Hoofdpijn - kiespijn - Gevatte koude Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u vv s c li - Vlaanderen, No. 96. VRIJDAG 8 MAART 1940. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raadsverslag. DE SPIONNEN VAN ADRIANOPEL Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 27 Febr. 1940. Aanwezig de heeren H Smies, P. de Jonge, B. Seghers, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, P. Goossen, A P. de Ruijter, C. Schieman, C. Hame link, C. van Bendegem en U. Sijtema. Afwezig de heer C. Th. v. d. Bilt, die echter later ter vergade ring is gekomen. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeesterSecretaris de heer J. L. J. Maris. 111. 6. Voorstel tot vaststelling van een suppletoir kohier van de hondenbelasting dienst 1939. B. en W. stellen voor het suppletoir kohier van de Honden belasting dienst 1939 vast te stel len op een totaal van f 15. Z.h.s. alzoo besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van de begroo ting van het Vleeschkeurings- bedrijf over 1939. B. en W stellen voor deze be grotingswijziging vast te stellen, zooals deze in ontwerp is over gelegd. Z.h.s. alzoo besloten. Omvraag. Dhr. C. VAN BENDEGEM had een voorstel om de jaarinkomen norm voor de werkloozen met f 100 te verhoogen. Verder vroeg hij antwoord op zijn in een vorige vergadering gestelde vraag betreffende de vacantie van los-vaste arbeiders in gemeentedienst. Hij vroeg ook naar het adres, dat door de Oudercommissie was ingediend inzake de luchtbescher ming voor de scholen. Hieromtrent had hij nog steeds niets vernomen en zou daarop ook gaarne antwoord ontvangen De VOORZ antwoordde, dat wat de laatste betreft, deze ma terie nog in studie is. Wat de eerste vraag betreft, kon hij ar.twooiden, dat ook van de Chr. Besturenbond een ver- FEUILLETON Oorapr. verbaal van A. C. J. 4) (Slot). Die was er gisteravond neg geweest en dadelijk na zijn ver trek had mevrouw Jeannot de ki fifjrs gepakt en was vertrokkeu. Zoo had ik dus al een draad te pa&ken. Je herinnert je, dat de Bloisville den avond voor den moord op het diner bij den Turk- schen gezant is geweest en dit in verband daarmede, bracht my op de gedachte, dat het hier een politieke samenzwering was. Daar kwam nog iets by. Toen ik onzen bezoeker vanochtend bet glas wa ter gaf, hield ik het zoover, dat *»ij zijn arm geheel moest uittrek ken. Ik bad namelijk op zijn pols onder de manchet een getatoië^rd figuur meeneu te ontdekken en toen hij het glas aannam, zag ik het duidelijk. Het was een vlam mende halve maan. Na zul je bet je niet herinneren, maar in den laatsten oorlog tnsschen Tur kije en Griekenland werd telkens van een bende der z.g, vlammen dragers gesproken, die entelbtre Mijnhardtjes helpen snel, wantWat Mijnhardt maakt is goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. zoek was ingekomen om die nor men te herzien. Dhr. SCHIEMAN vestigde de aandacht op het sneeuwruimer, gedurende de laatste vorst- en sneeuwperiode. Het was hem opgevallen, dat sommigen het trottoir voor hun woning sneeuw vrij hadden gemaakt, wat een goede maatregel kan genoemd worden. Hij zou het wenschelijk achten, dat in de algemeene po litieverordening opgenomen werd de bepaling, dat iedere inwoner verplicht is vóór een bepaald uur na sneeuwval zijn gedeelte trottoir sneeuwvrij te maken. Dit zou ook een groote kostenbespa ring voor de gemeente zijn. De VOORZ. zeide dat dit ook reeds is besproken in het college van B. en W. en nu we een commissie van strafverordeningen hebben, zal deze de zaak in han den gesteld worden. Vervolgens zeide dhr. SCHIE MAN verschillende klachten te hebben vernomen over de slechte gaslevering gedurende de hevige vorstperiode, o.a. ook van Spui. Op somminge plaatsen was het zoo erg, dat men de lamp niet aan kon krijgen en ook met de straatverlichting was het treurig gesteld. Een en ander is mis schien een gevolg van het weer geweest, maar dan moet het gas bedrijf daarentegen toch maat regelen kunnen nemen om dat te voorkomen. De VOORZ. zeide ook ver schillende gegronde klachten te hebben vernomen. Hij zal een en ander nog eens onderzoeken en deze stoornissen zijn ook reeds uitvoerig besproken. Dhr. P. VAN BENDEGEM vond het als voorzitter van de gas- commissie jammer, dat deze zaak hier in een openbare vergadering wordt besproken. Een en ander zou den indruk kunnen wekken, dat de directie niet de volle wreedheden bedreveD. Ejd van tweeën dus, óf Leronx was een slachtoffer, óf hy was een geslepen