Lezing met FilmYertooning, Motoren, EEN DAGMEISJE Firma J. C. VINK, Fa. J. C. YINK mmmmmm Axel in de Christel. Landbouwschool Voor direct Prijs 60 cents. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Ingezonden Stukken Burgerlijke Stand. te AXEL op Dinsdag 12 Maart en Dinsdag 26 Maart, Jongeman Reedijk bleek, dat 1939 voor de vereeniging zeer belangrijk is ge weest. Het seizoen werd ingezet met een schuld van ruim f400 bij particulieren het boekjaar kon evenwel besloten worden zonder deze schuld, dank zij de goed geslaagde bazar, zoodat het ijveri ge bazar comité f363,47 kon af dragen, waarvoor in het verslag hartelijk dank werd gebracht. Men kon overgaan tot het aanbrengen van een douche, aan gesloten op de waterleiding, en het aanbrengen van latten voor berging van rijwielen. Ook enkele andere verbeteringen kwamen tot stand, zoodat alles bij de inrich ting thans in goeden staat ver keert. Met opgewektheid en nieuwen moed zou men dus het nieuwe seizoen in kunnen gaan, ware het niet, dat van het renteloos voor schot der gemeente nog groot f 800, niets terug betaald kon worden en dat ondanks de goede hoop op inwilliging van een ver zoek aan B. en W. om afschrij ving in de toekomst van deze f 800, bericht werd ontvangen, dat de gemeenteraad hierop af wijzend beschikt heeft, zoodat de vereeniging dus met die last blijft zitten. Op 31 Mei werd het seizoen geopend en na 98 dagen op 21 Sept. weer gesloten. Het is een record-seizoen geweest, wat het aantal genomen baden betreft, nl. 4289 dames- en 6006 heeren- baden, totaal dus 10.295, of ge middeld 105 baden per dag. Het aantal leden steeg van 90 tot 115. De ontvangsten bedroegen f991,16 en de uitgaven f920,20, zoodat er een batig saldo is van f 70,96. Van bestuursverkiezing kon wegens de geringe opkomst niet veel komen. Periodiek aftredend waren de heeren A. Reedijk en D. de Putter. Toch wel een bedenkelijk ver schijnsel, dat de opkomst van de leden zoo gering is, dat bestuurs verkiezing niet kan plaats hebben. Anderzijds kan hieruit afgeleid worden, dat het vertrouwen in het bestuur zoodanig is, dat men aanneemt, dat alles wel loopen zal. Maar voor de heeren be stuursleden zelf is zoo geringe waardeering voor het vele be- langelooze werk, dat wordt ge daan, niet prettig. En zoo kunnen we ons ook indenken, dat het genomen be sluit van den gemeenteraad al- gemeene teleurstelling gewekt heeft. De bad- en zweminrich ting toch heeft ontegenzeggelijk reeds veel goeds tot stand ge bracht, als men terugblikt op de vroegere toestanden bij het baden in het „Kreekje". Dat alles nog niet ideaal is, ligt waarlijk niet aan de vereeniging zelf, die ten slotte toch ook weer aan zekere bepalingen en aan een voorzich tig beleid met de geldmiddelen gebonden is. Daarom, een weinigje meer waardeering, ook van de zijde van het gemeentebestuur, zou toch heusch wel wenschelijk zijn, ook van hygiënisch standpunt bezien. We hopen, dat dit nog tijdig zal worden ingezien en dat door meerdere steun en waardeering, van welke zijde dan ook, de bad en zweminrichting tot grooten bloei zal komen. De V.V.Z F. Vrijdag werd alhier in het hotel De Lozanne de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers, welke slechts matig bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer P. J. J. Vael de bijeenkomst had geopend op de gebruikelijke wijze, las de secretaris, de heer Iz. de Fcijter Wz. de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek om op 2 Mei (Hemelvaartsdag) op hei terrein der V.V.Z.F. een groote Evangelisatievelddag van het Leger des Heils te houden met deelname van zangvereni gingen en daarbij ook gebruik te mogen maken van de canline, Hierop werd toestemmend be schikt. De leden van de fin. commis sie de heeren Adr. de Putter, J. Kerckhaert en W. L. den Hamer hadden de rekening in orde be vonden. De opmerking werd ge maakt, dat de posten werkloon, medailles en voornamelijk adver tenties aan den hoogen kant wa ren. Zij meenden dat om die redenen een tekort ontstaan was in de kas en spraken de wen- schelijkheid uit om hierop wat te bezuinigen. Van bestuurszijde was dit ook reeds opgemerkt en getracht zal dan ook worden om ontvangsten en uitgaven sluitend te maken. M.a.s. werd de rekening over 1939 goedgekeurd en de begroo- ting voor 1940 vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren A. L. Stallaert, Herm. de Regt en Jac. de Putter, werden allen herkozen. Besloten werd verder om in de maand Juli weer een veulenkeu ring te houden. Daar de paardenfokkersvereeni- ging te Hulst het vorig jaar me dewerking verleende aan de toon- dag van 18 maanders alhier en overeengekomen was, dat Axel dit jaar aan Hulst medewerking zal verleenen, zal dit jaar te Axel geen toondag van 18-maanders plaats hebben. Een bestuursvoorstel om het crediet bij de Boerenleenbank iets te verhoogen werd m.a.s. toe gestaan. De omvraag leverde geen bij zonderheden op, waarna de ver gadering door den voorzitter werd gesloten. Smeercnrsussen. De Bataafsche Import Mij. or ganiseert korte „smeercursussen" verduidelijkt door geluidsfilms over motoren, motorensmering en aardolieproducten. De C.B.T B. is er in geslaagd, dat deze cursus ook te Axel ge houden wordt en wel op de Dinsdagen 12 en 26 Maart a.s. We zouden een ieder, die er een motor op na houdt, voor welk doel ook, willen aanraden Volg dezen cursus, kosten zijn er niet aan verbonden. De „Koninklijke Shell" zal U weten te boeien. Men zie ook de desbetreffende advertentie in dit nummer. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Twee kussensloopen, L.Jansen, Buitenweg 68. Een rijwielbelastingmerk, C- de Putter, B.o.B.straat L 58. Wegens frauduleus steun trekken is tegen twee inwoners van Nieuwer Amstel proces-ver baal opgemaakt Een ervan bleek ten minste f 20.000 te hebben en ongeveer f 2500 onrechtmatig van maatschappelijk hulpbetoon te hebben ontvangen. Hedenmiddag had te Utrecht de officieele opening der jaar beurs plaats. De deelname is zeer bevredigend. Ook het buitenland is goed vertegenwoordigd, n.l. door België, Duitschland en Frankrijk, Luxemburg, Zuid Afrika en Zwitserland. Van de „Rijnstroom" zijn tot nu toe geen nadere berichten ontvangen. De reeds eerder ge signaleerde reddingssloep is door een ander schip aan land ge bracht. Door de verandering van wind is het voormalige eiland Urk weer geïsoleerd vanwege de groote ijsvelden. Marken is bijna geïsoleerd, doordat in het ijs een groote scheur is ontstaan, die den over tocht gevaarlijk maakt. Het havenhoofd te Elburg is door het ijs geheel vernield, Fransch legerbericht t Niets te melden. Duitsch legerberichtBe drijvigheid der artillerie tusschen Moezel en het bosch van den Pfalz. Verkenningstochten van de luchtmacht boven het oosten van Frankrijk. Naar officieel van Britsche zijde wordt medegedeeld, is waarschijnlijk een Duitsche duik boot tot