Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 6. VRIJDAG 19 APRIL 1949. 5(5° Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. Het verloren werelddeel Elk® Lep®/ helpt/ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Pei 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Dnftsche eivchen aan Noorwegen. Het Noorsche telegraafagent- schap deelt in een memorandum over den toestand mede, dat op hetzelfde tijdstip, dat de Duitsche troepen Noorwegen binnenrukten, de Duitsche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhandigde. Deze 12 eischen kunnen als volgt worden samengevat 1. De regeering en het volk van Noorwegen moeten zich be slist van elk verzet tegen de Duitsche operaties onthouden. 2. De Noorsche regeering moet het Noorsche leger opdracht geven, met de Duitsche troepen vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. 3. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te ver zekeren. 4. Aan het Duitsche opper bevel moet een gedetailleerd do cument over de mijnversperring worden gezonden. 5. Het Noorsche grondgebied zal zoo noodig verduisterd wor den om luchtaanvallen te weer staan. 6. Alle telefoon-, telegraaf- en spoorwegverbindingen zullen on der Duilsch toezicht worden ge steld. 7. Aan Noorsche koopvaardij schepen zal verboden worden, de havens te verlaten. 8. Noorsche loodsen zullen instructies krijgen, zich ter be schikking van de Duitsche ma rine te stellen. 9 De telefonische, telegra fische en postverbindingen zullen tot nader order verbroken worden. 10. De pers en de radio zul len onder Duitsche contröle wor den gesteld. 11. De verkoop van oorlogs materiaal buiten de Noorsche grenzen zal verboden worden. 12. Er zal van codetelegram men gebruik gemaakt worden om te verhinderen, dat de tegenstan- FEUILLETON door: Conan Doyle 11) Daarna een portret van een vrooljjken, corpulenten geestelijke, zittende tegenover een heel ma- geren Europpaao, en daaronder de woorden Lunch by Fra Cristo- fero te Rosario*. Verder studies van vrouwen en kinderen, en een lange reeks teekeningen van dieren met verklaringen als Manatee op een zandbank*, Schildpadden en hun eieren*, ♦Zwarte Ajouti onder een Miriti- palm*, en eindelijk studies van lang-snuitige en leelijke hage dissen. Ik begreep er niets van en deelde dit aan den Professor mee. Dit zjjn toch zeker kroko dillen ♦Alligators Alligators 1 Er zijn bjjna geen krokodillen in Zuid- Amerika. Het verschil tusschen deze en ♦Ik bedeelde dat ik niets bui- teegewoons heb gezien nieti dat hetgeen u gezegd heelt, reoht- faardigt.s ders van het rijk bepaalde be richten in handen krijgen. De Noorsche minister van bui- tenlandsche zaken Koht ver klaarde, dat een land, dat op zijn onafhankelijkheid prijs stelde, dergelijke voorwaarden niet kan aanvaarden, en hij herinnerde hierbij aan de woorden van Hit- Ier, dat „een land, dat zonder slag of stoot voor geweld buigt, geen aanspraak kan maken op het recht om te leven". Een andere belangwekkende passage van het memorandum heeft betrekking op den stap van den Duitschen gezant bij den koning van Noorwegen, op het oogenblik waarop de groote aan val op Elverum werd ingezet. De gezant drong formeel aan op benoeming van de regeering Quisling, overeenkomstig den uit- drukkelijken wensch van het Duit sche staatshoofd. De koning ant woordde dat majoor Quisling niet het vertrouwen van het volk ge noot en dat het niet meer dan een regeering van het genre- Kuusinen zou zijn. De Duitsche gezant stelde daar op mfnister Koht de vraag, of Noorwegen tegenstand zou gaan bieden. Koht antwoordde, dat Noorwegen inderdaad allen mo gelijken tegenstand zou bieden. Het verraad van Oslo. De Daily Telegraph publiceert een uitvoerig verslag van een Amenkaanschen journalist, die tijdens de bezetting van Oslo en de eerste dagen daarna in de Noorsche hoofdstad heeft ver toefd. Hieruit blijkt, dat de be zetting van de voornaamste steun punten van Noorwegen alleen door verraad mogelijk gemaakt is. „Noorwegens hoofdstad en Noorwegens zeehavens zijn niet genomen door een gewapende macht, aldus de briefschrijver. Zij zijn met weergalooze snelheid door een reusachtige samenzwe ring in handen van den vijand gevallen, een samenzwering, die men tot een van de meest stout moedige en meest volmaakte politieke conspiraties van de H(j glimlachte kalm. Bekijk de volgende bladzjjde dan maar eens.