misdadiger. Oin daarvan zeker heid te krijgen, zocht ik den ka merdieDaar van den vermoorden de Cioü re op en van hem vernam ik, dat zyn meester met den graat de Bloisville in het voorjaar een reis van eenige maanden naar het Oosten had gemaakt en zes weken in Adriaoopel had vertoefd. Toen ik dat vernam wist ik, dat ik op het goede spoor was. Er restte me nog slechts ééo schakel en dien hoopte ik in de C oütres kamer te vinden. Nauwkeurig doorzocht ik alle hoeken en reeds wilde ik het onderzoek opgeven, toen ik plotseling by het kloppen op den grond een holgelHid hoorde. Ik lichtte het bleed op en in een verborgen ruimte voud ik deze papieren. Delvet haalde uit zyn binnen zak een bundel brieven en tee- keningen van fortificaties. Do brieven lieten geeu twijfel over de Clofitre was met zijn vriend de Bloisville aan het spionneeren geweest, had de heele stelling vbd Adrianopel in kaart gebracht en wilde deze waarschijnlijk aan bei de partijen verkoopeu, r- Een rail zaakje dui? aandacht heeft besteed aan het bedrijfhieraan is echter de grootste zorg besteed. Doch ook uit andere plaatsen hoorde men klachten, dus was het hier niet alleen. Men bedenke, dat ten slotte niet opgetornd kan wor den tegen de krachten der natuur Er is in deze alles gedaan, wat gedaan kon worden. De VOORZ. acht het wel goed, dat deze zaak hier in openbare zitting ter sprake gebracht is. Ook hem zijn klachten bekend uit andere gemeenten, maar het was daar toch niet zoo erg als hier. Er had in elk geval kunnen gezorgd worden voor voldoende licht en meer personeel aangesteld moeten worden, als het met het gewone personeel niet ging. Of de directeur, of de voorzitter der gascommissie hadden met mij toch kunnen beraadslagen om trent de te nemen maatregelen in deze. Het nieuwe gedeelte heeft bijna geheel in het duister gelegen. Tegen het bevriezen der lantaarns had b.v. toch wel op getreden kunnen worden. Hij kan dan ook niet anders zeggen, dan dat het buitengewoon erg was. Dhr. SCHIEMAN dankte voor dezen bijval en de gegeven in lichtingen en wees verder nog eens op den toestand op het Spui Dhr. HAMELINK had een voor stel om wijziging te brengen in de verordening op de winkel sluitingswet, voor wat betreft de latere sluitingsuren. Tijdens den zomertijd acht hij het niet noodig de winkels een uur langer open te houdener wordt dan toch niet zoo veel meer gekocht hij de neringdoenden. Voor de kapperswinkels zou hij echter een uitzondering wil len maken en daarvoor het oude sluitingsuur handhaven. De VOORZ. sloot hierna de openbare zitting, waarna deze over ging in eene met gesloten deuren. Nogal, want kyk, uit deze brief blijkt, dat zij het plan aan de Bulgaarsche regeering reeds hadden verkocht. Een kopij daar van wilden zy nu aan de -Turk- sche regeering leveren en wijl zy, door vrienden waarschijnlijk, met den Turkschen gezaut te Brussel in aanraking konden komen, heb ben zij de kopij bier van de hand trachten te doan. Want zoowel de Bloisville als de C.dTre hadden geld noodig. Ea nu heeft de Turksehe gezant de gelegenheid het plan op eene goedhoopere manier in handen te krijgen Juist; waarschijnlijk heeft Leronx, wiens eigenljjke naam ik niet ken, dien avond op het diner gezien, dat de Bloisville de en veloppe in zyn bezit hadon gelukkig voor den moordenaar, schijnt hij haar toen op den terug weg naar buis aan de Clofitre te hebbeD gegeven. Maar waarom kwam Leronx dan bij jou om raad Dat is juist de tactiek van den geslepen misdadiger. Hy heeft vermoed, dat de politie zich tot mij zou wenden en is hBar voor geweest. Den avond van den moord is hij met de Clofitre uit gegaan, sij a\jn overal «amen ge« Na 6 maanden oorlog. Het opperbevel van de Duitsche weermacht geeft een overzicht over zes maanden strijd te land, in de lucht en op zee, dat begint met den veldtocht van 18 dagen, waarin het Poolsche leger werd verslagen. De opzet van den vij and, Duitschland te dwingen tot een oorlog op twee fronten, werd verijdeld. In het Westen werd de West- wall bezet en werden de ver sterkingen tot de kust doorge trokken. Op geen enkele plaats heeft de vijand het gewaagd door te dringen binnen het bereik van den Westwall, laat staan dezen aan te vallen. Voor de Duitsche marine lag in de Noordzee naast de bevei liging van het zeegebied en de bescherming van het Duitsche handelsverkeer het zwaartepunt in den handelsoorlog met eenheden boven en onder water. Tegelijker tijd werden op het zeegebied voor de Britsche Oost- en