KIESPIJN? oa, n Mijnhardtje Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De ltaliaansche ministerraad heeft besloten de huidige wetten aangaande de nationale organi satie in oorlogstijd te wijzigen en wel in dien zin, dat vereeni- gingen, openbare en particuliere kantoren, alsmede burgers, die geen militairen dienst moeten verrichten, met inbegrip van vrouwen en van kinderen boven de 13 jaar, in de civiele mobi lisatie zullen worden opgenomen. Volgens een besluit van de ltaliaansche regeering zullen alle ijzeren hekken, met uitzondering van die van kerken, van den Heiligen Stoel, van diplomatieke vertegenwoordigers, van buiten landers of hekken met artistieke waarde, worden afgebroken en het ijzer zal ter beschikking van den staat gesteld worden. Dertigduizend ltaliaansche landbouwers zullen binnenkort naar Duitschland vertrekken om daar de Duitsche boeren bij het werk op het land te helpen. Reeds zijn de eerste groepen uit Bologna vertrokken. Dinsdag is men in Finland begonnen met de inzameling van gouden ringen ten bate van de landsverdediging. Ieder, die een gouden ring schenkt, ontvangt in de plaats hiervan een ijzeren ring. Naar Havas uit Jeruzalem meldt, hebben Arabische en Jood- sche kweekers het Finsche Roode Kruis 1300 kisten sinaasappelen aangeboden. De Belgische militaire auto riteiten hebben verscheidene per sonen gearresteerd, woonachtig in de door Duitschland aan België afgestane gebieden, die beschul digd worden van spionnage ten gunste van een naburig land. Bovendien zijn zij verwikkeld in een zedenzaak. Spertyd kleinhandel in tabak In de Staatscourant van Dins dag is een beschikking van den minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij wordt over gegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Met ingang van 3 April 1940 is het derhalve verboden een in richting, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zon der vergunning van den minister van Economische Zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aanzien van de uit breiding van het in een inrich ting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak zoomede ten aanzien van de voortzetting van den in een in richting uitgeoefenden kleinhan del in tot verbruik bereide tabak, ingeval van wijziging in de per sonen van ondernemers of be heerders. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik be reide tabak wordt verstaanhet ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben zoomede het aan het publiek verkoopen van sigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak of snuif. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik be reide tabak wordt niet verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebbep, zoomede het aan het publiek verkoopen van evengenoemde artikelen, voor zoo ver zulks geschiedt in hotels, café's, sociëteiten, lunchrooms, rijkscar.t nes, militaire tehuizen, theaters, bioscopen, restaurants en wachtkamers van stations van de Nederlandsche Spoorwegen en aan boord van vaartuigen van ondernemingen, welke personen tegen betaling vervoeren, onder welke vaartuigen veerbooten zijn begrepen. De New-Yorksche corres pondent van de «Maasbode* seinde Naar verluidt heeft de Crucible Steel Co. een order van de Ne derlandsche regeering ontvangen voor levering van 210 stuks af weergeschut voor vliegtuigen ter waarde van 200.000 dollar. Ernstig vertoog te Bpriyn Met betrekking tot de vlieg- tuigaanvallen op Nederlandsche vischtreilers, n.l. de Protinus, de Vikingbank IJ 183 en de I S. Groen IJ 130, heeft Harer Maje- steits gezant te Berlijn opdracht gekregen, een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten, waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opge komen wordt, met name tegen de volstrekt ontoelaatbare geweld daad jegens de Protinus. Het officiëele onderzoek naar den bij daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd, dat, terwijl de treiler van talrijke duidelijke Nederland sche