* Ik kon er nog niets voor voe len. Het was een schets van een landschap, ruw met kleuren aan gegeven. Een lichtgroene vóór grond van pluimplanten, zacht naar boven glooiend en eindigend in een rij donkerrood geschilderde, eigenaardig geribde rotsen, die zich als een groote nauar dwars langs den achtergrond uitstrekte. Aan den eenen kant verhiet zich een alleenstaande piramidale rots, met ééa grooten boom er op, die door een kloot van de hoofdrotsen geseheiden scheen te zijn. Eu boven dit alles een blauwe, tro pische hemel. Een dunne groene laag planten omrandde den top van de roodgetinte rots. Nu vroeg hjj. Het ziet er ongetwijfeld heel eigeuaardig uit, maar ik weet niet genoeg van de geologie om te zeggen dat het iets wonderbaai- lijks is.« Wonderbaarlijk I* herhaalde bjj. >Het is uniek. Het is on- gelootelijk. Niemand heeft nog ooit van zulk een mogelijkheid gedroomd. Nu de volgende.* Ik sloeg het blad om en gaf een kreet van verrassing, Het laatste eeuw moet rekenen. Door het land te doordringen met Nazi-agenten en door verraad van enkele hooggeplaatste Noorsche burgerlijke en militaire autori teiten bracht de Duitsche dicta tuur haar Trojaansche paard in Noorwegen. Toen het uur geslagen had, v/aren het de Duitsche en Noor sche verraders, die de kanonnen van de Noorsche vloot vernagel den en de sterke Noorsche forten onmachtig maakten. Hiervoor was het noodig, dat een handvol sleutelposities in de administraiie en in de vloot in handen van de verraders waren en alles was tot in de puntjes voorbereid. De samenzwering voldeed voor 90 pet. aan het te voren opgemaakte plan. Slechts hier en daar gebeurde iets, dat de samenzweerders niet verwacht hadden, maar de meeste Noorsche havens stonden toen reeds wijd open. Om het Duitsche plan te doen slagen, was de inneming van 3 sleutelsteden noodig. Het waren Oslo, Bergen en Narvik. Het is bekend, dat Narvik door zijn commandant aan de Duitschers is verraden. Hoe Bergens haven is genomen, blijft een mysterie. Maar het gewichtigste doel van de Nazi-samenzwering was, zich het onmiddellijke bezit te ver zekeren van de Oslo-fjord met haar machttge forten en de prac- tiseh ondoordringbare engten bij Drobak te forceeren, tezamen met de verovering van de groote vlootbasis te Horten. Slechts op deze manier konden de Duit schers in Oslo doordringen en Noorwegens parlementair gou vernement een geweldigen klap toebrengen. Te Oslo hoorde ik van zeer betrouwbare zijde, dat de Duit sche zeestrijdkrachten en troepen voor het Noorsche avontuur in den nacht van 4 April dus vier dagen voordat de Engel- schen mijnen legden in zee gegaan zijn. Met indrukwek kende verzekerdheid werd mij verteid, dat de leiders van het bevatte een teekening van het zonderlingste dier dat ik nog ooit gezien had. De kop geleek op dien van een kip, het lichaam op dat van een opgeblazen hagedis, de over den grond sleepende staart was vol rechtstandige pie ken, en de gebogen rug was om geven met een rand van scherp uitgetande punten, veel gelijkend op een rij hanekamen. Vlak vóór dit vreemde beest stond een on mogelijk mannetje of dwerg in menschengedaante. ♦Nu, wat zeg je daarvan?* riep de Professor, zich triomfante lijk in de handen wrijvend. Het is monsterachtig be lachelijk Eu toch denk ik vast cb zeker dat het naar het leven getee- kend is Ongetwijfeld,* zei ik, ♦onge twijfeld,* op den toon, waarmee men tot een idioot spreekt. ♦Maar ik begrijp niet wat dat dwergje moet voorstellen. Als het een Indiaan was, zouden we het kun nen houden voor een exemplaar van een of ander dwergenras in Zuid Amerika, maar het komt mij voor een Europeaan te zijn met een panama-hoed op,« De Professor moot ais I3D ge tergde buffel, Duitsche leger en van de vloot zeer tegen het plan van Hitier waren om Noorwegen te over vallen, omdat de verbindings linies tusschen Duitschland en Noorwegen onvoldoende verze kerd waren. De extremistische Nazi-leiders echter ondersteunden den Führer in zijn voornemen in een beslissing tegen den raad van de militaire autoriteiten. In deze dagen moet majoor Quisling te Berlijn vertoefd heb ben, vanwaar hij op 8 April te Oslo terugkeerde. De Duitschers konden de Oslo fjord niet binnen komen zonder de Noorsche marinebasis te Hor ten te controleeren. Om half twee in den nacht drie en een half uur voordat het Ber- lijnsche ultimatum aan dr. Koht was overhandigd ontving de commandant van drie Noorsche oorlogsschepen te Horten een dringende boodschap. Deze was oogenschijnlijk geteekend door Koht zelf en werd geacht via het het