Pui'ol houdt do handen zacht en inooi e ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aanderen. No. 2. VRIJDAG 5 APRIL 1940. 50e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Het verloren werelddeel Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De verscherping van den oorlog 00k tijdens de schoonmaak. Tube 45 ct., doos 60—30 ct., bij Apoih. en Drogisten. Evenals de Engelsche bladen staan de Fransche vol met arti kelen, welke een verscherping van den oorlog en met name van het toezicht op den in- en uitvoer van Duitschland aankondigen. Léon Blum schrijft in de Popu laire, dat de geallieerden er niet over denken een actie te onder nemen tegen de neutralen als zoodanig, doch zij zijn niet voor nemens langer genoegen te nemen met de welwillendheid en de medeplichtigheid van zekere neu tralen, die door het Duitsche rijk worden geterroriseerd. De ge allieerden zijn niet geneigd langer de treffende misbruiken van de neutraliteit te dulden, welke eiken dag door Duitschland worden be dreven terwille van zijn voedsel voorziening. Ook zijn de geal lieerden niet geneigd zonder we derwoord de daden van zeeroof te laten voortduren, welke eiken dag door het Duitsche rijk be dreven worden, zoowel om de neutralen te terroriseeren, als om de handelswegen van Engeland af te snijden. Marcel Pays in de Excelsior schrijft in denzelfden geest, terwijl het Journal zich door zijn correspondent te ZiHch laat seinen, dat er een merkbare wijziging is gekomen in de Duit sche politiek, welke eerst de neu tralen bedreigde, en thans een en al vriendelijkheid tegenover hen is, wat een gevolg zou zijn van den benarden toestand in Duitschland. Door Hitier den toevoer van katoen, petroleum- producten en ertsen af te snijden, zou men den duur van den oorlog aanzienlijk bekorten. Een zeegevecht! De kapitein van een Noorsch koopvaardijschip, 'dat de haven van Bergen binnengevallen is, heeft medegedeeld, dat hij Dins dagmiddag in het Noordelijk deel van de Noordzee een hevigen zeeslag tusschen twee kruisers waargenomen heeft. Hij beweert, FEUILLETON door: Conan Doyle 3) 7) Zijn gezicht benam my den adem. Ik was voorbereid op iets zonderlings, maar niet op zulk een overweldigende persoonlijk heid als dit. Hij had een enorm hoeid, het grootste dat ik ooit op een menschelijk lichaam gezieD heb. Ik weet zeker dat, als ik het gewaagd had zyn hoogen hoed op te zetteD, deze over mijn ge- heele hootd gegleden zon zijn om op mijn Behouders te blyven ros ten. Zijn blozend gezicht met den langen, zwarten baard, zóó zwart, dat er als het ware een blauwachtig waas over scheen te liggen, deed mij denken aau een Aseyrischen stier. Het haar was met een laDgen, eigenaardigeu golt over zyn massiet voorhoofd geplakt. De blauwgrijze oogen, onder dikke, zwarte wenkbrauwen waren heel helder, heel kritisch en heel beslist van uitdrukking, Verder verschenen nog boven de tafel een paar breede schouders, «en borst all een biervat en twee dat de eene kruiser z!ch op een afstand van vier of vijf zeemijlen van zijn eigen schip bevond en de andere duidelijk zichtbaar was aan den horizon. v Over het verloop van den strijd kon de zeeman echter niets na ders meedeelen, behalve, dat hij hevig kanonvuur gehoord heeft; overigens heeft hij zich in re cordtempo van het terrein van den strijd verwijderd. Duidelijk had hij een reeks granaten zien inslaan, vooral achter den krui ser, die het dichtst in zijn nabij heid lag, In totaal heeft hij 20 tot 30 schoten geteld. De ondergang van een duikboot. De bemanning van een Engel- schen torpedobootjager heeft mee gedeeld, hoe een vijandelijke duikboot tot zinken werd ge bracht, welke onlangs een con- vooi aanviel en een neutraal schip torpedeerde. Onmiddellijk na den aanval schoot de jager, welke tot het escorte behoorde, met twee andere Britsche en een Franschen jager naar de plaats des onheils, waarheen ook een vliegboot stevende, welke de duikboot ontdekte en een bom liet vallen. De jagers voegden her dieptebommen aan toe, waardoor de duikboot werd be schadigd en gedwongen boven te komen. Na een tijdje, waarin de bemanning gered kon worden, zonk de duikboot. De geredden verklaarden, dat tengevolge van de ontploifiig der eerste dieptebommen het achter ste compartement lek was ge slagen, waardoor er eenige ton nen water in de boot drongen. Terwijl men met de reparatie bezig was ontplofte een