Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. I. DINSDAG 2 APRIL 1940. Buitenland. Het verloren werelddeel Firma J. C. VINK - Axel Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Roosevelt over de missie van Samner Welles. President Roosevelt heeft ver klaard, dat er gering onmiddellijk vooruitzicht is op een stabielen vrede in Europa. De door Sum ner Welles veikregen inlichtingen zullen echter van waarde zijn, wanneer de tijd zal komen den vrede te vestigen. Roosevelt heeft deze verklaring voorgelezen op een persconfe rentie. De volledige tekst van zijn verklaring luidt: Welles heeft noch ontvangen, noch aan mij overgebracht, vre desvoorstellen, uit welke bron ook afkomstig. Zelfs al is er maar gering onmiddellijk voor uitzicht op eenigen rechtvaardi gen, stabielen en blijvenden vrede in Europa, zullen de inlichtingen, welke als gevolg van de reis van Sumner Welles aan deze regee ring zijn verstrekt, ongetwijfeld van de grootste waarde zijn, als de tijd komt voor de vestiging van zoodanigen vrede. Roosevelt zeide verder, dat zijn woorden precies beteekenden, wat zij zeiden «er is gering onmid dellijk vooruitzicht op beëindiging van den oorlog". De president herinnerde er aan, dat Welles noch bevoegd was aan te gaan, noch had aangegaan eenige verbintenis, welke de regeering van de Ver. Staten kon verplichten. Evenmin was Wel les gemachtigd aan te bieden, noch had hij aangeboden, voor stellen namens de Ver. Staten. De inlichtingen, welke Sumner Welles verkregen heeft zullen van de grootste beteekenis zijn voor de regeering van de Ver. Staten bij de algemeene leiding van zijn buitenlandsche betrek kingen. Wat ook aan Welles vanwege de Itaiiaansche, Duitsche, Engel- sche en Fransche regeeringen is meegedeeld, zal door de Ameri- kaansche regeering als strikt ver trouwelijk worden beschouwd. De President sprak, aldus FEUILLETON door: Conan Doyle 6) Hij is heftig, gevaarlijk, twist ziek van aard, gehaat donr een ieder die hem kent en het mik punt van de studenten, voor zoo ver ze zich vrijheden met hem durven permitteeren. Misschien zou het 't beste zyn, als u nooit weer van den man hoorde. HOOFDSTUK III. Toen ik 's Woensdags bij myn vriend terugkwam, lag er op het bureau een aan mij geadresseerden brief met het postmerk West- Kensington, van den volgenden inhoud »Eomore Park, W. Mijnheer i Ik heb nw brief ontvangen, waarin n beweert myn meeningen te ondersohry ven, maar ik ben er mij niet van bewust die ooit af hankelijk te hebben gesteld van de opinie van andereu, U heeft het gewaagd het weord «beschou wing* te gebruiken ie sake wijn Reuter verder, van de mogelijk heid dat «in bepaalde gevallen" de ieis van Welles zou kunnen bijdragen tot een beter begrip en 1 tot vriendschappelijker betrekkin gen tusschen de Ver. Staten en de landen, welke hij heeft be zocht. De missie heeft door persoonlijk contact en persoon lijke besprekingen «opheldering" voortgebracht in de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Europeesche mogendheden. Het lcchtwapeB In den oorlog. De Itaiiaansche onderstaatsse cretaris voor Luchtvaart, generaal Francesco Pricolo, heeft voor speld, dat de luchtmachten der oorlogvoerenden, wanneer de oorlog werkelijk gaat beginnen, een beslissenden factor zullen vormen. Ten bewijze hiervan wees hij op de rol, welke de Duitsche luchtmacht in den blik- semoorlog tegen Polen heeft ge speeld. Gen. Pricolo achtte het noodig vast te stellen, dat de voorspel lingen over den oorlog te land, ter zee en in de lucht onjuist zijn gebleken. Te land zijn de legers nog in ruste; de troepen massa's worden niet gebruikt. Ter zee is tot dusver alleen een piratenoorlog gevoerd, door snelle kruisers in den open Oceaan en door onderzeeërs in de Noordzee. De strijd was bijna geheel tegen de koopvaardijvloot gericht. De luchtoorlog is ook min of meer een piratenoorlog geweest met een eenigszins experimenteel karakter. Geen bliksemsnelle be slissingen, maar langzame, afmat tende operaties, welke niet in staat zijn groote verliezen toe te brengen. Luchtaanvallen op groote schaal tegen niet-militaire doelen en op open steden zijn nog niet begonnen, omdat men