ministerie van buitenlandsche zaken van de regeering zelve afkomstig te zijn. Er stond het bevel in, dat de Noorsche sche pen niet moesten vechten tegen Duitsche oorlogsschepen, die de fjord binnen zouden varen, en dat zij al hun bemanningen on middellijk zonder wapenen aan land moesten brengen. De commandant twijfelde niet aan de echtheid van de order en gelastte al zijn mannen aan land te gaan, met uitzondering van de stokers en bedienden. Er was echter één fout be gaan de samenzweerders in Oslo wisten niet, dat de Noor sche mijnenlegger Olav Trygg- vason voor reparaties onver wacht de haven was binnenge komen. Dit schip ontving dan ook geen orders en bleef dus gevechtskiaar. De engten van de Oslo-fjord waren afgesloten met mijnen, die van Drobak uit gecontroleerd werden. Om half twee in den morgen van den 9en April zijn al deze mijnen onschadelijk ge maakt door van Drobak uit elec- Hoe is bet mogelijk dat u zoo kunt spreken zei hy♦Her eon verweeking I geestelijke traag heid Wonderbaarlijk I* Het was te gek om mij boos te maken, want dan zou ik wel aan den gang kannen blijven. Ik vergenoegde er m\j dus mee om met eeD vermoeiden glimlach te zeggeusik vond den man ioo klein.* Kijk eens hier 1* riep bü, zich vooroverbuigend en met een groote behaarde worst van een vinger naar de teekening wijsend. ziet die plant achter het beest en je dacht zeker dat het een Brusselsche spruit of een paarde bloem was nietwaar Weina het is een groente, ivoor-palm genaamd, die een boogte van oogeveer vijftig tot zestig voet bereikt. Ziet u niet dat die man daar opzettelijk neergezet is om een idee te geven van de hoogte verhouding Hy was, te oor- deelen naar den boom, die tien maal zoo hoog is, ongeveer vijf voet lang Mijn hemel!* riep ik uit. Dus u denkt dat het beest Nu, dan zou Charing Cross S ation nog amper groot genoeg zijn om als hok to dieoeD voor zulk een gevaarte.* Maar, vervolgde Ür, vekst&ikte. AKKER 'S trisch uitgeschakeld te worden. Wie daartoe orders gegeven had, was toen de correspondent Oslo verliet, nog niet opgehelderd, maar het maakte mogelijk, dat een Duitsche kruiser nog voor den avond de engten binnenvoer. Om halfvijf anderhalf uur voordat de Duitsche gezant het Berlijnsche ultimatum aan dr. Koht overhandigde bereikten een Duitsche kruiser, waarschijn lijk de Emden, en twee onder zeeërs, Horten. De drie Noor sche oorlogsschepen konden geen weerstand bieden, maar de kleine mijnenveger Olav Tryggvason blokkeerde den ingang tot de nauwte. Zij schoot torpedo's af, die den kruiser en een duikboot deden zinken. De bemanning van de meeste oorlogsschepen was zonder wa penen aan land gegaan te Horten. Bij het aanbreken van den dag de bladen omslaande en ziende dat er verder niets meer iD het boek stond ♦al de ervaring van het menschelijk geslacht kan toch niet te niet gedaan worden door een enkele schets van een Ame- rikaanschen artist, misschien ge teekend onder den invloed van opium of in ijlende koorts. Als man van de wetenschap kunt u dat niet verdedigen Tot eenig antwoord nam de Professor eeD boek van een plank. ♦Ik heb hier eeu uitstekende beschrijving van dat onderwerp door mijn begaafden vriend, R.y Lankester,* zei hy♦Bekijk deze ilinstratie eeos, die zal u wel intcresseeren.* Hti reikte mij het boek aau. Ik schrok toen ik het plaatje be keek. Het was eeD exemplaar van de uitgestorven dierenwereld, die een sprekende gelykinis ver toonde met de schets van den on bekenden schilder. Dat is zeer zeker heel merk waardig,* zei ik. Maar toch wilt a niet toegeven dat het een afdoend Dawijs is ♦Neen, het zou immers tourer toeval kanoën zijn, of auisschw n had de Amerikaan dit p aatje wal gezien en het uit het hoofd cage- teekend,* (Wordt vervolgd), AXELSCHES COURANT Zoodra U een lepel Abdijsi roop hebt in^enunior. voolt U al direct do verzachtende, siijmoploasende working. Na e'.ke lepol bemerkt U dat de slum loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder af gemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien hoest verdreven hebben. Deze werivh-g dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samen stelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog ts toegevoegd de krach tig hoeststtllenUe stof codeï ne. Terecht zegt men thans 'sWerelds beste Hoestsiroop DROSERA Eenigeder 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac.90ct.. fl.50,f2.40. f4.20. Alom verkrügb.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1