g\ 9 fcheuto iL, uidwK L Buitenland.j MAGGIS SOEPEN Gemengd Nieuws. In deze nota wordt voor spion- nage, althans voor wat feiten be treft gepleegd in tijd van oorlog, overeer komstig het voorste! van de commissie, de mogelijkheid geopend van levenslange gevange nisstraf of tijdelijke gevangenis straf van ten hoogste twintig jaren. Dezelfde straffen zijn, eveneens overeenkomstig een voorstel van de commissie, welk voorstel de minister gaarne als een verbete ring aanvaardt, in de nota van wijzigingen voorgesteld voor het misdrijf van artikel 97. De geïnterneerden. Volgens het Dgbld. v. Zeel. schijnen te Eindhoven vier Lim burgers te zijn aangehouden. Volgens de «Telegraaf" is te Rotterdam gearresteerd de com munist Proost. Deze was kunst- scntlder en graveur en ontving herhaaldelijk in zijn woning ge heimzinnige bezoeken. Proost maakte verschillende reizen naar Moskou en gebruikte den schuilnaam Jansen. Tevens schijnt te Rotterdam gearresteerd te zijn een zekere Boutens, zich noemende journa list. Te Poortugal is voorts aange houden de los-werkman J. van den Hoonaard. Aangehouden zou ook zijn de Amsterdammer Lalieu. Hij werd vroeger reeds gearres teerd in verband met de bekende uniformenzaak, maar is toen weer op vrije voeten gesteld. Het schijnt, dat hij na zijn in vrijheidstelling een grooten auto tocht door België en Duitschland heeft gemaakt. Bflaa anderhalf mlllioen radio luisteraars in Nederland. Het aantal radio-luisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ont vangtoestel bezit, bedroeg einde Maart j 1. 1 065 042. Het aantal aangeslotenen op radio distributie- inricntnigen bedroeg op dien da tum 411.873, zoodat een totaal aantal van 1 476.915 luisteraars, of 167 op 1000 inwoners, is ge registreerd. Visum voor België. Met ingang van 10 Mei moeten alle Ntderiandsche onderdanen, die België wenscnen te bezoeken, daartoe voorzien zijn van een paspoort met een Belgisch visum. Om het toeristenverkeer uit Ne derland te bevorderen, zullen bij zondere voorwaarden gesteld wor den voor toeristen. De pi ijs van het visum zal voor deze bezoekers laag gesteld worden. Het visum zal vijftien dagen geldig zijn. Staat van beleg en fotografie. In de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een verordening van den opperbevelhebber van land- en zeemacht welke voor het geheele in staat van beleg verklaarde grondgebied des rijks is vastgesteld. Wat verboden is Het fotografeeren van militaire onderwerpen is verboden. Het is in de binnenwateren verboden aan boord van andere dan Nederlandsche zeeschepen en aan boord van binnenschepen, die niet in Nederland thuis be- hooren, fototoestellen te vervoe ren, in voorraad te hebben of voorhanden te hebben, anders dan in een op last van het mi litair gezag verzegelde bewaar plaats. Het is op voor het openbaar verkeer openstaande rijwegen ver boden in vreemde motorrijtuigen fototoestellen te vervoeren, in voorraad te hebben of voorhanden te hebben. Hei is verboden in een trein of in eenig ander openbaar mid del van vervoer fototoestellen voor onmiddellijk gebruik voor handen te hebben. Onverminderd het bepaalde ln het vorenstaande, is het verboden voor onmiddelijk gebruik gereed zijnde fototoestellen in het open baar te vervoeren of op of aan den openbaren weg of op voor het publiek toegankelijke plaatsen voor onmiddellijk gebruik voor handen te hebben, in die gebie den, waarvoor dit verbod door of vanwege het militair gezag door middel van aanplakking nader ter algemeene kennis is gebracht. Van deze bepalingen kan door of vanwege den opperbevelhebber van land- en zeemacht al dan niet voorwaardelijk schriftelijk ontheffing worden verleend. Deze ontheffingen kunnen te allen tijde en zonder opgaaf van redenen worden ingetrokken. 