Drukwerk Fa. J. C. VINK. Bekendmakingen. Landbouw. Binnenland. Advertentiën Kleine advertentiën. Voor levering van alle iiouden wij ons als steeds gaarne aanbe volen. AXEL, Markt 12. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal ons eerstvolgend nummer a. s. Vrijdagavond ver schijnen. aal, dat door de Franschen via de Langeweg naar het Westen trekt, naderen reeds weder een colonne Belgische motorrijders, weldra gevolgd door ontelbare wielrijders en velerlei oorlogs materiaal, zooals wij dit in de laatste dagen van de Franschen zagen doortrekken. De Belgen worden weer onder gebracht in scholen en de officie ren ingekwartierd, maar reeds den volgenden morgen wordt weer alles in gereedheid gebracht voor het vertrek; doch een kleine be zetting blijft achter. In den voormiddag, kort na het uitgaan der kerken wordt een vijandelijke vliegmachine hevig onder vuur genomen. Op de spoorweg MechelenTer Neuzen worden verscheidene bommen geworpen echter zonder noemenswaardige schade aan te richten. De Zon dag verloopt verder normaal. Vele stadgenooten, die zich naar buiten hadden begeven keeren weer terug. Het 14-jarig dochtertje van den heer Essel- brugge, die met zijn gezin een schuilplaats had gezocht onder Koewacht, werd aldaar door een granaatscherf aan den arm gewond en moest naar het ziekenhuis te Terneuzen worden overgebracht. Tegen den avond zijn zoo goed als alle Belgen vertrokken. Onze burgemeester, die dag en nacht op zijn post is, spreekt eenige gerust stellende woorden tot de bevol king. Doordat de troepen voor hun vertrek op het postkantoor alles hadden stukgeslagen is het contact met de buitenwereld verbroken. Waarschijnlijk zullen wij nu de militairen weg zijn voor bombar dementen gespaard blijven, doch met zekerheid is niets te zeggen. Indien de Duitschers komen moet men deze behoorlijk ontvangen. Na al wat wij van de hondge- nooten ondervonden, zien wij de komst van de Duitschers zoo zachtjes aan als een verlossing Men verwacht dat dan weer een geregeld leven zal volgen. Doch voor het zoover is wacht ons nog een zware beproeving Tegen den avond van Maandag komen de Belgische motorrijders terug en stellen zich op vanaf de Weststr. tot Drieschouwen op om de optrekkende Duitschers tegen te houden. Als het tot een treffen mocht komen verkeeren wij in groot gevaar. Doch gelukkig komen de Duitschers, die zich reeds op Zuiddorpe bevinden nog niet opdagen. Hun opmarsch wordt voortgezet rechtstreeks van uit Antwerpen naar Qent. Den geheelen nacht dreunt het geschut, zoowel uit Westelijke richting waar de bondgenooten zich achter het kanaal Gent— Terneuzen, hebben verschanst, als uit Oostelijke richting waar ook de Belgen nog geschut heb ben opgesteld. (Wordt vervolgd.) De Burgemeester van AXEL brengt ter algemeene kennis: I. dat de officieele Duitsche tijd is ingevoerd en de uurwerken dienovereenkomstig 40 minuten moeten worden vooruitgezet. II. dat slechts de REICHS- KREDITKASSENSCHtlNE (en niet b.v.b. Reichsmark-biljetten naast de Nederlandsche betalings middelen als wettig betaalmiddel zijn toegelaten. De bevolking wordt gewaar schuwd andere betalingsmiddelen, in het bijzonder Reichsmark-bil jetten niet aan te nemen. III. Elke houder van postduiven is verplicht de duiven binnen te houden en niet te laten uitvliegen. Vervolgens is hij verplicht om alle duiven, welke zich op zijn hok bevinden, te registreeren. De lijst moet in het hok wor den opgehangen en een afschrift ervan dient te worden ingezonden aan den heer Hornstra, Prinsen gracht 407 te Amsterdam (C.) Overtredingen hebben tenge volge, dat alle duiven onvoor waardelijk worden gedood en dat de overtreders zullen worden ge straft volgens de Duitsche miji taire wetten. Duiven met buiten landsche ringen moeten gedooo