Nette Dii I. Den oproep aan de bevolking van Nederland en België. Gevraagd voor direct: voor distributiebons. Burgerlijke Stand. Advertentiën T. VAN DAM, Aangenomen kan worden, aldus de correspondent, dat op deze wijze voor een waarde van acht milliard francs uit België is weg gevoerd. AXEL, 4 Juni 1940. Na een gedwongen vacantie van drie weken zijn gisteren de scholen weer begonnen. Daar de school in de Nieuwstraat nog niet is hersteld, zijn eenige klas sen ondergebracht in de open bare school, de katholieke school en de bewaarschool. Ook de postbestelling gaat geregeld. Wie zijn correspon dentie vóór half vier ten kantore bezorgt kan verzekerd zijn, dat deze den volgenden morgen in Holland wordt besteld. Een auto onderhoudt via Antwerpen gere geld het postverkeer. Een nieuw dagblad. De uitgevers van de Middel- burgsche Courant, waarin reeds eerder was opgenomen de Qoe- sche Courant en van de Viissirig- sche Courant, waarin reeds sedert eenigen tijd was opgenomen de Breskensche Courant, hebben van de nood een dtugd gemaakt. Nadat het bedrijf van de Mid- delburgsche Courant door den oorlog geheel was verwoest, is overeenstemming gekregen tot het samen exploiteeren van de „Provinciale Zeeuwsche Courant". Nog een slachtoffer. Vrijdag overleed aan de be komen verwondingen, tijdens de beschieting van de Axelsche Sas sing, in het ziekenhuis te Hulst de bijna 50-jarige Mej. N. Schie man, die met eenige anderen een schuilplaats had gezocht in de keukenkelder van den schipper van Doorn. Toen bij de geboorte van Prinses Irene op de Sassing spon taan één voor deze buurt flink bedrag bijeen werd gebracht, om de heugelijke gebeurtenis op waar dige wijze te vieren, had men zeker niet kunnen vermoeden, welk een geheel andere bestem ming deze penningen zouden krijgen. Door den toen reeds onzekeren toestand werden de feestplannen verijdeld doch het geld werd zuinig bewaard. Volgens een in dit nummer voorkomende dankbetuiging van een der buurtbewoners, die door verlies van huis en inboedel tot een der zwaarst getroffenen kan worden gerekend, heeft men bet prijzenswaardig denkbeeld opge vat, om uit dit spaarpotje den hoogsten nood te lenigen. Gedurende de maand Mei 1940. Axel. Huwelijks-aangiften. 3. Laurus Maat, 32 jjm. en Ant- homa de Bue, 29 j., jd. 4. Cornells van Amerongen (van Middelburg), 35 j., jm. en Adriana Elizabeth Visscher, 26j.,jd. 10 Keinier Scheele, 24 j jm. en Sara de Feijter, 23. j, jd. Ofhuwd. 9. Sander Johannes Jan Wijna, 29 j., jm. en Jacomina Janna Dieleman, 22 j., jd. 30 Laurus Maat, 32 j., jm. en Am- hor,ia de Bue, 30 j., jd. Geboren. 12. Camillus Cor nelius, z. van Alphons Verstraeten en Cornelia Maria Markusse. 17. Janneke Alida, d. van Leendert de Regt en Suzanna Janna Diele man. 26. Janna Maria, d. van Jan Jacobus Dieleman en Janna Maria Scheele. Overleden. 10. Albert Johan I de Bruijn (van Terneuzen), 27 j echtg. van Johanna Rosalia Eli sabeth Duurinck. Jacobus Faas, -6 J., ongeh. z. van Elisabeth faas. 16. Bonna Ta venier, 75 wed. van Andries Cornelisse. 21. Cornelia Anna Bareman (van Zaamslag), 35 j., echtg. van Adri- aan Jan de Visser. Sander Jo hannes Wijna, 57 j., echtg. van Sara Elisabeth Vinke. Adriaan Virike, 58 j., echtg. van Jozina Boeye. Florentinus Coone, 43 j echtg. van Prudentia Maria de Meij. 23. Elisabeth Verhelst, bl echtg. van Karei Wijna. Tragisch. Bekendmakingen. Een wel zeer droevig lot heeft de familie Hamelink-Roose alhier getroffen. De heer C Hamelink, lid van den gemeenteraad en lid van de Prov. Staten, was Woens dagavond met zijn gezin, bestaan de uit vader, moeder, dochtertje en twee zoons, van hier vertrok ken, om te trachten elders een veiliger toevluchtsoord te vinden. Na veel droeve ervaringen in het oorlogsgebied in België