/Wficn Binnenland. Gemengd Nieuws. Konfng H «kon. Bakens een bericht van de U ited P-ess publiceert „Svenska Dagbiadet" een interview met koning Haakon van Noorwegen. „Ik ben volkomen uitgeput, zonder te hebben gerust ot ge slapen. Sedert ik Oslo Dinsdag 1.1. verliet ben ik niet uit de schoenen geweest", aldus de Koning. „Er schijnt een einde te zijn gekomen aan alle beschaving", zoo vervolgde hij. „Ik kan niet begrijpen dat zulke verschrikkelijke dingen kunnen gebeuren. Ik kan ook niet lan ger van iets zeker zijn. Mijn ministers kunnen naar Zweden gaan, mijn volk kan naar Zweden evacueeren, doch ik zal in mijn land blijven, zoolang er een duimbreed Noorsch grondgebied over blijft". Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat de Britsche regeering van de Noorsche regeering heelt vernomen, dat de Duitsche lucht macht klaarblijkelijk opdracht heeft den koning van Noorwegen Haakon persoonlijk aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de koning zich op houdt. Deze actie is gevolgd op de weigering van den koning om persoonlijk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen De E igelsche koning heeft de volgende boodschap gericht tot den koning van Noorwegen: „In dit critieke uur, nu Duitsch- land door een meedoogenloozen en vooraf beraamde daad den oorlog naar uw land heeft over gebracht wensch ik jegens Uwe Majesteit mijn diepe bewondering en die van het geheele Britsche rijk uit te spreken voor de waar digheid, moed en vasthoudend heid, welke Uwe Majesteiten uw volk aan den dag leggen. Ter wijl ik mijn volle sympathie be tuig met Noorwegen in dit uur van beproeving, verzeker ik Uwe M jesteit, dat mijn regeering in vohe lige samenwerking met de Fransche regeering aan Noor wegen allen binnen haar bereik liggenden steun brengt, zoodat de strijdkrachten der g allieerden, zijde aan zijde vechtende met de Noren zullen bewijzen, dat deze jongste Duitsche schanddaad even overijld als boosaardig geweest is." Generaal von Falkenhorst, de commandant der Duitsche troepen te Oslo, heeft, naar Reu ter meldt, in een radiouitzending van Oslo verklaard, dat alle No ren, die gehoor geven aan de mobilisatie-order van de Noor sche regeering, doodgeschoten zullen worden. Radio-Stockholm heeft Vrij dagavond een communiqué uit gezonden, dat als het tegerbe- richt van den Noorschen gene- ralen staf werd aangekondigd en mededeelde, dat het Duitsche slagschip „Gneisenau" in de Oslo-fjord gezonken is. Volgens dit Noorsche legerbe- richt zijn in dezelfde fjord ook de „Einden" en twee torpedojagers gezonken, Een ander groot schip werd in de haven van Stavanger tot zinken gebracht, terwijl te Bergen een Duitsch oorlogsschip getroffen en beschadigd werd". De „Gneisenau* is een zuster schip van de „Scharnhorst," en meet 26 000 ton. Het liep in 1936 van stapel en was bemand met 1461 man. De „Emdan* is een kruiser van 5400 ton. Dit oorlogsschip werd in 1925 te Wilhelmshaven te water gelaten en had een bemanning aan boord van 534 man. Het Noorsche 1 gcr. Noorwegen heeft te lang geloof gehecht aan pacifisme, dan dat het sinds Sept. een groot leger op de been kon brengen. De maatregelen van het laatste half jaar konden intusschen niet ver hinderen, dat het Noorsche leger zwakker is dan het behoefde te zijn. De actieve dienstplicht in Noor wegen duurt slechts kort in ver gelijking m.:t andere lauden. Zoo beschikte Noorwegen bij het uit breken van dit conflict in Scan dinavië over een leger van 42 000 man. Het landleger omvat zes divi sies, die respectievelijk in gar nizoen liggen in Halden, Oslo, Kristiansand, Bergen, Trondheim en Hamstad. Het landleger is als volgt in gedeeld Infanteriekoninklijke garde (4 compagnieë 0> 16 regimenten en twee bataljons. Cavalerie: drie regimenten. Artillerie drie regimenten veld artillerie, drie regimenten berg- artillerie, een regiment luchtaf weer, vijf regimenten vesting artillerie. Genie een regiment