ROODE STER Binnenland. Landbouw. Laatste Nieuws. berichten, volgens we'ke Cana- deesche eenheden in Noorwegen strijden, onjuist zijn, al kunnen er individueele gevallen bestaan, waarin Canadeezen dienst doen bij het Biitsche expeditieleger in Noorwegen. Persverordening. Nu geheel ons land in staal van beleg is verklaard, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht op grond der oorlogs- wet een persveroidening uitge vaardigd. U't deze verordening blijkt dat de Opperbevelhebber zoonoodig gebruik zal maken van de be voegdheid om het drukken, ver spreiden en in den handel bren gen van dagbladen, periodieken en drukwerken te verbieden in dien deze het landsbelang zouden schaden. De waarlijk Nederlandsch-neu- trale pers echter zal geen hinder ondervinden van deze verorde ning. Weer verloven. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdagavond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het verleenen van periodieke verloven, zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval Is geweest. Onrustig* zenuwen Mijnhardt's Zenuwiableiten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Premiekeuringen. In verband met de invoering der verplichte siierenkeuringen, besloot de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij dit jaar voor het eerst per Kring Centrale pre miekeuringen voor dekstieren te houden. Deze zijn o. m. als volgt vast gesteld Woensdag 8 Mei, 9 uur, te Oostburg. Vrijdag 10 Mei, 2,30 uur, te Kloosterzande. Zaterdag 11 Mei, 12 uur, te Axel. Bovendien zullen keuringen worden gehouden voor koeien en ander vrouwelijk fokvee o.a. op de volgende plaatsen Maandag 6 Mei 8,30 uur Nieuwvliet. 10 uur Zuidzande 1 uur Oostburg. 2,15 uur Sluis. 3,30 uur Cadzand. Dinsdag 7 Mei 8 uur St. K.uis. 9,15 uur Aardenburg. 11,15 uur Eede. 2 uur ljzendijke. Woensdag 8 Mei 1,30 uur Schoondijke. 3 uur Biervliet. Vrijdag 10 Mei 8 uur Axel. 10 uur St. Jansteen. 1 uur Kloosterzande. Zaterdag 11 Mei: 8 uur Zaamslag. Dinsdag 28 Mei 10,15 uur Qraauw. 2 uur Zuiddorpe. Alle uren officieele tijd. AXEL, 26 April 1940 Ouderavond. Gisteravond werd er in het ver gaderlokaal der o. I. school een ouderavond gehouden, welke vrij goed was bezocht. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van een viertal liedjes door de leerlingen van de hoogste klassen, waarna mevrouw Visser enkele filmpjes afdraaide, o a. een schoolfilm, die het vorig jaar werd opgenomen. Een en ander viel zeer in den smaak. Daarna besprak de voorzitter enkele schoolaangelegenheden. De notulen van de vorige ver gadering werden na onbeteeke- nende wijziging goedgekeurd. De heer Buma hield daarna een inleiding over kindertooneel. Hij schetste daarvan de groote waarde voor het onderwijs, vooral op het gebied van taal en zang en de opvoedende kracht welke er van kan uitgaan. Met aandacht werd aar deze causerie, die met tref fende voorbeelden uit de praktijk werd toegelicht, geluisterd. In de pauze werd een kopje thee gepresenteerd, waarna er voor de ouders gelegenheid was, om het werk hunner kinderen te zien of eens met den onderwijzer te praten. Na de pauze was het woord aan dr. Schiltman, die in een kort maar duidelijk en interessant speechje de taak van den school arts omschreef Dit gaf aanleiding tot enkele vragen, die door den heer Schilt man werden beantwoord. De voorzitter dankte den inlei der hartelijk voor diens moeite. De rondvraag leverde niets meer op, waarna de voorzitter, na de hoop te hebben uitgespro ken dat ook deze ouderavond aan het doelbevestiging en verster king van de band tusschen school en huis, mocht hebben beant woord, deze goed geslaagde ouderavond. Hedenmorgen is het lijk van den landbouwer Jac. van de Ree, van Zaamslag, die bij het auto ongeval op 9 dezer met twee anderen zoo noodlottig om het leven kwam, op de plaats waar de auto te water raakte, opge haald. De A.V.R.O. te Axel. Het was te verwachten, dat het Dinsdagavond vol zou loopen in Het Centrum, toen de A.V.R.O.