en Frank rijk te hebben medegemaakt, ge raakte het gezin op 21 Mei tus- schen de strijdende legers bij Abbeville en de Somme. Het was daar een ware hel. De echtgenoote van den heer Hame link werd hier doodelijk gewond en is den volgenden dag te Sair.t Rfquier overleden en ver van huis in vreemden bodem begraver. De zoon Antoon w rd ernstig ge wond op verschillende plaatsen; zijn rechteioog zal hij moeten missen. Lichtere verwondingen bekwam hun zoon Karei, terwijl hun dochtertje Pietje aan den hals werd gewond. De ernstig ge wonde zoon en dochtertje worden thans nog in Frankrijk verpleegd. Hun verblijfplaats is onbekend. De oudste zoon is als Neder- landsch soldaat ongedeerd reeds met verlof thuis geweest. Men kan zich zoo'n weerzien indenken. ledereen in onze gemeente is diep getroffen door den verplet terenden slag die de familie Ha melink getroffen heeft door het oorlogsgeweld. Droevig moet de tocht terug naar huis zijn geweest voor vader en zijn lichter gewonden zoon. Onze gedachten en een diep medelijden gaan uit naar deze zwaar getroffen familie, die we van harte troost en sterkte toe- wenschen in het ontzaglijke leed dat hen getroffen heeft. Mogen de kinderen ook weer spoedig In zooverre herstellen, riat ze naar huis kunnen terug keren. De Burgemeester van AXEL brengt ter alge- meene kennis, dat op last van den Opperbevelhebber van het Duitsche leger de navolgende bekendmakingen in verschillende deelen van de Gemeente zijn aangeplakt, welke betrekking heb ben op Het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche en Bel gische gebied wordt onder het Duitsche militair bestuurgeplaatst De legerbevelhebbers zullen de maatregelen noodig voor de vei ligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde uitvaardigen. De troepen zijn gehouden de bevolking, voor zoover zij zich vreedzaam betoont (onder alle opzichten) te ontzien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samen werking met de Duitsche over heden zullen de openbare bestu ren op hun post gelaten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen hande lingen, elke aard van sabotage, van lijdzamen of daadwerkelijken weerstand aan de Duitsche weer macht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche militair bestuur zijn stipt en onvoorwaardelijk te vol gen. Het zou de Duitsche weer macht spijten, moest zij zich, gedwongen door vijandelijke han delingen van onverantwoordelijke elementen der burgerbevolking tot scherpe maatregelen tegen de gansche burgerbevolking genood zaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve. Zoo dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar ook de belangen van zijn volk en van zijn vaderland. II- het in het bezit hebben van wapens in het bezette gebied. Alle vuurwapens en munitie, handgranaten, explosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten wor den ingeleverd. 111. de verduistering. Vanaf zonsondergang tot zons opgang moet worden verdu sterd. Alle gebouwen moeten zoo worden verduisterd, dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt Bij alle verkeersmiddelen (auto mobielen, spoorwegen, tramwe gen en schepen) moet de birinen- verlichting naar buiten volledig verduisterd worden. Automobielen rijden op vrije straatwegen met gedempte schijn werpers en groot licht. Bij tegenverkeer en in gesloten plaat sen zijn de schijnwerpers od klein licht te dempen. Achter- en remlichten moeten verduisterd blijven branden. IV. De verkoop en het be trekken van levensmiddelen en gebruiksartikelen van allerlei aard in het bezette gebied. Hierbij wordt bepaald dat in het belang van een geordende en rechtvaardige verdeeling van le vensmiddelen over het bezette gebied slechts levensmiddelen en gebruiksartikelen in eene, met