Buitenland. Efeparei Uw tcmdm Landbouw. Binnenland. werden voorbereidende werk zaamheden verricht, zoodat thans, nu de weersgesteldheid het toe laat, dit werk zeer spoedig in werkverschaffing kan worden uit gevoerd. Financiën. De finantieële positie onzer gemeente blijft nog steeds de uiterste zorg vragen. Werd eenige jaren geleden ge hoopt op een algeheele opleving van het economisch leven, welke ook haar terugslag zou hebben op de finantieële positie der ge meente en waren de symp tomen hiervan ook reeds hier en daar te bespeuren thans drei gen de bijzondere tijdsomstandig heden weer alles te ontwrichten en wordt de toekomst, ook voor de gemeente-finantiën, zeer on zeker. Bijzondere uitgaven dreigen het reeds jarenlang met de meeste moeite bewaarde evenwicht te verbreken. Hierom vooral is, thans nog meer dan ooit, de uiterste voor' zichtigheid bij het finantieële be leid geboden. Evenwel heeft een en ander zich tot op heden nog zoodanig in gunstigen zin ontwikkeld, dat het ons nog steeds mocht ge lukken een sluitende begrooting samen te stellen. We mogen dan ook gelukkig constateeren, dat de finantieële positie onzer gemeente nog niet slecht is te noemen. Helaas kan nog geen der ge nomen maatregelen, welke tot dit doel hebben medegewerkt (ik noem thans slechts de heffing eener plaatselijke wegenbelasting) ongedaan worden gemaakt. Wij kunnen slechts hopen, dat de toestand zich dermate zal ont wikkelen of dat van regeerings wege een dergelijke verruiming der plaatselijke middelen zal worden bevorderd, dat hiertoe binnen afzienbaren tijd wel kan worden overgegaan. Onderwijs. Het onderwijs kon geregelden vooitgang hebben. Evenals vorige jaren geeft dit geen reden tot bijzondere op merkingen. Gasfabriek. Het gasbedrijf functionneerde regelmatig zonder dat storing van eenige beteekenis is voorge komen. Het gasverbruik is iets achter uitgegaan het aantal verbruikers bleef op peil. De aanvoer van steenkolen ondervond stagnatie in de eerste 8 maanden, met het gevolg dat duurder prijzen moesten betaald worden. De voorraad kon op hetzelfde peil worden gehand haafd. In tegenstelling met ko- lenprijzen, die omhoog liepen, daalde de cokesprijs in de eerste helft van het jaar. Wel liepen deze prijzen op het eind des jaars omhoog, doch konden de resultaten hiervan niet voor het heele jaar goedmaken. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog werd de uitvoer naar België van cokes en teer verboden en bleef alleen mogelijk met consenten. Ook veroorzaak ten verschillende regeeringsmaat- regelen verschillende administra tieve werkzaamheden. Al die maatregelen eischen voortdurend zorg en aandacht. Over het jaar 1939 zijn de laatste volle afschrijvingen op de activa noodig geweest. Thans zijn meerdere objecten geheel afgeschreven en zullen meerdere volgen. Het aantal straatlantaarns bleef hetzelfde. In enkele straten in Axel en in Terneuzen werd het hoofdbuizennet uitgebreid. Het nieuwe raadhuis, dat op 23 Januari 1939 in gebruik is genomen, voldoet aan de gestelde verwachtingen. Ook de centrale verwarming in het raadhuis heeft in dezen stren gen winter uitstekend voldaan. Het jaar 1939 en zeer zeker de tweede helft van het jaar is van het gemeente-personeel veel ge vraagd, vooral van het secretarie- en werkloozenbureau-personeel in verband met de «$r vele admi nistratieve j werkzaamheden ten gevolge van de buitengewone omstandigheden. Belangeloos werden vele over uren gemaakt. Voor hun arbeid en toewijding breng ik hen gaarne dank. Heeren Raadsleden en Heeren Wethouders, U allen breng ik dank voor de aangename en prettige wijze, waarop wij in deze mooie zaal de gemeentebelangen met elkander hebben mogen be hartigen. Moge dit in het jaar 1940 be stendigd blijven. En thans, mijne heeren, staan wij aan het begin van het jaar 1940. Niemand kan zeggen wat het ons brengen zal. Wei weten wij dat wij in een zeer ernstigen tijd, een zeer gespannen tijd, leven. Europeesche staten beoorlogen en bekampen eikander en de strijd wordt steeds feller. Ge lukkig en Gode