Buitenland. Binnenland. bruiken, om legen ons vaderland complotten te smeden. Welk ge vaar dat kan opleveren, is in Denemarken en Noorwegen ge bleken. Cellenbouw kan hier niet worden geduld. Tenslotte stelde spreker Neder land het nobele Finland ten voor beeld. Al kwam het gehavend uit den strijd tegen een overwel digende overmacht, toch is het goed, dat het zich met de wape nen heeft verzet, want de moedige Finnen kunnen thans ieder in de oogen zien omdat zij het hoogste wat een mensch en een volk be zitten, de eer, hebben gered. Spr. eindigde mst den oproep vastberaden te handhavenons dierbaar vaderland en zijn bemind vorstenhuis, ons troischeimperium en onze kostbare, met bloed ge kochte historische rechten en vrijheden. (N. R. Crt Hoe Noorsche havens werden overrompeld. Te Londen zijn nog nadere bij zonderheden bekend geworden omtrent de wijze waarop de Duitschers bij het begin van den inval in Noorwegen controle over de belangrijkste Noorsche havens hebben kunnen verkrijgen. Naar thans is komen vast te staan, hebben in de Puddefjord nabij Bergen vier weken lang drie Duitsche schepen gelegen met voorraden en troepen onder deks verborgen. Twee van deze schepen voerden de Finsche vlag en een die van Zweden. Op 9 Apiil werden bij het aan breken van den dag de luiken geopend en de Duitsche troepen kwamen te voorschijn, teneinde hun aanval in te zetten. Hun taak was vergemakkelijkt door een aantal Duitsche agenten aan den wal die de telefoor.leidingen hadden kunnen afsnijden en andere sabotagedaden hadden ge pleegd, aldus meldt Reuter. Duitsche verliezen. Een woordvoerder der Britsche regeering heeft medegedeeld, dat van 9 dezer, toen de Duitschers Noorwegen binnenvielen, tot 22 dezer, 26 Duitsche transport- en bevoorradingsschepen door de geallieerden of de Duitschers zelf tot zinken gebracht zijn. Verder werden nog tien schepen door torpedo's getroffen, zoodat zij waarschijnlijk gezonken zijn. Een schip is door een vliegtuigbom in brand gevlogen, vier Duitsche schepen zijn buitgemaakt. Genoemde schepen zijn gebruikt voor het vervoer naar Noorwegen, doch niet alle hadden soldaten aan boord. Toch moeten ver scheiden duizenden Duitschers omgekomen zijn. Aan de Oost kust van de Oslofjord zouden de lijken van 3000 Duitschers aan gespoeld zijn. Groote hoeveel heden wapens, munitie en andere materialen moeten verloren ge gaan zijn. De Duitsche radio beweert, dat het overbrengen van troepen en voorraden naar Noorwegen voortdurend en volgens de plan nen geschiedt. In de eerste 14 dagen van de Noorsche campagne moet dat zeker niet het geval ge weest zijn, besloot de woord voerder. Maatregelen In Denemarken. Door de gebeurtenissen van de laatste weken, zoo meldt het Duitsche Nieuwsbureau, is Dene marken niet meer in staat de voedermiddelen te verkrijgen, welke tot dusver over zee werden aangevoerd. Om het tekort ten deele te dekken zal de opper vlakte, met suikerbieten bebouwd dit jaar aanzienlijk vergroot wor den. Voor zoover de grootere opbrengst van de bietencultuur niet noodzakelijk is als veevoeder, zal zij gebruikt worden ter ver grooting van de suikerproductie. marken en Noorwegen schijnt zelfs de oogen geopend te heb ben van hen, die het hardnekkigst de illusie bewaard hadden, dat de kleine landen in vrede kunnen leven, indien zij slechts een strikte neutraliteit in acht nemen. In de huidige tragische situatie is de eenige troost, dat ons volk zich eensgezind schaart rondom de nationale verdediging, vastbeslo ten daarvan zonder aarzeling of vrees gebruik te maken, eerder dan dat zij naar de sirenen luis teren, die spreken van welge zindheid van de groote mogend heden tegenover ons. Andere mogendheden, die wat grootte, hulpbronnen en opvattingen be treft, met ons vergeleken kunnen worden, doen als het Zweedsche volk. De kleine neutrale landen heb ben een les getrokken uit de tragische ervaringen van onze Scandinavische buren en weigeren deze te ondergaan. Na de maatregelen Jot buiten- landsche en binnenlandsche be scherming te hebben opgesomd, welke