nationaliteitskenmerken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was be schilderd, een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en be schoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aan stonds zijn gedood, het vaartuig tot zinken is gebracht en van de in de sloep redding zoekende opvarenden twee door uitputtiug zijn gestorven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen de schuldigen en behoudt zich een eisch tot schadevergoeding voor. Gisterenmorgen had in de bo- venvoorzaa! van het Militair Te huis te Middelburg een bijeen komst plaats van het Dag. Best der Z. L. M., de commissie van toezicht, het hoofd en de leer lingen van de pas opgerichte Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg, ter opening van de school en installatie van 't hoofd der school, den heer J. K. Voogd De voorzitter der Z. L. M., Mr P. Dieleman, heette alle aanwe zigen welkom, in het bijzonder ir. Droogendijk, landbouwconsu lent voor Zeeland, het besuur van den kring Walcheren der Z. L. M en den voedselcommissaris in Zeeland, ir. Dorst. Spr. stelde daarop de commis sie van toezicht voor en deelde mee dat de Z. L. M. de financi ëele regeling had, doch dat bij de commissie het toezicht berust. Nadat de vice-voorzitter, bur gemeester Kodde in gebed was voorgegaan en de Z. L. M had bedankt installeerde mr. Dieleman het hoofd, den heer de Voogd Spr. zette het doel der school uiteen en wees er op, dat de Z. L M er een chr. karakter aan heeft willen geven, gezien de overtuiging van het grootste deel der Walchersche bevolking. Door den heer Kodde werd het hoofd eveneens toegesproken. AXEL, 5 April 1940 De drinkwatervoorziening van West Zeeawsoh Vlaanderen. Ten behoeve van de drink watervoorziening van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is Maandag in het kanaal Terneuzen—Gent een nieuwe zinker gelegd. Deze zinker vormt een onderdeel van de transportleiding welke voert van den watertoren alhier, via Drie Schouwen en over Zwarten- ïoek in de richting van Driekwart en vandaar over Philippine, ljzen- dijke en Waterlandkerkje naar den in aanbouw zijnden water toren te Oostburg. Nabij Driekwart kruist deze eiding het kanaal Terneuzen— Gent, zoodat daar ter plaatse een zinker door het kanaal moest worden gelegd. Het kanaal heeft hier een breedte van 78,50 meter gemeten op den waterspiegel en een diepte van 9 meter. De zinker moest op 2 meter diepte onder den kanaalbodem worden gelegd. Daartoe was in de afgeloopen week door een baggermolen een sleuf gebaggerd, waarvoor rond 3000 kub. meter grond is verzet Daar de totale lengte van 93,50 meter en de hoogte van 12 meter te groot was om de zinker in zijn geheel te vervoeren, was deze in drie stukken verdeeld en wel twee deelen aan de beide oevers elk horizontaal gemeten, ongeveer 11 meter lang en een middenstuk van ongeveer 55 meter lengte. Voor het opstellen van de beide oeverstukken waren van de oevers uit stellingen in het kanaal ge bouwd zoodig dat nog een door- vaartopening van 58 meter vri;' bleef. Het middenstuk was op gesteld op een zestal zolder schuiten. Maandag werd rL scheepvaart op het kanaal van 6 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags ge stremd, in welken lij 1 het midden stuk van den zinker tusschen de stellingen werd gevaren. Daarna moesten de verbindingen tusschen de oeverstukken en het midden stuk worden gemaakt. Toen deze gereed waren werd de zinker op luchtdruk beproefd om de ge maakte verbindingen op dichtheid te controleeren. Door middel van lieren waaraan hij was opgehangen werd de zinker langzaam in het kanaa neergelaten. De werkzaamheden worden uit gevoerd door den heer W. J de Bruijn, aannemer te Terneuzen. Dinsdag is aan den opper wachtmeester der Kon. Mare chaussee te Terneuzen, den heer C. de Leeuw, de gouden medaille uitgereikt voor 36 jarigen trouwen dienst. De uitreiking geschiedde door den commandant der le div. Kon. Marechaussee, den majoor jhr D. J. H. N. den Beer