Cfi V cfuuxhs Mduu i H. H. Vlasverbouwers en Verwerkers. te houden op Zaterdag 4 Mei a.s. TE AXEL. Voor den Schoonmaak KASTPAPIER Firma J. C. VINK, Kastranden, Punaises. Prijs 60 cents. MAGGIS SOEPEN Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken 3,30 u. des middags in Bioscoop „HET CENTRUM" Laatste Nieuws. Advertentiën GESLOTEN (wit, gekleurd en gewerkt). Firma J. C. VINK kan evert etere nder lines 'dert lijk- 'erd, be- atste zou >eite be- i de de het i de te ont- :hen riek de ver- om ren. ■eek be ien, lan- ■dig uit- ter- t te ror- er- tie- lit- oor iag ■12 :he les len ïe" :rd ers ral ïot ral /al en il- :in ler :n. im en >r- en rd en en en es ef in 'g :n n. il in Ie n t- j- n i- n e s Gebruikt thans Maggi's Soepen Zij bevatten het beste wat Hollands bodem biedt. Julienne Rijst-Julienne Groente Tapioca-Julienne Bloemkool Asperge - Andere, zeer aan te bevelen soorten i c Windsor Koninginne Ossenstaart LX P°ulet v Vermicelli 6 en 8 cent voor 2-3 borden Per autoped van Amsterdam naar Den Haag. Dat er voor een reisje van Am sterdam naar Den Haag verschil lende vervoermogelijkheden be staan, mag bekend worden ver ondersteld. Tot nu ioe is daarbij vermoe delijk nimmer gedacht aan een rit per autoped. De 11-jarige A. H„ wonende aan de Prinsen gracht te Amstetdam, heeft Vrij dag, buiten toestemming van zijn ouders, dit stoute stukje onder nomen, waaromtrent het Haag- sche politierapport heel nuchter vermeldt, dat hij des middags om een uur van huis af was gestapt naar Den Haag: „ten einde fa milie te bezoeken". In den loop van den middag werd bij de politie te Amsterdam het verzoek om opsporing van den jongen ingediend, en daar het niet onmogelijk werd geacht, dat de jongen al steppende naar zijn familie in de Prinsenstraat in Den Haag was gegaan, werd al lereerst in deze richting het op sporingswerk gedaan. Inderdaad kwam tegen acht uur de jeugdige Amsterdammer dood kalm op zijn zelfgekozen reisbe- stemming aan, waar hij echter slechts kort heeft mogen vertoe ven, omdat hij namens zijn oudets nog denzelfden avond, thans per trein en onder geleide, naar Am sterdam is teruggebracht. Kolendampvergiftiging. Vrijdagmorgen heeft zich in perceel Lotterstraat 30 te Haar lem een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Om kwart voor 10 ontdekte een buur vrouw, dat op het bellen van leveranciers niet werd open ge daan. Zij wist zich toegang tot de woning te verschaffen en vond daar vier menschen, den 67 ja rigen J. T., zijn schoondochter, zijn dochter en kleinkind be dwelmd op den grond liggen. Een dokter, die geraadpleegd werd, constateerde kolendamp vergiftiging. De 67-jarige man, bleek reeds overleden te zijn. De andere personen zijn vrij spoedig bijgekomen. De oorzaak van deze vergifti ging moet gezocht worden in het feit, dat de kachel niet goed kon trekken, omdat hij niet voldoende opengesshoven was. Een winkelier te Weesp kreeg bezoek van een hem niet bekenden jongeman, die hem een gesloten enveloppe overhandigde. Daarin bleek een, door een te Weesperkarepel wonenden vee houder „onderteekend" briefje geborgen te zijn, waarbij den winkelier verzocht werd den toonder van het briefje twee cos tuums mee te geven. D ar de veehouder goed bekend stond, had de winkelier geen argwaan en gaf de costuums mee. Later bleek echter, dat de zoogenaamde besteller van de costuums niets van deze zaak af wist. De win keiier deed aangifte bij den bri gadler van de rijksveldwacht, die een onderzoek instelde. Het spoor leidde naar Nederhorst den Berg, waar in de woning van der. boe renknecht A. J. H. H. de costuums werden aangetroffen. Deze knecht was werkzaam geweest bij een buurman van den veehouder, wiens naam misbruikt was. De verdachte is voorloopig opge sloten. Hij verklaarde geen geld te hebben om een pak te koopen de Duitschers eveneens verder doorgedrongen. In het Westen van Noorwegen hebben de Duitschers Voss bezet. Volgens Reuter zijn de opruk kende Duitsche troepen ten Zui den van Drontheim door de ge allieerden hevig aangevallen. In het Gudbrandsdal nemen de Engelschen, Franschen en Noren eveneens volgens een