- klein-tournée hier op bezoek was. Vorige jaren was het ook steeds vol en nu dit weer het geval was, kan men wel aannemen dat dit gezelschap, ook wel de bonte Dinsdagavond-trein genoemd, hier zeer in den smaak valt. Het is trouwens genoegzaam bekend en hoeveie duizenden zien niet steeds reikhalzend uit naar de Dinsdagavond, om het door de radio te beluisteren. Maar, dan hooren we het wel, doch zien niets en wanneer men nu de combinatie hooren en zien krijgt, dan ontstaat er nog een heel wat gunstiger indruk omtrent deze eerste klas artisten. Geen wonder dan ook, dat zelfs uit den omtrek nog velen gekomen waren om te zien en te hooren wat hier geboden werd aan humor en kunst. En zoo was Het Centrum dan ook weer vol, eivol zelfs, toen te ruim 8 uur de revue „Wij brengen vroolijkheid" ingeleid werd. Geen vervelende inleiding, doch direct een vlot van stapel loopen, waarbij het welkomst woord zoo tusschen de bedrijven door gesproken werd door Piet Muizelaar, bij verhindering van de heeren Vogt en de Clercq. En dat v/elkomstwoord bracht reeds vroolijkheid, het deed de donkere tijdsomstandigheden een wijle vergeten en hoe kan dat ook anders, wanneer dit gezel schap „vroolijkheid" aankondigt Het gezelschap bestond dezen keer uit de „dames" Snip en Snap, Gerard Walden, Hilde Alexander en het klein orkest onder leiding van Pim de la Fuente. En wat zullen we nu eerst noemen, welk onderdeel van deze revue het meest in den smaak viel, waarom het meest gelachen en waarvoor het stormachtigst geapplaudiseerd werd We weten het heusch niet, want ailes vanaf het begin tot het einde was eenig, tintelend van humor; het was èf. Waar halen ze al die kwink slagen vandaan Het was geen droge of vervelende humor, geen gemaakt" uitlokken van lach salvo's, neen, het kwam alles als vanzelfals men die snoeten zag, dan moest men wel lachen, zelfs als er nog geen woord over de lippen was gekomen. Wat is er gegierd om „Bartje", de wondere buiksprekende „pop", die zich tenslotte ontpopte als een van het gevierde tweetal Snip en Snap. En dan niet te vergeten het meesterlijk uitge voerde populaire soldatenlied „Blonde Mienije heeft een hart van prikkeldraad". Het was hier echter meer dan een lied, het was tevens spel en het enthousiasme bereikte een hoogtepunt toen èn de troep èn bet orkest met Willy Walden als tamboer-majoor met zijn staf en de groote trom voorop een rondgang door de zaal maakten. Na de pauze het tweede aller- kluchtigste deel dezer revue, met o.a. de zeer komische tooneeltjes van het relaas en de herdenking van een doode poes en het ver hoor door den commissaris van politie. En daartusschen door als vari atie om wat te bekomen van het lachen, clarinet-, trompet- en vioolsolo's, stuk voor stuk mees terlijk uitgevoerd. Tenslotte Snip en Snap in ware of beter gezegd in „onware" gedaante, in elk geval de daines Snip en Snap. Na een allerver- makelijkst „buurpraatje" tusschen deze dames, het bezoek aan de opera en het heldhaftige optreden van dit tweetal tegenover den stier, die er echter meer