zinken gebracht. De boot werd op de reede van Schillig door een Britsch vlieg tuig aangevallen. FINLAND. De Finsche vlag waait nog steeds van den toren te Vipuri. Door de ongunstige weersgesteldheid kan de Russi sche luchtmacht niet actief op treden. Ofschoon aangenomen moet worden, dat het lot van Vipuri bezegeld is, hebben de Russen blijkbaar nog slechts de ruines van een gedeelte der stad bezet. Gemeld wordt, dat de verde digers van Vipuri in goede orde terugtrokken op hun nieuwe ver dedigingslinies. De Russen zenden voortdurend troepen naar voren en herhalen hun massa-aanvallen steeds va ker. De Finnen bieden wanho- pigen tegenstand. Met hun moord dadig vuur breken zij talrijke aanvallen. De Finnen leden bij de ge vechten rond Viborg groote ver liezen aan manschappen. Ze wor den op 17 000 man geschat. Ondanks dezen tegenslag too- nen de Finnen nog optimisme, doordat drie gunstige berichten zijn binnengekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Nautsi, aan het front van Pet- samo, teruggetrokken. Ten tweede hebben de Finnen op verschillende punten succes sen behaald. Ten derde zijn er teekenen, dat het zal gaan sneeuwen. Sportnieuws. De V V. „Biervliet"' geroyeerd. De Zeeuwsche Voetbal Bond heeft de vereeniging „Biervliet" te Biervliet geroyeerd wegens wanbetaling. De leden van deze vereeniging zijn nog tot 5 Maart a.s. in de gelegenheid gesteld hun persoonlijk aandeel in de schuld te voldoen. Dit aandeel bedraagt f 0,53. Indien daaraan op 5 Maart niet is voldaan, wordt over de leden persoonlijk het royement uitgespioken. De V.V. „Biervliet" is ook aan gesloten bij den KN.V.B. en speelt met één elftal in de com petitie van dien bond. De Z.V B zal ongetwijfeld overname van dit royement aan den K.N.V.B. vragen en daar het royement ge heel in den vorm, door die or ganisatie voorgeschreven, is uit gesproken, zal het zeker worden overgenomen. (Vliss. Crt.) De geweigerde voetbal pasjes. Naar aanleiding van het bericht, dat de Belgische instanties afwij zend beschikt hebben op het ver zoek van den Kon. Belg. Voet balbond om grensfaciliteiten te verleenen vooi den op 17 Maart te Antwerpen plaats hebbenden voetbalwedstrijd België Neder land, kan de Antwerpsche Nieuws blad-correspondeht mededeelen, dat nog niet alle kans in dien zin verkeken is. Het schijnt n.l. vast te staan, dat burgemeester Huysmans zich niet zonder meer bij deze be slissing wenscht neer te leggen. De belangen van de door de oorlogsomstandigheden reeds zwaar getroffen Antwerpsche neringdoenden komen door be doelde weigering eens te meer in het gedrang men had op het bezoek van 20.000 Neder landers gerekend en verder oordeelt men, dat de eisch ook voor deze uitzonderlijke gelegen heid een pas te overleggen een allesbehalve vriendelijke geste tegenover de Noorderburen is. Hoe dan ook, burgemeester Huysmans zal een persoonlijke démarche bij de regeeringslnstan- ties ondernemen, teneinde alsnog gedaan te krijgen, dat de afwij kende beschikking ingetrokken wordt, en dat voor den duur van drie dagen, d.w.z. van Zaterdag 16 Maart af met een bewijs van Nederlanderschap volstaan kan worden om de Belgische grens te overschrijden. Er moet na tuurlijk afgewacht worden of deze tusschenkomst succes zal hebben. Zooals men op de aanplakbil jetten heeft kunnen lezen, zal er Woensdag- (morgenmiddag) in de Herv. kerk te Zaamslag een ver gadering plaats vinden ten bate van Finland, waar o.a. de Finsche consul het woord zal voeren. Bij deze gelegenheid zal er van Hulst en Axel een autobus der Z. V. T. M. rijden naar Zaamslag. Wij kunnen nog mededeelen, dat de bus om 3 uur uit Axel ver trekt de standplaats is aan de Noordstraat bij het postkantoor. De retourprijs is 25 cent. Het Bestuur van het Finland Comité, Axel. Gedurende de maand Febr. 1940 Axel. Huwelijks-aangiften. 