nieuwe bom vlak bij het schip, welke nieuwe schade aanrichtte, zoodat de boot niet anders overbleef dan boven te komen en zich over te geven. reusachtige, behaarde handen. Dit, en een loeiende, brullende, donderende stem, vormden mijn eersten indruk van den bernebten Protessor Challenger. «Wel,* zei hymy hoogst on beschaamd aanstarend. >Wat heeft u my te zeggen Ik moest mijn bedrog nog een poosje volhouden, anders zon het onderhond hiermee blykbaar at- geloopen zijn. »U heeft de vriendelijkheid ge had, mij te willen ontvangen, Professor,zei ik nederig, zyn enveloppe te voorschijn halend Hij nam mijn brief uit zijn lessenaar en legde dien open voor zich neer. >0, n is de jonge man, die geen eenvoudig Eogelsch kan begrijpen, nietwaar Maar met mjjn algemeene beschouwingen is n het, meen ik, eens «Volkomen, Professor vol komen zei ik met Dadruk. >Komaan Dat versterkt mjjn positie aanmerkelijk. En nw leet- tjjd en niterljjk geven aan dien steun nog dabbele waarde. U is tenminste beter dan die kndde varkens in Weenen, wier geknor mij echter totaal kond liet.< «Ze schijnen zich hoogst onbe tamelijk gedragen te hebben,* Radio rede tot de Duitsche jeugd. Veldmaarschalk Göring heeft Woensdagmorgen de afdeeling luchtvaart van de Hitier-jeugd toegesproken, Zijn rede werd per radio uitgezonden. Hij zeide volgens Reuter o.a. «Duitschland zal, wanneer Hit- Ier besloten is een eind aan den oorlog te maken, zijn vijanden een doodelijken slag toebrengen Het heeft zijn rug en flanken vrij en thans staan de Duitsche strijdkrachten in het Westen als een hecht blok tegenover Frank rijk en Engeland. Daar moet de beslissende slag vallen en voor dezen beslissenden slag heeft onze Führer al onze hulpbronnen gemobiliseerd." De schoolkinderen hadden vrij af om naar Göring's rede te luis teren en de werkende jeugd had hiervoor eveneens gelegenheid gekregen. Duitschland is in een beslis senden strijd gewikkeld, zoo ving de veldmaarschalk aan, daarom is het geen tijd voor groote de monstraties. Iedereen moet nu staan, waar zijh plicht hem roept. Ik doe een beroep op jullie om dezen harden strijd tot een glo rierijke overwinning te maken. Gij zijt de getuigen van een unieke periode in de historie. Ge groeit op in een groot Duitsch vaderland en ge zult de vreugde beleven, Duitschland tot een groot, machtig en prachtig rijk te zien worden. Göring bracht de periode in herinnering van Duitschlands on macht, toen de mannen, die de eerste jaren van den oorlog dap per hadden gestreden, tegen het einde deserteerden. De Duitsche jeugd van dien tijd was geen Duitsche jeugd, omdat zij met het kwaad besmet was. Som migen bleven echter standvastig zei ik. >Ik verzeker u dat ik mjjzelf best kaD verdedigen en uw sympathie niet noodig heb. Laat m\j maar stil begaan. Dan is G. E. C. het gelukkigst. Eu nu, meneer, zullen we ods best doen dit bezoek zoo kort mogelyk te maken, want het kan voor n geen genoegen zijn, en ik vind het onuitsprekelijk vervelend. U hadt, als ik het goed begrijp, eenige opmerkingen te maken over eeD van de stellingen die ik in Weenen verdedigde.* Hy ging zoo rechtstreeks op het doel af, dat ik hem onmogelijk een ontwijkend antwoord kon geven. Ik moest hem nog even aan het lijntje honden en een betere gelegenheid afwachten. Op een afstaud had het my zoo eenvoudig geschenen. Eu zou mijn Iersch vernuft my nu iu den steek lateu, juist nu ik het zoo noodig had Hy keek mij door borend aan met zyn scherpe, sta len oogen. «Komaan, vooruit donderde hij. «Ik ben nog maar stndeut en nog niet diep in bet onderwerp doorgedrongen,* zei ik met een verwezen glimlach, «maar toch kwam het mij voor dat u Weiss- mann in deze een beetje al te hard gevallen ii,« en verzamelden zich rond den Führer. Het nat. socialisme heeff den strijd in Duitschland gewonnen, vervolgens kwam de strijd naar buiten. In deze tweede phase bevinden we ons nu. De voor uitzichten voor een overwinning op binnenlandsche vijanden waren veel kleiner dan de vooruitzichten op de overwinning, die we thans gaan bevechten. Göring vertelde vervolgens van de Duitsche herbewapening en van den opbouw der luchtmacht. De groote kracht van de jeugd is haar enthousiasme, welke alle moeilijkheden te boven komt. Gij, die hier voor me zit en vast besloten zijt dappere leden van de luchtmacht te worden, hebt gij wel den geest van de lucht macht begrepen Want voor