Poor- tugaal. De jubilaris mocht vele geluk- wenschen in ontvangst nemen. Maandag nam de heer M de Block, gemeenteveldwachter en bode van Clinge, afscheid, na bijna 40 jaren als zoodanig deze functie te hebben vervuT. Hem werd de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau verleend. Dinsdag heeft de Opper bevelhebber van Land- en Zee macht, Generaal H. G. Winkel man, met zijn staf een bezoek gebracht aan Zeenwsch-Vlaande- ren en de in dit gewest gelegen militaire onderdeelen en -weiken in oogenschouw genomen. De vrijwilligers van het Vrijwillig Landstorm Korps Mo tor- en Vaartuigendienst, die in gevolge lo. 1939, nr. 400-o met klein verlof huiswaarts zijn ver trokken, worden eerstdaags in de gelegenheid gesteld een nieuwe verbandakte te teekenen, welke hen alleen verplicht om in wer- kelijken dienst te komen ter hand having of tot het herstel van de openbare orde en rust, dus niet tot opkomst bij oorlog of oor logsgevaar. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 7 APRIL 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm 9V« nre Nam.2 Ds. van Oevercn Dezelfde Gerei. Kerk. Voorm. 9.30 are Nam. 2 Ds. J. S. Post Cand. de Rilter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 are Leeskerk Nam. 2 De moord te Leidschendam. Vlak voor de uitspraak in de zaak tegen den 29 jarigen R. A die Dinsdag door de Haagsche rechtbank wegens moord op den veehouder Van der Horst uit Leidschendam tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, is er een gerucht opgedoken, het welk betrekking zou hebben op een eventueelen mededader. Dit gerucht is ter kennis van den proc.-gen. gebracht, die een grondig onderzoek instelt naar de waaide, welke aan dit gerucht moet worden toegekend. Veertien dagen geleden las een rijwielhandelaar uit Oegstgeest de uitvoerige verslagen van de te rechtzitting in de bladen. Hi werd getroffen door een verkla ring van verdachte: „Ik had op dien 27en Oct. een afspraak ge maakt met „Arie" om hem te Oegstgeest te ontmoeten. Ter stond herinnerde de rijwielhande laar zich, dat dien middag te on geveer half twee een jeugdig militair in zijn werkplaats was gekomen met het zonderlinge verzoeklk heb geen verlof, maar ik wil graag vandaag naar huis. Help mij en laat mij me hier verkleeden. lk heb mijn burgerplunje bij me. De rijwielhandelaar had geen bezwaar, het viel hem echter op, dat de man zenuwachtig was Tegen half zeven was hij nog zenuwachtiger dan 's middags, teruggekomen om zich weer in uniform te steken. De rijwiel handelaar had eerst geen aan dacht aan de geschiedenis ge schonken. Twaalf dagen geleden wendde de Oegstgeester zich tot de po litie in zijn woonplaats. Tot zijn verwondering hoorde hij echter niets meer van de zaak Een paar dagen later stelde hij zich via iemand anders, een familie lid, in verbinding met den mi nister van justitie, die den proc gen. te Den Haag op de hoogte stelde, waarna de inwoner van Oegstgeest werd gehoord. Ook de verdediger heeft een onderhoud met den rijwielhande laar gehad. Te Groningen zijn aange houden een timmerman en zijn vrouw, verdacht van diefstal van horloges en andere winkelgoede- rer. Dezer dager bezocht dit echtpaar eenige goudsmidzaker. te Groningen en deed het voor komen een dameshorloge le willen koopen. De vrouw bekeek de horloges en onderhandelde met de verkoopster. Daardoor wist zij de aandacht van haar man af te leiden, die dan gele genheid kreeg zijn slag te slaan. In een der winkels wekte hun manier van doen argwaan, te meer daar ze geen keus konden maken en zonder iets te koopen vertrokken. De politie werd gewaarschuwd en in het bezit van den man werden drie gestolen dameshor loges gevonden. Bovendien was het echtpaar in het bezit van een paar damestasschen, die ook uit een winkel gestolen bleken te zijn. Het echtpaar is ter beschikking gesteld van de justitie. Te Drunen (N -B.) is de 24 jarige A. van Eggelen uit Nieuwkuik van een aanhang wagen, geladen mei boomen, gevallen. Waarschijnlijk