ABDIJSIROOP Rechtszaken. ningmeester voor zijn veelomvat- ten en propagandistisch werk gedurende de afgeloopen 25jarige periode, een gratificatie toe te kennen van f50. Dit werd al gemeen goedgevonden. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, waarin mel ding werd gemaakt van het in functie treden van mej. Kloet als wijkzuster op 1 Febr. 1939. Zij is tot ieders tevredenheid werkzaam geen enkele klacht werd verno men. De plannen om het 25jarig bestaan eenigszins feestelijk te herdenken, konden geen door gang vinden als gevolg van de oorlogsomstandigheden. Als jubileumgeschenk haalde de commissie ongeveer f 500 op, welk bedrag op 27 November j.l. aan het bestuur werd overgedra gen. De geheele bevolking heeft daaraan bijgedragen, waarvoor hartelijk dank werd betuigd, als ook aan de heeren commissie leden en dames, die dit werk uitvoerden. De secretaris richtte zich hierna tot den voorzitter, dhr. Kruysse, die zoo juist allen en in het bijzonder de bestuursleden har telijk dank heeft gebracht voor het vele goede werk gedurende de afgeloopen 25 jaren voor het Groene Kiuis verricht Zijnerzijds gevoelde spr. zich dan ook ge drongen, den voorzitter hartelijk dank te brengen voor de ener gieke wijze, waarop deze in al die jaren Het Groene Kruis heeft geleid en opgewerkt tot degrootste Axelsche vereeniging. Deze dank gold dan ook na mens het bestuur en de geheele vereeniging, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de heer Kruysse nog vele jaren Het Groene Kruis alhier zal mogen leiden. Dank werd ook gebracht aan de heeren J. de Kraker en A. de Visser, die mede onafgebroken gedurende deze 25 jaar in het bestuur zitting hebben. Vervolgens op zijn jaarverslag doorgaande, memoreerde de se cretaris, dat meermalen extra gif ten werden ontvangen. De Emma- bloem-collecte bracht f60 meer op dan het voorgaande jaar. Dit is voornamelijk hieraan te dan ken, dat ditmaal niet slechts kin deren, maar oudere meisjes en dames de bloempjes verkochten. Gewezen werd op eenige aardige ervaringen gedurende deze col lecte, waaruit bleek hoe ook bij menschen, die slechts weinig of niets kunnen missen, toch de groote sympathie en liefde voor dit werk der barmhartigheid tot uiting kwam. Er hadden 5 uitzendingen naar sanatoria en ziekenhuizen plaats. 3 personen zijn thans nog uit gezonden, 1 is teruggekeerd en 1 overleden. Dank werd gebracht aan de plaatselijke diaconieën en armbestuur, alsook aan die cor poraties, welke steun verleenden, in den afgeloopen zomer werd weer een cursus E.H.B.O. be ëindigd, welke geleid werd door dr. Schiltman en de verpleegster. Afgelegd werden 3715 bezoe ken, waarvan 3209 voor het Groene Kruis, 301 voor t.b.c179 voor z jigelingenbescherming en 26 voor maatschappelijk werk. Uitgeleend werden 510 artike len. Ernstige klachten over min der goede zorg der gebruikers kwamen niet voor. Het aantal leden bedraagt on geveer 1000. Het verslag eindigde met een opwekking aan allen tot steun aan Het Groene Kruis en pro- pagandistischen arbeid daarvoor te verrichten. De voorzitter bracht den se cretaris dank voor dit keurige en uitgebreide verslag, alsook voor de woorden van waardeering tot hem gericht. Tevens dankte hij ook de leden voor de blijken van instemming met deze woorden. Ik heb, aldus de voorzitter, steeds met liefde voor Het Groene Kruis gewerkt en hoop nog lang in die richting werkzaam te mogen blij ven. Moge de vereeniging nog steeds in bloei en sympathie toenemen. Hierna bracht de financiëele commissie bij monde van dhr. Booy verslag uit, waaruit bleek, dat alles keurig in ord* was be vonden bij den penningmeester. De heer L. P. Bakker liet hierna de cijfers de revue pas- seeren, waarvan we hier de to talen laten volgen. Groene Kruis inkomsten (met inbegrip van het batig saldo ad f655,32 over 1938), f3604,34, uitgaven f3069,18, batig slot f535,16. T.b.c. inkomsten f2053,91, uit gaven f2121,03, nadeelig slot f67,12. De voorzitter bracht zoowel de