1. Jacobus Jannes Verhage (van Terneuzen), 25 j., jm. en Mar- garetha Geertruij den Engelsman, 24 j., jd. Gehuwd. 1. Jacobus Pieter van Bortel, 31 j., jm. en Maria Adriana Dekker, 25 j., jd. 15. Jacobus Jannes Verhage (van Terneuzen), 25 j., jm. en Mar- garetha Geertruij den Engelsman, 24 jjd. Geboren. 2. Francina Wil- helmina, d. van Johannes Jacobus Steenhart en Elizabeth Hoste. 4. Irma Magdalena, d. van Florandus van de Vijver en Maria Aritoinetta Sijs. 6. Anna Marie Lima Gus- taaf, d. van Theodule Joseph Maria van Acker en Agnes Marie Cyrille van Waes. 9. Roger Josephus, z. van Alphonsus Cor nelius van Heese en Maria Chris tina de Koning. 18. Cornelis Marinus, z. van Jan Anthonij Roose en Catharina Maatje den Engelsman. 20. Catharina Cor nelia, d. van Cornelis Koster en Pieternella Deij. Elena Leuntje, d. van Adriaan de Pooter en Helena Cornelissen. Geertruij, d. van Jan Levinus Bareman en Cornelia Koster 24. Magdalena, d. van Louis Vinke en Tanneke van Tatenhove. Cornelis, z. van Hermanus de Putter en Paulina Smallegange. 25. Frederik Wil lem, z. van Jacobus Pieter Buijze en Fran?oise Pieternella Mieras 26 Pieternella Barbara, d. van Jan Kaijser en Cornelia de Kraker. 28. Jan, z. van Jacobus Wieland en Jozina Pieternella Deij. Overleden. 3. lzaak Meesen, 72 j., echtg. van Wilhelmina Bak ker. 20. Catharina Elisabeth Witte, 62 j., echtg. van Joost den Engelsman. 21. Janna Pieter nella van den Berge, 83 j., on gehuwd. 22. Andries Geelhoedt, 59 j., echtg. van Maatje van Doeselaar. 25. Maria Mechiel- sen, 79 jwed. van Pieter Op peneer. Jakob Verhelst, 79 j., echtg. van Barbara Riemens. 26. Camile Fermont, 54 j., echtg. van Alma Maria Coppieters. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. In aansluiting op het Regee- ringspersbericht inzake prijsrege ling voor stroo, deelt de Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland mede, dat door handelaren in geperst graanstroo, geleidebil- jetten voor het vervoer van stroo te zijnen kantore te Goes, Groote Markt 28, kunnen worden aange vraagd. Deze geleidebiljetten zullen eerst worden verstrekt, nadat de aanvrager zich schriftelijk hetft verbonden, de bepalingen t.a.v. de aan- en verkoop van geperst graanstroo na te komen. Ad verten tien OVER 's avonds 6 80, door het verkoopkoopkantoor v. d. Shell-producten. Motorenliefhebbers, bezoekt allen dezen „smeercursus". Entrée gratis. HET BESTUUR VAN DEN C.BT.B. GEVRAAGD. Brieven onder no. 75, Bureau „Axelsche Courant". 23 jaar zoekt kennismaking met net eenvoudig meisje, ongeveer zelfde leeftijd. Brieven met foto, welke worden geretourneerd, adres bureau van dit blad. MARKT 12. ALLE PRIJZEN Boekhandel, Markt Kleine advertentiën. TERSTOND GEVRAAGDS Een nette Huishoudster voor dag en nacht bij weduwnaar met twee schoolgaande jongens en tw e buitenshuis. Zich mondeFng of schriftelijk meldtn bi! M WITTE, Rondeputten M 38 Voorioopig adres Magiette N 37. GEVRAAGD: Net Dagmeisje. Stationstraat 34. ZOMERPRACHT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3