heeft hij, toen de wagen nog in beweging was, daarvan af willen springen en is hij met zijn kleeren aan een boomstam blijven hangen en met het onderlichaam tegen een puntig voorwerp geslagen. Bij aankomst in het ziekenhuis te 's Hertogen bosch bleek hij reeds te zijn overleden. Spionnage Gisteren is in het Oosten van ons land een ongeveer 40 jarige man betrapt, toen hij foto's maakte van in aanleg zijnde ver dedigingswerken, meldt de Tel. Vrijwel onopvallend heeft hij zich geruimen tijd in de buurt van de werken kunnen ophouden, daar hij, evenals de honderden in de omgeving te werk gestelde arbeiders, een werkpak droeg. Dank zij de oplettendheid van een schildwacht liep hij toch tegen de lamp. Het kwam dezen militair ver dacht voor dat de man in het geheel niet werkte, doch maar wat rondliep over het terrein. Voor alle zekerheid hield hij hem daarom goed in het oog. Dit bleek juist gezien te zijn, want na eenigen tijd begaf de als ar beider verkleede man zich naar een fiets, die ergons langs den weg stond en, zooals naderhand bleek, aan hem toebehoorde. Hij haalde uit een op den ba gagedrager gebonden werkzak een fototoestel. Daarmede ging hij naar een plaats, welke een goed overzicht bood van het ter rein en maakte eenige opnamen. De schildwacht waarschuwde zijn superieuren, waarna de man aan gehouden werd. Nabij Dingolfiing is op de Isar een vaartuig met 11 personen tegen een rots gevaren en omge slagen. Zeven personen, waaronder 3 vrouwen, zijn verdronktn. Bij Circuela in de provincie Badajoz doet zich sedert een maand ongeveer een aardver schuiving van grooten omvang voor. Na zwaren regenval verdwenen, eerst langzaam, daarna sneller, eenige heuvels, terwijl de grond op andere plaatsen naar boven kwam. Talrijke boomen werden ontworteld. Geheele velden zijn zoozeer verschoven, dat op plaat sen, waar tevoren tarwevelden lagen, thans vruchtboomen staan. Op vele plekken vertoont de grond diepe spleten, terwijl hier en daar zelfs kleine meertjes zijn ontstaan. Havas meldt uit New-York dat de overstroomingen, ontstaan door het smelten van de sneeuw en de regens, in de staten New- York, Pensylvania en Californië tientallen menschen het leven hebben gekost. De schade wordt op verscheidene millioenen dol lars geschat. Het Oostelijk deel van Pensyl- vania is het ergst getroffen. Men raamt dat 12000 personen in dit gebied hun woningen hebben moeten verlaten. Reuter meldt uit Wilkesbarre, dat naar schatting meer dan 16000 menschen dakloos zijn geworden door de overstrooming van de Susquehanna in Pensyl- vanië, welke gezwollen is door den voortdurenden regen. Zes menschen zijn omgekomen, dui zenden vluchten van de oevers weg over een gebied van 100 mijl stroomafwaarts van Wilkes barre. De kustwacht helpt met booten de menschen uit de huizen van het overstroomde gebied. Tal van kelders zijn overstroomd en verscheidene straten zijn riviertjes geworden. Men verwacht dat de rivier nog verder zal stijgen. Sportnieuws. Zaterdag en Zondag werden in café Biarends te Goes de eind- wedstrijden gespeeld om het kampioenschap biljarten le klas cadre 86/s van Zeeland. Onze stadgenoot de heer J. de Coninck, boekte een zeer mooi resultaat en nam de tweede plaats n met gew prt. pnt. alg. gem. h.s. 51/. 1333 11.90 84 7 1400 12.50 63 De onderste cijffrs wijzen de aunten die werden behaald door den winnaar den heer Verhulst. De hoogste gemiddelden in één 3artij werden door de acht deel nemers als volgt behaaldDe loninck 18-18Verhulst 16 66; „ambtrtmont 14-28; Standaert 10-45; M. C. Baarends 9 09; P. 3aarends 9-09; Van de Velde 8 01 Hoomick 7 69. (Midd. Crt.) Afstandsmamhen De legerleiding heeft er haar goedkeuring aan gehecht, dat aan den Nederlandschen bond voor lichamelijke opvoeding alsnog de gelegenheid zal worden geschon ken tot het organiseeren van de vierdaagsche afstandsmarschen te Twee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 cf.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2