Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Advertentiën Coöp. Boerenleenbank gen. Dank werd gebracht aan de pers voor alle betoonde mede werking, en aan den voorzitter, penningmeester en instructeur. Over het algemeen kan met dank baarheid op het afgeloogen jaar worden teruggezien en met nieu wen moed kan ook het nieuwe jaar worden ingegaan. Ook uit het financieele verslag van den penningmeester, dhr. W. de Feijter, klonk een optimisti- schen toon het batig saldo over het afgeloopen jaar bedraagt 159,86. Hierna volgde een verslag van den instructeur, dhr. C. de Feijter. Alle gebeurtenissen passeerden hierin de revue en ten slotte werd ook hier de hoop uitge sproken, dat ondanks de mobili satie allen weer met animo de oefeningen zullen volgen en spoe dig betere tijden mogen aan breken. De aftredende bestuursleden, de h.h. J. C. den Hamer, W. A Dekker en C. de Feijter werden met groote meerderheid herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering der Kon. Ned. Fed. van L. R. werden gekozen de h.h. C. Veihulst en M. de Feijter. Hierna heeft de heer Slob nog een opwekkend woord gesproken, waarin hij gewaagde van de prettige herinneringen aan Axel, waar in de ruitervereeniging een voorbeeldige kameraadschappe lijke geest wordt aangekweekt. De L.R. bestaan thans 14 jaar en gedurende dit tijdperk is een eenheid ontstaan, wat een bijzon dere prestatie is voor het platte land. Bij het lOjarig bestaan werd het predicaat „Koninklijk" verleend, hetwelk een hooge uit zondering is op zoo'n jeugdigen leeftijd. Ondanks de mobilisatie is de geest in de federatie beter als ooit te voren. Juist door de mobilisatie zijn nieuwe vriend schapsbanden gesmeed onder de gemobiliseerde landelijke ruiters in alle deelen van ons land. Een beroep werd gedaan op degenen, die niet gemobiliseerd zijn, om het vereenigingsdoel zooveel mogelijk na te streven. Een opwekkend woord om deel te nemen aan de examens van de federatie van L R. werd ook ge sproken, evenals indien nog noodig opwekkende woorden tot groote toewijding aan de vereeniging. Bij de omvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorz. deze prettige bijeenkomst sloot. Een lange rustpoos was er niet, want tegen 7 uur was er weer appèl voor de Feestavond. De groote zaal en ook het balcon van Het Centrum waren geheel bezet, toen dhr. Schieman den grooten kring van vrienden, genoodigden, w.o. ook de zuster verenigingen uit den omtrek, en andere belangstellenden hartelijk welkom heette op dezen derden ruiteravond, die naar hij hoopte weer een zeer prettig verloop zal hebben. Hij gaf hierna het woord aan den heer Slob, die doel en stre ven van de landelijke ruiterver. uiteenzette, n.l.de liefde voor en de kennis van het paard te bevorderen. De sport is voor de L. R. geen doel, maar slechts middel. Toch mag de sport niet uitgeschakeld worden, omdat deze ook wel degelijk van grooten invloed is op een goede licha melijke ontwikkeling. Het moet echter een harmonische combi natie blijven tusschen ruiter en paard en mag nooit leiden tot een streven naar topprestaties op paardensportgebied. De sport moet hier bij de landelijke ruiters tot en met het paard beperkt blijven om tot betere kennis van het dier te komen, ook voor het bedrijf. Ongeveer 300.000 paarden zijn op onze boerenbedrijven werk zaam en die vragen heel wat onkosten bij onvoldoende kennis of behandeling. Rekent men deze op f 10 per paard en per jaar, dan komt men tot een bedrag vin f 3.000.000, die eigenlijk bespaard kunnen worden. Er wordt de laatste jaren veel gebruik gemaakt van motortractie, doch deze is slechts rendeerend op de groote bedrijven. Het grootste gedeelte van de Nederl. boerenbedrijven is kleiner dan 30 H.A.hierop ren deert motortractie niet, dus blijft men op