Nieuws- en Advertentieblad -- *A4! Aè voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 14. WOENSDAG 29 MET 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raads verslag. De oorlog in onze naaste omgeving. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 7 Mei 1940. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, buigemees- tersecretaris de heer J L. J Maris. III. 6. Voorstel tot aanvulling en wijziging van eenige artikelen der Alg. Politieverordening in deze gemeente. b. In afwijking van het advies van de Commissie voor Straf verordeningen wordt, naar aan leiding van het door dhr. C. Hamelink in de laatste vergade ring van den Raad gedaan voor stel, voorgesteld om Art. 2 van de Verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelslui tingswet (Stbl. No. 460 van 1930) voor de Gemeente Axel (Raads besluit van 3 Mei 1932) niet te wijzigen. B. en W. staan op het stand punt dat het voor de ingezetenen, voornamelijk voor die van de buitenwijken, die met de zonne tijd meegaan, te bezwarend is, dat de winkels en dergelijke in richtingen des avonds om 8 uur zomertijd gesloten worden. De meerderheid van de Com missie voor strafverordeningen adviseert art. 2 zoodanig te wij zigen dat aan het voorstel van dhr. Hamelink wordt tegemoet gekomen, en wel op de volgende gronden. De voorstanders in de Com missie zijn van oordeel, dat deze beperking in de kom der ge meente peen ongerief zal betee- kenen. Er zal een zeer kleine categorie van menschen blijven, die steeds op het laatste nippertje hun inkoopen wenschen te blij ven doen, al wordt zelfs het sluitingsuur later gesteld in plaats dat het ingekort wordt. De intrekking van deze gun stige bepaling voor Axel zal volgens de meening dier leden de winkelstand niet schaden. Weliswaar zal het in de bui tenwijken van de gemeente in den eersten tijd waar men met de zonnetijd meegaat eenig ongerief beteekenen, doch de bewoners van die wijken zullen zich spoedig hieraan heb ben aangepast, daar een zeer klein deel van de huismoeders in afwijking van vroeger mede in het land arbeid ver richten. Alles is meer en meer inge steld op het thuisbezorgen van de levensmiddelen en den ver koop van de neringdoenden largs de huizen in de buitenwijken. Ook blijkt meer, dat, vanwege de gewijzigde levensopvatting en de gunstige gelegenheid om zich per rijwiel vlugger te kunnen verplaatsen, de huisvrouwen een bepaalde middag nemen om in koopen te gaan doen op die plaatsen, waar men in het belang van het gezin het voordeeligste en naar keus inkoopen kan doen. Ook heeft de laatste jaren de ervaring geleerd, dat hoegenaamd niet meer des avonds, na de dagtaak, naar de kom der ge meente wordt gekomen om een of ander verbruiksvoorwerp aan te schaffen, daar die gebruikers des Zaterdags dergelijke voor werpen bij hun bezoek aan de gemeente mee naar huis nemen. Het komt de meerderheid van de Commissie voor, dat het ruimer stellen van het geopend zijn van winkels in deze ge meente in afwijking van de bepalingen van de Winkelslui tingswet, geen aanleiding meer geeft om daarmede voort te gaan en met gerustheid de bepalingen van de Winkelsluitingswet in hun vollen omvang kan laten gelden, evenals deze voor tal van andere gemeenten gelden. De minderheid van de Com missie acht het gewenscht deze bestaande gunstige bepaling te handhaven, aangezien tal van huismoeders van groote gezinnen en die kleine kinderen hebben, zich niet eerder kunnen vrijmaken voor het doen van inkoopen enz. voor des avonds 8 uur. B. en W. stellen voor dit art. ongewijzigd te laten. Dhr. HAMELINK zeide het in