zij dank dat ons land niet in den oorlog is be trokken en dat wij nog voor den gruwel van den oorlog zijn bewaard. Niettemin ondervinden wij de gevolgen van den oorlog, zoowel in het land als in de gemeente. Het wordt steeds moeilijker. En nu dat wij geroepen zijn de be langen van onze gemeente en die der inwoners te behartigen, spreek ik de hoop uit dat wij dat zuilen doen in eensgezindheid, schouder aan schouder staande. Moge God onze dierbare ge meente voor rampen en onheilen behoeden en geven dat de vrede, de zoo vurig verlangde vrede, spoedig moge terugkomen. Dhr. DIELEMAN antwoordde hierop en twijfelde er niet aan of het is namens den geheelen Raad, als hij den Voorz. dankt voor de goede woorden. Hij wenschte hem en zijn gezin wederkeerig het beste toe en hoopte dat het hem gegeven moge zijn de gemeente ook ver der naar beste krachten te be sturen. De VOORZ. dankte ook voor deze goede wenschen. (Wordt vervolgd). Britsohe vliegers uit Belgfl ontsnapt. Reuter verneemt, dat verschei dene Britsche vliegers, die in België geïnterneerd waren, nadat hun toestellen tot landing ge dwongen waren, er in geslaagd zijn te ontvluchten en Engeland bereikt hebben. Men spreekt van drie tot vijf vliegers. Zij hebben zich weer bij de luchtmacht ge voegd. Naar men gelooft, hebben zij België over de Fransche grens verlaten. Geen hunner had op zijn woord van eer beloofd geen ontvluchtingspogingen te zullen ondernemen. Moedige redders. De lord-mayor van Londen heeft een rede uitgesproken op de jaarvergadering van het Roya! National Lifeboat Institution. Hij bracht hulde aan het werk der bemanningen der reddingsbooten. Gemiddeld, zoo zeide hij, worden wekelijks 70 menschenlevens door die moedige mannen gered. Tot 19 Februari zijn de reddingbooten 649 maal uitgevaren. Zij redden 1693 menschen het leven. Trasugasbommen In Londensche bioscopen In twee bioscopen in de Lon- densche voorstad Londonderry zijn traangasbommen geworpen De bezoekers renden half verstikt en bijna verblind de straat op. Het Iersche republikeinsche leger had de bioscopen in Lon donderry gewaarschuwd geer. Britsche journaalfilms te ver- toonen. toeslag op hun bezoldigingen toe te kennen, respectievelijk de nog altijd bestaande korting van 5 procent in te trekken. Er komt dus op het oogenblik in de be zoldiging van het rijkspersoneel geen verandering, aldus meldt De Telegraaf. Splonnsge. De politie te Spa heeft aan gehouden den 44 jarigen H. H., architect te Rotterdam. Zijn han delingen hadden d-e aandacht ge trokken, daar hij herhaaldelijk op tal van plaatsen informeerde over versterkingswerken in de streek Zware verdenkingen rusten op hem. Hij is ter beschikking van den Luikschen Veiligheidsdiens! gesteld. In verband met de spionnage- zaak in Westfriesland en Gro ningen, waarvoor dezer dagen een zestal personen in arrest zijn gesteld, zijn thans nog drie per sonen aangehouden, n.l twee uit het havengebied en een ten platte- lande. Ameland nit z(Jn isolement verlost. Nadat de postboot Waddenzee sinds 5 Januari j 1. door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze Woensdagochtend te Nes op Ameland vertrokken en des mid dags te Holwerd aangekomen. Het traject, waarover de boot ir normale omstandigheden een uur doet, werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt. Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. M(jn ontploft. Gisterenmiddag is een mijn tegen den dijk tusschen Den Helder en Huisduinen geslagen en ontploft. In den dijk werd een gat van circa 2 5 meter dia meter geslagen. B(Jslag aan kleine grond gebruikers De regeling inzake toekenning van een duurtebijslag aan kleine grondgebruikers, welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, is tot nadere kennisgeving verlengd. H. M. de Koningin voor de radio H. M. de Koningin zal einde Maart of begin April per radio een persoonlijk woord spreken voor de Foreign Missions Confe rence of North America. Deze conferentie bestaat uit vertegenwoordigers van verschil lende zendingsgenootschappen, die behooren