3 Duitsche rerllesen ter zee. Chamberlain heeft als verliezen van de Duitsche vloot in verband met den strijd om Noorwegen de volgende cijfers gegeven Twee linieschepen beschadigd drie, wellicht vier kruisers tot zinken gebracht elf torpedobootjagersgezonken; vijf duikbooten gezonken dertig transport- en voorraad- scnepen gezonken met verlies van verscheidene duizenden man schappen tien transportschepen getroffen door torpedo's en waarschijnlijk gezonken. De verliezen van de Britsche marine in denzelfden tijd be dragen vier jagers drie duikbooten een marinevaartuig en vijf treilers een voorraadschip, tot zinken gebracht door een torpedo vijf oorlogsschepen, beschadigd door aanvallen uit de lucht. Chamberlain zeide ook, dat de zware schade van de Duitsche vloot de verhouding der vloot- sterkten volkomen heeft gewijzigd en het mogelijk heeft gemaakt weer tot een normaler verdeeling van schepen in de Middelland- sche Zee te komen. Wij zullen, aldus Chamberlain, voortgaan met elke kans te grij pen om den vijand in Noorwegen schade te berokkenen, maar wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal winnen. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht, die, zich te Londen bevindt, heeft gis teren een bezoek gebracht aan minister-president Chamberlain. Koht heeft in een vraaggesprek verklaard, dat het Noordelijke leger van Noorwegen, het best uitgeruste en geoefende deel van zijn strijdmacht, nog steeds on aangetast is en bereid en gereed om met de hulp van de geallieerde troepen den strijd tegen de Duit sche invallers voort te zetten. De sterkte der Duitsche troepen in Noorwegen schatte hij op 103.000 man. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de geallieerden de Noren zooveel mogelijk zullen helpen, maar zoo zeide hij, wij moeten geduld oefenen. Het Duitsche legerbericht meldt Bij Terschelling werden twee Britsche Bristol-Ble iheim vlieg tuigen neergeschoten. Het A.N.P. teekent bij dit be richt aan flier te lande is, naar wij te bevoegder plaatse vernamen, van dit feit niets bekend, zoodat het ver buiten de territoriale wateren moet hebben plaats gehad. Van officieele Engelsche zijde wordt tegengesproken, dat twee Britsche Brtstol Blenheim vlieg tuigen zijn neergehaald. AXEL, 7 Mei 1940. In de hedenmiddag alhier ge houden raadsvergadering werd dhr. A. J. Fermont benoemd als gemeentebode, tevens klerk ter secretarie, op een aanvangsjaar- wedde van f600, met 4 tweejaar- lijksche verhoogingen van f 100. Besloten werd tot wijziging van artikel 2 van de verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet. Hierdoor zul len de winkels des avonds om 8 uur zomertijd gesloten worden. Een verordening werd vastge steld met de bepaling dat de kapperszaken des Maandagsmid dags om één uur gesloten zullen zijn, zulks naar aanleiding van een ingekomen adres van de Axelsche kappers. Op het Maandag en Dinsdag te Utrecht gehouden examen voor Rijks-gedipl. hoefsmid slaagden de heeren L. Schieman te Axel en F. Weemaes te Qraauw (Zand berg.) Een nieuwe fabriek. Zaterdagmiddag werd in Het Centrum alhier een vergadering gehouden van vlasverbouwers en andere belanghebbenden in de vlasindustrie. Het doel was te komen tot de oprichting van een fabriek voor het verwerken van vlasafval tot een koslbaar product De vergadering was goed be zocht en onder de aanwezigen merkten we ook op de edelachlb. heer burgemeester Blok en wet houder Dieleman. Na opening der vergadering door den heer E. van Hecke te Terneuzen, gaf de heer O. P. Dikkers te Bilthoven een uiteen zetting van het fabricage-procedé, dat ook reeds lang toepassing vindt in Polen, Hongarije, Roe menië en Duitschland. De anders vrijwel waardelooze leemen worden hiertoe gebruikt. In de fabrieken in het buitenland worden zoo ongeveer 10,000 Kg. leemen per dag verwerkt tot een soort linnen of katoen van zeer goede kwaliteit, dat ook vooral als verbandmiddel zeer goed vol doet. In den Boerenoorlog gebruikte men ook reeds verbandmiddelen van die stoffen (cotonineri) ver vaardigd. Men wil nu in deze streek ook een dergelijke