fai» AKKERTJE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ei1 No. 5. DINSDAG 16 APRIL 194a 56e Jaarg. Buitenland. De strijd in bet Noorden. Het verloren werelddeel Firma J. C. VINK Axel Op échte y# A M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zoowel Churchill als Reynaud hebben gesproken over de actie der geallieerden in antwoord op den Duitschen inval in Noor wegen. Uit hun verklaringen is wel duidelijk gebleken, dat van een treffen tusschen belangrijke eska ders de vorige week geen sprake is geweest. Men moet niet uit het oog verliezen dat de maritieme actie, hoe belangrijk op zich zelf ook, een nauw omschreven doel moet lubben. Uit is voor zoover het de üudscheis betreft, de verbin dingspuiilen met de ver uiteen liggenue landirigspunten te be schermen en te onderhouden, en wat de geallieerden aangaat, om deze verbindingen te bestoken en zoo mogelijk af te snijden, als mede om de landing van eigen troepen op waarschijnlijk meer dan een punt mogelijk te maken. Hieruit vloeit voor belde partijen reeds de noodzaak van een ver deeling der zeestrijdkrachten langs de lange Noorsche kust voort. Een tormeele zeeslag van min of meer harmonisch samen gestelde eskaders was, nu de bezetting van het Noorsche land voor de Duitschers van primaire beteekenis was, derhalve niet aanstonds te verwachten. De Duitschers hebben boven dien waarschijnlijk gemeend door een groote vtrspreiding van hun zeestrijdkrachten de kans om aan de Britsche en Fransche bewaking te ontkomen, te vergrooten en bovendien stond hun, bij de beperkte middelen, waarover zij ter zee beschikken, geen andere keus open, toen zij eenmaal be sloten hadden hun aanval gelijk tijdig op alle belangrijke haven plaatsen van Noorwegen te rich ten. Deze tactiek dwingt ook de geallieerden, afgescheiden van hun eigen positieve doeleinden, hun scheepsmacht in de Noord zee eveneens te versnipperen, al FEUILLETON door: Conan Doyle Hy keek my twijfelend aan met zyn onbeschaamde oogen. Maar wat weet ik ten slotte van uw eer at?» zei hjj. Meneer,* riep ik driftig, »u veroorlooft u groote vryheden. Ik ban nog nooit in myn leven zoo beleedigd.» Hy scheen mijn uitbarsting eer interessant dan ergerlijk te vinden. >Rond hootd,» mompelde hy, gevulde lippen, gryze oogen, zwart haar, uaet iets dat aan het neger-type doet denken. Keltisch zeker Ik ben een Ier, meneer.» Een Ier, een Ier Ja meneer. Dat verklaart alles. Laat eens kijken u heeft mij beloofd myn vertrouwelijke mededeelingen te zullen respecteeren. Die mede deelingen zullen echter verre van compleet zijn. Ik kan u alleen «enige aanwijzingen geven, waar in n hoogstwaarschijnlijk veai be lang zuit Italian. Ia da aerite zullen zij ongetwijfeld wel een belangrijk smaldeel achterhouden om te kunnen inzetten wanneer het optreden van een iets grootere Duitsche scheepsmacht zulks noodig zou maken. De actie ter zee dus is nog niet geëindigd vandaar ook dat Churchill en Reynaud zich moes ten bepalen tot summiere gege vens, waarvan een deel reeds bekend was. Nieuw was het verhaal van het treffen tusschen de Renown en de Scharnhorst, waarbij de Duitsche liniekruiser wist te ont komen. Volgens de geallieerden hebben de Duitschers vorige week vier kruisers verloren en is de groote kruiser Scharnhorst zeer ernstig beschadigd. Gezien den beperkten omvang van de Duitsche marine zijn de verliezen inderdaad zwaar. Ongetwijfeld is ook de Engel- sche vloot flink getetsterd, al zijn er geen groote schepen verlore» gegaan. Engeland beschikt echtvr over de noodige reserves, welke Duitschland mist. De Fransche vloot heeft bovendien in een treffen met den vijand nog geen verliezen geleden. Hef zou daarom wel eens waar kunnen blijken, dat de Duitsche inval in Noorwegen inderdaad gelijk Churchil en Reynaud zeiden een strategische vergissing is geweest. Wanneer Duitschland moet blijven doorgaan zijn groote