en twee bataljons. Het is moeilijk met zekerheid uit te maken, hoeveel manschap pen Noorwegen in oorlogstijd kan mobiliseeren. Men heeft dit aan tal steeds op maximaal 300.000 man berekend. Het aantal officieren is niet groot, maar de meesten hebben een goede opleiding genoten aan de hoogere krijgsscholen van Zweden, Frankrijk en Duitsch- land. De luchtvaart is nog slechts weinig ontwikkeld, hoewel in het laatste jaar nog veel verbeteringen zijn gekomen. Er bestaan twee luchtvaartscholen een in Oslo en een in Bergen. Men beschikt slechts over een honderdtal vlieg tuigen, voor het meerendeel wa tervliegtuigen, die belast waren met de kustbewaking. Over het oorlogsmateriaal kan men niet veel goeds zeggen slechts voor een vijfde gedeelte is het aan de moderne eischen aangepast. De Noorsche vloot is echter een geduchter wapen dan de Noorsche luchtvaart en het landleger, hoewel een groot gedeelte van deze vloot vermoe delijk reeds in vijandelijke handen is gevallen. Men dient op te merken, dat Noorwegen geen kruisers bezit, die na het jaar 1900 zijn ge bouwd. Men beschikt nog steeds over vier oude kruisers voor de kustbewaking, die dus verre van modern zijn. Alleen van de lichtere typen heeft men modern materiaal. Sinds de maand November heeft Noorwegen tal van visschersvaar- tuigen gertquireerd, die goedbe wapend zijn voor de achtervol ging van duikbooten. (D. v. Z.) De regeeringspersdienst meldde Zaterdagavond Een nieuw voorbeeld viel te signaleeren van het in omloop brengen van een uiterst licht vaardig gerucht met betrekking tot ons land. Het te Washington verschij nende blad „Evening Star" ver meldde, dat een troepentransport Engeland had verlaten. HetAme- rikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de conclusie dat dit tro.pentransport op weg zou zijn naar Noorwegen of naar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling ook ver spreid door het Berlijnsche dag blad „Nachtausgabe". Waarschijhlijk had hierop be trekking het door de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen als zoude van Britsche zijde een aanslag worden voor bereid op Nederland. Daaraan werd door de Britsche radio een even stellige als ondubbelzinnige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm Dit is zulk een fantastische onzin dat niemand buiten Duitsch- land er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten, aldus de Britsche radio. De tegenspraak is nog door een ongeveer gelijkluidende tegen spraak van Reuter gevolgd. De regeeringspersdienst meldde Zondag Bij het beoefenen van nacht vluchten is het marinevliegtuig W 9 ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De inzittenden, de officier waarnemer le klasse koninklijke marine-reserve H. E. G. Langen- hoff en de sergeant vlieger C H. J. Knaapen zijn daarbij waar schijnlijk beiden om het leven gekomen. Het lijk van den sergeant vlieger Knaapen kon reeds ge borgen worden. Zondagmiddag is een Britsch bombardeervliegtuig na in een luchtgevecht te zijn gewikkeld, voorzoover kon worden nagegaan boven Duitsch gebied op Neder- landsch grondgebied in de on middellijke nabijheid van de Nederlandsche grens bij Babbe- rich brandend neergestort. De minister van justitie heett bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, bevat tende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staats geheimen en verhooging van de maximum straf op een aaütal misdrijven tegen de veiligheid van den staat. De regeeringspersdienst meldt Langs de Nederlandsche ter ritoriale zaegrenzen zijn Engel- sche en Fransche vliegtuigen waargenomen, welke op enkele punten deze grenzen bobben overschreden. Ook een enkel Duitsch vlieg tuig werd langs de kust binnen Noderlandscb rechtsgebied waar genomen. Van den grond at is op al deze vliegtuigen geschoten. Ook vliegtuigpatrouilies ziju opge stegen. Te Londen, Parijs en Berlijn wordt geprotesteerd. AXEL, 16 April 1940 Het