genomen zijn in Nederland en België, en in het bijzonder bewondering te hebben geuit voor de maatregelen in Zwitserland tegen eventueele binnenlandsche vijanden, besluit het bladMen schijnt te kunnen vaststellen, dat de kleine neutrale landen op het oogenblik beter dan ooit bewa pend en gereed zijn voor den eenlgen strijd, dien zij willen voerendien voor hun vrijheid en onafhankelijkheid. De speciale correspondent van de Italiaansche „Messaggero" te Oslo meldt, dat daar hardnekkig het nog niet tegengesproken ge rucht de ronde doet, volgens hetwelk koning Haakon per vlieg tuig zou zijn aangekomen in een plaatsje in het uiterste Noorden, naar het schijnt het eiland Seiland, waar hij zou wachten op een Britsch oorlogsschip, dat hem naar Engeland moet brengen. Kroonprins Olaf en de leden der regeering zouden zich in een dicht bij Zweden gelegen gebied bevinden. De positie der nentralen. In een artikel gewijd aan de kleine neutrale landen, schrijft Stockholms Tidningen o.a. De Duitsche actie tegen Dene- Tegen opdryvlng ran de pacht. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot bepa lingen ten aanzien van de pacht, in het bijzonder tot voorkoming van het opdrijven van pachtprijzen in de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden (pachtprijs- opdrijvingswet 1940). Uitvoering inentingswet. In het Staatsblad No. 844 is opgenomen een Koninklijk besluit tot uitvoering van de Inentings wet, welke, zooals men weet, ouders of voogden verplicht kin deren, voordat zij den leeftijd van één jaar bereikt hebben, tegen pokken te laten inenten of zoo zij daartegen bezwaar hebben, een verklaring over te leggen, waarin wordt opgegeven om welke reden de inenting achterwege is gelaten. Het uitvoeringsbesluit is Vrijdag in werking getreden. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, op grond van de Persver ordening van den opperbevel hebber, opdracht gegeven de op lage van het weekblad „Volk en Vaderland", dat Vrijdag is ver schenen, in het geheele arron dissement 's-Gravenhage in be slag te doen nemen. Nederland nentraal, ook in de pers Als algemeene bekendmaking no. 30 van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bevat de Staatscourant een verordening voor de pers, geldende in hel geheele grondgebied des rijks. De verordening zegt onder meer Het is verboden een dagblad, periodiek, vlugschrift of eeniger- lei ander drukwerk, geschrift of teekening te drukken, uit te geven of voorzoover zij in de Neder- landsche taal zijn gesteld dan wel in het Rijk zijn gedrukt of uitge geven te verspreiden, aan te plakken of in den handel te biengen. Van het hierboven gestelde ver bod kan door het militair gezag ontheffing worden verleend. Ontheffingen kunnen door het militair gezag te allen tijde en zonder opgave van redenen wor den ingetrokken. Geen oatheffing wordt geacht te zijn verleend voor zooverre het drukwerk, geschiift of de teeke ning naar inhoud en (of) strek king dan wel naar den uiterlijken vorm In geval van een oorlog, waar in Nederland niet als oorlogvoe- rende mogendheid betrokken is, uiting geeft aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting tegenover eenige oorlogvoerende mogendheid, hare overheid of een harer overheidsorganen of lei dende figuren, dan wel waarvan inhoud en (of) strekking voor zoodanige mogendheid, hare over heid of een harer overheidsor ganen of leidende figuren als be- leedigend of noodeloos krenkend moeten worden beschouwd. Een afbeelding, beschrijving of eenige bijzonderheid inhoudt met betrekking tot 's lands defensie in het algemeen, dan wel bijzon derlijk met betrekking tot func- ties en standplaatsen van mili tairen, militair werk enz., en in het algemeen alle dergelijke of andere gegevens omtrent land en zeemacht, haar taak, bevoor rading, uitrusting en verrichtingen. Mededeelingen inhoudt inzake maatregelen, de evacuatie betref fende of de voorbereiding daar van door het militair en (of) burgerlijk gezag. Bestemd en (of) geschikt is om de krijgstucht bij en het zelf- vertrouwen in de