hupsch dan strijdlustig uitzag 1 Stormachtig was het applaus na dit slotstuk het laaide telkens opnieuw op, zoodat het gordijn nog enkele malen openging, om al die enthousiaste bijvalsbetui gingen bij herhaling te doen doordringen tot de artisten, die hiervoor minzaam dankten. Het was weer een genotvolle avond, zooals de A.V.R.O, die gewoon is te bieden. Ieder zal ongetwijfeld het gezel schap hier een volgend seizoen weer gaarne terugzien. Laten we dus hopen op een „tot weer ziens 1" Hoofdpijn, Kiespijn. Het door de Harmonie „St. Cecilia" te Kloosterzande uit te voeren programma, luidt als volgt 1 Colonel Bogey, marsch van Kenneth, J. Alford. 2 Maritana Selecties uit de opera (bewerking J. Kessels). 3 Air Varisé voor tuba (solist dhr. Jis. Menu) 4. Une soirée d'automne aux Ar dennes Fantasie van Gevaert. Pauze. 5 Freischutz Opera van Weber (fantasie). 6 Guillaume Tel (motieven uit de opera van Rossini). 7 De smid var, het dorp, karakterstuk van Ci. de Carmont. 8 Populaire marschen. Hopen wij op mooi zomerweer dan belooft het een prachtige muziekavond te worden. Ontboezeming ran een torenwachter. Terwijl zijn oog de horizonnen afzocht, kwam een uitkijkpost op den toren in poëtische stemming. Die stemming ontlokte in een vrij uurtje de volgende weergave van de diensten, die de Axelsche burgerij op den toren verichtte Wanneer de wereldtreurt en kreunt Onder vele bommen, Dan wordt door Axel's burgerij Den klokketoórn beklommen. Een ieder doet dan welgezind Zijn vaderlandsche plichten. En waakzaam zijn we als het moet; Daarvoor moet ailes zwichten. Het waakzaam oog waart langs [de lucht En verre horizonnen, Waaiachter, onder bloed en zucht, ls broedermoord begonnen. Gedachtig aan 'tje Maintiendrai, Aan huisgezin en zaken, Het loope tegen, 't loope mee 't Is oorlog, duswij waken 1 Rtyks H. B. S. Neuzen. Ter toelichting van de adver tentie in dit blad betreffende de toelating tot de Rijks H. B. S. diene het volgende. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Om toegelaten te worden tot de eerste klasse der Rijks H.B.S. te Neuzen, kan men twee wegen volgen. De eerste is de van ouds be kende. De adspirant-leerling doet toelatingsexamen. Wordt het examen voldoende geoordeeld, dan kan hij als leerling van de eerste klasse worden ingeschre ven. Het examen wordt afgeno men ten overstaan van enige examinatoren, leraren van de Rijks H. B. S., welke daartoe door den directeur worden aangewezen. De eisen van het toelatingsexamen zijn omschreven in het Kon. Besl van 19 Maart 1938, Stbl. nr. 365. De tweede weg is die via de Voorbereidingsklasse. Deze klasse is ingesteld om voor de a.s. leer lingen der H. B. S. de overgang geleidelijk te maken. Tot deze klasse worden zonder examen toegelaten die leerlingen, welke de 6e klasse van een lagere school geheel doorlopen hebben en bevorderd zijn tot dt 7e klasse. Het onderwijs in dez; klasse is geheel aangepast aan de behoeften van de H. B. S., doch staat ongeveer op het peil van de 7e klasse. Het onderwijs wordt gegeven door leraren van de Rijks H. B S en de rooster is geheel in die van de H. B. S. opgenomer. Zodoende komt de a s. leerling geheel in de sfeer van de wijze waarop aan de H. B S. gewerkt wordt. Aan het einde van de cursus wordt hij op zijn rapport bevorderd of afgewezen. Een toelatingsexamen, zoals voorgeschreven voor diegene, die de eerste weg volgen, doen dus de leerlingen van de Voorberei dingsklasse niet. Bovendien biedt het geregeld contact tussen leraar en leerling gedurende