Westkust aanvallen met mijnen onder nomen. In den Atlantischen Oceaan werden de pantserschepen Ad miral Graf Spee" en „Deutsch- land" ingezet. Bij uitvallen in het Noorden van den Oceaan, waaraan ook zware eenheden deelnamen, werd den vijand zware schade toegebracht. Als resultaat van de Duitsche oorlogvoering ter zee kan worden opgegeven, dat vernield werden het slagschip „Royal Oak", het vliegtuigmoederschip „Courage ous", de hulpkruiser „Rawal pindi" en acht torpedojagers. Verder ongeveer 20 voorposten- booten, mijnenvegers en duikboot jagers. Zwaar beschadigd werden de slagschepen „Nelson", „Barham", zieu 1 Maar toen hy de misdaad gepleegd had, begreep hij, dat thans de dader niet lang meer onbekend zou blijven. Hy liet madame Jeannot een briefje schrijven, bracht zelf een brief voor graaf de Keisec naar t el Metropols, haalde, vermomd, dien 's middags af en legde zelf op zijD schryftatel de gedrukte waar schuwingen. Toen ik een paar uur geleden by hem op zijn ha mers was, liet ik doorschemeren, dat ik iets vermoedde. Zijn huis liet ik bewaken ende rest weet je. Noessi-bey, een der hoofd ambtenaren van de Turksehe legatie, pleegde iu de cel vau het politie-commissariaat zelfmoord. VARIA. Prinselijke hulp In bet noorden van Zweden had dezer dagen oen spoorweg ongelnk plaats. De lyn moest wor den omgelegd en de sneltrein uit bet zuiden moest even in een klein station stoppen om op het doorgangsiignaal te wachten. De passagiers namen de gelegenheid te haat pos een kopje koffie naar de slagkruiser „Repulse", de zwa re kruiser Exeter" en een zware kruiser van de Londonklasse, als mede een groot aantal torpedo jagers en kleinere eenheden, be nevens onderzeeërs. Bovendien werden 532 schepen, metende in totaal 1 904 913 bruto registerton van de vijandelijke en de vijand dienstbare neutrale handelsvloot tot zinken gebracht. De eigen verliezen waren in verhouding gering. Deze bedragen een pantserschip, twee torpedo jagers, zes voorpostenbooten of mijnenvegers en elf onderzeeërs, dus per maand twee onderzet ërs. Het opperbevel wijst er op, dat de luchtmacht, niettegenstaande de slechte weersomstandigheden en de maatregelen van den tegen stander, nog verkenningsvlucht! n maakte tot de Oikaden en de Shetland-eilanden, terwijl her haaldelijk vijandelijke zeestrijd- krachten en bewapende handels schepen en konvooien werden aangevallen. Ongeveer 65 schepen met in totaal 75.000 ton werden tot zin ken gebracht. Meest waren dit vijandelijke of met contrabande naar Engeland varende lichtere Britsche zeestrijdkrachten. Verder werden 52 schepen zwaar be schadigd en deels vernield, waar onder twee Britsche kruisers en een vliegtuigmoederschip. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn de Duitsche lucht afweer en grond-organisatie ver groot, de luchtwachtdienst inge werkt en op de proef gesteld, de afweermaatregelen in het ge- heele rijk zijn vervolmaakt. Waar de vijand met sterke afdeelingen over Duitsch gebied poogde te vliegen, werd hij door jacht vliegtuigen en luchtdoelartilierie afgeweerd. Tot nu toe werden in totaal 285 Britsche en Fransche vlieg tuigen omlaaggeschoten, hierbij komen nog 50 vliegtuigen van het vergane Britsche vliegschip. In totaal verloren de geallieerden dus 335 vliegtuigen. Bovendien werden negen vijandelijke kabel ballons neergeschoten. binnen te krijgen en in een om mezien werd het buffit door bon derden mensehen belegerd. 0«- verwachtalmdde het vertreksignaal en alles stortte naar buiten om nog juist bytrjds in den trein te springen. De meesten hadden ech ter rog met voor hun kleintje kolfie betaald en de kellnerin kwam een belangrijk bedrag te kort. Zy bedacht zich echter geen oogenblik, sprong in den trein en begon bet geld te incasseeren In een eerste-klas slaapwagen trof zij eenige militairen aan, die ver wonderd naar de reden van het bezoek vroegen Toen h&t meisje aan haar ver ontwaardiging over de wanhefaiers lucht bad gegeven, siond een der heeren op en bood aan haar fe helpen. Samen pipaen zy'en oor den heeleo trein, openden aiie slaapcouj é's «n vorderden de ver schrikte passagiers op de kolf p te betalen. Toen zij eiodeli k b a al bet geld by elbsar had be dankte zij en verdween op h t vo'gende staiion In bet voorhjj- gaan vroeg zy em collega ot «ij ook den mjjnhe'T kende, die haar zoo vriendeluk tad geholpen, Ja zeker, was bet ar*» woord, dat was pries Gu»i«ul Adolf I AXELSCHE» COURANT.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1