weermacht of eenig ander of bestanddeel daarvan te ondermijnen, en in het algemeen moet worden geacht gevaar op te leveren voor den geest van de weermacht of voor de veiligheid des lands. Beleedigend, dan wel noodeloos krenkend moet worden geacht voor het openbaar gezag, eenig openbaar lichaam of eenige open bare instelling. Afbreuk kan doen aan de weer macht en het zelfvertrouwen van de bevolking. Blijkens mededeeling van de regeering of van den opperbevel hebber van land- en zeemacht op eenigerlei andere wijze afbreuk doet aan de belangen en (of) de veiligheid van den staat. Onder de uitdrukking „naar den uiterlijken vorm", hier gebe zigd, worden o.m. verstaan Het zoodanig weergeven van officiëele berichten, dat de oor spronkelijke strekking niet tot haar recht komt. Het opnemen van gruwel-pro- pagandaberichten. Geen ontheffing wordt geacht te zijn verleend voor zooverre het drukwerk, geschrift of de teeke ning hetzij naar inhoud en (of) strekking, dan wel naar den uiterlijken vorm Aandringt en (of) aanstuurt op het verlaten door Nederland van het beginsel en (of) het stand punt der neutraliteit. Eenige mededeeling bevat zonder toestemming van de be voegde militaire autoriteit met betrekking tot het eventueele be dreigen, in gevaar brengen of schenden van de Nederlandsche neutraliteit door eenige oorlog voerende mogendheid, dan wel met betrekking tot eenige poging daartoe. Twijfel kan doen wekken aan gaande, dan wel betwist de neu trale houding der Nederlandsche regeering, het Nederlandsche volk, of de Nederlandsche pers in haar geheel. Blijkens mededeeling van de regeering of van den opperbevel hebber van land- en zeemacht op eenigerlei andere wijze afbreuk doet aan de belangen en (of) de veiligheid van den staat. Drukkers of uitgevers van nader door of vanwege het militair ge zag aan te geven drukwerken, geschriften en teekeningen zijn verplicht om op vordering van dat gezag van elke uitgave of herdruk den titel, den naam van den auteur en (of) den strafrech telijk aansprakelijken redacteur alsmede de korte inhoudsopgave, dan wel het drukwerk, geschrift of de teekening zelf, schriftelijk ter kennis van dat gezag te brengen. Overtreding van eenige bepa ling dezer verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Met de handhaving en met de zorg voor de naleving van deze verordening, alsmede met de op sporing van krachtens eenige be paling van d ze verordening straf bare feiten zijn belast, naast en behalve de door het militair ge zag met het toezicht op de pers belaste officieren le. de ambtenaren, bedoeld in art. 141 van het Wetboek van strafvordering 2e. het personeel der Konink lijke Marechaussée 3e. het personeel der militaire politie. Overspannen zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. AXEL, 30 April 1940 Ter gelegenheid van den 31sten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana wapperde alhier de drie kleur van openbare en vele par ticuliere gebouwen. De leerlingen van de Fröbel scholen maakten hun traditioneele wandeling in het fraaie lenteweer. De beide muziekvereenigingen zullen hedenavond concerteeren op het Marktplein. Concordia begint om 8 uur met het volgende programma 1. Wien Neerlands' Bloed Wilms. 2. Lippe Detmold marsch Ludwig-Siede arr. A. J. Maas. 3. Holland Jubelt, marsch arr. A J. Maas. 4. Apples, marsch Henri Chaillet. 5. Off.eer of the Day march R. B. Hall, arr. A.J Maas. 6. Reginella Campagnola E. di Lazarro, arr. A.J. Maas. 7. Prinz Eitel Fru d ich marsch H. L. Blankenburg, arr. A. Dreissen. 8. Sous l'aigle double J F. Wagner, arr. Signard. 9. Neerlands' Jubelmarsch S. P. van Leeuwen. 10. Feestmarsch J R. v. d. Glas. 11. 't Oude Wilhelmus Valerius. Om 9 uur zal Hosanna een aanvang maken met het ten ge- hoore brengen van de volgende nummers 1. Wilhelmus. 2. Le Triumphant, H. Fagat. 3. Hup Holland W. Schootemeijer. 4. Je Maintiendrai, A. J. Maas. 5. La Biinette, sax. polka G. Gadenne. 6. Vaderl. en Chr. liederen. 7. Officer of the Day. 8. Overste Barendsen Fr. Jakma. 