Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -VI a an der en, No. 95. DINSDAG 5 MAART 1940. 55^ Jaarg. Firma J. G. VINK Axel Raadsverslag. feuilleton DE SPIONNEN VAN ADRIANOPEl Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Oulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van i tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 27 Febr. 1940. Aanwezig de heeren H. Smies, P. de Jonge, B. Seghers, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, P. Goossen, A P. de Ruijter, C. Schieman, C. Hame- link, C. van Bendegem en U. Sijtema. Afwezig de heer C. Th. v. d. Bilt, die echter later ter vergade ring is gekomen. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; Secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 1. Notulen. De notulen van de vergade ringen van 28 Nov. en 21 Dec. 1939 werden zonder op- of aan merkingen vastgesteld. 2 Ingekomen stukken en me- dedeeling. a. Bericht van den Commis saris der Koningin, dat de ver ordening tot heffing van 75 op centen op de Gemeentefondsbe lasting Koninklijk is goedgekeurd. b. Bericht van Ged. Staten, dat le. de beslissing op de be grooting 1940 is verlaagd 2e. machtiging aan het Gemeentebe stuur wordt verleend om te be schikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen en te innen de op die begrooting geraamde inkomsten, voor zoover die uitgaven en inkomsten ook op die begrooting voor het loo- pende jaar voorkomen. c. Ged. Staten zenden goed gekeurd terug het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuur van de woning van het hoofd der school aan den heer J. Buma voor den tijd van een jaar idem de wijziging van de be grooting der gemeente voor 1939; idem tot verkoop van bouw grond aan den heer L P. Marijs het ontvangstbericht van de wijziging van de Alg. Politiever ordening. d. Berichten van aanneming van benoeming door de leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim. e. Berichten van aanneming van benoeming van de heeren I. de Feijter en Joz. Scheele als leden van het Burg. Armbestuur. f. Verslag van de brandweer over het jaar 1939. Dit verslag luidt als volgt: Door de beambten is driemaal vergaderd en is geregeld toezicht gehouden op het onderhoud der materialen. 13 Maart is de brandweer ac tief opgetreden bij een brand die was uitgebroken bij de vlasserij van dhr. Alf. de Waele op het zgn. Plaatje. 5 Juni werd de brandweer ge alarmeerd om een brand in de Nieuwstraat, doch dit bleek bij aankomst loos alarm te zijn. 20 Juni werd de brandweer ge alarmeerd om een brand in de Emmastraat, die was uitgebroken in de woning van de Wed. Ch. de Keijzer. Men moest niet optreden daar de brand door omwonenden in middels was gebluscht. 1 Juli werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand aan de Gem. Gasfabriek. Hier kon de brand met een waterleidingsslang worden gebluscht, na een ge deelte de pannen van het dak te hebben genomen. 21 Juli is een oefening gehou den op de Axelsche Sassing. 2 Augustus is een vergadering gehouden met het bestuur der. brandweer te Zaamslag, teneinde aan de gemeentebesturen van Zaamslag en Axel een plan voor te leggen en van advies te dienen inzake een brandweerpost op het Spui, hetwelk om de hooge kosten niet tot uitvoering is gebracht. 8 September werd een lucht beschermingsoefening gehouden waarbij werd verondersteld dat drie branden tegelijk waren uit gebroken; een in de Pr. Hendrik straat, een aan het station der Mij. Mechelen—Terneuzen en een ,de zwaarste" aan de R.-K. kerk. Verder is door den opperbrand- meester een toespraak gehouden voor de Axelsche radio over luchtbescherming en brandgevaar. Viermaal zijn er brandwacht diensten gedaan bij filmvoorstel lingen in de Chr. Bewaarschool en in de Herv. Zondagschool. De materialen bleken telkens in orde te zijn. De manschappen, waaronder door de mobilisatie enkele veranderingen kwamen, bleken steeds trouw op hun post en altijd zeer actief te zijn, wat de samenwerking en een snel handelen zeer ten goede kwam. Uit een en ander moge blijken, dat de brandweer steeds waak- i zaam is om aan de haar gestelde eischen te kunnen voldoen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. g. Bericht van Ged. Staten, dat voorhands bezwaar bestaat, mede van wege de daaraan ver bonden hooge kosten, tot den aanleg van een rijwielpad, langs den Prov. weg Kijkuit—Hulst. Destijds is aan de Prov. Staten van Zeeland het verzoek van den gemeenteraad uitgegaan om een rijwielpad naast den weg Axel- Kijkuit—Hulst aan te