dertijd met vele winkeliers te hebben bestreden. Hij is over tuigd dat het niet noodig is ge weest, dat is reeds voldoende gebleken. Als straks de zomer tijd komt, is de eerste tijd de winkel leeg tegen het sluitingsuur en later komen dan weer de laat komers. Terwille van het con servatisme in Axel hebben 9 jaar lang de winkeliers een uur langer achter de toonbank moeten staan voor niets. Er is ook wel gezegd dat het enkel voor de groote zaken De kleine middenstanders treft het echter, deze menschen hebben geen vrijaf meer; en hi vraagt zich dan ook af: is dit geen sociale misdaad? De bui- lenhienschen komen ook 's avonds hun inkoopen niet doen, dat komt slechts zelden voor. Een en ander van deze grieven wordt echter door de tegenstanders niet naar waarde geschat en 200 a 250 menschen worden dan ook per manent door het late sluitingsuur getroffen. Na 9 jaar voorbereiding is er thans alle reden om tot verandering over te gaan. Etn weldaad zou hierdoor worden bewezen aan eenige honderden middenstanders, die dan ook eens van de zomeravonden kunnen genieten. Hij heeft ook een en ander gemist in het prae-advies, blijkbaar is het college van B. en W. in deze homogeen. Dat dhr. Dieleman geen 8-uur man was had hij wel verwacht, doch van dhr. van Bendegem had hij een fris- scher geluid verwacht. Hij is dan ook van meening dat er geen enkel steekhoudend argument overblijft om niet tot verandering over te gaan. Hij prijst het initiatief der kappers die er nog een halve dag bij willen hebben. Spr. zou om 8 uur willen overgaan tot sluiting van alle bedrijven. Dhr. 't GILDE sloot zich aan bij dhr. Hamelink en wil ook zijn stem geven aan het adres der Axelsche kappers. Dhr. VAN DE BILT zeide bij de minderheid te behooren. Principieel is hij er tegen en hij s het niet eens met wat dhr. Tamelink naar voren heeft ge bracht. De kleine winkeliers hebben er wel degelijk iets aan en in vele gezinnen is 's avonds na 8 uur nog wel eens iets noodig. Bovendien is hij overtuigd dat niet alle winkeliers voor ver vroegde winkelsluiting zijn. Dhr. GOOSSEN is het ook niet ten volle eens met dhr. Hamelink de kleine winkeliers worden er wel degelijk door gedupeerd, en vooral ook de builenmenschen, die met den zonnetijd meegaan. Voor deze menschen zou 7 uur dan te vroeg zijn. Dhr. SCHIEMAN is overtuigd dat er voor* en tegenstanders zijn j al hetgeen is gedaan om tot ver vroegde sluiting over te gaan betrof de kom, doch met de be langen der buitenmenschen is geen rekening gehouden. Er zit wel een voldoende sociale strek king in, doch voor Axel acht hij dat nog niet zoo noodig. Wat de kapperszaken betreft heeft hij een onderzoek ingesteld en daarbij is hem gebleken dat verschillende om 9 uur willen sluiten. Hij ziet de noodzaak niet in om dhr. Hamelink met zijn voorstel te steunen. Z i. moet men ook aan de buitenmenschen denken, die toch een groot percentage vormen. Dhr. SEGHERS gaf te kennen dat er wel aanleiding is om dhr. Hamelink te steunen met zijn voorstel en om 8 uur te sluiten. Dhr. DE JONGE zeide dat er wel degelijk 's avonds nog bui tenmenschen naar de winkel'ko men. En de winkeliers buiten blijven 's avonds thuis om nog zaken te doen in hun winkel. Hij zal dan ook voor het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr. SIJTEMA wil met geen argumenten komen dhr. Hame link heeft dit terrein reeds vol doende bestreken. De sociale strekking is echter wel voldoende bezien en besproken door de commissie. Dhr. DE RUIJTER zeide niet veranderd te zijn in zijn meening en de nadeelen voor verschillende winkeliers kan hij zich niet