l: m\ V SPIERPIJNEN [CmOBTERBALSEM Binnenland. Landbouw. In de zes maanden verloor de Duitsche luchtmacht aan het Westelijk front en boven Enge land 35 vliegtuigen, terwijl op de vlucht naar den vijand 43 toe stellen verloren gingen. In de veilige bescherming van de Duitsche weermacht kon de weerkracht van het Duitsche volk verder worden versterkt en ver groot. De ervaringen welke tot nu toe zijn opgedaan, kunnen worden gebruikt voor de verdere opleiding en voor het technische vervolmaken van het materieel. De prestaties van de Duitsche bewapeningsindustrie worden niet geremd door de vijandelijke blok kade, doch zijn tot een toppunt gevoerd. Sterke reserves aan strij ders en technisch personeel, als ook wapens en materiaal staan gereed. Verklaringen van Otto van Rub-burg Havas meldt uit Baltimore Aartshertog Oito van Habsburg is hier met zijn broer aartshertog Felix met de Clipper uit Europa aangekomen. Hij heeft o.m. ver klaard, dat hij droomde van de Vereenigde Staten van het Donau- bekken", waarin Bohemen, Mo- ravië, Slowakije, Zuid-Slavië, Oostenrijk en andere kleine naties of minderheden gegroepeerd zou den zijn. Aartshertog Otto zeide er niet aan te twijfelen dat de geallieer den den oorlog winnen. De mo reels factor maakt volgens hem den afloop van den oorlog zeker. De R issische inval ln Finland. Het is al een week geleden, dat men ieder oogenblik de Fin- sche bevestiging van den val van Vipuri (Wiborg) meende te kun nen verwachten, maar hoewel de situatie nauwelijks minder critiek is geworden, en men voortdurend bedacht moet blijven op de voor eiken Fin wel zeer deprimeerende tijding, dat de tweede stad des lands, de hoofdstad van Karelië, door de Russen veroverd is, con centreert de aandacht zich nu niet meer in de eerste plaats op Vi puri, doch op de actie, die de Russen ten Westen van Vipuri, over de Finsche Golf heen, on dernomen hebben. Deze wanhopige pogingen om met groote gemotoriseerde troe penmassa's over de uitgestrekte open ijsvlakten heen de Finsche Zuidkust te bezetten, zijn voor- loopig gestrand op de door de lucntmacht krachtig gesteunde kustverdediging de positie van de kleine Russische detachemen ten, die op een tweetal plaatsen aan den Westelijken kant van de golf van Vipuri stand hebben weten te houden, moet ver van aangenaam zijn en elke nieuwe poging zal opnieuw groote offers aan manschappen en materiaal van de Russen eischen, maar de Russische generaals zijn niet zui nig met menschen en materiaal en meenen dat ook niet te behoeven te zijn en ook al zou hun actie, naar men te Helsinki verwacht, voorloopig geen resul taat hebben in den vorm van een opmarsch uit het Zuiden, waar door de Finsche verbindingen naar het front op de landengte en benoorden het Ladogameer zeer bemoeilijkt zou worden. Toch bestaat het gevaar, dat zoo'n opmarsch en het directe, maar ook het belangrijkste resul taat van de fantastische actie van de Russen over de Finsche Golf is daarom, dat zij de Finnen dwingt hun front te verbreeden, waardoor de Russische overmacht die op de landengte door de be trekkelijke smalte van het terrein zich niet ten volle kan doen gel den, nu hier op het voornaamste front nog gevaarlijker voor de Finnen dreigt te worden dan zij reeds was. Onderhandelingen tnsschen de Sovjetunie en Finland De correspondent van de N.R.C. te Londen telefoneerde gisteren avond Ik verneem uit goede bron, dat de Zweedsche regeering ongeveer tien dagen geleden de Russische voorwaarden voor een staking der vijandelijkheden in Finland aan de Finsche regeering heeft over handigd. De Russische voorwaar den worden gezegd in te houden vestiging van een Russische vlootbasis in Hango de afstand van de Karelische landengte en van een deel van de strook om het Ladogameer de steden Sortavala en Wyborg en tenslotte een deel van het gebied van Petsamo. In Zweedsche kringen wordt verklaard, dat Zwedens positie zeer delicaat is. Het schijnt, dat Zweden gaarne een staking der vijandelijkheden in Finland teweeg zou willen brengen, voorzooverre daardoor dan ook werkelijk ver kregen zou kunnen