Reuter- bericht „uitstekende defen sieve" stellingen in. De Duitschers worden in hun opmarsch naar Drontheim nog steeds in bedwang gehouden door de troepen der geallieerden. Bij Namsos bevinden zich ook reeds Poolsche en Tsjidische af- deelingen. Ook worden nog steeds Duit sche troepen aangevoerd, doch niet in zoo groote mate. De aanvoer geschiedt hoofd zakelijk per vliegtuig met 30 of 40 man of in kleine scheepjes met 50 tot 100 man. In een dorp in het Est- landsche district Dornat heeft een jonge heer zijn schoonmoedet, zijn vrouw en twee kinderen om het leven gebracht en daarna zei moord gepleegd. Hij handelde in een vlaag van waanzin (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PUNTEN VAN BEHANDELING: Het verwerken van VLASAFVAL (LEEM) tot een volwaardig product. Met medewerking van de Regeerings-instanties. Uw komst gewenscht. DE VOORLOOPIGE COMMISSIE. De verdachte Koorens van den bekenden koffermoord werd gis teren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Uitspraak 9 Mei a.s. Hedenmiddag kwart voor vier zouden H. M de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard vanaf Huis ten Bosch een rijtoer maken door Den Haag, welke een half uur zal duren. Te IJmuiden bestond onge rustheid over twee visschers- schepen, den trawler „WiIIy" en de logger „Teunisje" welke sche pen bij een veertigtal andere Ne- derlandsche trawlers en loggers in de buurt van het mijnenveld ten Noorden van Terschelling vischten en die later niet meer zijn gezien. Tal van visschers verklaarden eenige zware ontploff.ngen te hebben gehoord. De logger Teunisje is heden morgen behouden de haven van IJmuiden binr.engeloopen. Vanaf 17 Mei zal door de Nederlandsche spoorwegen een reductie van 50 pet op de enkele reisprijs van alle klassen worden toegestaan voor het bezoek van echtgenooten aan militairen, op Zaterdag, Zondag en Maandag. Te St. Hubert in de Arden nen is een militaire opslagplaats door brand verwoest. Door de ontploffingen werden vele ruiten vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Fransuh legerbericht. Kalme nacht, niets te melden. Het D.N B. meldt, dat een Noorsche divisie bij Lilleham de wapens heeft neergelegd. In het Skagerrak en het Katte gat werden eenige duikbooten tot zinken gebracht. Het Noorsche telegraaf- agentschap meldt, dat twee Noor sche hospitaalschepen door de Duitschers werden gebombar deerd. Op één der schepen werden een arts en drie ver pleegsters gedood en velen ge wond. LONDEN. Luchtkrachten van de Royal Air Force hebben de vliegtuigbasis Fornebie bij Oslo gebombardeerd. Dagelijks worden nieuwe ge allieerde troepen ontscheept in de havens van Molde en An- delsnes. De Duitsche troepen trachten thans dwars door het bergland dat het Oosterdal en het Gud brandsdal scheidt, heen te trekken. Zij zouden zich gisteren reeds 50 kilometer ten Zuiden van Stoeren bevinden, aan de spoorlijn Dom- baas—Stoeren. In het Gudbrandsdal wordt ge vochten 40 kilometer ten Zuiden van Dombaas. Ten Noorden van HoeroS zijn De Nederlandse Wereldomroep Een kwestie van nationaal belang. Milliarden woorden vliegen om de aardbol. Op de dag en des nachts. Onafgebroken, naar alle richtingen. In de aether gewor pen door een trillende antenne, schieten ze met duizelingwek kende snelheid voort om opge vangen te worden tot in "de verst-verwijderde oorden der wereld. Milliarden woorden in alle talen, die door mensen gesproken worden. Het zyn de ultra-korte golf- zenders in Berlyn en Londen, in Parijs en Rome, in New-York en Tokio, die uur na uur be richten uitzenden en de wereld overstromen met hun nieuws. „Hun" nieuws. Want de propa ganda methoden der laatste jaren hebben ons wel geleerd, dat er van objectief nieuws geen sprake meer is. Ieder ziet de wereld door z n bril en poogt die kyk op de zaken ook anderen op te dringen. Die ultra korte golt-zenders gebruiken óók de Nederlandse taal en richten hun uitzendingen zeer bewust naar onze overzeese gebiedsdelen. Populaire muziek, groeten van familieleden, nieuws berichten en korte beschouwin gen bieden een verleidelijke verstrooiing aan landgenoten, die ver van de bewoonde wereld hun werk verrichten. En het gevaarlijke dezer uitzendingen is, dat ze onder het mom van gul geboden amusement en in lichtingen buitenlandse propa ganda voeren. Dat gevaar is des te groter nu de oorlog in Europa is uitge broken. Iedereen verlangt naar nieuws, naar het laatste nieuws, naar betrouwbaar nieuws. De u. k. g.