worden. IV. Het is verboden motor brandstof, waaronder te verstaan benzine, motor-benzol, alsmede gasolie voor snelle dieselmotoren, af te leveren of te verbruiken. Van dit verbod is uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door militairen, Duitsche militaire attache's, leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche Consulaten, artsen, veeartsen, ver loskundigen, verplegers, verpleeg sters, destructorbedrijven, brand weer, politie en post, zoomede het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingsauto riteiten is gelast. Van het verbod is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken ten behoeve van ziekenvervoer, lijkenvervoer en evacuatie. Van het verbod is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door hen, die voor zien zijn van een schriftelijke ver gunning van den Burgemeester. Slechts bij uiterste noodzaak ten behoeve van het vervoer van levensmiddelen etc., waarvan het onmiddellijk vervoer geboden is, zal een vergunning worden af gegeven. Het vervoer en de aflevering van alle goederen aan particulie ren per motorrijtuig is dan ook ten eenenmale verboden. Het verbod voor aflevering en verbruik geldt niet voor zoover het betreft vervoer te water. Het verbod geldt niet ten aan zien van het afleveren aan en het verbruik van motorbrandstof door voertuigen, dienende voor het vervoer van motorbrandstof. V. Het is verboden motorrij wiel- en autobanden, zoowel bin nen- als buitenbanden, zoowel gebruikte als ongebruikte af te leveren. VI. dat de geldigheidsduur van bon 19 van de Rijksdistributie kaart, recht gevende op 1 kg. suiker, wordt verlengd tot en met 30 Mei 1940. VII. dat met ingang van heden alle aflevering van veevoeder aan veehouders ten strengste verbo den is. Ook op witte bestel bonnen mag geen veevoeder worden afgeleverd. De witte bestelbonnen zijn met ingang van heden ongeldig en kunnen ev n nin tegen blauwe bonnen worden ingewisseld. Handelaren in veevoeder zijn evenwel verplicht de in hun bezit zijnde witte bonnen tot nader aankondiging te bewaren. VIII. dat gebleken is, dat ge durende de afgeloopen weken verschillende personen, zelfs op den openbaren weg en in café's min of meer waardevolle voor werpen ,ten geschenke" hebben ontvangen, welke zoo goed als zeker door misdrijf zijn verkregen, verzoekt het Hoofd van de Piaat- selijke Politie een ieder, die iets op dergelijke wijze mocht hebben bekomen, daarvan ten spoedigste, in zijn eigen belang mededeeling te doen bij de Gemeentepolitie. Het bureau is open van 10— 12 uur voormiddags. Axel, den 29 Mei 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. Nederland bezit het onbetwist baar wereldmonopolie van den bloembollenexport. Per jaar werd voor een bedrag van ongeveer dertig millioen van de verschil lende soorten uitgevoerd. Het behoeft wel geen betoog, dat deze export onder de huidige omstandigheden vrijwel stil ligt Thans hebben de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en de Bond vart Bloem bolienhandelaren te Haarlem aan hun leden geadviseerd om de daarvoor geschikte en leeglig- gende landen zoo spoedig moge lijk met boomen te beplanten. De Koningin in West- minster Abbey. Zondag is H. M. Koningin Wilhelmina met het koningspaar van Engeland ter kerke gegaan in Westminster Abbey ter gele genheid van den Engelschen dag van gebed. De Koning ging in gebed voor en de Anglicaansche bisschop van Canterbury hielc een predicatie. Het herstel van Rotterdam. B en W. van Rotterdam hebben ir. W. G. Witteveen opdracht ge geven, om plannen te ontwerpen voor den herbouw van Rotterdam. Er wordt een groot, modern Rotterdam ontworpen. Distributie van schoeisel. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat 'n distributieregeling voor alle soorten schoenwerk is ingevoerd. Het koopen van schoei sel bij den kleinhandel en het verkoopen en afleveren van schoei sel door den kieinhandel is ver boden, uitgezonderd aanmenschen die in het bezit zijn van een bon, die recht geeft op het koopen van een paar schoenen. Deze bonnen zullen slechts worden afgegeven aan hen, die kunnen aantoonen niet meer te kunnen beschikken over een paar goed bruikbare schoenen. Ondei schoenen worden in deze regeling mede verstaan kinder schoenen, laarzen, sportschoenen, sandalen, samoas en lederen pantoffels. Kleinhandelaren in schoenen zullen voortaan voor het bestellen van hun schoenwerk bestelformu lieren moeten indienen bij het Rijksbureau Huiden en Leder bestellingen rechtstreeks van fa brikant of grossier aan den klein handel is derhalve niet meer mogelijk. Bankbiljetten. Naast de bekende Nederland sche bankbiljetten is door de duitsche autoriteiten Duitsch bankpapier in omloop gebracht, hetwelk naast het Nederlandsche geld wettig betaalmiddel is en derhalve door iedereen moet worden geaccepteerd. De Duitsche bankbiljetten zijn uitgegeven door de Reichskredit- kassen en alleen deze biljetten ter grootte van RM. 0 50, RM. RM. 2.—, RM. 5.- en RM. 20 zijn geldig. Alle andere biljetten zijn ongeldig. Verder is in omloop gebracht Duitsche pasmunt, doch hiervan behoeven alleen geaccepteerd te worden de munten kleiner dan RM. 0.50. Een gulden is anderhalve RM. Van de zijde der Duitsche autoriteiten is tot commissaris benoemd bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, de heer Wohltat, bekend onderhandelaar op financieel en economisch ge bied van het Duitsche Rijk. Materiëele oorlogsschade. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, ten spoedigste voorstellen te doen nopens de beginselen, volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden ver leend in verband met geleden materiëele oorlogsschade en no pens de wijze, waarop de finan ciering hiervan zal dienen te geschieden. R(J wielbelastingmerken Het departement van financiën deelt mede, dat in verband met de tegenwoordige verkeersmoei lijkheden tot 15 Juni a.s. geen controle zal worden gehouden op rijwielbelastingmerken. Onze Prinsesjes naar Canada t Volgens het Italiaansche blad i .Piccolo" heeft de Canadeesche Regeering een officieel bericht gepubliceerd, waarin wordt ge legd, dat de Nederlandsche en Engelsche Koningskinderen bin nenkort een toevlucht zullen zoeken in Canada, De moeilijkheden fn het bedrQfsantorervoer. Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land (B B.N te 's-Gravenhage, Groot Hertoginnelaan 16, Telef. 390010 een speciale inlichtingen dienst heeft ingesteld, teneinde de bedrijfsautohouders (goederen- en personenvervoerders van voor lichting te dienen ter zake van de economische moeilijkheden, welke zich in het autovervoer voordoen. Men wende zich dus met zijn moeilijkheden tot bovengenoem- den dienst. Motorrijtuigenbelasting zal worden gerestitueerd. Naar aanleiding van het verzoek van den B.B.N. (Bond voor Be drijfsautoverkeer in Nederland, gevestigd Groot-Hertoginnelaan 16 te 's-Gravenhage), gericht aan het Departement van Financiën om restitutie van de motorrijtuigen belasting weet deze organisatie ons thans te melden, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde be lasting, weike verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit heeft betrekking zoowel op de kwar- taalkaarten als op de z.g. 60- dagenkaarten. Zij, die voor deze restitutie in aanmerking wenschen te komen, dienen zich met de belastingkaart te vervoegen ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen afd. Motorrijtuigenbelasting, waar de belastingkaart werd verstrekt. Distributie van koffie en thee Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveelheden koffie en thee binnenkort tot distributie van deze artikelen zal worden overgegaan. Teneinde er voor te kunnen zorgdragen, dat bij den aanvang van de distributie de winkeliers over voldoende voorraden be schikken, is de aflevering en ver koop van thee en koffie aan den consument met ingang van Dins dag 28 Mei geheel verboden. Met ingang van genoemden datum is voorts ook het koopen en het verkoopen en afleveren aan den handel verboden, zonder de daar voor vereischte schriftelijke ver gunning. Deze verbodsbepalingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane bestellingen. Nadere mededeelingen betref fende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend ge maakt. Duikboot vernield b(J Den Helder. De Duitsche radio heeft be kend gemaakt, dat de Duitsche snelbooilten voor Den Helder een vijandelijke duikboot en voor Oostende een vijandelijken torpe dojager tot zinken hebben ge bracht. De Ned. Spoorwegen heb- jen, zoodra de gelegenheid daar toe geboden was, pogingen in het werk gesteld de interlocal verbindingen te herstellen. Reeds is een nieuwe dienstregeling in gevoerd. De meeste groote steden zijn thans weer per spoor te bereiken. Tijdens gevechtshandelingen welke zich op Vrijdag 17 Me rondom St. Niklaas hebben afge speeld, is een bom gevallen op een school, waar o.a. vluchte- ingen uit 3 eda en omgeving waren ondergebracht. Van de 79 personen, die daarbij werden gedood zijn er 51 van Breda en omgeving, alsmede een twintigtal gewonden. De omge komenen en de gewonden zijn geïdentificeerd. (D. v. Zeel.) speelgoed brachten zij bij het vuur om de uitwerking na te gaan. Deze was verschrikkelijk. De 17 jarige H. J. werd doo- delijk gewond en stierf spoedig, terwijl ook de anderen verwon dingen opliepen van min of meer ernstigen aard. AXEL, 29 Mei 1940. Behalve de eerste slachtoffers bij den bomaanval te Sluiskil werden bij de beschieting door de Franschen vanuit Sluiskil nog gedood de groentehandelaar S. f Wijna en een vluchtelinge uit Zuid Beveland, een oude vrouw, die te Spui gereed stond om huis waarts te keeren. De oude Jac. de Danschutter werd zwaar ge^~ wond, terwijl Adriaan Vinke stierf tengevolge van hartverlamming. Donderdag werd El. Verhelst, echtgenoote van Karei Wijna, die zich op de weide nabij Huize Beatrix bevond om de koeien te melken door een granaat gedood. De boerenarbeider F. Coone, die zich in verdachte houding op het land bevond, moest dit even eens met den dood bekoopen. Te Sassing werd het gezin van J. van Doom ernstig getroffen, doch niet levensgevaarlijk. Meerdere personen liepen ook nog lichte verwondingen op. De suikerdistributie. De directie van handel en nijverheid maakt bekend dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van de rijksdistributiekaart, recht gevende op 1 Kg. suiker, wordt verlengd tot en met 30 Mei 1940. Civiel bewindvoerder. Als civiel bewindvoerder der provincie Zeeland is aangewezen mr. P. Dieleman, oudste lid van Ged. Staten. De verovering van Zeeland. Door het Duitsche oppercom mando is bekend gemaakt, dat bij de op 19 Mei in Zeeland be ëindigde gevechten door de Duit sche troepen, die in de minder heid waren, 1600 Franschen en 13000 Nederlanders werden ge vangen genomen. Bij deze breng ik hartelijk dank aan mijn cliëntèle zoowel buiten ais binnen de gemeente voor de *unst, die wij zoovele jaren hebben genoten. W. WISSINK. Terneuzen, Julianastr. 30. GEVRAAGDNet Dagmeisje. Adres: Bureau van dit blad. Voorzichtig met munitie. Hoe gevaarlijk het is om met munitie om te gaan" is te Lewe- dorp in Zeeland gebleken, waar de zoons van den landbouwer J. een handgranaat, die langs den weg lag, mee raar huis hadden genomen. Het gevaat lijk stuk

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2