacht ontstond op ten drietal boerderijen brand. Bij H. Drub- bel gingen woonhuis en stalling in vlammen op, bij T. Herman werd een steenen schuur door het vuur vernield. D. F. Ver- schueren zag zijn zwingelstal af branden. Te Zuiddorpe gingen huis en stal van D. de Paauw verloren, te Westdorpe de schuur van A. de Lamelle, te Overslag werden de schuren van J. de Koek en E. Engels door het granaatvuur vernield, bij L. Dieleman te Ter- neuzen eveneens. (Dagbl. v. Zeel.) De classis Axel der Geref. kerken heeft besloten te voldoen aan het verzoek van de te Bres kens wonende Gereformeerden om aldaar tot kerkinstitueering over te gaan. p. z. Crt. Ds. P. J. Steinz, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Goes, heeft in verband met de tijdsom- standigheden zijn emeritaatsaan- vrage tegen 1 October ingetrokken. De Zeeuw. De Onderwijs centrales der drie Nederlandsche Middenstands bonden maken bekend, dat het mondeling gedeelte van het exa men voor het middenstandsdiplo ma algemeene handelskennis.dat door tijdsomstandigheden was uitgesteld, in de week van 24 [Juni a.s. zal worden afgenomen. (P. Z. C.) Door een bom uit een Engelsch vliegtuig werden inden nacht van Maandag op Dinsdag te Stekene uit één gezin 5 per sonen gedood. Een moeder met twee kinderen en twee oudjes werden vanonder het puin van een woning gehaald. Een baby van één jaar bleef alleen ovf, terwijl de vader, onwetend van dit alles, in Frankrijk vertoeft. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een damesschoen. Veldwachter Griep. Een rijwielbelastingmerk. F. Goossen, Emmastraat 14. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voerm. 10 ure Ds. vsh Oeveren Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Kerk. Voerm. 10 ure Ds. J. S. Post Nam. 2.30 Dezelfde Zoufespui in .Ons Hels" voorm, tien en nam. half drie Cand. W I. de Ruller. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lceskerk Nam. 2.30 Vier commissarissen-generaal. De vier commissarissen-gene raal, met wier medewerking de rijkscommissaris Seyss-Irquart zijn bevoegdheden uitoefent, zijn, naar ons van bevoegde zijde, is meegedeeld lo. voor het algemeen beheer en de justitia dr. Wimmer, oud- staatssecretaris 2o. voor de openbare veilig heid brigadeführer Rauter; 3o. voor financiën en oecono- mische zaken minister Fischböck 4o. als commissaris generaal voor bijzondere opdrachten Haup- tamfsleiter Schmidt. De bepalingen betreffende de vergoeding voor de gedemo- biliseerden zijn niet van toepas sing voor het land- en tuinbouw bedrijf, begrepen onder de groe pen B. en C. Deze blijven in aanmerking komen zoowel voor uitkeering in geld als in natura, Op alle Persil-producten komen spaarzegels voor. I- «/.-* cC.; ZONDAG 9 JUNI 1940.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2