Buitenland. betreffende steun aan het Finsche Roode Kruis aangenomen. In voorbereiding is een Kon. besluit, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte van ons land zal worden afge kondigd. Indien zulks met het oog op het spionnagegevaar noo- dig zou blijken, zal de regeering het geheele grondgebied in staat van beleg verklaren. Vr|Jdag weer erwten en boonen. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen weder peul vruchten (capucijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen, bruine boonen en andere ge kleurde boonen) worden gedis tribueerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributiepe riode, n.l. een kwart kilogram per hoofd van de bevolking vooreen tijdvak van vier weken. Nader zal worden bekend ge maakt, welke bon van de rijks distributiekaart met ingang van 15 Maart a.s op het koopen van de genoemde hoeveelheid peul vruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat zich met betrekking tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregeling zouden vallen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze niet bestemd zijn voor menschelijke consumptie en uitsluitend mogen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtneming van de ter zake bestaande distributie maatregelen. Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mo gen koopen, met dien verstande, dat per kwart kilogram een nader aan te wijzen bon bij den win kelier moet worden ingeleverd. De aanval op de Saba. Men meldt aan de N R.Crt. Ook het Nederlandsche motor schip Saba, dat op weg was van Newcastle naar Oostende, is gelijk gemeld door een onbekend vlieg tuig aangevallen onder de Engel- sche Oostkust. Het vliegtuig liet een bom vallen en bestookte daarna het schip met machine geweervuur. Zaterdag hebben wij van den eersten stuurman van de Saba, de heer Kuyper, het relaas van zijn wedervaren vernomen. Zaterdag vertrokken wij om streeks kwart over vijf met een lading steenkool van Newcastle, aldus de heer Kuyper, en om acht uur waren we zes mijl O. Z.O. van de Tyne. Ik had de wacht gehad en de kapitein, de heer W. Acda, kwam mij aflossen. Wij bleven nog even napraten toen een vliegtuig aan de voor zijde van het schip naderde, juist toen de vlieger boven ons schip was, zagen wij rondom ons het water opspatten, terwijl een regen van kogels neerdaalde. De an dere leden van de bemanning, die uit zeven personen bestond, bevonden zich aan dek en de kapitein gaf opdracht direct naar beneden te gaan. Het vliegtuig, een groote bommenwerper, was inmiddels verder gevlogen, maar zwenkte toen echter en vloog ten tweede male over het schip, waarbij het een bom liet vallen, die op tien meter afstand van het schip in het water ontplofte. Door de geweldige explosie werd de Saba geheel uit het water getild en in de hutten werd een ware ravage aangericht. Lampen wer den verbrijzeldmarmeren wasch- tafels werden losgerukt en geheel vernield. Direct na het begin van den aanval had de kapitein de machines stopgezet en de lichten laten dooven, zoodat het schip in het donker gehuld, vrijwel stil lag. Toen de vlieger, na de bom te hebben geworpen, weer door- vloog, gaf de kapitein bevel om een van de reddingbooten te vieren, aangezien hij vreesde, dat het schip verder gebombardeerd zou worden. De bemanning stond toen op het punt aan dek te komen toen het motorgeronk weer luider werd en de vlieger voor de derde maal terugkwam. De stuurman had de tegenwoordigheid van geest om nog te roepen„Allen beneden Wijven" en toen daalde wederom een regen van kogels op het dek neer. De beide man nen, die bezig waren met de sloep, zochten dekking onder de boot en daaraan hebben zij waarschijn lijk hun leven te danken. Na dezen iaatsten aanval liet het vliegtuig zijn prooi los en ver dween naar de monding van de Tyne, waar juist een convooi van ongeveer dertig schepen op ver trek lag. Dit convooi werd ook gebombardeerd en de ontploffin gen waren zoo hevig, dat de Saba, die op een halve mijl afstand lag, er van trilde. De oorlogsbodems, die bij het convooi lagen, open den het vuur op den aanvaller en van de Saba af kon men de vuurstralen van de