tot de protestant sche kerkgenootschappen van de Vereenigde Staten en Canada. Namens de regeering is aan de vertegenwoordigers der zes vak centrales van overheidspersoneel medegedeeld, dat de regeering er niet toe heeft kunnen besluiten, den rijksambtenaren thans een De landbouw en de suikerbieten teelt in Frankrijk. Over bovengenoemd onderwerp hield de heer Ed. Dekker, van Braschaete, Dinsdagavond in Hei Centrum een lezing voor de Ver. van oud-leerlingen der Chr. lagere landbouwschool alhier. Op be vattelijke wijze zette de heer Dekker uiteen hoe de toestanden zijn op landbouwgebied in het noordelijk gedeelte van Frankrijk, dat het meest vruchtbaar is. Speciale aandacht werd gewijd aan de suikerbietenteelt en al wat daarmede in verband staat. Na deze interessante causerie was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt. Deze betroffen vooral ook de suikerbietenteelt. Tenslotte werd de Kuhn-film vertoond met beelden betreffende de suikerbietenteelt en het bekende bedrijf te Naarden, wat ook be langwekkend was voor de land bouwers en toekomstige land bouwers, voor wie deze avond ongetwijfeld zeer leerzaam is ge weest. Het is dan ook jammer, dat de belangstelling zoo gering was. Een tekort aan paarden. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp bekrachtiging van het koninklijk besluit tot regeling van den invoer van paarden en slachtpaarden, ver klaarden eenige Tweede Kamer leden tegen eiken invoer van paarden en slachtpaarden be zwaar te hebben. Zij meenden, dat de regeering eerder maat regelen diende te nemen, waar door de paardenfokkerij in ons land tot grootere ontwikkeling zou komen. Hetgeen tot dusverre in deze richting geschiedt, achtten zij onvoldoende. De paarden vorderingen in September 1939 ten behoeve van de defensie hebben aangetoond, dat er in ons land een groot tekort aan goede paarden bestaat. Ten aanzien van den invoer van slachtpaarden gaven zij we derom uiting aan hun bezwaar, dat, terwijl eenerzijds aan de eigen vee- en varkenshouderij nog steeds beperkingen zijn opgelegd, daarnaast vleesch in ons land wordt ingevoerd, waaronder ook dat van slachtpaarden. Maandag werd te Hulst de alg. jaarlijksche vergadering ge houden van de Onderlinge Vee verzekerings-Mij in Zeeuwsch- Viaanderen. In het jaar 1939 werd voor doode en onteigende paarden uitgekeerd een bedrag van f 14.828,25 en voor onteigend en gestorven rundvee f6837,50. Sinds de oprichting in 1900 is voor 2489 gestorven en onteigen de paarden uitgekeerd tot 1 Jan. 1940 f832.700 en voor 733 stuks rundvee ruim f 143 200 of in totaal f 975.900. De heeren C. Plasschaert en A. Rijk werden door den Voor zitter geluk gewenscht met het feit dat zij vijf en twintig jaren als Ondervoorzitter en als Com missaris werkzaam waren bij de Maatschappij. PrQsregelfng voor stroo Met ingang van Maandag 4 Maart zal een vervoerverbod voor geperst graanstroo in werking treden. Van dit verbod zal aan handelaren of andere daarmede gelijk te stellen personen of in stellingen ontheffi ïg worden ver leend in den vorm van geleide- biljetten, indien men zich verbindt geen stroo te zullen koopen tegen prijzen welke meer bedragen dan f21,50 per 1000 kg bij levering af boerderij, of bij andere leve ringscondities tegen een daar mede overeenkomenden prijs, en geen stroo te zullen verkoopen tegen prijzen, welke meer be dragen dan de hiervoor vermelde, vermeerderd met een redelijk be drag voor kosten en winst. Ook is de aflevering van stroo tegen prijzen, hooger dan de bovenbedoelde, verboden. Met het oog op de omstan digheid dat tot nader order geen kalveren en-of ossen ingevolge de toewijzing 1940 zuilen worden geschetst, is de gewichtsgrens, hoven welke kalveren van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, voor de maand Maart 1940 op 200 kg gesteld. Alle kalveren, welke in de ge noemde maand minder dan 200 kg wegen, kunnen derhalve zon der identiteitsbewijs aangehouden worden. AXEL, 1 Maart 1940 Gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Maart tot en met Den- derdag 