stoffelijk overschot van den heer J. den Hamer, een der drie slachtoffers vau bet tragisch auto ongeluk te Sluiskil, is hier Zaterdagmiddag op de algemeeae begraafplaats ter aarde besteld. Ook voor deze begrafenis be stond groote belangstelling, zoo wel langs den weg die de droeve stoet volgde vanaf de Station straat, als op de begraafplaats. Een groote krans van de Directie der Comp. de Neerl. de l'Azöte, alsook een bloemstuk van bet Dag. Bestuur der Z L M., waar van de overledene bestuurslid was, dekten de baar, die door familieleden vanaf den ingang der begraafplaats grafwaarts werd gedragen. Bij de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den heer Mr. P. Dieleman te Middel burg, voorzitter van de Z. L. M. Na een persoonlijk woord ten opzichte van den overledene en de familie, sprak hij namens de Z. L. M. waardoerend over het vele werk, dat de heer deu Hamer iu het belang van de Z L M. en andere vereenigingen op landbouwgebied heeft gedaan. Laatst had spr. nog een kennis geving ontvangen van den over ledene, om in zijn plaats een ander te zoeken, waaruit hij meende te moeten concludeeren dat de heer den Hamer wenschte te bedanken. Zjjn laatsten tocht heelt hjj gemaakt voor de Z.L.M en daarbij ls bÜ gevallen op het veld van eer. Zjjn nage dachtenis zal in eere blijven en moge hij in vrede rusten. Hierna sprak de heer J. M. Oggel als voorzitter van de Cnr. Nat. Schoolvereeniging, waarvan ook de heer den Hamer mede bestuurder was. Veel heeft hij voor het Cnr. onderwijs gedaan en dat alles zal in dankbare herinnering blijven. Vervolgens voerde het woord de heer Abr. Haak te Zaamslag namens den Kring Axel der Z L M. en ook voor den Bedrjjts- raad in Z.-Vlaanderen. Spr. schetste den overledene als een man, die ziju beste krachten aan de belangen van den landbouw heett gewijd en de vele daar mede in betrekking «taande ver- eeaigingen, Ds. J. S. Post sprak woorden van troost en bemoediging en wees op Jezus, die over den dood heett gezegevierd. Dit Licht straalt ook uit over deze groove en het droeve ongeluk, waardoor drie menschenlevens plotseling werden afgesneden. Een zoon van den overledene heeft tenslotte namens zijn moe der en de familie dank gebracht voor de vele blijken van mede leven en belangstelling bjj dit droeve verlies. Velen op de begraafplaats waren diep onder den indruk. Luchtbescherming. Zooals reeds in het nummer van jl. Vrijdag werd gemeld, is een gedeeltelijke luchtbescher mingsdienst in werking getre den Inmiddelg hebben reeds meer dan 100 personen de posten betrokken en zonder uitzonde ring hebben allen, zoowel bij dag als bjj nacht, met toewijding hun plichten gedaan. Een goede geest en een begrijpen van de noodzaak mocht bij allen worden opgemerkt. Ook bij de burgerij blijkt dat zelfde te bestaan, hetgeen mag worden afgeleid uit de versna peringen, die zoowel voor de dames als voor de heeren, reeds werden bezorgd. Moge die go«de geest en saam hoorigheid steeds verderen voort gang hebben Zondagmiddag even voor vijf uur werd door velen alhier een dreunen van ramen en deuren waargenomen, wat hoogst waarschijnlijk zijn oorzaak vond in een hevige ontploffing Tot nu toe is echter geen eDkel be richt bekend geworden, dat hier over opheldering geeft. Op Maandag 15 April 1940 des avonds 7 uur werd de eind- les van den cursus in Land maten en Waterpassen gehouden in de Chr. Landbouwschool te Axel. Peze cursus werd, evenals die in motorkennis gpgeven van wege den CBTB De heer Ir. K. Drok, leider van den cursus, heette de aan wezigen welkom, inzonderheid het Bestuur, den H-er Holstra, vertegenwoordiger van den Rijks landbou«consulent en het Best. van de Vereenigiug van Oud leerlingen, benevens hst Hoofd der Landbouwschool, den Heer K Booij. Daarna stelde bij den cur sisten vragen, uit welker beant- ding bleek, dat de leerstof goed was verwerkt. Constructies wer den gemaakt en eok oppervlak ten van willekeurige