lVOBOL-tandpasta aan de spits! Ja Hoofdpijnen Kiespijn Buitenland. Binnenland. Schreeuwend onrecht. Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60, 40 en 25 cent. Uitgaven Vergoeding en reis- en verblijf kosten deskundigen f 2C0 Onkosten commissie 120 Administratiekosten 150 Onvoorziene uitgaven 100 Totaal f 570 Voor kennisgeving aangenomen. j. Proces-verbaal van opname van kas en boeken van den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. k. Mededeelingen. Naar aanleiding van een schrif telijk ingediende vraag van dhr. C. van Bendegem om de jaar- inkomennorm voor de werkloozen met f 100 te verhoogen, werd medegedeeld, dat door B. en W., gehoord de Adviescommissie voor steunverleening, met ingang van 1 April 1940 deze normen zijn verhoogd. De VOORZ. zeide, dat dit ook aan de betrokken instanties is medegedeeld. 1. Naar aanleiding van de ge stelde vraag van hetzelfde lid over een vacantie-regeling voor het los-vaste personeel in dienst der gemeente, werd medegedeeld, dat aan het los vaste personeel, dat onafgebroken in gemeente dienst is, een vacantie van een week (maximum) zal worden gegeven, Dhr. C. VAN BENDEQEM juicht het toe, dat vacantie ge geven wordt. Hoe zal met deze regeling echter gewerkt worden Hij zou ddaromtrent toch een en ander vast willen leggen in de notulen. Het geldt thans nog maar voor 1 man, maar in de toekomst zal dit misschien ver anderen. Hij zou willen, dat vastgelegd werd, dat na 1 jaar dienst op 1 Jan., daarvoor een weck vacantie zal worden gege ven, doch tevens ook voor een half jaar 3 dagen. Ook bij tus- schentijds ontslag zou een regeling moeten worden getroffen. Bij de fabrieken is ook iets dergelijks vastgelegd. De VOORZ. zegde toe dit te zullen bespreken in "het college van B- en W. Dnr. VAN DE BILT verklaarde zich niet tegen de regeling, maar had toch liever gewacht op de algemeene rijksregsling. De ver gelijking met de fabrieken gaat z. i. niet op. Dhr. C. VAN BENDEQEM zeide dat op de fabrieken ook de Chr. feestdagen worden be taald. De VOORZ.Dat wordt hier ook door de gemeente gedaan. Dhr. VAN DE BILT gaf te kennen, dat b.v. op Koninginne dag bij de fabrieken geen vrijaf wordt gegeven. Bij vergelijking moet men precies te werk gaan. Spr. is van meening, dat de los- vaste arbeiders bij de gemeente in een gunstige positie verkeeren, beter dan in het particuliere be drijf. En het is gemakkelijk om hierover te spreken en maar te geven als men het zelf niet moet betalen. Hij is niet tegen deze regeling, maar liever had hij toch gewacht op de rijksregeling. Dhr. C. VAN BENDEQEM kwam op tegen het gezegde van dhr. van de Bilt, dat het gemak kelijk is om voorbeelden te geven als men het niet uit eigen zak moet betalen, doch deze rede neering gaat niet opals raads leden hebben wij toch ook ver antwoordelijkheid voor een richtig beheer der gemeente-financiën, ook al moeten wij het als minder gesitueerden niet direct uit eigen zak betalen. m. Mededeeling, dat aan het adres van de Ouder-Commissie inzake het nemen van voorzorgs maatregelen voor luchtbescher ming ten behoeve van de school kinderen, tijdens de schooluren, de noodige aandacht wordt be steed, doch hierover nog bepaalde voorschriften van hoogethand worden ingewacht, De VOORZ. kon hieromtrent dan ook nog geen nadere mede deelingen doen; het is nog steeds wachten op de regeering. Heel de zaak is nog in wording, doch hij kan de verzekering geven dat er aan gewerkt wordt. De VOORZ. had dan nog een mededeeling naar aanleiding van de door dhr. Schieman te berde gebrachte klachten over het gas te Spui. Het is inderdaad ge bleken, dat de toestanden daar niet in orde zijn en al het moge lijke zal dan ook gedaan worden om daar een eind aan te maken Naar klachten over het gas zal ook geïnformeerd worden. Dhr. S1JTEMA meent dat een der opmerkingen van dhr. Schie man was, dat een gasleiding zou hebben blootgelegen. Het betrof hier echter een binnenleiding, die aan de buitenkant van den muur bloot lag. We moeten toch wel een beetje voorzichtig zijn met deze dingen aan te roeren, die eigenlijk niet in een openbare vergadering thuis hooren. Er kan nu wel indruk gewekt zijn, alsof de Directie van de gasfabriek in deze zou hebben gefaald. Men mag echter niet uit het oog ver liezen, dat de omstandigheden in den afgeloopen strengen winter van dien aard zijn geweest, dat men ook elders met allerlei moei lijkheden heeft te kampen gehad. Hij zou dan ook gaarne van dhr. Schieman een nadere toelichting omtrent de klachten hooren. De VOORZ. lichtte een en ander toe en zeide dat het een bovengrondsche leiding betrof, die open lag. Een fitter had dat moeten rapporteeren door diens verzuim had de directeur er echter geen kennis van gekregen. Dhr. SCHIEMAN bracht dank aan B. en W. voor de toezegging, dat alles gedaan zal worden om betere toestanden te scheppen en wat de vraag van dhr. Sijtema betreft, daarop heeft de Voorz. reeds geantwoord. Hij zal er dan ook niet verder op ingaan. (Wordt vervolgd). Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mtynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Proclamatie van Koning Haakon. Reuter meldt uit „ergens in Noorwegen" Koning Haakon heeft een pro clamatie tot het Noorsche volk uitgevaardigd, waarin hij ver klaart In Noord-Noorwegen bezetiei wij nog steeds sterke posities en van hieiuit zullen wij er met steun en hulp, welke thans over wogen worden, in slagen de rest van het land te heroveren, De overmacht van den vijand, in aantal, zoowel als technisch, te land en in het bijzonder in de lucht, heeft ons tot den terug tocht gedwongen. Wij hebben reden aan te nemen, dat dit spoedig zal veranderen. De Duitschers hebben inNoorwtg n geen ooilog gevoerd, maar zich overgegeven aan moord en brand stichting. Het moreel van het volk blijft echter onaangetast. Ik en de regeering zijn vastb sloten vol te houden tot het land is bevrijd. Koning Haakon zegt verder in zijn proclamatie Gelijk de eerste Duitsche aanval misdadig was, zoo was de Duitsche oorlogvoe ring van de afgeloopen vier weken meedoogenloos en barbaarsch, Open steden, onverdedigde dor pen, visschers in hunne kleine visschersbooten en hospitaalsche pen met een groot, gemakkelijk te herkennen, rood kruis zijn ge bombardeerd en met machinege weren beschoten. In gelijke omstandigheden zijn onze soldaten gelijkwaardig aan de Duitsche en meer dan dat. Da Duitsche verliezen ter zee en te land zijn tot dusver vele malen grooter geweest dan de onze. Elk vernield huis, elke moord aanslag op weerlooze burgers versterkt slechts den wil van ons volk om de invallers uit het land te verdrijven. Wij zijn er zeker van, dat de bevolking in de be zette districten zich gedragen zal met de waardigheid, welke door de omstandigheden wordt ver- eischt. Van officieele zijde verneemt het A.N P., dat na afloop van de thans loopende distributieperiode, welke gisteren is geëindigd, de distributieregeling voor boonen, capucijners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van heden is de verkoop van deze artikelen aan het publiek vrij en behoeft der halve bij aflevering door den winkelier geen bon van de Rijks distributiekaart te worden inge leverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoemden datum af boonen, capucijners en grauwe erwten weder vallen onder het Hamsterverbod, krachtens hetwelk men zich van de daar onder vallende goederen binnen een week niet meer mag ver schaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te ver bruiken. Mr. A. A van Rhfjn benoemd tot minister van landbouw en visscherfj. De Regeeringspersdienst meldt Reeds sedert eenigen tijd is gebleken, dat tengevolge van den oorlogstoestand de bemoeiïngen van het huidige departement van economische zaken in die mate in omvang toenemen, dat het nau welijks mogelijk is, dat het beheer van dit departement door één ver antwoordelijk bewindsman blijft gevoerd. Hoewel de fungeerende minister van economische zaken in beginsel een voorstander is van den toe stand, zooals die thans bestaat, en dan ook bij zijn optreden in 1937 de leiding van het vereenigd departement op zich genomen heeft, nadat dit in de onmiddellijk voorafgaande jaren gesplitst was geweest in een departement van handel, nijverheid en scheepvaart en een departement van landbouw en visscherij, is hij van oordeel een meening welke door het kabinet wordt gedeeld dat op dit oogenblik die toestand niet kan worden gehandhaafd en daf, om al'e betrokken belangen ook in de toekomst behoorlijk tot hun recht te doen komen, een splitsing van de werkzaamheden als onver mijdelijk moet worden beschouwd. Bij Kon. besluit van Woensdag is daarom opnieuw ingesteld een ministerie van landbouw en vis scherij, terwijl tegelijkertijd voor het bestaande departement de naam wordt hersteld van minis terie van handel, nijverheid en scheepvaart. Tot minister van landbouw en visscherij is benoemd de heer mr. dr A. A. van Rhijn, thans secretaris-generaal van het depar tement van economische zaken. AXEL, 10 Mei 1940. Telefoon verkeer. Het is verboden, zonder nood zaak van de locale en interlocal telefoon gebruik te maken, Verscheidene toestellen zijn af gesloten. Aan de bezitters van toestellen, die niet zijn afgesloten, is het ten strengste verboden hun toestel door derden te laten gebruiken. Om de luisteraars in staat te stellen ook des nachts op de hoogte te blijven, zullen gemeente en particuliere radio-bedrijven doorloopend in werking blijven. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Qeref. Kerk. Qeref. Gemeente (Weststraat). Als een donderslag bij helderen hemel is het vreeselijk onheil over ons gekomen. In den vroegen ochtend kwart voor vier werden velen gewekt door doffe slagen en motorgeronk. In nachtgewaad verscheen men voor de ramen en op de daken en langzamerhand vertoonden ook velen zich op straat. Mochten wij ons aanvankelijk nog niet bewust zijn van hetgeen dit voor ons kon beduiden, toch wekte het ontwaren van een 3-tal vliegtuigen, later gevolgd door nog meerdere, die uit verschil lende richtingen kwamen opdagen en het aanhoudend schieten in de verte direct onrust en al spoedig bleek deze niet ongegrond. De radio verspreidde het be richt, dat boven verschillende plaatsen van ons land vliegtuigen werden waargenomen, tot zelfs 25 en 50 in getal. Gewaarschuwd werd tegen het landen van parachutetroepen. Het was Duitschland, dat op deze verfoeilijke wijze onze zoo plechtig gewaarborgde neutraliteit schond 1 Om 6 uur begaf de Duitsche gezant zich naar onzen minister van buitenlandsche zaken om mededeeling te doen van het op rukken der Duitschers, onder het motief, dat onwederlegbare be wijzen in hun handen waren dat een inval der Engelschen en Franschen met medewerking van België en Nederland was voor bereid. Met verachting wijst onze re geering de veronderstelling terug dat harerzijds een vijandelijke overeenkomst zou zijn getroffen. Op grond van den gepleegden inval beschouwt deNederlandsche regeering zich als in oorlog met het Duitsche Rijk. Indien de Nederlandsche regee ring de Duitsche autoriteiten wilde eerbiedigen en geen verzet bood, wat toch vruchteloos zou blijken, zou de souvereiniteit van het Rijk en zijn overzeesche gebieden door Duitschland worden gewaarborgd. Geen enkel Nederlander kan twijfelen aan het antwoord dat hierop is gevolgd. H. M de Koningin heeft tot het Nederlandsche volk een procla matie gericht, die ongeveer als volgt luidt „Mijn volk, Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit heeft in acht genomen werd hedennacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waarschuwing een plotse linge aanval op ons grondgebied ondernomen. De plechtige toezegging, dat de neutraliteit zou worden geëerbie digd zoolang wij haar zelf hand haafden, is gebroken. Een vlammend protest gaat op tegen deze voorbeeldelooze schen ding der goede trouw ten opzichte van hetgeen tusschen beschaafde staten gevoeglijk is. Ik en onze regeering zullen onzen plicht doen. Doet gij den Uwen op de plaats waar gij staat met de innerlijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt." Het woord van onze geëerbie digde Koningin vindt weerklank in het hart van ieder rechtgeaard Nederlander en die zijn er geluk kig nog vele. Moge God ons sterken in deze zware beproeving. Leve het Vaderland I Later werd p_'r radïo bekend gemaakt, dat ook Franscbe en Brit- sche toestellen zich boven ons land bevonden. Deze moesten worden beschouwd als onze bond- genooten evenzoo de Belgische. Hetzelfde lot heeft ook België en Luxemburg getroffen. In Zwitserland is de algemeene mobilisatie afgekondigd. Legerbericht. Duitsche troept n hebben heden onze grens overschreden en zijn in aanraking met onze grenstroe pen. Onze grenstroepen brengen de ontvangen bevelen ten uitvoer. De bruggen over Maas en IJsse' zijn vernield. Ten Oosten van Arnhem op 15 K.M. van de grens zijn de Duitsche troepen opgerukt. In het binnenland zijn doo verscheidene vliegtuigen landings pogingen gedaan en parachu tisten neergelaten, Verscheiden^ Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. ,,'k Geniet twéévoudig dan", Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de land'lijke vrede". ZONDAG 12 MEI 1940 Eerste Pinksterdag Voorm. 9V, ore Ds. van Oeveren Nam. 2 D*. Kroon, van Kloosterzaade Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 Dezelfde Voorm. 9.30 ure Nam. 2 Lceskerk Maandag Tweede Pinksterdag. In de N:d. Herv. Kerk en Geref. Kerk geen dienst. In de Geref Gemeente des moigens om half 10 den heer v. d. Woestjjne, stud, te Rotterdam

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2