het normale gebruik gelijkstaande hoeveelheid verkocht of betrokken worden. Hamsteren is verboden. De Duitsche soldaten en Rijks burgers zijn gehouden deze be palingen in acht te nemen. Zij mogen slechts voor hunne eigene onmiddellijke behoeften koopen en dit tegen contante betaling. V. de voorloopige regeling van het geldverkeer tusschen de bezette Nederlandsche gebieden eenerzijds en het Duitsche Rijks gebied en het Buitenland. VI. de wettelijke betaalmid delen in het bezette Nederland sche gebied. VII. het verbod betreffende de verhooging der prijzen. De op het oogenblik der be zetting geldige prijzen en ver goedingen voor alle levensnood- wendige artikelen, voor de ge- heele landbouw, als voor de nij verheidsvoortbrengselen, evenzeer voor het goederenverkeer van eiken aard in de door het Duitsche leger bezette gebieden, en in het Duitsche Rijksgebied, mogen niet verhoogd worden. VIII- bepalingen voor het be zette gebied. De Duitsche weermacht waar borgt de inwoners volledige vei ligheid van persoon en eigendom. Wie zich rustig en vreedzaam ge draagt, heeft niets te vreezen. Gewelddadigheden en sabotage worden met de zwaarste straffen bedreigd. Als sabotage wordi ook beschouwd elke beschadiging of het achterhouden van oogst- producten, voorraden en installa ties van allerlei aard, die voor het bezette leger van belang zijn, evenals het atscheuren of bescha digen van plakt rieven of bekend makingen. Door het krijgsgerecht wordt gestraft 1. Elke ondersteuning van niet-Duitsche militairen in het bezette gebied. 2. Iedere hulp verleend aan burgers, welke het bezette gebied willen ontvluchten. 3 Elke inlichting, verschaft aan personen of instellingen, bui ten het bezette gebied, welke de Duitsche weermachJ of het Rijk zou kunnen schaden. 4. Elk verkeer met krijgsge vangenen. 5. Elke beleediging van de Duitsche weermacht en van haar bevelhebbers. 6. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlug schriften, het beleggen van open bare vergaderingen en optochten welke niet van te voren door een Duitsche bevelhebber toege laten Jjn, evenals elke andere Duitschvijandige betooging. 7. Opruiïng tot staking, het moedwillige nederleggen van den arbeid, werkstaking en het ver hinderen van werkwillige ele« i menten. IX. Het herstellen van het ordelijk verkeers- en bestuurs- leven. De inwoners van het bezette gebied zijn, na verdere schikking tot in dienst stellen door het Duitsche militair bestuur of de door haar gevraagde inlandsche politie of een andere dienststelling tot dienstbetoon verplicht. Die zich van deze dienstne mingen, zonder grond onttrekt, ze weigert of andere personen tot verzet aanzet, of diegenen, die door hun gedrag de orde en herbouwmaatregelen van het Duit sche bestuur stoort of benadeelt vooral waar saboiagehandeiineen' gepleegd worden, zullen worden gestraft. X. over de houding der krijgs gevangenen. Om alle wrijving en om orde volle terugkeer der krijgsgevan genen te waarborgen, wordt op grond van orde en zekerheid bekend gemaakt dat de krijgsgevangenen moeten de regelingen der Duitsche mili taire diensten betreffende hun afreizen of hunne overbrenging in een krijgsgevangenkamp het volgende in acht nemen. Wie de bevelen niet naleeft, m het bijzonder wie zich niet on middellijk naar de aangewezen verzamelplaatsen begeeft, maar willekeurig andere doeleinden na- streeft of ronddoolt zal wegens militaire ongehoorzaamheid wor den veroordeeld. XI. de geheele pers in de be zette Westelijke gebieden door de Duitsche militaire administratie wordt er op attent gemaakt, dal gedurende de militaire bezetting door de bevoegde militaire opper bevelhebber verordeningen en be palingen met kracht van wet worden uitgevaardigd. De nauwkeurige kennis dezer bepalingen