kascommissie als den penning meester dank voor het veelom vattende werk in dezen weer verricht. De heer J. de Kraker werd met groote meerderheid als bestuurs lid herkozen. Als leden van de financiëele commissie voor het volgend boek jaar werden benoemd dhrn C. Griep, J. A. Slijpen en C. Faas. Bij de omvraag werd nog de idee naar voren gebracht om de rede van den voorzitter geheel in druk te doen verschijnen en sa men te vatten in een gedenkboek Een en ander zal nog nader onder het oog worden gezien. Een der aanwezigen merkte nog op, dat z i. Het Groene Kruis wel eens wat op te hoogen voet leefde, te veel luxe, zooals hij het noemde, doch deze mee ning werd terecht bestreden, mede omdat geen nadere verklaring van die zgn. luxe kon worden gegeven. De kleine, doch geanimeerde vergadering werd hierna door den voorzitter, met een woord van dank voor de belangstelling zij het ook geringe aantal opgekomen leden gesloten. AXEL, 22 Maart 1940 Van af heden 22 Maart tot en met Donderdag 11 April a.s. geeft BON 15 van de Rijksdistributiekaart recht op aankoop van 1 Kg. suiker. Ees onjuist bericht Naar aanleiding van het door verschillende bladen gepubliceer de, aan de „Tel." ontleende be richt, als zouden hier bij den caféhouder E. H. een tweetal flesschen cocaïne in beslag zijn genomen, verzoekt deze ons te willen melden, dat dit bericht geheel bezijden he waarheid is De te zijnen huize in beslag ge nomen 2 fleschjes bevatten volgens zijn uitdrukkelijke verkiar ng getn cocaïne, doch een kwakzalvers middel, dat hij ongeveer 13 jaar geleden op de markt te Oostburg had gekocht. Het goedje bleek ondeugdelijk voor het beoogde doel en daarom was het onge bruikt gebleven en later in de kast opgeborgen, die ook de tand arts voor zijn poeders en fl-schjes gebruikt. H. verklaarde ons, de fleschjes met inhoud indertijd te hebben gekocht voor f 1 per stuk. Ze stonden ook niet tusschen de fleschjes van den tandarts, doch volgens zijn verklaring afzonder lijk in dezelfde kast. Het goedje was door een schei kundige te Rotterdam onderzocht en deze moet bevonden hebben dat het nog geen 3 maanden oud was, terwijl H. ons verzekerde dat het reeds ongeveer 13 jaar onaangeroerd in de fleschjes was bewaard. Wat de smokkelhandel in co caïne betreft, die hiermede in vorenbedoeld bericht in verband gebracht werd, verzekerde H. dat hij daarin vrij uitgaat. Tot zoover hetgeen dhr. H. ors als de juiste toedracht der zaak mededeelde. De Zomcrttyd. Bij Kon. Besluit van 9 Maart 1940 is b paald, dat de vervroe ging met één uur van den wette- lijken tijd dit jaar zal aanvangen den 19den Mei en zal eindigen den 6den October. Landdag ran het Leger des Hells. Op Hemelvaartsdag zal alhier een groote landdag gehouden worden op het sportterrein en in Het Centrum, waarbij worden verwacht een 500tal officieren en soldaten van het Leger des Heils onder opperleiding van comman dant Benwell. Ook uit verschillende andere kringen, zoowel uit Oostelijk als Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen is medewerking toegezegd, onder meer door verschillende zang verenigingen, terwijl verschillen de predikanten en officieren van het Leger des Heils het woord zullen voeren. Als een groote bijzonderheid kan worden vermeld, dat ook het beroemde muziekcorps van het Leger des Heils te Rotterdam, hetwelk verleden zomer te Mid delburg enorme belangstelling genoot, zoo in de open lucht als in het grootste kerkgebouw, aan wezig hoopt te zijn. Nadere bijzonderheden zullen spoedig worden vermeld. Avondteekenschool met werkp!aat«prftkt(jk. Gisteren werden in een bijeen komst van het bestuur der ver eeniging „Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstreken" direc teur en leeraren en leerlingen, de eindgetuigschriften en verklarin gen uitgereikt door den voorzitter van het schoolbestuur, mr. P. H. W. F. Teilegen. De voorzitter opende de ver gadering met een toespraak, waar in hij zeide dat de cursusduur van 5 op 6 