9. Neerlands' Jubelmarsch S. P. van Leeuwer. 10. Russische taptoe met Oud- Hollandsch dankgebed. Naar men ons mededeelt worden thans ernstige pogingen in het werk gesteld om in het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen een fabriek te stichten voor het verwerken van die onderdeden van het vlas, welke thar.s nog worden weggeworpen of vernietigd. Gezien de belangrijke plaats welke het vlas in onze streek inneemt, zullen deze pogingen hier zeker de volle belangstelling genieten. Te meer daar het hier afval betreft. In plaats dat hier voor nog kosten moeten worden berekend om het kwijt te raken, zal het een opbrengst opleveren en uiteindelijk een kostbaar en volwaardig product. Het fabricage-procedé dat toe gepast moet worden is het coto- niseeren van de zgn. leemen, waardoor dit afval eigenschappen krijgt dat het gesponnen kan worden en dan een product levert dat van gelijke, zoo niet betere kwaliteit is dan katoen, zonder dat hiervoor bijzondere machines moeten worden ingeschakeld. Het spreekt van zelf, dal sedert het oogenblik dat deze mogelijk heid hier te lande bekend werd, de gang van zaken door alle be langhebbenden met de grootste interesse werd gevolgd. Het zou dan ook betrekkelijk weinig moeite gekost hebben een dergelijk be drijf op te richten buiten de vlasverbouwers om, doch de oprichters hebben gemeend het bedrijf juist in handen van de belanghebbende verbouwers te moeten houden. Hierdoor ont staat een nauwe band tusschen deze beide, waardoor de fabriek de beschikking krijgt over de noodige grondstoffen en de ver bouwer er belang bij heeft om aan zijn eigen fabriek te leveren. Vermoedelijk nog deze week zal een vergadering worden be legd met alle belanghebbenden, waarbij verschillende vooraan staande personen tegenwoordig zullen zijn en een uitvoerige uit eenzetting worden gegeven, ter wijl ook monsters van het te vervaardigen product zullen wor den getoond. In verband met dit laatste ver wijzen we naar de advertentie rubriek. De Landdag van het Leger des Heils. Met mooi weer in het vooruit zicht, belooft het Donderdag voor onze gemeente een drukke dag te worden. In den voormiddag van 11-12 uur zal door het Rotterdamsche muziekcorps van het Leger des Heils ter gelegenheid van den Landdag een programma van ge wijde muzjek worden uitgevoerd op het marktplein, Liefhebbers van goede muziek mogen vooial deze gelegenheid van rustig genot niet laten voorbijgaan. Overal mocht dit corps grooten bijval oogsten. In den middag zullen velen ook uit de omgeving de verschil lende sprekers op het sportterrein gaan hooren, terwijl ook hier muziek en zang niet ontbreken. Tot slot wordt in Het Centrum van ongeveer 5 tot 6 uur een meeting gehotrden, waar nog ver schillende officieren en soldaten van het Leger des Heils het woord zullen voeren. Ook de V.V V. heeft op dezen dag niet achterwege willen blijven om wat verstrooiing te brengen in deze sombere tijden. Des avonds wordt door haar initiatief door de harmonie St. Cecilia van Kloosterzande aan Axels bevolking een concert aangeboden, dat een bezoek ten volle waard zal zijn. Bij het op 8 en 23 April j.l. te Sas van Gent gehouden examen in vakkennis van de melkwinning en den consumptie melkhandel, waaraan 21 personen deelnamen, slaagden er 13. De namen der geslaagden zijn P. Baart, G. Mattheeuws, F. Mat- theeuws, Mej. M. van Hoeve, Mej. A. C. J. van Hoeve, R. A. Pollet, H. Dierkens, allen te Sas van GentR. A Goethals, Mej. C. de Kever, Mej. I. Janssens. Mej. A. v. d. Abeele, O Laureijs, allen te Westdorpe; J Jansen te Ter- neuzen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar gummipijpen. J, Wieles, Julianastraat 89 Een dameshandschoen met rits sluiting. Jac. v. d. Ende, Prins Hendrikstraat 31. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 2 MEI 1940. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/« ure Ds. van Oaveren Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. de Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Ueskerk

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2