Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 97. DINSDAG 12 MAART 1940. 55* Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Het verloren werelddeel door: Con an Doyle fl'N Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvaormiddag II ure. Is Nederland weerbaar en paraat In de au'a van de Nederl. oeconomische hoogeschool te Rot terdam heeft voor leden van de Volksuniversiteit kolonel P. W Scharroo een lezing gehouden over het onderwerp Is Nederland weerbaar en paraat Tengevolge van de militaire situatie in, en de oeconomische positie van de ons omringende landen achtte spr. de gevaren voor ons land thans veel grooter dan in de jaren van den wereld oorlog. Het verheugde spr., dat men dit ook algemeen heeft leeren inzien en dat het besef veld ge wonnen heeft, beter op eigen kracht te kunnen vertrouwen dan op den twijfelachtiger! steun van anderen. Na de militaire positie van de strijdende partijen tijdens den vorigen oorlog en de waarde van ons leger voor de toenmalige neutraliteitshandhaving beschre ven te hebben, merkte spr. op, dat de militaire verhoudingen door de krachtige verdedigings linies in Frankrijk, Belg zoowel als in Üuitschland, geheel gewij zigd zijn. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat de belligerenten thans gemakkelijk het oog zouden kunnen laten vallen op ons land, bij het zoeken naar een opmarsch- gebied. Van veel beteekenis zou in de oogen van de strijdende partijen ook het bezit van onze zeehavens kunnen zijn, evenals trouwens het bezit van steun punten voor den luchtoorlog. Dat alles maakt, uit militair oogpunt gezien, den toestand voor ons land uitermate gevaarlijk. Niette min zou het, naar spr.'s meening, op zelfmoord gelijken, wanneer één der strijdende partijen ons land tot vijand maakte. Gelukkig beseft ons volk thans de gevaren, die het bedreigen, hoewel het nog altijd betreurd moet worden, dat in enkele jaren ingehaald moest worden, wat in twintig jaren nagelaten was. Scherp hekelde spr. in dit ver band de vroegere bezuinigingen op de uitgaven voor de lands verdediging en de daaruit voort vloeiende afbraak van de weer macht. Bij de beantwoording van de vraag hoe staan we er nu voor betoogde spr., dat we er met een goed geoutilleerde, goed georga niseerde en goed geoefende weer macht nog niet zijn. Het geheele volk dient bij de tegenwoordige wijze van „totale oorlogvoering" paraat te zijn. Slechts wanneer weermacht en burgerbevolking ten nauwste samen gaan, kan ons volk aan den vrede werken. Vastgesteld kan worden, dat de Nederlandsche leeuw nog bijtijds ontwaakt is. Op het oogenblik is de weermacht in staat den vader- landschen bodem te verdedigen, dank zij overigens het feit, dat we in Augustus niet in den oor log betrokken werden. Een over rompeling van ons land met ge motoriseerde troepen moet wel vrijwel uitgesloten geacht worden en ook een aanval van zee uit zou op heftig verzet stuiten. In den breede beschreef spr. de waarde van de inundaties en concludeerde, dat in militair aardrijkskundig opzicht ons land bijzonder sterk is. De materieele uitrusting van de weermacht is volgens spr. zeer veel verbeterd en uitgebreid en de geoefendheid van de troepen, die tot voor kort eenvoudig be droevend was, mag thans om meer dan één reden bevredigend geacht worden. Overigens brak spr. een lans voor een betere lichamelijke ontwikkeling van on ze jongemannen in het algemeen en drong hij, vooral uit sociaal oogpunt, vurig aan op de invoe ring van den algemeenen dienst plicht. Recapituleerend meende spr., dat zoowel Nederland als België er goed aan zullen doen, zich zoo goed mogelijk voor te be reiden, om elke poging tot aanran ding van hun neutraliteit te kunnen verhinderen. Vaneen „Blitzkrieg" is voor ons land geen sprake. FEUILLETON Haar vader, meneer Hunger- ton, was de meest tactlooze man van de wereld veel gelijkend op een in de veeren gedoken ka ketoe, heel goedhartig, maar od- noosel en volkomen opgaand in zichzelf. Als iets mjj van Gladys verwijderd had kannen houden, zou het de gedachte zijn geweest aan zulk een schoonvader. Ik ben overtuigd, dat hij inwendig meen de, dat ik driemaal per week op de »ChestnutS€ kwam, alleen voor het genoegen van zijn gezelschap voornamelijk om te luisteren naar zijn ideeëa over het bimetalisme, een onderwerp, waarin hij zich verbeeldde een autoriteit te zjjn. Dien avond had ik langer dan een uur zijn geschetter moeten aauhooren over de nominale en rtëile waarde van zilver, de de preciatie van de rupee, de juiste waardeverhouding, enz. Gesteld, riep hjj driftig uit, dat alle