Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 11. DINSDAG 7 MEI 1940. 56 e Jaarg. »»l Firma J. C. VINK - Axel Radio-rede van Minister De Geer. Het verloren werelddeel Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft Zaterdag middag te 1 uur voor de Rijks- zenders en voor de Phohi-zenders de volgende radio-rede uitge sproken „Waarde luisteraars van hier en overzee, Met leedwezen moet ik u mee deden, dat voor de regeering on- omstootelijk is komen vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenige zijn, wier geestesgesteld heid en optreden zoo weinig in overeenstemming zijn met den neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land en dat tegen hen bijzondere maat regelen moeten worden genomen. Gij moet mij hierbij niet mis verstaan. Dat gedurende een oorlog de eene burger van 'n neutraal land meer sympathie heeft voor deze en de ander voor die belligerente mogendheid, is een normaal ver schijnsel. In den wereldoorlog was het niet anders en gaf men daaraan in besloten kring ook ruimschoots uiting. Een levendig temperament ontbrak daarbij niet. Zelfs werd vernomen van familie-bijeenkom sten, die periodiek plachten te worden gehouden, maar nu tijde lijk moesten worden stopgezet, omdat ze altijd weer aanleiding gaven tot hevige twistgesprekken over het goed recht van de eikaar beoorlogende partijen. Een ge vaar voor ons land stak in dit alles niet en het geloof aan onze neutraliteit werd er nergens door aan het wankelen gebracht. Het militair gezag heeft 21 per sonen, die voor de rust en veilig heid gevaarlijk werden geacht, in bewaring gesteld. Het heeft dit gedaan na grondige voorbereiding en met groote nauwgezetheid. Menigeen, tegen wien voor den oppervlakkigen beschouwer ver moedens zouden kunnen rijzen en wiens handelingen dan ook ernstig zijn nagegaan, is buiten den FEUILLETON door: Conan Doïle s 16) Maar deze onderbreking kwam hem zóó ODgerijmd voor, dat hij niet wist hoe hij daar mee aan moest. Hij zweeg even en her haalde langzaam, met verheffing van stem: Die uitgestorven zijn vóór de komst van den menseh.* Dat is nog de vraag Ic dreunde de stem opnieuw. Waldron keek verbaasd langs de rij professoren op het podium, tot zijn blik viel op Cnallenger, die achterover leunde in zyn stoel met gesloten oogen en een uit drukking op het gezicht, alsot hij glimlachte in zijn slaap. >Zóó!« zei Waldron de schou ders ophalend. >Het is myn vriend Protessor Challenger,en onder het gelach van het publiek ging hy met zijn leziDg door, alsof dit geen verder betoog be hoefde. Maar hiermee was bet voorval verre van afgedaan. Welk pad de spreker ook insloeg ia de Woestenijen van bet varleden, het Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. maatregel gebleven, omdat geener lei concrete aanwijzing bestonden voor het gevaarlijke van zijn op treden. Van deze 21 echter is komen vast te staan, hoofd voor hoofd en op grond niet van eenig politie-inzicht, maar van persoon lijke gedragingen, dat de veilig heid des lands hun interneering gebiedt. De regeering is overtuigd, dal deze daad van het militair gezag, die geheel in de lijn ligt van de sinds het uitbreken van den oorlog constant door ons land gevolgde politiek, door de overweldigende meerderheid van ons volk met on verdeelde instemming zal worden begroet". De namen der geïnterneerden zijn niet bekend gemaakt. Des ondanks zijn eenige namen bekend geworden. Zoo deelt het blad der N S.B. „Het Nationale Dagblad" mede, dat de hoofdopsteller van dit blad, het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. M. M. Rost van Tonningen, op bevel van het militair gezag geïnterneerd is. Gedurende de afwezigheid van den hoofdopsteller heeft Mussert den plv. hoofdopsteller Reydon, met de leiding van de redactie van het Nationale Dagblad belast. Voorts verneemt het blad, dat ook Kiöiler, de kringleider der N.S.B, op de Veluwe, geïnterneerd moet zijn. De „Telegraaf" vernam, dat zich onder de gearresteerden ook be vindt de heer Oort uit Den Haag, wiens naam genoemd wordt in verband met het uitgeven van „De Misthoorn" een anti-semie- tisch tijdschrift, die reeds eenige malen heeft terecht gestaan we gens beleediging van bepaalde volksgroepen. Voorts zouden zich onder de leidde hem onveranderlijk tot de een of audere heweriug over een uitgestorven of voorwereldlijk be staan, dat dadelyk hetzelfde ge loei van den Protessor uitlokte. Het publiek begon dit reeds voor uit te verwachten en te brallen van plezier als het kwam. De studenten deden er ook aan mee, en telkens als Cualleuger zjju ge baarde lippen bewoog, riepen hon derd stemmen, vóórdat hij nog geluid kon geven >Dat is nog de vraag 1* gevolgd door nitroepen van: »Orde!