het paard aangewezen. Onze paarden kunnen dan ook lang nog niet worden gemist en zooveel mogelijk kennis van het paard blijft gewenscht niet alleen, maar noodzakelijk. Gedurende deze mobilisatie is reeds gebleken, dat de gemobi liseerde landelijke ruiters betere paardenverzorgers zijn dan an deren bij de bereden wapens, wel een bewijs dus, dat veel paardenkennis bij de landelijke ruitervereenigingen wordt bijge bracht. Bovendien kan hierdoor ook meer saamhoorigheidsgevoel tot stand komen tusschen platte land en stad en het is van de hoogste beteekenis, dat dit tot een permanente waardeering we derzijds wordt opgevoerd. Daarom ook kan niet genoeg worden aangedrongen tot steun aan de landelijke ruitervereenigingen. Hierna volgde een aardige voor dracht door de leden, getiteld „Een ruiterpraatje in de dorps herberg", goed vertolkt en een passende propaganda voor de landelijke ruitersport. Gedurende de pauze had een verloting plaats en daarna volgde een serie aller aardigste filmpjes, geprojecteerd door mevrouw Visser—Buma. Deze vielen zeer in den smaak, vooral waar het opnamen uit onze eigen omgeving betrof, zooals de Oranjefeesten te Zaamslag, de Axelsche ruiters en amazones in actie en het Kon. bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Hulst. En tot slot nog een komisch filmpje, dat noopte tot onbedaar lijk lachen. De pantomime i „Op de tuin bank" was kort, maar niettemin zeer aardig. Vervolgens kregen we nog en kele zangnummers van dhr. Wuly Dieleman, die o.a. ook „De Axel sche Ruiters" door mej. S. v. d. Hooft, ten gehoore bracht. (Dit lied is onder de aanwezi gen verkocht ten bate van Fin land de opbrengst was f 22,921/,). Tenslotte als besluit van dezen feestavond op het tooneel een stukje, getiteld „Ruiter-aclie", eveneens van mej. S. v. d. Hooft, die hiermede een mooie propa ganda voor de ruitervereenigingen gemaakt heeft. Het wartn aar dige tafereeltjeseen liefdes idylle op de bank in het bosch, gevolgd door een combinatie van oud en jong, die om strijd de landelijke ruiters wilden steunen, wat natuurlijk dai koaar aanvaard werd 1 Na een slotwoord van den voorzitter werd nog staande het Wilhelmus gezongen en hiermede waren we aan het einde van dezen 3en ruiteravond gekomen. Het was weer een prettige en een mooie avond en dat onze Oranje-Ruiters hier sympathiek zijn, heeft ook wel de groote belangstelling bewezen op dezen feestavond. Toen een personen-auto uit Breskens, waarin naast den be stuurder, nog twee personen za ten, even over de spoorlijn Me- chelen—Terneuzen was gereden in de richting Philippine, geraakte de chauffeur, door onbekende oorzaak, de macht over het stuur kwijt en reed recht op het huis van den heer M., schoot met volle vaart door den gevel en bleef dan tenslotte met de kap tegen den muur steken. De schok was geweldig en het mag een wonder heeten, dat de chauf feur het hier met een betrekkelijk lichte verwonding afbracht. Een der beide inzittenden was er echter slechter aan toe en moest, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis wo den overgebracht. (D. v. Zeel.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar zwarte kousen. Veldw. Griep. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post Nam. 2 Leesaerk Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Lceskerk Nam. 2 Hooger beroep. Door L. d. F., 39 j., landbou wer te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter- neuzen, waarbij hij wegens over treding van het landbouwinven- tarisatiebesluit (voorhanden heb ben van 930 kg. haver) werd veroord. tot een geldboete van f25 of 10 dagen hecht., met last tot teruggave van de inbeslag- genomen haver. Lsffe moordaanslag. Zaterdagmiddag is mevr. v. d. G. te Soesterberg het slachtoffer geworden van een taffen moord aanslag. Toen zij zich met een boodschap van een leverancier naar zekere L. begaf, die een zomerhuisje van haar huurde, werd zij door dezen gegrepen en ernstig mishandeld, waarna hij haar bond en in een bedstede wierp. Eerst Woensdagmiddag gelukte het mevr. v. d. G. zich los te wringen en bij kennissen te ko men, die politie en dokter waar schuwden. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Dinsdagavond en nacht werden boven Amsterdam weer vreemde vliegtuigen waargeno men en onder vuur genomen. Daarbij is een granaat van een luchtdoelkanon ingeslagen in een vier verdiepingen hoog woonhuis aan den Amstelveenscheweg. Dit huis wordt bewoond door vier families, die zich ter ruste hadden begeven. De granaat baande zich een weg door pla- foncs en muren en bleef tussch n het plafond van het benedenhuis steken. Hoewel het projectiel groote verwoesting heeft aangericht werd niemand gedeerd. Duitsch legerberichtIn het westen plaatselijke activiteit van artillerie en patrouilles. Eén onzer duikbooten onder com mando van kapt. Hartmann is van een lange reis teruggekeerd, waar op 45 000 ton scheepsruimte werd tot zinken gebracht. Op twee reizen werd in totaal 80.000 tot zinken gebracht. Niettegenstaande het ongunstige weer heeft onze luchtmacht op 29 Februari geslaagde verken ningsvluchten gemaakt boven Oost-Frankrijk en de Noordzee. Fransch legerbericht: Een kalme nacht aan het geheele front. In het gebied van de Lauther activiteit van patrouilles en vuur gevecht. Reuter meldt uit Londen In den afgeloopen nacht maakte de Britsche luchtmacht voor den 3den keer verkenningstochten bo ven Berlijn. Voorts werden suc cessievelijk vluchten gemaakt bo ven de havensteden Hamburg, Bremen, Hannover, Cuxhaven en Brunsbuttel. Het Russische legerbericht luidtOp 29 Februari gingen de Sovjet-troepen met succes voort het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. Reuter meldt, dat de Russen thans in het bezit zijn van drie Bpoorlijnen en vier hoofdwegen. Volgens een bericht uit Moskou is de Russische vice* commissaris van buitenlandsche zaken, Potemkim, uit zijn functie ontheven en aangesteld in een nieuwe, n.l. commissaris voor de opvoeding. Het Finsche legerbericht zegt, dat de Finnen zich nabij de Golf van Vipuri op nieuwe stellingen hebben teruggetrokken, na den vijand zware verliezen te hebben toegebracht. Van een doorbraak is nog geen sprake. De afgezant van president Roosevelt, Summer Welles, is heden na zijn bezoek aan Italië via Zwitserland te Berlijn aan gekomen, waar hij om 12 uur door Von Ribbentrop zou worden ontvangen. De Ainerikaansche zaakgelas tigde te Berlijn zou bij het onder houd aanwezig zijn. F i 1 m n i e u w s. Vadertje Langbeen. Dit is weer eens een film met Hollandsche namen, die bij de film- en tooneelliefhebbers bekend zijn om maar enkele te noemen, Lily Bouwmeester, Lau Ezerman, Auf Bouber, enz. Het is wel een eigenaardige en weinig zeggende titelVadertje Langbeen, waaruit men allicht zal afleidendaar zit waarschijnlijk niet veel inmaar we willen toch iedereen aanraden deze Hol landsche film te gaan zien, men zal er heusch geen spijt van hebben. Want het is een belang wekkende geschiedenis, die be gint in de stichting Wenselaar, een particulier weeshuis, waarin ook Judy Aalders (Lily Bouw meester) is opgenomen. Zij blijft daar echter niet, dank zij ook de tusschenkomst van Vadertje Lang been. Wie die Vadertje Langbeen nu werkelijk is, blijkt pas ten volle aan het slot, dat de verloving van dit tweetal brengt. Doch eer het zoo ver is, zal men al onnoe melijk veel van dit filmwerk genoten hebben. Daarom nog maals ga Vadertje Langbeen eens zien De aanhouder wint is een hoogst amusant filmwerk, waarin eveneens veel te genieten zal zijn van het sublieme spel van Dick Powell en Olivia de Havilland. Hij mocht haar niet en zij hem evenmin, toch werden zij verliefd op elkaar. Hoe dit kan en hoe dit alles geschiedde, zal op het doek te zien zijn, mt t als slot de verzoening van twee geliefden. Men zie ook de advertentie van Het Centrum in dit nummer. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. Rearing en levering van Y.V.O granen en peulvruchten. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland brengt onder de aandacht van belanghebben den, dat door het intreden van de dooi, de keuring en levering van granen en peulvruchten weer op de gewone wijze kan plaats vin den. Verder brengt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland ter kennis van belanghebbenden, dat commissionairs, welke door hem als zoodanig zijn aangewezen, monsters granen (behalve tarwe) en peulvruchten ter keuring kun nen aanbieden. De landbouwer blijft voor de aangebrachte mon sters verantwoordelijk, terwijl de commissionair voor zijn bemoei ingen niet door den landbouwer betaald behoeft te worden, doch op andere wijze wordt schadeloos gesteld. De Burgemeester van AXEL maakt bij dezen bekend, het besluit der Pro- j vinciale Staten van deze Pro vincie d d. 21 Juli 1924, nr. 13 (opgenomen in provinciaal Blad 1924, nr. 44) waarbij is vastgesteld een verordening tot uitvoering van de Jacht wet 1923 Art. 1 dezer verordening be- paalt het volgende „Bij het uitoefenen der afzon- aderlijke jacht op waterwild zal „alleen mogen worden gejaagd op „en langs het water en op lage, „moerassige gronden, en zal „zulks bepaald verboden zijn „op bouw- en hooilanden, tot „het gewone jachtveld behoo- „rende, waarvan de oogst nog „niet is afgeloopen. „Ook het jagen op rijsbermen „en bekleedsels van het buiten- „talud der dijken is onder de „uitsluiting begrepen". Axel, den 1 Maart 1940. De Burgemeester, BLOK. Voor de vele be wijzen van deelneming ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den heer CAMILE FERiVIONT, betuigen wij onzen oprechten dank. Wed. FERMONT— Axel, Februari 1940. Voor de talrijke be wijzen van belangstel ling, die ik op 23 Februari mocht ontvangen, zeg ik hiermede hartel(jk dank. C. S. LE FEBER— f» Ailen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenscnap van wijlen Mej. Wed. A. VAN HIMbCHOÜT, laatst wonende te Hulst, Liefde huis, en aldaar overleden op 12 Febr. 1940, worden verzocht hiervan opgave of betaling te doen bij den ex.-test. dhr. A E. van Nieulande te Axel, Kanaal kade 65 ot Notaris FANÜY, Axel. TERNEUZEN. Belanghebbenden worden ver zocht hun spaarbankboekjes en boekjes loopende rekening ter bijschrijving van renten zoo spoe dig mogelijk in te leveren. De voor 29 Februari j.l. inge- •verde spaarbankboekjes f/m no. 2000 kunnen worden afgehaald, evenals de reeds ingeleverde loopende rekeningboekjes. In het belang van een goede contióle op de administratie, van ondergeleekende is spoedige in levering der boekjes gewenscht. De rente voor zuiver spaargeld tot een bedrag van f 2 500, bedraagt voor leden en niet- leden 2 75°,. Aan leden wordt vergoed 1 75% voor dagelijks opzegbaar geld, 2 25% voor gelden „voor een jaar vast". Aan niet-leden wordt voor dagelijks opzegbaar geld 1% uitgekeerd. De rente voor geleende gelden btdiaegi 4% tf 41, °0. Voor hypotheken op landeiijen bedraagt de rente 8l/j De Kassier, L. CH. WABEKE Kleine advertentiën. WEER hebben wij prima zwaar Kalfsvleesch 94 cent per K.G. zonder been, Rundvleesch 3 p. met been voor f 1.04, zonder been 2 pond voor f 1.04, bij W» VERSTRATE, Julianastr. 47, Axel. YOOR DIRECT GEVR1AGIM Slagtrsleeriitifc of Halfwas. JAC. DIELEMAN, Slagerij, N.tuweu- dijk 30, Axel, ZONDAG 3 MAART 1940 Ned. Herv. Kerk. COPPIETERS en Kinderen. VAN HOUTE.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3