F- denken. Spr. zal tegen het voor stel van B. en W. stemmen. Dhr. HAMELINK is het niet eens met dhr. Goossen, die zegt dat de buitenmenschen niet tijdig klaar zouden zijn. Het is slechts een kwestie van willen. Spr. deelt de overtuiging van dhr. de Ruijter om het maatschappe lijk welzijn te dienen, en hij hoopt dan ook, dat de Raad deze verordening zal aanvaarden met de voorgestelde wijziging. Zeer verwonderd is hij over dhr. Schieman, die een totaal gemis aan sociale opvatting heeft ten toon gespreid. Dhr. SCHIEMAN zeide de so ciale strekking niet ontkend te hebben, doch hij vraagt zich af is deze sociale strekking nu wel van dien aard om daar de buiten menschen geheel door te dupee ren, ter wille van het kleine be lang der winkeliers die binnen wonen. Wat de kappers betreft, deze zijn ook niet eensgezind, daar is spr. van overtuigd. Dhr. 't GILDE zeide dat de wetten er ten slotte zijn om te worden nageleefd. De VOORZ. bracht hierna het voorstel van B. en W. in stem ming, dat verworpen werd met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de h.h. C. van Bendegem, Hamelink, Sijtema, Seghers, 't Gilde, de Ruijter en Smies. 6c. Naar aanleiding van het ingekomen adres van de Axelsche kappersvereeniging, waarbij deze verzoeken het sluitingsuur voor de kapperszaken des Maandags te bepalen op één uur des mid dags, stellen B. en W. ge hoord de Commissie voor Straf verordeningen voor de vol gende verordening vast te stellen VERORDENING, bedoeld in Art. 6, le lid der Winkelsluitings wet 1930 (Stbl. 460) gewijzigd bij de Wet van 27 Juli 1934 (Stbl. 450). Artikel 1. Alle besloten of open ruimte, waar pleegt te wor den gewerkt in een kappers- of barbiersonderneming, voor zoover betreft alleen het verrichten voor kappers- of barbierswerkzaam heden in salons, moeten in de gemeente voor het publiek ge sloten zijn iederen Maandag, gedurende het gedeelte van dien dag na één uur des namiddags. Art. 2 De bepaling in Art. 1 vindt geen toepassing op Maan dag voor Paschen en Pinksteren, op 14 Aug., 31 Oct., 24 en 31 Dec. zoo deze op Maandag vallen, evenmin op den MaaHdag, wan neer gedurende die week een winkelweek of ander feest wordt georganiseerd. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op den vijfden dag, nadien, waarop zij is afgekondigd. Dhr. GOOSSEN vroeg of hier mede bedoeld wordt de kappers zaken met of zonder de salon De VOORZ. zeide dat alles hierin is begrepen, èn de winkel èn de salon. Dhr. HAMELINK is er niet tegen om deze zaken tegemoet te komen, maar toch zou hij gaarne weten wat nu eigenlijk de bedoeling is en of ook de winkel bij de slui ting is inbegrepen. De VOORZ. zeide dat dit de bedoeling is. Dhr. HAMELINK zeide dat als de menschen het zelf vragen, hi er zich dan bij neer kan leggen. Dhr. DE RUIJTER is van mee ning dat er wel degelijk ruimte overblijft in artikel 1 om in den winkel nog te verkoopen. Hi zou dit duidelijker willen vast leggen. De VOORZ. zeide dat het de bedoeling is om een halve dag vacantie te hebben. Dhr. DE RUIJTER houdt er aan vast, dat er dan toch een andere redactie moet zijn in dit artikel. Als we de verordening zoo aan vaarden en de kappers gaan toch verkoopen dan kan geen verbaal gemaakt worden. De VOORZ.De verordening kan dan ingetrokken worden. Dhr. HAMELINK zou er de be paling aan willen toevoegen dat alles er onder valt. Stemmen: Dus als ze willen verkoopen kunnen ze dat doen. De VOORZ.: Ja, maar dan zou ik er voor zijn om de verordening in te trekken. Z.h.s. werd hierna de verorde ning aanvaard. 