fabriek stichten en een naamlooze vennootschap op richten, waartoe alle vlasverbou wers en andere belanghebbenden kunnen toetreden. Het benoodigde kapitaal be draagt f80,000 en hierin kunnen aandeelen genomen worden van f 100. Men kan deze in contanten betalen en later ook voor de helft in stoffen voor de productie (ieemen). Voor machines is ook f 80,000 benoodigd dit kapitaal is echter reeds aanwezig. Voor de leemen zal f 30 per 1000 Kg. worden betaald. Voorts krijgen de aandeelhouders nog één kwart van de te maken winst. De gelegenheid om als aandeel houder toe te treden werd oper. gesteld tot a.s. Zaterdag. Ongetwijfeld zal de stichting van zoo'n fabriek in deze streek de beteekenis van de vlasindustrie nog ten goede komen. Katoen kan hier niet verbouwd worden en blijft een impcrt-arlikel voor ons land. Voor een niet onbelangrijk deel kan hierin, door het cotoniseeren van de leemen, worden voorzien. Bovendien zijn de productiekosten nog 25 a 30 pet. lager dan van ruwe katoen. De toezegging werd gedaan, dat de fabriek in deze streek gesticht zal worden, ook al wordt niet voldoende kapitaal aan aan deelen bijeengebracht. Mogelijk, dat reeds binnen 3 a 4 maanden, nadat aan alle for maliteiten is voldaan, de fabriek zal kunnen gaan draaien. Voor- loopig wordt op een personeel van 30 man gerekend. De leemen zullen bij de vlassers worden afgehaald en geperst, terwijl ook voor alle transport wordt zorg gedragen. Met de aankoop der leemen zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen, omdat steeds vol doende voorraad aanwezig moet zijn. Waar de fabriek zal worden gesticht, is nog niet met zeker heid te zeggen. Na de uiteenzetting door den heer Dikkers was er nog gelegen heid tot vragen stellen en hierbij bleek wel de groote interesse, die er voor deze nieuwe onder neming bestaat. Willy Derby komt naar Axel. Naar wij vernemen, zal Neer- lands meest gevierde humorist Willy Derby een groote kermis- lachavond geven, en wel op Dins dag 14 Mei, 8.15 uur in de con certzaal Het Centrum. Er is wel geen artist in Neder land, welke als Willy Derby zoo direct het publiek weet te boeien en te amuseeren. Hij brengt een schitterend repertoire, met alle radio succesliederen, zooals „De Bloem van het land", „Scheiden doet lijden", enz. enz. Tevens brengt hij tal van komische lie deren, zoodat voortdurend harte lijk gelachen wordt. Spontaan zingt men mee met de gezellige refreinliedjes, zoodat een echte ontspanningsavond wordt gebo den. Tevens zal optreden de verbluffende goochelaar Davola, welke met zijn verrassende en dolkomische toeren ook de lachers op zijn hand zal hebben. Zenuwachtig Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Lanilbouwhufshoudscliool Terneuzen Dinsdagmiddag vond in het naailokaal der school de uitrei king der diploma's en rapporten plaats door den voorzitter van het bestuur Mr. P. Dieleman, die de bijeenkomst opende met een hartelijk woord van welkom aan de commissie van toezicht, den heer De Kraker, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, den voorzitter van den kring Axel der Z.L M., den heer A. Haak uit Zaamslag, benevens den voor zitter en de secretaris van de afd. der Z L.M. te Terneuzen, de heeren Dees en De Putter. Vervolgens kreeg de directrice gelegenheid de rapporten aan de leerlingen der beide eerste klassen uit te reiken, waarna de voorzitter met een toepasselijk woord de diploma's overhandigde. Hij hield daarna een gloedvolle rede tot de meisjes, waarin hij hun wees op 't mooie van hun toekomstige taak, op het belang voor de ge meenschap van goed opgeleide huisvrouwen en hen met klem op 't hart drukte, zich verder te ont wikkelen. Met een van ganscher harte gezongen Wilhelmus, als hulde aan de jarige Prinses, werd deze korte bijeenkomst gesloten. De namen van de geslaagden, in alphabetische volgorde, zijn J de Back te Terneuzen; J. Bakker te Walsoorden H. Dek ker te