brengen. Dit verzoek is in handen van Ged. St. gesteld om advies. Aangezien het rapport over deze aangelegenheid aan de Prov. St. nog niet is uitgebracht, zullen B. en W. dit moeten afwachten en stellen zij voor deze mede- deeling voorloopig voor kennis geving aan te nemen. Z h.s. alzoo besloten. h. Evenals vorige jaren is van het Bestuur van de Kath. Middelb. Handelsdagschool te Hulst een verzoek ingekomen om een extra subsidie te mogen ontvangen, teneinde het tekort over 1938 te dekken. B. en W. stellen voor evenals vorige jaren hierop afwijzend te beschikken. De gemeente draagt jaarlijks in den vorm van een subsidie van f300 bij, b.v. berekend naar f75 per leerling tot een maximum van f 300. Z.h s. alzoo besloten. i. Adres van het Hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Politiebond om te bevorderen, dat de sala rissen van het politie personeel zullen worden herzien. Aangezien de noodzakelijkheid van herziening van de salarissen van die ambtenaren, in verbasd met de stijging van de levens middelen, door B. en W. nog niet wordt ingezien, stellen zij voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Wanneer de stijging van het indexcijfer voor noodzakelijk le vensonderhoud voortgaat binden zij zich met bovengenoemd voor stel niet om in de toekomst met een voorstel te komen voor een tijdelijke verhooging over de ge- heele linie. Dhr. SIJTEMA zeide het voor loopig eens te zijn met het Dag. Best. om afwijzend hierop te be schikken. Met de algemeene strekking is hij het echter niet eens, omdat de prijzen inderdaad zeer gestegen zijn voor levens onderhoud. Hij is ook van mee ning, dat de politie niet tot de minst bezoldigde gemeente-amb tenaren behoort. Bij voortduren de stijging van de levensstan daard zal het echter wel noodig zijn om alle salarissen van het gemeente-personeel te herzien. Spr. hoopte dat B en W, niet te lang zullen wachten om deze zaak eens nader te bekijken. Hij behoudt zich het recht voor om in een der eerstvolgende verga deringen zelf eens met een voor stel in die richting te komen. Z.h s. werd hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. j. Mededeeling dat met goed keuring van Ged. St. twee per- ceelen bouwgrond in de Pieter Paulusstraat zijn verkocht aan dhr. M. van Doeselaar c.s. De oppervlakte bedraagt in totaal 208 c.A. en de vastgestelde pnjs van die grond was f 2 50. Voor kennisgeving aangenomen. De VOORZ. sprak hierna als volgt En thans, mijne heeren, heb ik U de droeve mededeeling te doen Ovripr. verhaal van A. C. J- 3) Heb jjj je een meening ge vormd Ziker, maar of z\j juist is, weet ik niet. Dat moet ik van avond onderzoeken. Ik had wel graag dat ja meeging, ofschoon ik niet wil verhelen, dat de ex peditie gevaarljjk kan worden. Doch, slaagt ze, dan heb jjj stof voor een spannend verhaal en dan is onze stad van een gevaarlijk individu verlost. Natuurlijk ga ik mee. Goed. We hebben nu nog ruim den tijd, om een uurtje te slapen, want daarvan zal vannacht wel weiDig komen. Het was over tienen, toen Del- vet en ik, elk met een browning in den zak, onze kamers verlieten. Buiten woei een koude wind. Wij wandelden de groote boulevards langs en sloegen spoedig den weg naar Ixelles in, Het sloeg half- twaalt, toen wij voor een groote villa stilhielden. Het hooge hek was gesloten, n»M wa onhoor baar knipje van Delvets slotenmes een werktuig door hem zelf geconstrueerd verbrak het slot. Óp onze teenen slopen wij over tiet grindpad naar de achterzijde van bet huis, waar door de reten der neergelaten jaloezitëa een zwak lichtschijnsel scheen. Za zijn thuis, fluisterde Delvet, maar we moeten eerst zien, ot het de ware is. Bahendig klauterde hij op den voornitstekenden tundamentsteen en lichtte een lat der jaloezie op, Ja, hjj is het, Rossot, kom nu mee, want als ik me niet vergis hoor ik aan de achterzijde reeds de auto aankomen. Sael liep Delvet naar de voor deur en drukte drie keer op de electrische bel. Een zware stap klonk in de gang. Opgepast, fluisterde mijn vriend mij toe, houd je re volver gereed. De deur ging op een kier open, doch Delvet duwde er onverwachts met zijn schouder tegen, sprong in de gaug en zijn revolver dreigend op den man riehtend, riep hij luid Noessi-bey, ge »ijt mijn ge vangene 1 Sidderend van angst, verbijsterd door schrik, stond da man voor van het ontvangen bericht van overlijden van onzen gemeente bode, den heer Fermont. Op 1 Juli 1932 werd hij be noemd tot gemeentebode. Bijna 8 jaren heeft hij onafgebroken deze betrekking