maanden was gebracht, in het belang van de leerlingen. De school was op 1 October begonnen met 120 leerlingen, verschillende mutaties vonden plaats en thans volgen nog 111 leerlingen de lessen. Ook enkele der hier gelegerde militairen na men aan het onderwijs deel, doch door vele dienstverzuimen kon dit niet volledig tot zijn recht komen. Hoewel telkenjare vanaf deze plaats wordt gewezen op de noodzakelijkheid trouw de lessen te volgen en op fijd aanwezig te zijn, vormt dit nog wel eens een bron van teleurstelling. Wil men in het vakonderwijs iets bereiken, dan moet elke les - avond de school worden bezocht, zij het dan met uitzondering voor diegene, die in ploegverband werkzaam is. Namens het bestuur wenschte de voorzitter die leerlingen van harte geluk, die hun ijver en verkregen vorderingen thans door een eindgetuigschrift of verklaring beloond zien. Het stemt tot verheuging dat verschillende leerlingen door voor beeldig werk een uitstekenden indruk hebben gevestigd. Het personeel werd tevens dank gebracht voor de zware taak dit seizoen verricht. Zij zagen hun moeilijk werk in de avonduren beloond door de goede resultaten der gediplomeerden. De heer J. v. d. Peijl, sinds de oprichting der school hieraan werkzaam, verlaat thans door het bereiken der pensioengerechtig den leeflijd het leerarercorps. Hen werk dank gebracht voor al het werk en de moeite, in de vele jaren aan de leerlingen besteed. De heer v. d. Giessen, die de getuigschriften en verklaringen keurig verzorgde, werd hiervoor dark gebracht. De volgende leerlingen werden bevorderd of kregen een eind- getuigschrift of verklaring: Afd. Timmeren. Van le naar 2e klasse: J. Kaij- ser en M. van Kolk te Terneuzen. Van 3e naar 4a klasseC. L. v. d. Bent, Terneuzen. Van 4e naar 5e klasse (Th): C. Dees, Terneuzen. 5e klasse th1 leerling geen eindgetuigschrift. Vervolgklasse theorie: P. H. Kaijser (verklaring) en Ph. Leu- nis te Terneuzen, M. Roegiers te Philippine. Van 4e klasse pr. naar 5e kl. pr.J. de Back, J. Blok en L. Nieuwelink te Terneuzen, W. J. van Doeselaar te Axel en D. J Hamelink te Hoek, Eindgetuigschrift 5e kl. praktijk: A. Hamelink, meubelmaker, Ter neuzen en J. v. d. Bent, Zaam- slag. Verklaringen verv. kl praktijk D. Ollebek, Terneuzen, M.Jan sen, Axel en J R. Hamelink te Hoek. 2 leerlingen geen verklaring. Verklaringen HospitantenI. de Back, A. F. d'Hont en J. A. Weststrate te Terneuzen, J. A. Jurry te Hoek. 1 leerling geen verklaring. Afd. Bankwerken. Van le naar 2e klasse: J. Ha melink, I. de Mul en L. Oppeneer te Terneuzen, J. J. van Drongelen te Sluiskil. Van 2e naar 3e klasse W. de Graaf en J. Krijger te Terneuzen, J. F. Dekker en D. den Hoog lander te Hoek. Van 4e klasse pr. naar 5e kl. W. den Doelder, E. Simoen en J Visser te Terneuzen. Niet bevorderd 2 leerlingen. Eindgetuigschrift 5e klasse pr. J. den Exter te Terneuzen. 1 leerling geen eindgetuig schrift. Verklaringen vervolgklasse pr. D. Faas, M de Feijter, J Koster, J. v. d. Molen, C. de Kraker en J. A. Wisse te Terneuzen. 1 leerling geen verklaring. Vervolgklasse A (verklaring) J. Oosterhout, Sas van Gent. Verklaringen Hospitanten: A. J Hamerlinck, L. B. en L. P. Wijf fels te Terneuzen, J. M. Hamelink, W. Oostdijk en A. Wullemste Sluiskil, W. Jansen van Rozen- daal te Axel, P. J Pladdet, F J Stoffels en C A. Witte te Zaam- slag. 8 leerlingen geen verklaring. Afd. Electrotechniek. Van 4e klasse praktijk naar 5e klasse: C. J. van Driel te Ter neuzen en A. Th. Fermont te Sluiskil. 1 leerling niet bevorderd. Eindgetuigschrift 5e kl. prak tijkG. de Bokx te Terneuzen. Verklaringen vervolgkl. pr.W. F. Dekker te Terneuzen en A.M. Bracke te Sluiskil. 2 leerlingen geen verklaring. Verklaringen Hospitanten K. de Vos, Sluiskil, W. de Bruijne te Axel. 2 leerlingen geen verklaring. Afd. Automontage. 2e klasse1 leerling niet be vorderd. 4e kl. pr. naar 5e klasse pr. A. Kegels, C. A. Stcffijn en L. de Zeeuw te Terneuzen, R. Vonk te Axel en J. Hamelink te Zaamslag. 