oorlogsbodems bloot te stellen aan een treffen met geallieerde eenheden die sterker zijn, ten einde de verbinding met zijn troepen in Noorwegen te onder- UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. houden, loopt het ernstig gevaar zijn heerschappij in de Duitsche Bocht, de Duitsche en Deenscbe kustwateren te verliezen, wat tot ernstige gevolgen kan leiden. Bovendien is het de vraag, of het dan de bezetting van Noor wegen zal kunnen volhouden, terwijl voorts ook de kans op ertsverschepingen uit Narvik of het verkrijgen van walvischtraan uit Noorwegen onmogelijk wordt gemaakt. Het verzet van het Noorsche volk kan hierbij een factor van beteekenis blijken, welke wel eens den doorslag zou kunnen geven. Indien het uitbreiden van het oorlogsterrein tot Noorwegen inderdaad een strategische ver gissing van de Duitschers zou blijken, dan moet men zich af vragen, of zij de risico's van te voren niet voldoende hebben overwogen. De gevaren van een expeditie over zee zullen den Duitschen machthebbers zeker voor oogen hebben gestaan. Zij hoopten echter vermoedelijk op een vrij willige onderwerping van het Noorsche volk, waarna het ge- heele land spoedig in hun bezit moest komen. Bij zulk een loop van zaken zou een volledige bezetting van het Noorsche land de ontwijfelbare gevaren, aan de landingen met relatief zwakke krachten verbonden, in aanzien lijke mate hebben gecompenseerd. De misrekening zou dan terug te voeren zijn tot een onjuist begrip bij de Duitschers van de Noorsche mentaliteit. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zeven Duitsche torpedojagers vernietigd. De Britsche admiraliteit deelt mede Sedert den aanval van Woens dag op de Duitsche torpedo jagers in de fjord van Narvik door de tweede flotielje torpedo jagers ondernomen, heeft deze flotielje, die inmiddels versteikt was, den vijand in de fjord ge blokkeerd. Zaterdagmiddag stoomde Z.M.s Warspite, begeleid door tal van torpedojagers, die mijnenveeg- en andere installaties gebruikten, de fjord in om de Duitsche tor pedojagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen en eenige kustbatterijen te bestoken. Vier Duitsche torpedojagers werden vernield en zijn in de baai van Narvik gezonken. Drie andere waren de Rombah- fjord ingevlucht, die achter de stad Narvik omloopt. Zij zijn achtervolgd, aangevallen en ver nield. Deze vernietiging van zeven vijandelijke torpedojagers werd niet tot stand gebracht zonder eenige verliezen. Drie B ifsche torpedojagers zijn niet zwaar in den strijd beschadigd en men meent, dat het verlies van men- schenlevens aan Britsche zijde zeer gering is. Geen schatting kan gemaakt worden van de Duitsche verliezen aan -menschenlevens. Aan boord van de 7 torpedo jagers moeten echter ruim 1000 man geweest zijn. De strijd te land is voorname lijk geconcentreerd in het uiterste Zuidoosten van Noorwegen, in den hoek, gevormd door Oslo, Frederiksstad, Halden, Kongs- vinger, Elverum en Hamar. Naar Reuter uit Stockholm verneemt, wordt er in dezen sector thans fel gevochten en bieden de Noren met succes tegenstand. ■!&F' plaats weet u zeker dat ik twee jaren geleden een reis heb ge maakt naar Zaid-Amerika. Bet doel van die reis was eenige con clusies van Wallace en van Bates te bevestigen, hetgeen alleen ge daan kon worden door de door hen gerapporteerde feiten waar te nemen, ooder dezelfde eondities waarin zy ze genoteerd hadden. Iodien mijn expeditie geen ander resultaat had gehad, zou ze nog merkwaardig zijn geweest om een zonderlinge ervaring die ik be leefde en die een geheel nienw gezichtsveld voor mij opende. >U weet misschien of mis schien weet u niet dat het land rondom sommige gedeelten van de Amazone, nog niet geheel ouderzocht is, en dat een groot aantal zijrivieren, die niet allen op de kaart aangegeven zijn, in de hoofdrivier nitloopen. Bet was myn werk deze weinig bekende streek