worden, dat Finland zijn onafhankelijkheid en veiligheid duurzaam kan vestigen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gisteren uit Helsinki Van Finsche zijde is heden het volgende communiqué uitgegeven: Het is de Finsche regeering ter kennis gekomen, dat de Sowjet- unie voornemens zou zijn geweest aan Finland eischen te stellen, die verder gingen dan die van het vorige najaar. Over de bijzonder heden van deze eischen zijn tot dusverre geen berichten ontvan gen. Later op den avond kwam ech ter een bericht van Reuter uit Kopenhagen, dat als volgt luidde De omroep heeft vanavond medegedeeld, dat om half tien Helsinki het volgende communi qué draadloos had verspreid „De Finsche regeering deelt officieel mede, dat de Sowjet- regeering Finland nieuwe en ver gaande eischen gesteld heeft. Verdere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt". Nederlandsche duikboot door sleepboot overvaren. Woensdagmorgen om twaalf minuten over tien is een Neder- landsche duikboot, die de haven uitvoer, midden voor de haven van Den Helder aan den kant van het fort Harssens door een sleepboot van de Marine geramd Hr. Ms. O 11, werd midscheeps geraakt. Het schip zonk binnen twee minuten. Enkele opvarenden, die zich aan dek van de duikboot bevon den, konden zich onmiddellijk redden door in het water te springen. Zij zijn later opgepikt en naar Den Helder gebracht. Eén van hen moest in het Ma rine-hospitaal worden opgenomen. Om half elf kwam de periscoop van de duikboot weer boven water, maar even later verdween zij weer. Na vijf minuten kwam de duik boot opnieuw aan de oppervlakte. Een groot gedeelte van het vaar tuig kwam toen boven water. Onmiddellijk voer een aantal sloepen en een sleepboot te hulp. Opvarenden van deze booten wisten den commandotoren van de duikboot te openen en de bemanning over te nemen. Er bestond nog onzekerheid omtrent het lot van 3 leden van de bemanning, die zich vermoe delijk tijdens het ongeluk in de boegbuiskamer bevonden. Oogenblikkelijk nam de Marine haar maatregelen en van alle kanten schoot hulp toe. Van de duikboot was niets meer te be kennen. Na tien minuten ont waarde men een stuk van de periscoop, dat dadelijk weer weg zonk. Het water bleef echter opbruisen en men begreep dat daar onder de wateroppervlakte een strijd op leven en dood werd gevochten. Tien minuten later golfde het water ten tweeden male hoog op en even later kwam de kleine mast boven. Toen, als het ware met een sprong, kwam het achterschip schuin omhoog. Halverwege bleef de boot zoo liggen, Van alle kanten schoten de bootjes toe. Het luik ging open en de opvarenden sprongen over. Zij werden onmiddellijk naar den kant gebracht waar de auto's van het Marine-hospitaal gereed stonden voor het trans port. De geredden zeiden dat er waarschijnlijk eenige slachtoffers te betreuren zouden zijn. Alles speelde zich in den tijd van minder dan twee minuten af Ontsteld zagen de passagiers van de Texelsche boot, waarnaast de ramp geschiedde, hoe het schip begon te zinken en verdween. Men zag hoe de bemanning aan dek rog spoedig den com mandotoren sloot. Hid men d,t niet gedaan dan waren de twit.tig opvarenden die nog aan boord waren, verdronken. Nu hield men alles wat achter het boegruim lag, watervrij. In ondraaglijke spanning moe ten de menschen in het schip het half uur hebben doorgemaakt waarin er geen beweging in de boot was te krijgen. Men kon zich immers realiseeren dat men geen hulpmiddelen had om het schip spoedig te lichten. Een groote teleurstelling heeft zij on dergaan, toen het schip aanvan kelijk naar boven ging, doch weer terugzonk. Naar uit de verklaringen van de diverse ooggetuigen blijkt is het optreden van den comman dant van het schip heldhaftig geweest. Van den toren, die vol water stond, heeft hij met ge weldige krachtsinspanning de deuren gesloten, die voor de drie mannen de redding konden zijn. Tot den hals in het water staande heeft hij gedaan wat hij kon en tot het laatste moment was hij op zijn post om het leven van zijn mannen te redden. De drie opvarenden, die het