21 Maart zal de met 17 genummerde bon van de Rijks distributiekaart recht geven op het koopen van 1 K.G. suiker. Hedenmiddag had alhier op den hoek Kerkstraat—Kerkdreef een botsing plaats tusschen een motorrijtuig en een personenauto. De motor werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voor Finland Blijkens het verslag van de feestavond van de L. R. V. alhier, leverde de verkoop van liedjes ten bate van Finland een bedrag op van f22,92», Ook de collecte, die langs de huizen wordt gehouden vanwege het opgerichte comité, genieteen gunstig onthaal. Chr. Harmonie „Hosanna" Woensdagavond hield de Chr. Harmonie Hosanna in de Chr. Lagere Landbouwschool alhier haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer J. Le- feber. Na opening met gebed door dci-i voorzitter en voorlezing der notulen door den secretaris, volg de het financieel verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f892,54 en de uitgaven f597,91, alzoo een batig saido van f94,63. Uit het jaarverslag bleek, dat er nu 32 werkende leden zijn7 leden zijn gemobiliseerd. Er zal ook met een leerlingencursus worden begonnen. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden herkozen de h.h. J. Lefeber en J. Meesen, terwijl in de plaats van dhr. R. Scheele, die in militairen dienst is, ge kozen werd dhr. F. Hamelink. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat volgende week worden vervolgd de aanslagen Inkomsten- en Vermogensbelas ting 1939-'40, gedateerd in Sep tember 1939, waarop nog niet vijf-zevende deel is betaald. Tevens worden dan vervolgd alle aanslagen ,15 opcenten Qe- meentefondsbelasting", welke ge dateerd zijn 30 Die. 1939 en waarop nog niet twee-vijfde deel is betaald. Ter voorkoming van moeilijk heden wordt er op gewezen, dat met betalingen, die hebben plaats gehad op de gewone aanslagen- Inkomstenbelasting geen rekening wordt gehouden. Do Axelsche Oranje ruiters Jaarvergadering. In Het Centrum werd Woens dagnamiddag de jaarvergadering gehouden van de L.R. „De Oranje- Ruiters, onder voorzitterschap van dhr. A. J. Schieman. Zooals ge woonlijk waren de ruiters en amazones trouw opgekomen. Al ien werden hartelijk welkom ge- heeten, evenals dhr. W. Slob, secr. van de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Ruiters. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat het afgeloopen jaar weer veel lief bracht, maar ook eenig leedo.a. een ongelukje aan de beide amazones overko men, die gelukkig weer geheel hersteld zijn. Minder prettig was ook de mobilisatie en de lang durige vorst. Een en ander had tengevolge, dat gedurende de laatste 5 maanden niet meer kon geoefend worden. De mooiste avond was wel de propaganda- avond in den afgeloopen zomer. Tenslotte werd de hoop uitge sproken, dat ons land buiten den oorlog zal blijven en alles weer spoedig een normaal verloop moge hebben. Na voorlezing en goedkeuring der notulen volgde een keurig jaarveislag van den secreiaris, dhr. W. A. Dekker, waarin zeer prettig aandeed de kameraad schappelijke geest, die in de vereenigl ig heerscht. Er zijn thans 30 leden, 57 donateurs en 4 begunstigers; 3 algemeene en 3 bestuursvergaderingen werden gehouden. De 2e Pinksterdag bracht een teleurstelling, daar plannen om een concours te houden, geen doorgang konden vinden. Herinnerd werd aan de vorige ruiteravond en de goed geslaagde propaganda-avond op 22 Juli, op het concoursterrein, daartoe belangeloos afgestaan. Ofschoon het weder aanvankelijk zeer slecht was, klaarde het later op en is het een prachtige avond geworden. Bij de geboorte van de tweede Oranjetelg werd een rondrit door de gemeente ge houden. Kort daarop kwam de mobilisatie, waardoor 9 leden in militairen dienst moester, w.o. ook de commandant. Gelukkig werden geen paarden gerequi- reerd uit de Axelsche vereeniging j dit is wel een unicum, daar de andere vereenigingen in ons land groote offers hebben moeten bren- met 'n schitterende glans J^fi] door ze te poetsen met V vflvb |n tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2