1 leerling niet bevorderd. Verklaring vervolgkl. praktijk: D. Mannaert, Terneuzen. Hospitanten 1 leerling geen verklaring. Afd. Typografen. Van 2e naar 3e klasseC. Bareman (voorwaardelijk) en W Bronk te Terneuzen. Afd. Lood-Zinkwerkers Van 2e naar 3e kl.A. van Alphen te Terneuzen. Afd. Metselen. Van 2e naar 3e kl.J. en J J, Nieuwelink te Hoek. Eindgetuigschrift 5e klasse W. Nieuwelink, Terneuzen. Afd. Straatmaken. G. van Hecke, Terneuzen, be vorderd van 4e naar 5e klasse 1 leerling niet bevorderd. Afd. Schilderen. 2e klasse1 leerling niet be vorderd' Van 4e klasse pr. naar 5e kl. C. Hofman en J. v. d. Moortel te Zaamsiag. Eindgetuigschriften 5e kl. pr. J. de Doelder, J. Michielsen en A. IJzebaart te Terneuzen, J. Maas en J. de Putter te Zaamslag. Vervolgklasse praktijk (verkla ring): J. de Zeeuw te Terneuzen. 1 leerling geen verklaring. Vervolgcursus A (verklaringen) J. van Duijze en M. Romijnser, Terneuzen, J. de Smidt, Hoeken G. de Krijger te Philippine. Hospitanten1 leerling geen verklaring. Ter openbare terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Zuiddorpe, mej, M. M D. Moerdijk en de Verdrijf die Beklemming AKKER'S fe-n) v&is&ifdbe. heer P. A. van Dongen, beiden wonende te Zuiddorpe. (D. v. Zeel.) Ten einde de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en de Belgisch Luxemburgsche Tol- unie en de wederzijdsche ko loniën uit te breider, heeft de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg te Brussel besloten haar ccrres- pondentennet uit te breiden. Voor het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zeeuwsch Vlaanderen werd als zoodanig aangesteld de heer F. P. O. M. Koch te Sint Jan steen. Door onbekende oorzaak is Dinsdag te Breskens brand ont staan in het motorschip Martha Johanna 111, dat geladen was met stroo. De brandweer kon in verband met den lagen waterstand weinig hulp bieden, zoodat het schip en de geheele lading verloren is gegaan. De burgemeester van Breskens was naar de haven gekomen en had de leiding van het blusschings- werk op zich genomen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 24 MAART 1940 Ee;ste Paaschdag Ned. Herv. Kerk. Voorm 91/, are Nam.2 Ds. van Oeveren Dezelfde Geref. Kerk. Veorm 9 30 ere D». J. S. Post L-esüerk Geref. Gemeente (Weststraat). Vor>rm 9 30 are Nim. 2 Leeskeik L-eskerk Arrond. Rechtbank, Middelburg. J. A. d. W., 24 j., werkmanen L. A. d. W., 30 j., koopman, beiden te Hontenisse, zijn wegens diefstal tezamen en in vereeniging, veroord. tot 2 maanden gevang- met aftrek van het voorarrest. L. d. F., 39 jlandbouwer te' Axel, is wegens overtreding in- ventarisatiebesluif, met vernieti ging vonnis, waarvan hooger be- toep, vercord. tot f25 of 10 d. hecht., met tevens teruggave van in beslag genomen haver. J. C O., 31 jchauffeur te Terneuzen, is wegens overtreding motor- en rijwielwet, met vernie tiging vonnis, waarvan hooger beroep, veroord. tot 2 geldboeten van f 7.50 of 2 maal 3 d. hecht. De substituut officicier van jus titie bij de Haagsche Rechtbank heeft tegen R. A., verdacht van moord op een veehouder te Leid* schendam in October 1339, le* venslange gevangenis geëischt. Hoofdpijn, Kiespijn. hëipen^hSl altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cL Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10ct. Doos 50ct. Ieder, die met 'n verwaar loosde hoest is blijven door- loopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen bemoeilijkt. Val die beklemming met suc ces aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los, zuivert Uw luchtwegen zoodat het beklemmende, pijnlijke ge voel bij het ademhalen ge heel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzondere kruiden-siroop, nu versterkt met „codeïne" dat ook voor U doen Begin vandaag, dan voelt Ge U morgen al beter l tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct., f 1.50, £2.40, £4.20. Alom verkrijgb. Na.il. 2

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2