te bezoeken en haar fanna te leeren kennen, die mij de stof leverde voor verscheiden hoofd stakken van m\jn groote, mono- mentale werk over de zoölogie. Na Bfl »op van mijn arbeid terag- keerend, bracht ik een nacht door in een klein Indiaansoh dorp, op een pnnt, waar een zekere zij rivier wier naam en ligging ik niet zal noemen zich in de hoofdrivier stort. De bewoners van dat dorp waren Cnoama In dianen, een zachtaardig maar laag staand ras, waaronder ik, de ri vier opgaande, eenige genezingen had bewerkstelligd en daardoor znlk een indrnk by hen teweeg bracht, dat het mij niet verwon derde by myn terugkomst ver» langend door hen opgewacht te worden. Uit hun teekecs maakte ik op, dat iemand dringend be hoefte had aan mijn medische hulp en ik volgde het opperhoofd naar een van zyn batten. Toen ik binnenkwam, zag ik dat de lijder, bij wien men mij geroepen had, jaist den laatsten adem had uitgeblazen. Hij was tot mijn verbazing geen Indiaan maar een blankeja, ik mag wel zeggen een heel blanke, want by had vlaskleurig haar en eenige ken- teekeuen van een albino. Hij was in lompen gekleed, uitge mergeld en droeg alle sporen van langdurige ontbering. Voor zoo veel ik van de inboorlingen be greep, was hy een volslagen vreemdeling voor heD, die, geheel alleen, in het laatste stadium van uitputting door de bosschen in hno dorp was aangekomen. •Zijn knapzak lag naait het bed en ik onderzocht den inbond. Zyn naam stond op een etiquette geschreven, die er in lag Maple White, Lake Avenue, Detroit, Michigan een naam, waarvoor ik altyd bereid ben den hoed at te nemen, want het ia niet te veel gezegd, dat hij gelyk zal staan met den mynee, als deze onderneming eindelijk de ver diende holde zal ten deel vallen. Uit den inbond van den knap zak bleek nay dat deze man een artist en dichter was geweest, zoekend naar onderwerpen. In de eerste plaats vond ik eenige gedichten, die, hoewel ik niet bevoegd ben zulke dingen te be- oordeelen, mii hoogst onverdien stelijk voorkwamen. Vorder een paar schilderstukjes van rivierge zichten, een schilderkist, een klenrdoos, een paar peuseelen, het gebogen stnk been dat op mijn inktstel ligt, ééa deel van Banter's Motten en Vlinders», een goed- koope revolver en een paar pa tronen Een persoonlijke Hitrus ting bezat hy niet, of bad die onderweg verloren. Dit was de geheele bezittiDg van dezen vreem den Amerikaanschen zwervenden artist •Ik wilde mjj juist verwijderen, toen ik iet* uit ijjn geioheurd jasje zag steken. Het was dit schetsboek, dat er even gehavend uitzag als nu. Want ik kan n verzekeren dat een handschrift van Shakespeare niet met meer eerbied door my behandeld bad kunnen worden dan dit boek, sedert het in mijn bezit kwam. Ik geef het nn aan u met het verzoek het van het begin tot het einde nauwkeurig door te lezen Hij nam een S'gaar en iennde achterover, my seaerp onderzoe kend aanziend, om het fff ct na te gaan dat dit document by mij te weeg zou brengen. Ik had vol verwachting het boek geopend, denkend daarin een openbaring te zullen vinden, of schoon ik mii niet kon voorstellen van welken aard die zon kunnen zyn. De eerste bladzyde stelde mij echter telenr, want die be vatte niets dan een teekening van een heel dikken man in een pij jekker, met het onderschrift •Jimmy Colver op de Mail-boot». Dan volgden verscheidene blad zijden met kleine schetsjes van Indianen en hun gewoonten. (Wordt vervolgd). COURANT. 10) Een "AKKERTJE" zal zor gen, dat de pijn direct ver dwijnt. Neem zoo noodig, voor 't naar bed gaan nog 'n "AKKERTJE" dan kunt Ge zeker zijn vannacht rustig te slapen. Maar.... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samen stelling, nóch in hun doel treffende snelle werking. Opelk"AKKERTJE" staaft Akker-merk: Uw garantie voorde onschadelijkheid I tegen griep, hoofdpijn, koorts, kou •3 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1