veelhoeken berekend. Naar aanleiding van een vraag vau den Voorzitter werd ook verduidelijkt, hoe de oppervlakte wordt berekend van een blok land met gebogen grenzen. Hierna werden de getuigschrit ten door den Heer C. de Putter met een toepasselijk woord uit gedeeld. Spr. feliciteerde de leerlingen met hun succes en sprak de wensch uit, dat allen in de praktijk blijk zouden geven dat ze dezen cursus gevolgd badden. Den Haer Drok dankte hij veor het gegeven onderwijs en den Heer Holstra voor diens aanwezigheid en daar dit de tweede keer is, dat U dezen cursus bezoekt, aldus spr., mo gen we wel jflsiden, dat dit onderwijs Uw belangstelling beelt. De Heer Hofstra antwoordde hierop, dat zeer zeker dit onder wjjs zijn belangstelling had en dat bjj een dergeijjlten cursus even hoog schatte als bijv. een cursus in Bemestingsleer of Vee voeding. Een boer moet de op pervlakte van zijn land kunnen meten met het oog op de hoe veelheid zaaizaad en poolgoed, kunstmest, opbrengstvergeijjking enz. Spr. teliciteerde d» leer lingen, dat ze dit onderwijs had den geuoten en hü sprak de weesch uit, dat ze zooveel mo gelijk d.g.l. cursussen zouden bezoeken en sioh ontwikkelen, Als Voorzitter vau de Ver. van Oud-leerliDgen sprak de Heer A van Hoeve, zijn dank uitsprekende jegens allen, die aan dezen cursus hun mede werking badden verleend. Opgemerkt dient te worden, dat de Ver. v. Oud leerl. zich zeer beijverd beeft, dat deze cursus er kwam. Mede was dan ook aanwezig de Secretaris dier Ver. de heer P. Koster. Nog voerden het woord de heer K. Booij en namens de leerlingen de heer P. de Feijter. Deze bedankte den Heer Drok voor het gegeven onderwijs en bood hem namens alle leerl. een vierkleurig potlood in etui aan, verder dankte hij het Bestuur, bet Hoofd der School en den Heer Hotstra voor hun mede werking. Daarna sprak de Heer Drok woorden van erkentelijkheid jegens het Bestuur, den Heer Booij, en tot alle leerlingen. Hij had met genoegen dezen cursus gegeven en hoopte, dat de leerlingen het behandelde in de praktijk zouden toepassen. Ook de heer Hofstra dankte hjj voor diens waardeerende woor den. JfAÉfcJr van allerlei aard Zondagavond ongeveer tien uur bemerkte de wachtpost op den toren alhier in Zuidelijke richting een feilen vuurgloed. Bij informatie bleek deze haar ontstaan te vinden in de groote vlasserij van den heer Saman nabij het pompstation van de Z. VI. Waterleiding Mij. aan de Trompstraat te Sint Jansteen. Ongeveer 200000 K G vlas ging verloren. De schade, die door verzekering wordt gedekt bedraagt 20 tot 25000 gulden. De oor zaak van den brand is onbekend. Gistermiddag ongeveer half vijf geraakte de dieseltram, die uit de richting Axel was vertrok ken, nabij Ronde Putten door bet br ken van de vooras uit de rails. Het verkeer ondervond slechts weinig vertraging. Staat van Beleg. Blijkens het in het Staatsblad van 13 April 1940 opgenomen koninklijk besluit, dat ook is opgenomen in het Zaterdag ver schenen buitengewoon nummer van de Staatscourant, is da staai van beleg uitgebreid in ver schillende provincies van ons land, met uitzondering van met name genoemde gemeenten, doch is de provincie Zeeland in staat van beleg verklaard voor de gebieden waar dit nog niet bet geval was De Ring Zeeland van Cbr. zangvereeti'gingen zal haar jaar- ljjksch concours op Hemelvaarts dag dit jaar houden te Hein- kenszand. Uit Zeeuwsch Vlaanderen zal worden deelgenomen doorGroede en Zaamslag. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Bruin leeren heerenhandschoen. J de Visser, Doorndijk. Een portemonnaie. Wed. E. F. v. d. B is, Julianasiraat 75. Een portemonnaie. C. J. van Drongeleo, Oudeweg 70. De Paaschcollecte welke ten bate van het Bio-vacantieoord van den Nederlandschen Bios coopbond in alle bioscooptheaters van Nederland i« gehouden, Koker 12 tluks 50 el. Proeldootle 2 Hukt 10 ei

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2