kanonnen zien. Men heeft echter niet kunnen bemerken, of het vliegtuig werd neergeschoten. Na den aanval heeft de Saba, die ernstig beschadigd was, met gedoofde lichten de reis voort gezet. De navigatielichten waren stukgeschoten, terwijl de ver schansing door verschillende ko gels doorboord was. Ook in de zijkanten van het schip zijn ko gelgaten te zien, terwijl een pro jectiel dwars door het plafond van de stuurhut sloeg en de voorruit verbrijzelde. De kapitein werd door glasscherven aan de hand gewond en een matroos, die aan het roer stond, kreeg een kogelwond in het gelaat. De gewonden werden door den stuur man verbonden en daarna werd de reis naar Oostende voortgezet. Vandaar is de Saba leeg naar Amsterdam vertrokken, waar het schip Donderdagnacht is aange komen. De Vecht ah verloren beschouwd De directie van de firma Vinke en Co. deelt mede, dat zij de gevonden wrakstukken van het stoomschip Vecht heeft herkend. Men moet dus aannemen, dat de Vecht verloren is. Van de twee vermiste redding- I booten van het stoomschip heeft men niets meer gehoord. Er be slaat dus weinig hoop op redding van de bemanning, welke uit 22 koppen bestond. Gisteren is het stoomschip Amor van de K N.S.M., dat met een lading stukgoederen van West-lndië kwam, op vijf mijl ten I Noordwesten van Fairbank boei. in de nabijheid van het lichtschip West-Hinder, op een mijngeloo- pen en gezonken. De bemanning, welke uit 33 koppen bestond, is gered door het Iersche stoomschip City of Bremen, dat de schipbreukelingen behouden te Vlissingen aan land bracht. De Amor was een schip van 2325 bruto ton. Prins Bernhard heeft gis teren de stellingen in de omge geving van Hellevoetsluis be zichtigd. Z.K H. gaf tijdens dit bezoek den wensch te kennen, zijn deel neming te betuigen ten huize van de familie van Sergeant G. L. Logmans te Nieuw-Helvoet, die bij de ramp met de O 11 om het leven is gekomen. Daar heeft de Prins ongeveer tien minuten vertoefd en zich o.a. onderhouden met de weduwe en de ouders van den onderofficier. Vrijdagmorgen bracht Z.K. H. Prins Bernhard een bez xk aan de 42ste Kon. Ned. Jaarbeurs. De Prins woonde de vergade ring bij van het algemeen bestuur en maakte vervolgens een rond gang over de verschillende af- deelingen, waar hij speciaal een bezoek bracht aan de koloniale afdeeling en de buitenlandsche inzendingen van Duitschland, Frankrijk, België en Luxemburg. Op de Fransche afdeeling wer den den Prins door een exposant van mechanisch kinderspeelgoed twee dansende aapjes voor de beide prinsesjes aangeboden. Ambtsbezigheden deden den Prins afzien van het voornemen, dat aanvankelijk bestond om de lunch in het Jaarbeursresiaurant te gebruiken. Spionnage. Door de Vlissingsche politie is gearresteerd een Nederland- schen siu irman van de groote vaart, woonachtig te Vlissingen, terwijl, in verband met dit geval ook in een andere plaats van ons land, iemand is gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Wij vernemen dat het hier gaat om zeer ern stige spionnage-gevallen, waar over de autoriteiten verder niets willen mededeelen. Behalve Vlissingen heeft ook Middelburg zijn spionnage-zaak gekregen. Vermoedens waren gerezen tegen twee personen, een Hol lander en een Duitscher die in de Zeeuwsche hoofdstad opereer den. Deze vermoedens namen zoo'n vorm aan dat tot arrestatie is overgegaan. Beide mannen zijn ter beschik king van de justitie gesteld. (Dagbl. v. Zee!.) De Minister van Justitie heeft als herkenningsteeken van de onbezoldigde Rijksveldwach ters, die deel uitmaken van de Rijkspolitiereserve, vastgesteld armband van hard blauwe kleur ter breedte van 11 cm., waarop in zwart het Rijkswapen met daarin in zwarte letters het woord Rijkspolitie. De band wordt ge dragen om den linkerbovenarm, Vredesonderhandelingen te Moskou. Zondagavond heeft de Finsche regeering het volgende commu nique gepubliceerd „Eenige dagen geleden zijn de regeeringen van de Sovjet-Unie en Finland in contact getreden. Dit contact is tot stand gekomen door bemiddeling van de Zweed- sche regeering. Het doel van dit contact is de mogelijkheid te bestudeeren een vrede te sluiten. Beide zijden hebben het nut van directe onder handelingen erkend". Aan het Finsche communique wordt door Reuter nog toege voegd dat de regeering van de Sovjet Unie de vertegenwoordi gers van de Finsche regeering heeft uitgenoodigd naar Moskou te komen. De delegatie bestaat uit min.