« »Slilte I* Waldron, anders niet voor een kleintje ver vaard, begon in de war te raken. Hy weifelde, stotterde, herhaalde sommige dingen, kon niet uit een langen zin komen en wendde zich eindelijk woest tot de oorzaak vau al deze ellende. »Dat wil ik niet langer ver dragen Ic riep hy, het podium afziende. »Ik verzoen n, Prot. Cnallenger, nw domme en onge manierde gezegden vóór u te houden. Er volgde een diepe stilte in de zaalde studenten glommen van plezier de goden op den Oiympns met elkaar te zien twisten. Challenger richtte zyn logge figuur langzaam uit den Stoel op. aangehoudenen eenige commu nisten bevinden. Als zoodanig noemt het blad den 45 jarigen A-J. Feyte Rotter dam, die volgens het blad bekend staat als een verwoed aanhanger van de communistische leer, doch die, naar zijn zeggen geen deel meer zou uitmaken van de Com munistische Partij Nederland. Het is 't blad voorts gebleken, dat deze Fey dezelfde man is, die omstreeks drie jaar geleden op heeterdaad werd betrapt toen hij trachtte een hoeveelheid spring stoffen en verdoovende middelen van het Zuiden uit over de Neder- landsche grens te smokkelen. De autoriteiten hebben de plaats, waar de aangehoudenen zijn geïnterneerd niet bekend ge maakt. Volgens de „Maasbode" zijn de gearresteerden overgebracht naar een fort in Zeeland. Hetzelfde blad acht het niet uitgesloten, dat meer arrestaties zullen volgen. Naar het schijnt zijn onder de gearresteerden geen personen van een vreemde nationaliteit. Mevrouw v. d. P., vroeger in IJmuiden woonachtig, de laatste jaren evenwel in Gelsenkirchen, is dezer dagen op aanwijzing uit IJmuiden in Rotterdam gearres teerd, verdacht van spionnage. Zij is gevankelijk naar IJmuiden overgebracht en aldaar in arrest gesteld. Kostwinnersvergoeding voor ambtenaren. De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters het volgen de schrijven toegezonden „Het is gebleken, dat in som mige gemeenten wijziging is ge bracht in de wijze, waarop aan de gemobiliseerde ambtenaren en arbeidscontractanten zekere in- >Ik moet u op myn beurt ver zot-ken, meneer Waldron,* zei hij, »op te honden met beweringen die niet kloppen met wetenschap pelijke feiten.* Deze woorden deden een storm losbarsten. 'Schandelijk 1 Schan delijk »Geef hem het woord >Laat hem er uitzetten 1* 'Gooi hem van het podinm 1* riep men woest dooreen. De voorzitter was opgestaan, klapte in de handen en riep opgewonden «Professor Challenger zal later zijn persoon lijke ideeëa ten beste geven.* Deze boog, glimlachte, streek weer over zijn baard en viel in zijn stoel terug. Waldron ging, verhit en strijdlustig, met zijn lezing door, nn en dan een venjjoigen blik» werpend op zijn tegenstander, die scheen te sluimeren, met den- zelfden breeden, tevreden glim lach op het gezicht. Eindelijk kwam er een einde aan de lezing. Waldron ging zitten; de voorzitter gat Protessor Challenger het woord Deze stond op en ging naar den rand van het podinm In het belang van mjjn courant, schreef ik zijn speech woordelijk op. «Dames en heeren,t begon hij, mrtdurand onderbroken door komsten worden verzekerd over den tijd van hun verblijf in wer- kelijken dienst. De strekking van de wijziging zou zijn om dit personeel voor kostwinnersver goeding in aanmerking te doen komen en vervolgens van ge meentewege een toeslag op de overige inkomsten te geven. Zoodanige volgorde bij den op bouw van het gezinsinkomen verdraagt zich echter niet met het aanvullend karakter van de kostwinnersvergoeding. Allereerst toch wordt het gezins inkomen gevormd uit hetgeen de militair van zijn verdiensten als zoodanig aan zijn verwanten kan afstaanverder uit hetgeen hem ingevolge de regeling van zijn rechtspositie toekomt en wat hij nog uit andere bronnen mocht genieten. Slechts indien het to taal van deze inkomsten ligt be neden het bedrag, dat voor het levensonderhoud van het gezin gerekend wordt noodig te zijn, zou er reden kunnen zijn tot toe kenning van kostwinnersvergoe ding over te gaan. In de mobilisatie-vergoedings beschikking is thans een zooda nige wijziging gebracht, dat dit aan de kostwinnersvergoeding toekomende aanvullend karakter beter tot zijn recht zal komen. Practisch zullen de nieuwe be palingen hierop neerkomen, dat ten aanzien van het personeel van overheids-organen geen kostwin nersvergoeding wordt toegekend." De kolenvoerziening. Met ingang van 1 Mei is voor de aflevering van vaste brand stoffen (d.z. steenkolen, steenkool briketten, cokes, bruinkolen, bruin koolbriketten en petroleumcokes) een regeling van kracht geworden, welke hierop neerkomt Niemand mag in het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 Septem ber 1940 meer van genoemde stemmen achter in do zaal. 