mijn luchtmacht kan ik alleen dappere jongens gebruiken. Veldmaarschalk Göring herin nerde er zijn jeugdige toehoor ders verder aan, dat zij met Duitschlands strijdkrachten zijn opgegroeid. Zij zijn getuige ge weest van de bestrijding van Oostenrijk en Sudetenland en van den opmarsch te^e i Cechoslova- kije en Polen Het Duitsche volk is eens het grootste volk op aarde geweest en dat zal het weer worden. Elke generatie vormt een scha kel in de Duitsche geschiedenis. Gij, jongens, zult ook zoo'n scha kel vormen in de keten, die ver broken zou zijn, wanneer Hitier niet was opgestaan. Van eiken jongen en van eik meisje vraag ik, aldus Göring, dat zij voor den Führer zullen durven staan, zonder zich te be hoeven tc schamen. In deze moeilijke tijden moeten we een nationaal-socialistische houding bewaren. Wie kan vertellen, welk lot je wacht? Ge kunt opgeroepen worden om vader te Hy boog zieh ernstig naar my over. »U weet zeker wel,* zei hjj met dreigende kalmte, de vragen ep zijn vingers aftellend, «dat de indtx van den schedel een con stante factor is «Nitaurlyk,* zei ik. «En de telegonie nog sub judice «Ongetwijfeld.* «En dat het kiemplasma ver schilt van het parthenogenetische ei.« «Zikcr riep ik, verrukt over mijn eigen stoutmoedigheid. «Maar WBt bewyst dat vroeg hij, met zacht overredende stem. «Ja, wat?* mompelde ik. «Wat bewyst het »Z»1 ik het u eens zeggen f< «Als 't n blieft. Graag «Het bewijst,* brulde hy, in een plotsdingen aanval van woede, «dat jy de vervloabste bedrieger van Londen bent een lage, kruipende journalist, die niet meer van dit onderwerp weet, dan hij fatsoen heeft in zijn lichaam I* Hij was opgesprongen met een dolle razerny in de oogen. En zelfs op dat oagenblik van span ning vond ik den tijd my te ver bazen over de ontdekking, dat hy naar een klein mannetje wu, £3 9 1 u/j zoon verouderde hoes t AKKER 'S vervangen, die aan T et frorf ge sneuveld is. Dan zal moeder steun moeten hebben van haar zoon of dochter." Göring besloot: «Weet, dat ge voorbestemd zijt om de toorts de toekomst in te dragen. Gij zijt de bewakers van Duitsch lands eer, vrijheid en gezondheid". Tusschen de Belgische en Duitsche regeeringen is in be ginsel overeenstemming bereikt over de aan België te betalen schadevergoeding wegens den dood van den officier-vlieger Henrard, die verleden maand boven Belgisch gebied door een Duitschen vlieger werd neerge schoten. Over het bedrag is men het reeds eens. Er wordt nog onder handeld over de manier van be talen. wiens hootd niet verder reikte dan myn schouder een afge- huotten Hercules gelijk. «Ouziu I* riep hij, vooroverge- leund op de tafel, met zijn ge zicht vooruit. «Onzin I Dat is het wat ik al dien tyd tegen u gepraat heb, meneer weten schappelijke onzin I Dacht je dat je tegen my opgewassen was jy met je notedopja van een brein Jullie denkt dat je ai- machtig bent, jullie lamlendige journalisten I Dat je lof iemands uaarn kan vestigen en je alk.u- ring dien te niet kau doen. Dat we allemaal voor je moeteü krni- pen an buigeifj om een gunstig woordje van je te kiygen. Die man moet een beetje in de hoogte gestoken, en die wat neergehaald worden Kruipend ongedierte, ik ken jullie! Windbuilen! Ik beu niet bang voor je. G. E C. is je te slim af geweest. Er is goddank nog iemand, die je aan kan. Hij heeft ja gewaarschuwd niet hier te komen, maar nu je dat toch hebt doorgezet, by miju eer, nu moet je de riBieo ook maar voor je rekening nemen. Je hebt een gevaarlyk spel ge speeld en naar het my voorkomt verloren,* (Wor.it v. vel rij COURANT. ts oppassen ge boden. Bestrijdt het chronisch worden, gebruik de beste samen stelling, gebruik ABDIJSIROOP. Abdijsiroop is nu verstèrkt! Abdijsiroop bevat van ouds beproefde slijmoplossende en borstversterkende genees kruiden en nu bovendien de codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Ab dijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwe gen, doet daardoor gemakke lijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststil- lende stof ..codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen bevrijdt U zich hier van snel en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. Begin dus vandaag nog met DROSERA SERPYLLi ACONITUM Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac 90 ct.. f 1 50, f2.40, f4.20. Alom verkrijgt)*

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1