slachtoffer van deze ramp zijn geworden, zijn de sergeant-tor pedomaker G. L. Logemans, 34 jaar oud, gehuwd en vader van één kind, de sergeant-telegrafist F. W. J. Steenvoort, 35 jaar oud, eveneens gehuwd en vader van één kind, en de kok A. Postma, ongehuwd, afkomstig uit Huizum (Fr22 jaar oud. Alle drie zijn woonachtig in Den Helder. Gistermiddag is de onderzeeër op een zandplaat achter de haven van Den Helder gesleept, waar door men het voorschip gedeel telijk boven water kon hijschen. Men heeft een onderzoek in de boot ingesteld en daarbij de lijken van den koksmaat Postma en den sergeant-telegrafist Steenvoort ge vonden. De lijken waren bedekt met een laag olie. Het stoffelijk overschot van htt derde slacht offer, den sergeant-torpedomaker Logemans kon men nog niet be reiken. Nederlandsche schepen vermist. Gevreesd moet worden, dat opnieuw Nederlandsche schepen ten offer zijn gevallen aan den oorlog ter zee. Er bestaat na melijk groote ongerustheid over het lot van de stoomschepen Grutto van de firma Smith en Van Ommeren te Rotterdam, en Vecht van de n.v. Houtvaart, direclie Vinke Co. te Rotter dam. Het ss. Grutto is Dinsdag van Londen met een lading stukgoe deren naar Rotterdam vertrokken, zoodat het in den loop van Woensdag daar had moeten aan komen. Men heeft evenwel niets meer van de Grutto vernomen. Wel hebben eenige schepen Woensdag op de Noordzee ter hoogte van de Thortonbank een ledig vlot en eenig wrakhout, gemerkt Grutto, drijvende gevon den. Men vreest daarom het ergste. De Grutto voer in geregelden vrachtdienst tusschen Rotterdam en Londen. Op de Noordzee hebben een visschersboot en een patrouille vaartuig wrakstukken aangetroffen die van het s.s. Vecht afkomstig moeten zijn. Hierbij waren een ledige, gebroken reddingboot en hout, o.a. stukken van luiken. De Vecht is in den nacht van Woensdag op Donderdag uit den Waterweg vertrokken en voer in ballast en moest in Afrika graan gaan laden voor de Nederlandsche regeering. De bemanning van de Vecht bestaat uit 32 koppen. Daar er aan boord drie reddingbooten waren en bij de wrakstukken, voor zoover thans bekend, zich slechts één gebroken boot bevond, wordt alle hoop, dat alle op varenden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven. De schade aan de winter gewassen De vrees, dat de strenge vorst aanzienlijke schade zou hebben toegebracht aan de wintergewas sen tarwe, gerst, koolzaad, klaver, enz. is na het intreden van den dooi gelukkig ongegrond geble ken. Met voldoende zekerheid konden de deskundigen reeds vaststellen, dat in Zeeland de langdurige koudeperiode de veld gewassen niet noemenswaard heeft beschadigd. Natuurlijk is hier en daar wel een laag gelegen perceel aan te wijzen, dat duidelijk de sporen van de lage temperaturen draagt, doch over het algemeen valt het zeer mee. De velden met winter gewassen beginnen al duidelijk groen te worden, terwijl bij de roode klaver en lucerne nieuwe scheutvorming valt waar te nemen. De landbouw is hierdoor voor zeer groote schade bewaard. Bovendien kunnen de vele dui zenden hectoliters tarwe, die an ders voor het overzaaien hadden moeten dienen, thans voor de consumptie behouden blijven. (N. R. Crt.) Maandag werd te Hulst de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland. De uitbetaalde schade in 1939 bedroeg f 2829 63, terwijl het ka pitaal was gestegen met ruim f 5000. Uitgekeerd werd aan schade sedert de oprichting in 1891 f312.725,98. De afgetreden bestuursleden de heeren Cam. Piasschaert te St. Jansteen en J de Regt-de Kraker te Zaamslag werden bij acclama tie herkozen. AXEL, 8 Maart 1940 Toen een der verpleegden uit het diaconiehuis „Zorgvliet" al hier Maandag per trein een bezoek had gebracht aan zijn kinderen te Hulst, viel hij in het staiion leventoos neer. De overledene was jarenlang koster in de Hervormd,- K ik te Hulst en was pas sinds cJe vorige week met zijn echtgenoote in het rusthuis opgenomen. Candidaat de Ruijter alhkr komt voor op het drietal te Tuin dorp bij Rotterdam. De marechaussee alhier heeft aangehouden K. v. M die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld en vcorweipen uit een aan een fiets hangende damestasch en tevens verdacht wordt van diefstal van een por tefeuille inhoudende waardevolle papieren. Zij zal ter beschikking van de Justitie te Middelburg worden gesteld. Voor Finlard Gisteravond vergaderden alhier in het hotel De Lozanne de leden van het Finland-comité met en kele collectanten om verslag uit te brengen van de werkzaam heden en het resultaat der ge houden collecte. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heerJ.Buma, zette deze uiteen hoe het comité tot stand is gekomen. Enkele personen hadden afgesproken een comité tot steun aan Finland te vormen en daarvoor werden uit- genoodigd vooral die personen, welke een leidende positie be- kleeden onder alle gezindten, waarin men geslaagd is. Een goede koplijst kon hierdoor ook verkregen worden. Misschien is AKKER' S aan een enkele tekort gedaan door kleine fouten, bij de samen stelling van het comité, doch er is dan toch geen bezwaar tegen, dat die menschen alsnog een actie beginnen ten bate van Finland. Dar.k werd gebracht aan allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen in het bijzonder aan den Edelachtb. Heer Burgemees ter, die het eere-voorzitterschap aanvaardde, de dames- en hee- rencollectanten, die zich alle moeite getroost hebben een zoo goed mogelijk resultaat te be reiken, de pers en vooral ook aan de Axelsche burgerij, die zoo ruim heeft bijgedragen. De hoop werd dan ook uitgesproken, dat in andere gemeenten dit goede voorbeeld zal gevolgd worden. Deze actie werd noodzakelijk geacht om verschillende redenen, niet alleen om het lijden en de nood te verzachten, maar ook om het Finsche volk te steunen in zijn strijd tegen het bolsje wisme, dat ook voor ons land en andere landen zijn gevaren heeft. Het gaat hierbij ook om de vrijheid en de beschaving. De heer J. Fanoy bracht hier na als secretaris-penningmeester verslag uit van het resultaat der collecte. Op de koplijst werd geteekend voor f255 Verder werd gecol lecteerd oo de volgende lijsten 1 f94 25;' 2 f71.75; 3 f8605; 4 f 17026; 5 f6940; 6 f60 7 f 44 8 f 16.73; 9 f64 80; 10 f 181.50; 11 f 12965; 12 f38.-13 f26 63; 14 f90.12; 15 l 13-. Bovendien werd nog een be drag ontvangen van f22.926 als opbrengst der liedjesverkoop op de feestavond der Oranje-Ruiters. In totaal alzoo f 1434 066. Dit is zeker een mooi resultaat voor onze gemeente met een kleine 1600 gezinnen en hieruit blijkt ook wel de groote sympathie, die men algemeen voor het held haftige Finsche volk koestert. Het gecollecteerde bedrag zal gezonden worden aan het Finsche consulaat, met bestemming voof een humanitair doel. De heer Buma bracht ook har* telijk dank aan den heer Fanoy voor zijn accuraat beheer en veel omvattend werk in deze. Besloten werd nog om het Finland comilé aan te houden en te trachten alhier binnenkort nog een vergadering of zgn. Finland- avond te houden. Door de marechaussee te Koewacht is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere C. A. H., vlasbewerker, wonende te Koewacht, als verdacht van het plegen van een zedendelict. (Tem. Crt.) Men meldt aan de M. Crt. Naar verluidt zijn eind vorige week in W. Zeeuwsch-Vlaande- ren in de omgeving van Oostburg lichtkogels afgeschoten. isiggf Dit zijn hartvorm y Fabrikant Mijnhardt-Zeist Dit zijn worden veroorzaakt door scherpe vergif'ige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijf heid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Altker's Klooster balsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede inwrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrach tige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun renezende en afleidende wer king uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stof fen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt ais 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Ono> ertroffen tegen alle wonden, wintervoeten, gesprongen handen. Pot van 25 Gr. f 0.62i/2, pot van 50 Gr. f 1.40

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2