schulden van de wereld eens onmiddellijk betaald moesten worden, Wat «on ar dan onder Na het moreel van onze solda ten geprezen te hebben, sprak spr. tenslotte de hoop uit, dat in de ure des gevaars het geheele Ne derlandsche volk zich paraat zal toonen. (N.R.Crt.). Belangwekkende cjjfers over de Inkomens en vermogens ln Nederland. Dat niet iedereen een even groot inkomen heeft, is wel al gemeen bekend. Minder bekend is, dat er eveneens belangrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde inkomens in de ver schillende gemeenten des lands, zooals duidelijk te zien is in de zooeven uitgekomen Statistiek der nkomens en Vermogens in Neder- and voor 1938 39, die bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit moge blijken uit het volgende. Een aange slagene in Wassenaar verdient gemiddeld f 10,754, terwijl de aangeslagenen in Beegden (Lim burg) het gemiddeld met f 1229 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Wassenaar er het beste aan toe met f 2828, waar tegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per inwoner van slechts 57 staat. De hoogste vermo gens worden in 's Gravenland aangetroffen, namelijk gemiddeld 322,000 per aangeslagene, waar tegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van 17,000 Het boekje vermeld niet alleen het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelas ting, het bedrag der inkomens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per inwoners van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar economisch-geo- grafische gebieden naar een ze vental groepen van gemeenten volgens het aantal inwoners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren 's Gravenhage en omstreken, de Hollandsche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provin- onze tegenwoordige omstandighe den gebeuren Ik gat het voor de hand lig gende antwoord, dat ik dan een geruïaeerd man zou zijo, waarop hij, van zjjn stoel opspringend, mjj mijn gewone lichtzinnigheid verweet, die het hem onmogelijk maakte in mjjn tegenwoordigheid eenig zedelijk onderwerp te be handelen, en de kamer uitholde om zich te kleeden voor een Vrijmetselaars vergadering. E udelijk bevond ik mjj dan alleen met Gladys en was het beslissende oogenblik gekomen Dien geheelen avond had ik mjj gevoeld als de soldaat, die, wach tend op het signaal voor een ge vaarlijken aanval, telkens heen en weer geslingerd wordt tnsscheti de hoop op overwinning en den angst voor een nederlaag. Daar zat ze met dat trotsche fyne profijl, scherp afgeteekend tegen het roode gordijn. Wat was ze mooi 1 En toch zoo nit de hoogte 1 We gingen vriendschap pelijk, heel vriendschappelijk en openhartig met elkaar om, maar nooit had ik de grens kunnen overschrijden van een vriend schep, die even goed had kunnen ontstaan tusschan mij en een van mijn mede-verslaggevers ven da cie met het grootste inkomen per inwoner is Noord-Holland. Utrecht spant de kroon wat de vermo gens betreft. Een nieuw model bankbiljet van f20. De Nederlandsche bank zal een nieuw bankbiljet van f20 in om loop brengen. Op de voorzijde, onder den tekst, wordt het linker beneden gedeelte ingenomen door een afbeelding van een eskader ze- ventiende-eeuwsche Hollandsche oorlogsschepen en op de rechter helft van het biljet staat een in gravure uitgevoerd portret van wijlen de Koningin Moeder. Beide voorstellingen zijn in paarse kleur uitgevoerd. Op de achterzijde zijn in brons groene kleur gravures afgedrukt van twee Amsterdamsche stads gezichten, de St. Nicolaaskerk en de Gelderschekade met Schreiers toren. Op deze zijde zijn ook de namen van den ontwerper, C. A. Lion Cachet en van de drukkers, Joh. Enschedé en Zonen aangebracht. De biljetten zijn gedrukt op papier van ongeveer 155 x 83 mm en gedateerd van 20 Juli 1939 af. Suiker ln Mei 26 ct. per pond De samenwerkende organisaties in den detailhandel hebben in overleg met de fabrikanten en groothandelaren den suikerprijs geregeld. De concurrentie, zelfs na de distributie, was van dien aard, dat voor kostprijs of bijna zonder winst werd verkocht. Deze samenwerking heeft tot gevolg gehad, dat een bruto-winst van circa 10 procent als norm is vastgesteld. De algemeen geldende suikerprijs is van 1 Maart af 50 ct. per kilogram. Na de accijns verhooging per 1 Mei a.s. van 10 pet. of f2,40 per 100 kilogram, zal de prijs nogmaals met 2 cent per kilogram worden verhoogd. Waarschuwing. Van bevoegde zijde schrijft men aan het A.N.P. Gazette. Nu houd ik er trouwens niet van, dat een vrouw te openhartig en vrijmoedig tegen mjj is. Dat is geen compliment