7. Voorstel op het adres van jagers, houders van jachthonden om wijziging van de verordening op de heffing van hondenbelasting in deze gemeente. Van dhr. J. K. de Putter en 7 andere ondertetkenaars, houders van jachthonden was een verzoek ingekomen om een billijker rege ling voor het houden van jacht honden, op grond dat deze slechts een klein gedeelte van het jaar als zoodanig worden gebruikt. B. en W. zijn van meening, aan de hand van diverse uit spraken, en met verwijzing naar art. 286 der Gemeentewet, dat „op honden, uitsluitend ge houden ten dienste van den „landbouw of eenig bedrijf van „nijverheid, of ter bewaking van „gebouwen of erven, wordt geen „of een mindere belasting, dan „op andere honden gelegd" voor deze honden, dienende tot uit oefening van z.g. vermaak of sport geen billijker regeling kan worden gemaakt, weshalve zij voorstellen op dit verzoek af wijzend te beschikken. Dhr. P. VAN BENDEGEM zou aan het adres van deze menschen tegemoet willen komen. De VOORZ. gaf te kennen, dat we echter ook met de wet te maken hebben, dus kan hij niet inzien om daarvoor een mindere belasting in het leven te roepen. Indien de Raad een dergelijk besluit nam, zou het toch ver nietigd worden. Z.h.s. werd hierna besloten op het adres afwijzend te beschikken. 8. Voorstel tot vaststelling van het kohier van de hondenbelasting voor het dienstjaar 1940. Z.h.s. werd dit vastgesteld op een totaal bedrag van f436. (Wordt vervolgd.) Twaalf dagen zijn verstreken sedert het verschijnen van ons laatste nummer. Wat hebben wij in die twaalf dagen doorleefd, wat is er in die twaalf dagen veranderd I Het bericht dat Dins dagavond 14 Mei per radio werd doorgegeven, dat Rotterdam dien middag was gebombardeerd, Utrecht werd bedreigd met ver nietiging en om verder bloedver gieten te voorkomen bevel was gegeven den strijd te staken bleek, ondanks de bewering van Fran- sche zijde dat bet\alsch was, maar al te zeer waarheid te be vatten. Alleen in Zeeland werd de strijd voortgezet. Zuid-Beve land, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen was bezet door een sterke Fransche troepenmacht. De Commissaris der Koningin in ge zelschap van den griffier der Staten heeft zich naar Oostburg begeven, teneinde de vrije uit oefening zijner bestuursfunctie op de beste wijze te waarborgen. In ruim 4 dagen was de strijd gestreden. Wel een bittere ontgoocheling voor alle Nederlanders, die ver trouwden op regeering en leger. Doch wij willen niemand be schuldigen. Voor de geweldige overmacht en vooral voor de sterke luchtmacht, die geen be waakte grenzen en verdedigings linies kent moet alles bukken. Het was te voorzien, dat Z. Vlaanderen nu weldra het tooneei van den strijd zou worden. In dat verband werd Vrijdag avond door onzen burgemeester per radio bekend gemaakt, dat de bevolking van Axel zich op evacuatie moest voorbereiden. Den morgen van Zaterdag 18 Mei werd direct een aanvang ge maakt met het in veiligheid bren gen der zieken en ouden van dagen. Het evacuatieterrein is niet groot. Het strekt zich alleen uit tot de boerderijen in den omtrek. De Fransche troepen, die hier sedert Dinsdag in grooten getale waren gelegerd, maken zich voor vertrek gereed en het is een ver ademing, ais wij ons in den na middag van de bondgenooten bevrijd wanen. Want ook bond genooten bleken geen aangename gasten. Auto's, motors, fietsen, paarden, benzine, schoenen, levensmidde- 'en, kortom alles, wat hun op eenigerlei wijze van dienst kan zijn wordt in beslag genomen. Doch terwijl de Kinderdijk nog vol is met allerlei oorlogsmateri- AXELSCHE -A: COURANT. f is

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1