-zenders der grote mo gendheden zenden berichten uit in alle talen, maar.... zjj zyn de meest-belanghebbenden en tract* ten de eigen daden en posities zo mooi mogelijk voor te stellen. Betrouwbaar is hun nieuws aller minst Het nieuws, dat geloofwaardig is, waarnaar onze landgenoten in Indiö en overal elders ter wereld als het ware snakken, cat nieuws kan alleen het neu trale, vrye Nederland geven. Het vrije Nederland, dat zyn stem moet laten horen in het concert der u. k. g.-zenders, dat op die manier de wereld op de hoogte kan stellen van zyn oude cultuur en bekendheid kan geven aan de voortbrengselen van zijn bodem en industrie. Het ogenblik schijnt aange broken, waarop inderdaad de Nederlandse wereldomroep tot stand zal komen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is door Minister van Boeyen by de Tweede Kamer ingediend. Dat ontwerp regelt ook de flaanciöle zijde van dit vraag stuk, En wel op deze wijze, dat alle radio luisteraars ver» plicht zullen worden in de kosten van de Nederlandse omroep by te dragen. Dit kan geschieden, doordat men zich by een der Omroepverenigingen aansluit te gen een jaarlijkse contributie van tenminste f 5. Doet men dit niet, dan is men verplicht een verhoogde bijdrage (by v. f 6j aan het Rjjk te betalen. We verklappen geen geheim, wanneer we meedelen, dat vele luisteraars, zowel toestelbezitters als centrale-abonné s, die tot dusver geen lid van een omroep vereniging waren, zich thans aanmelden teneinde de wettelijke verplichting vóór te zyn 1 Het belangrijkste echter is, dat Nederland voorbereidingen gaat treffen om aan de wereld omroep deel te nemen. Afd. Axel van de V.A.RA. DE WERELDOMROEP. De Staat wil een omroep naar [Buiten Dit deed den Minister besluiten Wie Radio heeft, Verzoek ik beleefd Zorgt U alstublieft voor de [duiten. Clinge Doorenbos. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. Extra toewijzing van kalveren Naar reeds bekend werd ge maakt heeft de Minister van Eco nomische Zaken besloten om ook dit jaar in verband met de door het mond- en klauwzeer aan den melkveeslapel toegebrachte schade een extra toewijzing van kalveren te verleenen, terwijl door hem tevens is bepaald, dat voor alle tengevolge van het miltvuur gestorven koeien, voor welke ver goeding zal worden verleend, extra-kalveren toegewezen zullen worden. Ten aanzien van de voor mond en klauwzeer toe te kennen kal veren zal worden uitgegaan van de tot den melkveestapel behoo- rende vrouwelijke dieren boven 1 Jaar, welke ra 28 Februari 1939 tengevolge van het mond en klauwzeer zijn gestorven, in nood zijn geslacht of onherstel baar wrak zijn geworden. Als onherstelbaar wrak worden in dezen beschouwd de dieren, welke geenerlei waarde meer hebben, noch voor de fokkerij, noch voor de melkerij, noch voe r de mesterij of voor ae weidtrij. Zij, die meenen, dat zij voor deze extra toewijzing van kaiveren, in aanmerking komen, dienen ten spoedigste een aanvraag-formulier bij hun distriotssecretaris aan te vragen. Deze formulieren behoo- ren in het tijdvak van 6 f/m 11 Mei bij de Landbouw- Crisis- Organisatie te worden ingediend. Met nadruk wordt er op gewezen, dat aanvraag formulieren, welke ra 11 Mei worden ingediend, niet meer in behandeling kannen worden genomen. Zij, die iets te vor- deren hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van ADR1AAN VERSCHEL LING, gelieven hiervan opgave te doen aan Wed. C. VER SCHELLING, Axel, Schapenbout. Hiermede maken wij bekend dat onze salons op Hemelvaartsdag zullen zijn. AXELSCHE KAPPERS. MARKT 12. Kleine advertentiën. JAARVERGADERING der Alg. Zangver. „Orelio* op Woensdag 1 Mei 1940, om 8 uur, in Het Centrum. Toegankelijk voor Donateurs. MARKT 12. t, 0 ZOMERPBACHT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3