blijkbaar represailles van de zijde van den tegenstander vreest. Er behoeft echter geen twijfel over te bestaan, dat de actie van de luchtmacht, wanneer de oorlog voerenden in de positie zijn den oorlog serieus te beginnen, zich tea volle zal ontwikkelen en zich uiteenzetting van het onderwerp Darwinisme, en ik wil u even attent maken op het feit dat dit woord in znlk een verband ge bruikt, in de hoogste mate be- ieedigend is. Uit den inhoud van uw brief maak ik echter op dat u eer uit onwetendheid en gebrek aan tact heeft gezondigd, dan uit boosaardigheid daarom zal ik de zaak verder iaten rusten. U haalt één zin uit mijn leziog aan, die u naar het schijnt niet goed heeft begrepen. Ik zou anders zeggen dat die alleen voor een idioot eenige moeilijkheid zou kunnen opleveren, maar indien u daarom trent nadere uitlegging wenscht, ben ik bereid u op het door u genoemde uur te ontvangen, of schoon bezoeken en bezoekers vau welken aard ook, my hoogst on- aaugenaam zijn. Wat uw voor stel betrett om mg eenige wenken aan de band te willen doen, doe ik u weten dat het niet mijn gewoonte is, ooit van opinie te veranderen, na eenmaal mijn wei- overdachte ideeën verkondigd te hebben. Wees zoo goed de en veloppe van dezen brief bij uw bezoek aan mijn bediende, Austin, te toonen, daar hij instructies heett alle mogelijke voorzorgen te ne« min om njj te beschermen tegen UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. als een factor van beslissend ka rakter bij het uitvechten van het conflict zal doen gelden. Tijdens den Poolschen veld tocht opereerde de Duitsche luchtmacht zoo krachtig tegen de Poolsche vliegers, het leger en den moreelen weerstand van de bevolking, dat haar actie als de beslissende factor van de snelle nederlaag van Polen moet worden beschouwd. Bewezen is, dat de val van Warschau hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de luchtmacht, die vernielende bombardementen uitvoerde en het moreel van de bevolking, die bang was voor een nog grootere actie door Duitschlands machtige luchtvloot, volkomen brak. Den laatsten tijd volvoert aldus de Itaiiaansche generaal de Duit sche luchtmacht een prachtige actie tegen de Engelsche koop vaardijvloot op de Noordzee. De technische wedijver bij den aanbouw, die in vredestijd al zeer intens was, is thans in den oorlog bijna van een krampach tige bezetenheid. Duitschiand, Frankrijk en Engeland verbeteren wijzigen hun materieel zoo snel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ze kunnen, zonder dat er een grens is gesteld aan de kosten. Daarom moet ook Italië zijn aan bouw versnellen om niet door de andere groote mogendheden over vleugeld ie worden. Ter gelegenheid van den verjaardag der Itaiiaansche lucht macht en van het tot stand komen eener Spaansch-llaliaansche lucht vaartovereenkomst, publiceert de Itaiiaansche pers een overzicht van de prestaties der Itaiiaansche luchtmacht in den Spaanschen oorlog. Volgens dit overzicht hebben 5 699 leden der lucht macht en 312 civiele manschap pen aan den veldtocht deelge nomen. Er zijn 1.6 millioen kilogram bommen geworpen en meer dan een millioen schoten gelost. De Itaiiaansche vliegers hebben 266 luchtgevechten ge voerd, 5318 bombardementen ondernomen en 2 170 verken ningsvluchten gemaakt. Zij heb ben 224 vijandelijke schepen ge troffen en 903 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De Itaii aansche luchtmacht verloor 86 vliegtuigen. Er sneuvelden 175 Itaiiaansche vliegers gewond 192. de indringende schurken, die zich journalisten* noemen. Hoogachtend, Gaorge Eiuard Challenger.* Het was byna halfelf toen ik dezen brief ontving, maar met een auto kwam ik nog juist op het afgesproken uur in Enmore Park aan. We hielden stil voor een groot beerenhuis met zware gordynen voor de ramen, waaruit ik opmaakte dat deze geduchte professor iemand van fortuin moest zyn. Da deur werd geopend door een zonderling-uitzienden, donke ren, nitgedroogdea man van on- zekeren leeftyd, met een kort blauw jasje en bruinleeren slob kousen aan, L»ter vond ik uit dat dit de chauffeur was, die tel kens inviel voor een reeks weg- geloopen bedienden. Hij nam mij onderzoekend van het hoofd tot de voeten op met zyn flats-blauwe oogen. «Verwacht?