met eere bekleed. Gedurende dien tijd heeft hij zich doen kennen als een niet veel zeggend, maar eerlijk en trouw ambtenaar, met een buiten gewone groote plichtsbetrachting. Met groote liefde heeft hij zijne betrekking vervuld. Het werk, waarmede hij was belast, was hem nooit teveel en steeds was hij op zijn post. De gemeente verliest in hem een buitengewoon goed ambte naar. Ik ben er van overtuigd, dat ik thans namens den Raad en na mens Burgemeester en Wethou ders spreek, wanneer ik thans vanaf deze plaats dank, ja g'oo- ten dank uitspreek, voor al dat gene, wat hij in zijne betrekking voor de gemeente heeft gedaan. Ook persoonlijk heb ik behoefte mijn dank te brengen voor dat gene, wat hij voor mij is geweest. Ook voor zijn vrouw zal dit overlijden een groot verlies zijn, maar te weten, dat hij steeds zijn plicht heeft gedaan, zal dit zeer zeker ook voor haar een troost zijn. De Voorz. verzocht na deze woorden ter eere van de nage dachtenis van den overleden ge meentebode eenige oogenblikken stilte in acht te nemen, waaraan door den Raad staande werd vol daan. 3. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leeiling over 1939 verstrekt als belooning voor de vakonderwijzeres der O.L. school en vaststelling der voorschotten voor de vak onderwijzeressen aan de Bijz. scholen voor het jaar 1940. B. en W. stellen voor a. het bedoeld bedrag voor het gewoon lager onderwijs (vak onderwijs) over het jaar 1939 vast te stellen op f 1,66 per leer ling. ons en liet zich gewillig door Delvet de handboeien aaudoeD. Maar nog was hjj daarmede niet gereed, toen iemand uit de kamer op ons toeseboot. Schiet ham neerriep Del vet. Tegelijkertijd klonken onze schoten de man stond stil, hiel' zjjn armen op en stortte, zonder een kreet te niten, neer. Terwijl wij den gevangene naar buiten voerden, klonken achter het huis schoten. Dat is de chaoffdur, die zich blijkbaar niet aan de politie wil overgeven. Zoo was het inderdaad. Want kort daarop kwam een rechercheur melden, dat de chauffeur in een kort gevecht bij zyn arrestatie was gedood. Voer het lijk naar het com. missariaat, beval Delvet, en laat ook twee man het lijk van mijnheer Leroux, dat in de gang ligt, daarheen overbrengen. Mijnheer Leroux? stamelde ik verbaasd. Ja, dat zal ik je straks ver klaren. Ha, daar is inspecteur Colbot, die de zorg over den ge vangene wel op zioh zal nemeD. Kom, Rossot, laten we gaaD, ik hel» het keud gekregen, Toen we op onze kamer zaten, ieder een dampenden grog voor ons, deed Delvet mij het verhaal. Mijn onverwacht succes, Ros sot, is weer te danken aan een van myn speciale studies. Je weet, dat ik, nog niet zoo lang geleden, een stndie maakte van de ver schillende parfums. En ziet, toen ik van ochtend van onzen be zoeker die carte aannam, rook ik een zeldzaam parfum. Ruik maar eens goed 1 Hij hield me de carte onder den neus en inderdaad, er was een bijzondere, zoete reuk aan. Wat denk je, dat het is Het rnikt naar lavendel en nog iets. Precies, lavendel en rozen olie. Het is een parfum, dat in Oostersche landen veel gebruikt wordt, doeh bij ons is het zoo goed als onbekend. Dargoulo te Smyrna is de fabrikant en deze heeli hier slechts ééu filiaal in de Ruc Neuve. I)sar moest ik dus myn onder zoek beginnen. Ti en ik van och tend nitging, stapte ik terstond daarheen en Destelde eei fl :sct»je Boneir-parfum. U weet wel, zei ik tot den bediende, zoo's fl*con als mevrouw...., och, ik ben den naam vergeten..,, 0, «ei de nae, soQal# mevrouw Jeannot te lillies altyd heelt Zij is de eemge, die het gebruikt. Precies, antwoordde ik. Ik was tenminste iets verder en van uit den wiukel ging ik per tram naar Ixflles. Nu mo:>st ik het huis van mevrouw Jeannot vinden en na in eenige winkels navraag te hebben gedaan, vond ik het spoedig. Het was de villa, waar wjj vanavond geweest zijn. Alle jaloezie a waren neer en reeds wanhoopte ik aan eenig succes, toen ik nit het geheel verlaten huis een knecht zag ko men met e6n taschje in de band. Een praatje was spoedig gemaakt, ik bood hem een »bock« aan en daar in bet estamiuei kreeg ik de kostbaarste inlichtingen Mevrouw Jeannot was gis'eravoi d naar Con- srauticopel vertrokken en had haar bedienden uilen met een maand salaris ontslagen. Het speet den kerel wel, want hjj had nergens zoo'o goeden dienst gehad als daar. Byua iederen dag was er diner en vooral één heer, ue Turkserie gezant, gat bpouuer milde fooien. (Wordt vamigd) AXELSCHE URANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1