een geheel cursusjaar meer waarborgen voor een goede beoordeling van een adspirant-leerling der H. B. S., dan een examen, waarbij dit contact slechts korte tijd duurt en de examinatoren slechts een vluchtige indruk krijgen kunnen. Brandstoffenrantsoeneering wordt voorbereid De Directeur van het Rijks instituut voor Brandstoffenecono- mie in Den Haag heeft bekend gemaakt, dat een regeling van een brardstoffünrantsoeneering voor bereid wordt. Maar zoo liet hij er op volgen dit wil niet zeggen dat het vaststaat dat die ook wordt ingevoerd. Er is op dit oogenblik nog niet te zeggen hoe de rantsoeneering dan geregeld zal worden, omdat men niet weet over hoeveel brandstof men dan de beschikking heeft. Er wordt evenwel naar gestreefd om te bereiken dat in de zomermaanden de menschen zooveel mogelijk hun winter- brandstof in huis zullen hebben. Alle kolen die in Limburg gedol ven worden, stuurt men zoo gauw mogelijk naar het binnenland, opdat daar voorraden voor den winter gemaakt worden. De regeering hoopt, dat als de zotnerprijzen voor de brandstoffen eenmaal zijn vastgesteld, ieder die daartoe in staat is, zijn hoeveel heid kolen voor den winter zal opdoen. Dat vermakkelijkt het maken van voorraden voor de overheid. Bovendien hebben de menschen er het voordeel van dat kolen 's winters duurder zullen worden. Voorloopig is er ook nog geen sprake van rantsoeneering van gas en electriciteit. Deze zal vermoedelijk op den duur wel noodig zijn als tot brandstoffen- rantsoeneering wordt overgegaan, maar de bedoeling is wel die zoo lang mogelijk uit te stellen. De regeering heeft maatregelen genomen dat de gas- en electri- citeitsfabrieken groote voorraden steenkolen hebben. Bovendien worden de steenkolen bij de gasfabrieken zeer economisch ver bruikt, want er wordt zooals bekend niet alleen gas van gemaakt, maar de verbruikte kolen komen nog beschikbaar als cokes. ConclusieGebruik gas en spaar de kolen voor den wir.ter. Terneuzensch Reisbureau. Gaarne vestigen we de aan dacht op de in dit nummer voor komende advertentie omtrent een reis naar Brabant. Naar wij van het Bestuur ver nemen heeft men door de zeer geringe kans op vrije grensover schrijding voor deze Pinksterreis zich direct op eigen land ge oriënteerd en is daarbij de keus gevallen op het prachtige Oister- wijk. Ieder jaar trekt dit Eldorado vele bezoekers. In het volle seizoen telde men er vorig jaar soms 40 k 50 autobussen op één dag. Deze omgeving met zijn uit gestrekte bosschen en vennen is dan ook een bezoek overwaard. Predikbeurten te Axel. Voorin. 91/, are Ds. van Oevercn Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post Nam. 2 Ds. Pijlman, van Hoek Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 Hre Leeskerk Nam. 9 Hedenmorgen is het 100 ton metende motorschip Corrie, dat te De Lemmer bezig was met het laden van grint doormidden ge broken en gezonken. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het Noorsch legerbericht meldt, dat de troepen bij hun op- marsch in het Gulbrandsdal op een sterkere Duitsche troepen macht zijn gestooten. De troepen hebben zich daarom veiligheids halve teruggetrokken op van te« altijd een poeder of cachet van Mijnhardt» Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st lOct. Doos50ct Er was eens een hopman in Vught „Roode Ster" sprak hij „smaakt mij geducht. En niet duur ook, zoo'n pak Van die prima tabak! Kolossaal, wat 'n heerlijke lucht!" ZONDAG 28 APRIL 1940 Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2