is daarom voor ieder inwoner van het land van het grootste belang. De publicatie geschiedt door het Verordeningsblad der Leger groep voor de bezette gebieden gedeeltelijk ook door openbare bekendmaking. Buitendien zullen de bepalin gen door pers en radio-omroep worden besproken. Ongehoorzaamheid tegenover de bepalingen, die door de Duit sche militaire Bevelhebbers zijn uitgevaardigd, kan niet worden verontschuldigd met onkunde of met verwijzing naar in werking zijnde staatswetten. Met nadiuk spoort de Burge meester aan op lezing en naleving van deze verordeningen, ter voor koming van overtredingen, moei lijkheden en belemmeringen in persoonlijke en zakelijke aange legenheden. Axel, 3 Juni 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. houden van elke handeling, welke het normale zakenverloop zou kunnen ontwricnten. Het is el ders voorgekomen, dat verschei dene personen, ofschoon over vol doende contanten middelen be schikkende, de wissels en kwi tanties hunner leveranciers niet honoreeren. Een dergelijke han delwijze werkt uiteraard storend op het economische evenwicht, dat juist in deze dagen nood wendig moet blijven genandhaafd. IV. verschuldigde huur- en pachttermijnen van woningen, boerderijen en landerijen, behou dens ingeval van volstrekt en aantoonbaar onvermogen of van geheel vergaan van het gehuurde of gepachte, stipt op tija behoo- ien te worden voldaan. Onverlet blijft het recht van huurders en pachters om op grond van gedeeltelijk vergaan of van aanzienlijk minder lanabouw- bedrijfsopbrengsten (remissie- recht) vermindering van huur of pacht aan den bevoegen rechter te verzoeken. V. dat over het tijdvak van 28 Mei t.m. 5 Juni 1940 is het koopen, verkoopen, afleveren en vervoeren van alle soorten ge brande en ongebrande koifie en van alle soorten thee verboden. Dit verbod is niet van toepas sing op het koopen door, het verhoopen en afleveren aan tn het vervoeren naar militaire auto riteiten Duitsche militaire attaché en leden van gezantschappen of consulaten. VI. de verplichting tot inenting voor typhus, paratyphus en pok ken voorhands vei valt. Er wordt van overheidswege in overwegi. g gegeven tot vrijwillige inenting over te gaan. Axel, 4 Juni 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. De ondergetekende betuigt bij aeze zijn hartelijken dank aan ue Oewoneis van cte bassing voor de geschonken gelden. FL. v. D. VIJVER. De familie te Deven- ter van den Nederiand- schen Korporaal Stat II 27 R 1. Peeldivisie, verzoekt inlichtingen omtrent diens verblijfplaats. Deze mili tair zou volgens ontvangen be richten na de overgave van het Nederlandsche leger nog in Axel gezien zijn. De Burgemeester var. AXEL brengt ter alpe- meene kennis, dat niet beneden 18 jaar. Adres Bureau van dit blad. I. muntstukken van een of meer Pfenniger blijkens inlichting van het Departement van Finan cien geen wettig betaalmiddel is. II. ieder, die op eenigerlei wijze te beschikken heeft ovei Reichsmarknoten' of deze onder zijn berusting heeft is verplicht deze onverwijld uiterlijk 8 Jur.i a.s. in te leveren. Inlevering ka zoowd tegen ontvangb.wijs ond vermelding van naam en adres als anoniem geschieden bij eer banken genoemd in de desbe treffende beschikking. III. met den meesten nadruk nogmaals wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat tedere leve rancier zijn zaken op normale wijze blijft drijven en niet met een beroep op de buitc-ngewonr omstandigheden maatregelen trett, welke indruischen tegen het ai gemeen belang bij een zooveel I T a ïrTlT17 mogelijk ongestoorde producti. rlfflld U. G, j en distributie. Nng zij hier oo- gemetkl, dat ook de winkeliers en I CU?££raiks zich dienen te Qnt I

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3