MEDEDEELiM. Drukwerk Fa. J. C. VINK. Fa. J. C. VINK, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, 13. VRIJDAG 17 MEI 1940. 56e Jaarg. Wié#1. Firma J. C. VINK - Axel Voor levering van alle houden wij ons als steeds gaarne aanbe volen. Pour faire vos impri més nous nous recom- mandons. AXEL, Harkt 12. Kaadsverslag. Bekendmakingen. Z 0 MEjU IJ D. Dit Dlaa verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. In verband met de buiten gewone omstandigheden zal ons blad voorloopig in kleiner formaat worden uit gegeven. DE REDACTIE. Zitting van 7 Mei 1940. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burgemees tersecretaris de heer J L.J Maris. II. 3. Voorstel tot a. het in het leven roepen van de betrekking van gemeentebode tcveiis klerk ter secretarie. b. vaststelling van de jaar wedde voor die functie. c. benoeming van een ge meentebode tevens klerk ter Secretarie. a. Tengevolge van de be- staa de vacature van gemeente bode wordt voorgesteld een nituwe functie in het leven te rot pen van gemeentebode tevens klerk ter secretarie. De W' rk'.aamheden verbonden aan de functie van gemeentebode zij i niet van dien aard, dat dit een volle dagtaak van één persoon vraagt, terwijl anderzijds de uit breiding van wetten en naleving van diverse bepalingen de admi nistratie op de secretarie dagelijks doet uitbreiden, hetgeen, van uit een economisch standpunt bezien, een zeer goede oplossing is, dat de betrekking van gemeentt bode g'Combmeerd wordt met die van klerk ter secretarie. B. en W. stellen den Raad voor deze gecombineerde betrekking in het leven te roepen. b. Aangezien voor deze functie nog geen jaarwedde is vastgesteld, stellen zij voor, met intrekking van de bestaande jaarwedderege- ling voor de gemeentebode, een nieuwe regeling vast te stellen n.l. een aanvangsjaarwedde van f 600 m t 4 tw jaar ijksche verhoo- gingei. van t 100.— c. T n sioite stellen zij voor, voor r z fu CIle te be oemen A J. F mui.t CiP„ volontair ter s cieiarte alhier, die reeds ge- ru m n tijd, tijdens de ziekte van zij.i vad-r, de ver-chiMende werk- Zdotnh den ais zoodanig heeft Verncht, Ais datum van infunctietreding te bepalen, zulks met terugwer kende kracht, op 1 Miart 1940, op het aanvangssalaris als hier boven is aangegeven. De voorstellen van B en W., genoemd onder a en b, werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Hierna had stemming plaats over het voorstel genoemd onder c, met als resultaat dat dhr. A. J. Fermont gekozen werd met 12 stemmen1 stem was blanco. 4. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het eventueel onder hands verhuren van de woning aan de Kijkuit K No. 63. De woning is bestemd voor den Rijksveldwachter, die aldaar ge- stationneerd is. De vorige Rijks veldwachter was gehuwd, aan wien dat perceel was verhuurd. De tegenwoordige functionnaris is ongehuwd en heeft voorloopig nog geen plannen om in het hu welijk te treden. Deze situatie geeft B. en W aanleiding niet alleen in het financieel belang van de ge meente den Raad machtiging te vragen om deze woning, zoo zich een behoorlijke gelegenheid tot verhuur voordoet, te verhuren naar een huurprijs van f 175. per jaar. Een en ander behoudens nadere goedkeuring van H.H. Gedep. Staten. B. en W. stellen voor de noo- dige machtiging daarvoor aan hen te verleenen. Dhr. HAMELINK heeft er geen bezwaar tegen, doch vraagt of de opdracht niet te beperkt is. Hij zou er iets af willen doen of anders het bedrag heelemaal weg laten. Dhr. DE RU1JTER kan zich daar ook mee vereenigen en zou het eveneens aan B. en W. willen overlaten. Dhr. SEGHERS zou de woning liever van de hand willen doen, want elk jaar komen er kosten over. De VOORZ. zeide dat dit moei lijk zal gaan, omdat we feitelijk contractueel vast liggen we moeten die woning steeds dispo nibel hebben. Er is nu een jonge veldwachter die ongehuwd is, doch zal hij ongehuwd blijven Hoe het echter ook zij, we zijn contractueel gebonden en moeten de woning steeds ter beschikking hebben. Dhr. SEGHERS gaat er dan ook mee accoord en sluit zich aan bij hetgeen dhrn. Hamelink en de Ruijter er over gezegd hebben. Z h.s. werd dan ook besloten de machtiging aan B. en W. te verleenen. 5. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling ii zake de luchtbescherming in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Met verwijzing naar het bij de stukken overgelegd schrijven van de Commissie voor de Gemeen schappelijke Luchtbescherming in O.Z.V. wordt voorgesteld over eenkomstig haar verzoek art. 5 van de Gemeenschappelijke rege ling, vastgesteld door den Raad den 12 October 1939 te wijzigen zooals dit wordt verzocht. Ook in art. 8 van die regeling de woorden Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te laten vervallen. De voorgestelde wijzigingen betreffen het volgende Art. 5 te wijzigen en te lezer, als volgt: Hulpziekenhuizen voor opname van personen, die niet naar huis kunnen, doch evenmin naar den chirurg behoeven, zullen worden ingericht a. ten behoeve van de ge meenten Hoek, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen (Sluiskil), Westdorpe en Zuiddorpe in het RK. Patronaat te Sas van Gent; b. ten behoeve van de ge meenten Axel, Clinge, Graauw en Langendam, Hulst, Koewacht, Overslag, St. Jansteen, Terneuzen (kom) en Zaamslag in het R. K. meisjes pensionaat en het Maris- tenklooster te Hulst c. ten behoeve van de ge meenten Hontenisse en Vogel waarde in het R.K Liefdehuis te Hontenisse en bij eventueel plaats gebrek in de inrichtingen ver meld onder b. Art. 8 te wijzigen en te lezen als volgt De leden der commissie ge nieten reis- en verblijfkosten voor elke vergadering welke zij bij wonen en voor de reizen, welke zij in het belang dezer regeling maken. Z.h.s. werd alzoo besloten. 6. Voorstel tot aanvulling en wijziging van eenige artikelen der Alg, Politieverordening in deze gemeente. a. Gehoord de Commissie voor Strafverordeningen wordt door B. en W. voorgesteld I. Art. 68 van de Alg. Politie verordening, overeenkomstig het schrijven van H H. Ged. Staten van Zeeland te wijzigen, dat deze bepaling in het vervolg zal luiden „Het is verboden, doormiddel ,van radiotoestellen of andere „instrumenten muziek of de men- „schelijke stem hoorbaar te ma- „ken op zoodanige wijze, dat „zulks op den openbaren weg „hoorbaar of voor anderen hin „derlijk is." Dhr. SEGHERS vroeg cf het woord „hoorbaar" niet te sterk uitgedrukt is. Dhr. SIJTEMA zou het wel goed vinden dat er „verstaanbaar" stond. De VOORZ. zou er geen aan merking op willen maken, want het woord hoorbaar is voorge schreven. Dhr. DE RUIJTER zou het woord hoorbaar ook zoo willen laten staan. Z.h.s. werd alzoo besloten. II. Aan de Alg. Politieveror dening de volgende bepaling toe te voegen Art. 79a, luidende „De bewoner of gebruiker van „een perceel, of bij gebreke van „dezen, de eigenaar of beheerder „van het perceel, is verplicht de „sneeuw van het trottoir of voet- „pad, gelegen voor of langs zijn „perceel over de volle lengte van „zijn perceel voor des morgens „tien uur of uiterlijk binnen vier „uur na de sneeuwval op te ruimen of te doen opruimen, zoodanig dat de waterafvoer langs het trottoir niet wordt „belemmerd." Dhr. SEGHERS heeft wel eenig bezwaar tegen deze bepa ling. Hij zou er tusschen voegen „indien hij kan worden geacht daartoe in staat te zijn", want oude of ziekelijke menschen zal men hiertoe toch bezwaarlijk kunnen verplichten. De VOORZ. zeide dat er voor deze menschen aan tegemoet zal wor den gekomen en de voorgestelde nieuwe bepaling voor hen niet zoo scherp zal worden toegepast. Dhr. DE RUIJTER merkte op, dat met zulke gevallen toch altijd rekening dient te worden ge houden. Dhr. HAMELINK verklaarde zich er ook niet erg gerust op. De jonge commissie heeft al verdienstelijk werk gedaan, maar in deze is ze toch wel wat te ver gegaan. Hij is het dan ook eens met dhr. Seghers, dat b.v. gebrekkige menschen niet in staat zijn om sneeuw te ruimen en als dat nu niet nader omschreven werd, dan zou men er toch in kunnen loopen. Er zijn echter ook nog andere bezwaren, b.v. bij breede trottoirs, zooals in de Noordstraat, het is daar zoowat de breedte van een halve straat, die men dan sneeuwvrij te maken heeft. Deze dingen dient men toch bij strafverordeningen te be kijken. Hij vindt dat men met deze bepaling ietwat te ver is gegaan, er zit iets dringends in en hij zou dan ook de woorden zooals dhr. Seghers zeide, er in willen voegen. De VOORZ. ziet de moeilijk