- president Ryti, Paasikivi, die de vorige onderhandelingen heeft uitgevoerd, generaal Rudolf Wal den en het Kamerlid Vaino Voi- onmaa. De delegatie is Woens dagavond vertrokken. Reuter meent verder te weten, dat de gestelde tijdslimiet heden zou eindigen. Ondertusschen duren de krijgs verrichtingen voort. Volgens Reuter zijn de Russen, welke over het ijs van de Golf van Viipuri (Viborg) aanvielen, er in geslaagd een bruggehoofd te bezetten, dat 16 Km. lang en 5 Km. diep is op den Westelijken oever van de golf. Het Finsche legerbericht meldt Vijandelijke pogingen het front uit te breiden naar de Noordwest- kust van de Golf van Viipuri zijn tot staan gebracht. In de Golf van Viipuri hebben de Russische troepen eenige eilandjes vermeesterd. Het ijs van de Vuoksi is be zaaid met lijken van roode sol daten. Ten Noordoosten van het La- dogameer zijn de Russische po gingen om op te dringen tot staan gebracht. Roode colonnes gevechtswa gens en ravitailleeringsconvooien welke op het ijs en in den archi pel van de Finsche Golf werden waargenomen, zijn gebombar deerd. van de door de Sovjets ingestelde Finsche volksregeering zouden zijn gearresteerd, omdat zij critiek hebben uitgeoefend op de regee ring van de Sovjet-Unie wegens het openen van onderhandelingen met Finland. Von Ribbentrop te Rome. Minister Von Ribbentrop, die, vergezeld van een groot aantal ambtenaren naar Rome is gereisd, heeft langdurige besprekingen gevoerd met Mussolini en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken. Gisteren is Von Ribbentrop door Z. H. Paus Pius XII in par ticuliere audiëntie ontvangen. Eon zoogevecht tasschen eon Fransch en een Fngelsch schip Het Duifsche Nieuwsbureau meldt uit Buenos Aires (Arg.) Naar eerst thans bekend wordt, is eenigen tijd geleden tengevolge van een vergissing een zeegevecht gevoerd tusschen een Fransch en een Engelsch schip. Daarbij werden 14 Franschen gedood en verscheidene zwaar gewond. Toen het Engelsche schip „St. Helena" eenige weken geleden van Teneriffe (Canarische Eil.) uitliep, werd het des nachts door een schip achtervolgd en kort daarop beschoten. Verscheidene leden der bemanning werden ge wond. De Engelschen beant woordden onmiddellijk het vuur. Een voltreffer raakte het andere schip midscheeps, dat hierop het vuur staakte en zich door seinen bekend maakte als Fransch schip. De gezagvoerder van dat Fran sche schip deelde mede, dat hij vernomen had, dat een der Duit- sche schepen uit Teneriffe wilde vertrekken. Daarop had hij de wacht betrokken. Toen nu het Engelsche schip op den verwach ten tijd uit de haven vertrok, meende hij een Duitsch schip voor zich te hebben. Hij achter volgde het schip terstond en opende tenslotte het vuur. Toen bleek, dat het geen Duitsch han delsschip was, staakte hij het I vuren. In Fransche vlootkringen noemt men de berichten, volgens welke een Britsch schip bij vergissing het vuur zou hebben geopend op een Fransch schip, fantastisch. Wapenstilstand van 30 dagen Sumner Welles, de afgezant van den president der Ver. Staten zet zijn reis door Europa voort. Hij vertoeft thans te Londen. Hij reisde van Parijs met een verkeersvliegtuig, dat geëscor teerd werd door verscheidene Fransche jachttoestellen en En gelsche verkenningsvliegtuigen. De voorzitter van de Aineri- kaansche senaatcommissie voor buitenlandsche zaken heefl een radio-redevoering uitgesproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Ver. Staten, na den terug keer van Welles, voorstellen zou den kunnen doen betr. ffende een wapenstilstand van 30 dagen. In Balgl# ls geen rantsoi neering noodlg. In antwoord op een interpel latie heeft de Belgische minister van landbouw verklaard, dat geen enkele rantsoeneering overwogen wordt, daar de voorraden over vloedig zijn en de veestapel enorm is. „De distributiekaarten zijn uit gereikt om een atmosfeer te scheppen