voor een man Het ware sexueele gevoel gaat gewoonljjk gepaard met verlegen heiden wantrouwen, overblijfselen uit den ouden tijd, toen liefde en geweld nog hand in hand gingen. Het gebogen hoofd, de neergesla gen oogen, de onvaste stem, dit en niet de onverschrokken en het onbevangen antwoord, zjjn het zekere bewjjs van liefde. Gladys bezat alle mogeljjko vrouwelijke hoedanigheden. Som migen vonden haar bard en koud, maar die gedachte alleen was verraad aan haar gepleegd. Die tjjn-gebrousde huid, bjjna Oos- tersch van tint, dat donkere haar, de groote, vochtige oogen, de volle, fijugevormde lippen kortom, al wat de liefde van een man opwekt was bij haar aanwezig. Maar tot nog toe was ik mij maar al te zeer bewust, dat ik niet het geheim bad gevonden om die bjj baar te voorschijn te roepen Wat er echter ook van komen mocht, ik was vast besloten vanavond aan de spanning een einde te maken. Ze kon mij alleen be denken en beter een ntgewese* minnaar dan een aangenomen broer. Zoover hadden mijn gedachten mjj gevoerd en ik stond op het pnnt de lange en drukkende stilte te verbreken, toen ik een paar kritische, donkere oogen op mij gericht zag en het trotsohe hootd glimlachend-verwijtend zag schud den, Ik heb een voorgevoel, dat je mjj ten huwelijk wilt vragen, Ned. Ik wou dat je dat niet deed het is veel aardiger, zooals het nu is. Ik schoot mjjn stoel wat diohterbjj. Hoe wist je, dat ik je wou vragen vroeg ik verbaasd. Voelen vrouwen dat niet altijd? Denk je dat ééa vrouw ter wereld ooit overrompeld werd Maar, o, Ned, onze vrienschap was zoo prettig en aangenaam Het zou zoo jammer zjjn die te bederven 1 Voel ja niet hoe heer lijk het is, dat een jonge man en een jong meisje zóó met elkaar kannen praten als wjj dat gedaan hebben Ik weet het niet, Gladys. Ik kan ook zoo praten met met den stationschef. Ik weet uiet, hoe ik daar zoo ineens bjj- kwauB en we moeiten er beiden Het tragisch ongeluk te Schier monnikoog, waarbij drie personen zijn omgekomen, toen zij poogden een aangespoelde vliegtuigbom te demonteeren, moge in al zijn gruwelijke bijzonderheden een waarschuwing zijn voor het Ne derlandsche publiek. Ieder onbekend voorwerp, dat men in deze dagen ontdekt, kan een gevaarlijk wapen zijn. De vinder heeft tegenover zichzelf, de zijnen en de gemeenschap den plicht elk gevaar te vermijden, dat veroorzaakt kan worden door een ondeskundige behandeling van het gevondene, ook al ziet dit er nog zoo onschuldig uit. Een enkele aanraking kan reeds een ramp ten gevolge hebben. Beter overmaat van voorzichtig heid dan het geringste risico. Wantrouw iedere vondst, die ge niet kent, en ook die welke ge wel meent te kennen. Laat het gevondene liggen, waar ge het aantreft, en waarschuw onmiddellijk de militaire of civiele autoriteiten ter plaatse. De onbevoegde, die meent met verstand van zaken zelf aan den gang te kunnen gaan, is een ge vaar voor zichzelf en de ge meenschap. Duurder brood. In ons land zal men waarschijn lijk spoedig iets meer moeter. be talen voor het dagelijksch brood. De minister van Economische Zaken heeft n.l. besloten den verkoopprijs van buitenlandsche tarwe te verhoogen met f 2.25 per 100 K G., waarvan het ge volg is, dat ook de prijs van het broodbloem een stijging zal on dergaan en wel van f 1.70 per 100 K.G. Verwacht kan worden, dat de broodprijs hierdoor met één cent per brood van 800 gram (de gewone maat) omhoog gaat. De Eerste Kamer heeft Vrij dagmiddag de begreoting van defensie aangenomen, nadat een door den heer van Vessem in gediende motie betreffende de mobilisatieclubs was verworpen. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer o m. het ontwerp even om lachen. Dat voldoet mij in het geheel niet Ik wil je armen om mjjn hals en je hoofd op mijn borst voelen en o Gladys, ik wil Ze sprong van haar stoel op. Na heb je alles bedorveD, Ned, zei ze. Onze omgang was zoo mooi en natnurljjk. Waarom knn je je niet beter beheerschen Omdat ik je liefheb, veerde ik aan. Als die liefde wederkeerig is, is het misschien iets anders. Ik heb die nooit gekend. Maar dat moet wel jij, met jouw schoonheid, met jonw ziel 1 O, Gladys, je bent voor de liefde als geschapen 1 Men moet wachten tot ze komt. Maar waarom hun je mjj niet liefhebben, Gladys? Ligt het aan mjj of aan iels anders Er kwam een zachtere uitdruk king op baar gezicht. Z? stak haar hand uit en dnwde mot sierlijk gebogen houding zacht mijD hoofd aehterover. Toen krek ze mjj aan met een droefverlan- gend glimlachje. (Wordt vervolgd). 1 AXEL |3E (J i)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1