heden die hieruit voort kunnen vloeien niet zoo ernstig in, het is iets nieuws en de politie zal er dan ook op gewezen worden om de zaak te beschouwen, zoo als hier is besproken. Dhr. SEGHERS acht de zaak niet zoo zwaar als dhr. Hamelink, maar hij zou toch willen in- lasschen „indien hij kan worden geacht daartoe in staat te zijn." Hij stelde dit dan ook voor en dit voorstel werd aangenomen. III. Art. 91 van de Aigem. Politieverordening niet te wijzigen wat betreft het verlengen van het sluitingsuur van de café's zulks naar aanleiding van het verzoek van de afd. Terneuzen en om streken van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- en Restaurant houders en Slijters. De geaardheid van de bevol king leidt niet tot wijziging van deze bepaling en voor vele hou ders van die inrichtingen zou het een onvermijdelijke verzwaring van lasten beteekenen. Z.h s. alzoo besloten. (Wordt vervolgd Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis, dat ingevolge het Kon. Beslu,t van 9 Maart 1940 (St.bl. 381), waarbij in verband met artikei 1 der wet van 23 Maart 1918 (St.bl. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Sibl. 130) is bepaald, dat in 1940 de v.r vroeglng met één uur ran den wetteHJkm tqa, oedoeld in ar tikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. 236) zal aanvangen, den negentienden Mef en zal eindigen den zesden October a s. Het tijdstip van overgang is aangegeven in artikel 2 der wet van 23 Maart 1918 (Stbl. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Sibl. 130). Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 18 op 19 Mei a.s. (of wanneer men zich on 18 Mei as ter ruste begpfft) één uur VOORUIT GEZET WORDEN Axel, den 15 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat met ingang van morgen, Zaterdag 18 Mei 1940, de distributie van brood wordt ingevoerd. Wit brood mag niet meer gebakken worden, uitgezon derd voor zieken, die daar voor een doktersverklaring moeten overleggen bij het distributiekantoor. Per dag wordt per persoon 4 ons beschikbaar gesteld. De verkoop geschiedt uit sluitend tegen afgifte van bons. Vanavond om half negen wordt door den Burgemeester bekend gemaakt welke bons geldig zijn. De Burgemeester van Axel, BLOK. Evacuatie. Wanneer geëvacueerden de ge meente voorgoed verlaten, zijn de Axelsche hoofden van gezinnen, waar zij hebben verbleven, ver plicht, hiervan binnen 24 uur kent is te geven aan een der wijk- commissarissen voor de evacuatie, met inlevering van de verstrekte bons. Aan de inwoners van Krabben- dijke en Rilland-Bath wordt mede gedeeld dat zij niet meer mogen verhuizen zonder daartoe toe stemming te hebben verkregen van het Evacuatie-bureau. Zon der deze toestemming zal in geen geval uitkeering plaats hebben. De inwoners van Krabbendijke en Rilland-Bath die daartoe zelf in staat zijn, moeten in verband met de beperkte geldmiddelen zelf in hun onderhoud voorzien, en dus een overeenkomst treffen met de personen, bij wie zij thans verblijf houden. Alleen voor hen, die zonder middelen hier verblijven kan een uitkeering verstrekt worden. Deze uitkeering zal zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. De secretaris van Rilland Bath zal in het vervolg zoo mogelijk iederen morgen spreekuur houden voor de menschen uit zijn ge meente van half tien tot half elf in het gebouw Gentsche Vaart straat 9, waar het evacuatie bureau is gevestigd. Hetzelfde geldt voor den secre taris van Krabbendijke voor de menschen uit zijn gemeente en wel van half drie tot half vier. koersen. Medegedeeld wordt, dat de koers van het pond is f 7 40, die van de Fransche franc 23.22 (1 gulden is 23 22 fr:) en die van de Belgische franc 6 cent (1 fr. is 6 cent). Bescherming tegen luchtaan vallen Duitsche vliegtuigen zijn voor zien van tijdbommen, weike op een bepaald tijdstip na de landing ontploffen. Het is levensgevaar lijk zich in de nabijheid te be vinden. Met de meest mogelijke klem dringt de burgemeester er nog maals bij de geheele bevolking op aan, zeer nauwkeurig toe te zien op de verduistering van hun woningen. Thans zal ook niet meer hel minste pardon worden gebruikt* UV LSCF -Vv> vj, -» -Ki -;A Ol foc*p COURANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1