* vroeg hij. *Ja.« «Heelt u uw brief?* Ik haalde de enveloppe te voor- scbyn. «In orde I* Hij scheen een man van weinig woorden te zijn. Toen ik hem door de gang volgde, werd ik pletieling tot staan gebracht door een klein vrouwtje, dat te voorschijn kwam uit wat^de eet kamerdeur bleek te zyD, een vroolijk, levendig, donkeroogig dametje, van een meer Fransch dan Engelsch type. «Pardon,* zei ze tegen my. «Austin, jy bnnt blyven wachten. Gaat u hier even binnen, meneer. Mag ik n vragen of u myn man al eerder ontmoet heett «Neen, mevrouw, ik heb die eer niet gebad.* «Dau bied ik u by voorbaat mijn excuses aan. Ik moet u zeggen dat hij een onmogelijke een absoluut onmogelyae man is. Maar nu u gewaarschuwd is, zuit u gemakkelijker iets door de vin gers kunnen zien.* «Dat is heel attent van u, mevrouw.» «Ga, als hy driftig begint te worden, gauw de kamor uit. Blijf dau niet met hem redeneeren. Verscheidene menschen hebben zich daardoor leed berokkend en een publiek schandaal veroorzaakt. Het is toch niet over Zuid-Ame- nba, dat u hem wenscht te spreken f« Ik kon tegen 8en dame niet liegen. «O hemel I Dat is zijn gevaar lijkst® onderwerp. tJ solt gtse Het herstelwerk ln Finland. In een persconferentie te Hel sinki heeft de plaatsvervangende minister van landbouw een over zicht gegeven van de inspanning, die Finland zich voor zijn herstel moet getroosten. Hij zeide, dat de 430,000 be woners van de aan de Sowjet- Unie gecedeerde streken hun haardsteden vrijwillig hadden ver laten en dat ten aanzien van deze menschen twee problemen be langrijk zijnde huisvesting en de middelen van bestaan. Zwe den zal het hout zenden, dat noodig is voor den bouw van huizen voor 60,000 gezinnen. De Finsche regeering bereidt een ontwerp voor agrarische hervor mingen voor, krachtens hetwelk alle akkergrond ter beschikking van de geëvacueerde bevolking zal worden gesteld. Groote on dernemingen, trusts en gemeenten zullen daartoe tegen een schade vergoeding, te betalen door den staat, een deel van haar grond moeten afstaan. Voor de evacu atie en den geheelen herstelar- beid is een bedrag van 12 mil liard mark noodig. De regeering wil zich dit geld verschaffen door binnenlandsche leeningen, bijzon dere heffing op eigendommen en zoo mogelijk buitenlandsche lee ningen. Het is noodig, aldus de plaatsvervangende minister, dat de geheeie wereld het b Jang van een snel herstel in Finland beseft. Burgin, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, he. tf in een rede te Belfast een pleidooi gehouden voor den «totalen oor log, met alles wat dit beteekent en alles wat dit wellicht met zich zal brengen". Het is de eerste maai, dat een hooggeplaatste persoonlijkheid d< r Britsche regeering ov^r den «to talen oorlog" in het openbaar heeft gesproken «Hoewel de strijd weliicht zwaar zal zijn", aldus dc minister, „hoe wel zij lang kan duren, hoewel de terugslag ervan in ons parti culiere leven op vreeselijke wij e zal worden gevoeld, hij zal de woord gelooven van wat hy u vertelt en dat is waaremp'l geen wonder. Maar z g hem dat met, want dat brengt hem buiten zichzelf van kwaadheid. Doe alsof u hem gelooft, dau loopt het misschien heel goed at. Bedenk dat hy het zelf gelooftdaarvan kunt u verzekerd zijn. Er bestaat geen eerlijker man dan bij. Wacht nn niet langer, of hy zou achterdocht krygen. Als u deukt dat hy gevaarlyk wordt be paald gevaarlijk bel dan en houd hem van u af, tot ik kom. Gewoonlijk kan ik hem, lelie op zyn ergs', weer tot bedaren brengen* Met deze bemoedigende woor den, bracht zij mij by den zwij genden Austin terug, die gedu rende ons korte onderhoud ais een steenen beeld had staan whehten, en deze ging my voor naar het einde van de gang Een klop op de deur, een geloei als van een os vau nit de kamer en ik bevond tny vaa aangez ctat tot aangezicht met den Professor Hij zat op een draaistoel achter eet breede tafel, bedekt met boeken, kaarten en teekeniügeu. Toen ik binnenkwam, keerde hy aicn net den stoel naar mjj (Wofdt vervolg AXELSCHE COURANT 1

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1