AxelJ. Dekker te Othene C. Dees te Terneuzen M. Diele man le ZaamslagM. de Frijter te Hoek; J Goedhart, J. den Hamer en J. Heimendach te Ter neuzen C. Haak te Zaamslag A. Klaassen, M. de Kraker en Tr. Pijpelink te Terneuzen en C. Wondergem te Axel. Afge wezen 4. Van de ia tot de 11a klasse werden bevorderd S. de Bruijne te Zoute Spui P. Cappon te AxelN. Dieleman te Zaamslag; M. Faas, B. van Meurs, J de Pooter en P. Rie- mens te AxelCl. de Regt te Othene j M de Regt te Hoek R.' Smies en A. Verhulst te Axel; P. Verpoorte te Zaamslag en A. van Driel te Axel. Afgewezen 1. Van de Ib tot de 11b klasse werden bevorderd M. de Bock te SluiskilM. Boeije te Axel-SassingM. Dees te AxelR. Dieleman te Sluiskil C. Dusebout te HoekS. Hame- link te Terneuzen; M. Lijbaart te Sluiskil, J. Louwerse te Hoek; C. Marcusse te Hoek; P. Rie- mens, B. de Ruijter, B. Scheele, J. Schieman en S. Schieman te AxelJ. van der Straaten te Ter neuzen en J. de Wit te Hoek. Afgewezen geen. (Tem. Crt.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie met inhoud en een damesparapluie. Inlich tingen bij J. Oosting. Een portemonnaie. K. van Langevelde, Nieuwendijk 74. Een portemonnaie met inhoud. W. O. Heljnsdijk Nieuwstraat 6. Een vulpen. Veldw. Qriep» Gebruikt thans Maggi's Soepen Zij bevatten het beste wat Holland's bodem biedt. Julienne Rijst-Julienne Groente Ta pioca-J ulienne Bloemkool Asperge - ü.-.. Andere, zeer aan te bevelen soorten» Windsor Koninginne Ossenstaart Poulet Vermicelli 6 en 8 cent voor 2-3 borden Moord te Delft. Zaterdagochtend vroeg is te Delft een afschuwelijk misdrijf ont dekt, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. Omstreeks half zes begaf een tuinder zich naar zijn werk, toen hij bij den Pauwmolen, dicht bij dm afrit van het viaduct in den rijksweg Rotterdam—Delft, in een sloot een vrouwenlichaam ont dekte. Hij stelde onmiddellijk de politie van de ontdekking in kennis en deze vond in de on diepe sloot het lichaam van de vrouw, dat voor een zeer klein gedeelte nog boven water stak. Het achterhoofd bleek bebloed te zijn en ook in het gras in de na bijheid werden bloedsporen aan getroffen. Een bemodderd fiets- spoor bleek in de richting Rotter dam te leiden. In de nabijheid van de plaats van het misdrijf werd een bemodderde fietspomp gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn de ongeveer 25 jarige leerling-ver pleegster Q. Melaard, werkzaam aan het St. Joris Gasthuis te Delft. Zij woonde in Rotterdam en is vandaar Vrijdagavond om onge veer half elf per fiets naar Delft vertrokken. Blijkbaar is zij on derweg overvallen, overweldigd, beroofd en vermoord. Een taschje met eenig geld, dat de verslagene bij zich had, wordt vermist. Ook het rijwiel is ver dwenen, zoodat wordt vermoed dat de dader zich hierop uit de voeten heeft gemaakt. Behalve de damesfiets is mede verdwenen een dameshandtaschje van bruin geribd leer van ongeveer 30 bij 20 cm met ritssluiting, twee me talen ringen aan een leeren hand vat en vier nikkelen noppen aan de onderzijde. Later wordt nog gemeld, dat op het uur en de plaats van het misdrijf een als militair gekleed persoon, zonder kepi of veldmuts en in het bezit van een rijwiel door voorbijgangers gezien zou zijn. Auto door trein meegesleurd. Gisterenmiddag om kwartover een werd op den onbewaakten overweg bij Qroenensiag onder de gemeente Zwijndrecht een per sonen-auto gegrepen door een uit Rotterdam komenden stoomtrein. De auto werd bestuurd door den heer B. uit Den Haag, direc teur van een wegenbouw Mij. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed en de auto reed met matigen gang. Toch schijnt de heer B. den naderenden trein niet te hebben gezien. De auto werd 20 meter meegesleurd en vloog toen in brand. Met moeite kon de heer B. zich uit de brandende ruïne bevrijden. Hij liep een schouder- fractuur en enkele brandwonden op,

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2