'Par don dames, heeren en kinderen neemt a me Diet kwalijk, dat ik uit onachtzaamheid een groot gedeelte van het pnbiiek over het hoofd zag (tumult, gedurende het welk de Professor de eene hand ophief en welwillend met het enorme hoofd knikte, alsof hii deo hoogepriesterlijken zegeD uitsprak over de menigte), »men beeft my uitverkoren om meneer Waldron onzen dank te betuigen voor de hoogst schilderachtige en levendige rede, waarnaar we juist geluisterd hebben. Er komen echter eDkele punten in voor, waarmee ik het niet eeDB ben, maar niettegen staande dat, heett meneer WaldroD zijn doel bereikt om ons een een voudig en interessant verslag te geven van wat hy voor de ge schiedenis houdt van odzb planeet Volkslezingen zjjo prettig om naar te luisteren, maar meneer Wal dron,* (hy keek den spreker hoogst welwillend aan) »zai my wel fxcuseeren als ik zeg dat ze noodzakelijkerwijze altijd eenigs- zins oppervlakkig en misleidend ztjn, omdat ze gericht moesten worden naar het begrip van een onwetend publiek,* (Ironisohe toe juichingen) 'Volkssprekers ma ken gawüQsiyk jacht op rfi et en brandstoffen ontvangen, dan de helft van hetgeen hij in het tijd vak van April 1939 tot en met Maart 1940 van zijn gewonen leverancier heeft gekregen. Dit is dus een soort rantsoe neering, wei te onderscheiden van distributie, met het doel te be werken, dat iedereen zijn deel krijgt aan de kolen en dat niet op het eene punt een groote op- eenhooping komt en de ander geen kooltje zou kunnen krijgen. Wij moeten hieraan terstond toe voegen, dat er van eenig gebrek aan kolen op het oogenblik niet de minste sprake is. Integendeel Maar er zijn reeds enkele gevallen geweest waarin bepaalde instel lingen buitengewoon groote be stellingen deden, die het normaal verbruik over vorige jaren verre overtroffen. Hieraan wil de re geering paal en perk stellen. Vandaar het besluit tot 30 September krijgt niemand meer dan de helft over hetgeen hij een vorig vol jaar heeft gebruikt. Voor den gewonen verbruiker is de beteekenis van deze rege ling, dat hij niet in de komende zomermaanden zijn geheele be hoefte voor een vol jaar kan op slaan, maar anderzijds wei voor een behoorlijken voorraad kan zorgen. Het resultaat kan dus zijn, dat ieder, die dat wil, iets in huis heeft, maar dat toch geen opeenhooping bij enkele „hamste raars" plaats heeft. Bestrijding van spionnage. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdenae nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgehei men en houdende verhooging van de maximumstraf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat, welk stuk is vergezeld van een nota van wijzigingen. eigenen zich (le eer toe van h t werk door hun nooddruftige <-n onbekende broederen verneot.* (Drittig gebaar van protest vau meneer Waldron). »Eéa enkel feit in het laboratorium verkre gen, ééa steen gebouwd in den tempel der weteuset p, is meer waard dan een redt un no twee e hand, waarmee men een nurtje aangenaam passeert, tonder eenige resuiiaten te bereiken.* Hier fluisterde de heer Waldron deD voorzitter iets in het oor, waarop deze halt opstond en een streng woordje tegen de water karaf zei. «Maar nu genoeg hier over!* (Langdurig en luid ap plaus) 'Liat mij overgaan tot een veel belangwekkender onder werp. Welke woorden van den spreker heb ik in twyfel Re- trokken? Die over het voortbe staan van zekere diersoorten op sarde. Ik spreek niet over dit onderwerp als amateur, maar ais iemand, wiens wetenschappelijk geweten hem dwingt zich alleen tot feiten te bepalen, wanneer ik zeg dat de heer Waldron ongelijk heeft met zyn veronderstelling dat, omdat hy zelf nooit een zoo genaamd voorwereldlyk dier heett gezien, deze heksten niet wesr zon des bestaan, (Wordt nrvo d), i AXELSCHEI 5COURANT.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1