van zuinigheid en vrij willige beperkingen. Wij komen niets tekort, doch moeten leeren van een stuiver er vier te maken." bijeengekomen waren aan diners in verschillende deelen des lands bij gelegenheid van den zevenden verjaardag van het boerderij-pro gram van de New Deal. De president zeide o m. Ondanks alles wat wij gedaan hebben om den vrede in de we reld te helpen behouden en her stellen, is het de bittere waar heid, dat de wereld niet in vrede is. Terwijl ik fot U spreek, bul deren de kanonnen op de slag velden in Europa en Azië, sche pen, die de zeeën bevaren, zijn blootgesteld aan bom en torpedo. Roosevelt wees er op, dat de Ver. Staten, temidden van een oorlogvoerende wereld, den bui- tenlandschen handel, dieri zij tot stand hadden weten te brengen, op ruwe wijze zagen onderbroken. In Europa leidde oeconomische mislukking in sommige landen tot dictaturen. In Amerika ge bruiken wij de werktuigen van de democratie om ons oecono- misch systeem doeltreffend te maken, onze vrijheid te behouden en ver af te blijven van zelfs het praten over dictatuur. Wij, van onze generatie, beleven verwarde tijden. Sommtgen onzer zijn in de verleiding om te wijken voor twijfel, vrees en zelfs wanhoop. Wij gelooven, dat onze geliefde Ver. Staten al de beproevingen en tegenspoeden van het heden te boven zullen komen. De onderhandelingen over het beschikbaar stellen van Itali- aansche seizoenarbeiders voor den Duitschen landbouw hebben tot resultaat gehad, dat er in dit jaar 30.000 meer zullen komen dan in het vorige jaar geweest zijn. Deza vreemde oorlog. Jacques G.... schrijft in Ma rianne Op een eilandje in de Stille Zuidzee zijn zes soldaten en een sergeant gestationneerd, die om de zes maanden post en levens middelen krijgen aangevoerd. Wat is er in Frankrijk ge beurd vraagt de sergeant. Er is oorlog. Met wie Met Duitschland. Met onze Russische bond- genooten zullen we gemakkelijk winnen. De Russen zijn onze bond- genooten niet meer; zij hebben gemeene zaak gemaakt met de Duitschers. Zoo Dan hebben we dus Duitschland, Rusland en Italië tegen ons. Nee, de Italianen zijn neu traal. Maar aan de Maglnot-linie wordt zeker geweldig gevochten Mis. De voornaamste sla gen zijn geleverd, één binnen den Poolcirkel, de andere voor Monte video AXEL, 12 Maart 1940 Het Russische legerbericht meldt De Sovjet-Russische troepen hebben zich meester gemaakt van een eiland in de baai van Viborg en van de stad Nisalahti op den Westelijken oever van deze baai. Ook is een eiland in het Ladoga- meer bezet. Uit Kaunas wordt gemeld, dat Kuusinen en de overige leden Met het oog op de spion- nage heeft de minister van lands verdediging in België den in- en uitvoer van alle reisduiven ver boden. Vergunningen zullen slechts sporadisch verstrekt worden. Of de Nederlandsche duiven voor vluchten in België zuilen mogen gelost worden, is nog niet bekend. Het Belgische hoofd kwartier houdt deze zaak nog steeds onder hare beraadslaging. Radiorede van president Roosevelt. President Roosevelt heeft Vrij dagavond een radiorede gericht tot de Amerikaansche boeren die Hvt bericht in ons vorig num mer, betreffende diefstal van een portefeuille en voorwerpen uit een aan een fiets hangende da- mestasch, was niet geheel juist. De verdachte is n i e t K. v. M., doch een zekere M, afkomstig uit Noord Brabant. Degenen, die zich gedupeerd mochten voelen, wegens over eenstemming van hun naam met de letters K v. M., kunnen zich dus hierdoor van allen blaam voelen gezuiverd. Ds. G. W. Korevaar te Zaamsiag heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Wilhel- minadorp aangenomen. Rfjverbod op de Prov. wegen. Het Dag. Bestuur der Z.L M. heeft volgens 't Z. Landbouwbl. een brief met navolgenden inhoud aan Ged. Staten geschreven Met ingang van middernacht tusschen 23 en 24 Ft bruari j I, 's het verbod, neergelegd in art. 79 van het Reglement op wegen en voetpaden in Zeeland, van kracht geworden. Dit artikel bepaalt, dat het rijden met beladen voertuigen op de kunstwegen bij te verwachten of bij invallend dooiweder, tijde lijk kan worden verboden.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2