Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Proclamatie tot de Zweedsche en Noorsche rry willigers. Maarschalk Mannerheim heeft de volgende proclamatie uitge vaardigd tot de Noorsche en Zweedsche vrijwilligers „Op het zeer ernstige uur, toen Finland met de vernietiging werd bedreigd, begroette het Finsche leger de moedige Zweden, die zonder aarzeling met ons kwamen strijden om de vrijheid van het Noorden te verdedigen. Op ver scheidene slagvelden hebben Zwe den en Finnen tezamen gestreden voor den godsdienst van hun voorvaderen, voor hun cultuur en voor de juridische orde in het Noorden. Ik dank u, trouwe Zweedsche mannen, die uw haard steden en verwanten hebt ver laten om met ons te strijden, na mens het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u, Zweedsche wa penbroeders, en heet u welkom in het Finsche leger. Wapenbroeders uit Noorwegen, de strijd ontwikkelt zich thans op Finsch gebied. Doch u, die broe ders van ons bloed zijt, die met ons buitengewone betrekkingen onderhoudt en die thans uw lot met het onze hebt verbonden door de broederschap der wa penen, geven wij thans de ver zekering, dat wij begrijpen, dat wij voor een gemeenschappelijk ideaal strijden. Ook u, dappere mannen uit Noorwegen, dank ik uit naam van het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u en heet u welkom in het Finsche leger. Moge de zaak, waarvoor wij srtijden, zegevieren en moge de overwinning der volken van het Noorden een gelukkige toekomst geven". De Roemeensche regeering heeft ten aanzien van het petro- leumprobleem een belangrijke beslissing genomende uitvoer naar alle landen van alle soorten vliegtuigbenzine is verboden, De uit Heyst afkomstige treiler „48" is Vrijdagavond te Zeebrugge binnengeloopen, vroe ger dan het in de bedoeling lag. De schipper vertelde dat hij, toen hij met zijn schip op on geveer zestig mijl ten Noorden van Zeebrugge voer, twee grijs geschilderde vliegtuigen, waarvan hij de nationaliteit niet kon vast stellen, zag opdoemen. Zij doken naar zijn schip. Het ergste vree- zend, ging de schipper naar be neden om de Belg. vlag te haler, hoewel zijn schip duidelijk her- kenningsteekens droeg. Nauwe lijks had hij de brug verlaten of de vliegtuigen gingen op een tiental meters over het schip heen, een regen van kogels afvurend, die de stuurhut, de brug en den motor beschadigden. De mannen, die zich onmiddellijk plat op het dek hadden geworpen, werden niet gewond. Biyde gebeurtenis. De prinses van Piemont, gemalin van kroonprins Umberto (prinses Marie-José van België), heeft het leven geschonken aan een dochter. De nieuwe prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prinselijk paar. Maria Gabriella heeft een ge wicht van- acht pond. Moeder en kind maken het uitstekend. De voorzitter van de Bel gische kamer, Van Cauwelaert, heeft in een politieke bijeenkomst de neutraliteitspositie van het land behandeld. Ten aanzien van de betrekkin gen met ons land zeide hij, dat ondanks de afwezigheid van een verdrag, een inval in een der beide landen het bevriende land niet onverschillig zou kunnen laten. De 4 pet Staatsleening 1940 ad 300 miliioen gulden, waarvoor de inschrijving tot gistermiddag 4 uur was opengesteld, is ruim volteekend, zoodat eenige korting op de bedragen, waarvoor werd ingeschreven, zal moeten worden toegepast. De Koningin bezoekt legeronderdeelen. H. M. de Koningin heeft gis teren een bezoek gebracht aan legeronderdeelen in Zuid-Lim burg. Daarna heeft H. M. zich naar Heumen begeven ter be zichtiging van de gedenkplaat in het oude protestantsche kerkje aldaar, aangebracht door een der legeronderdeelen ter herinnering aan het sneuvelen der graven van Lodewijk en Hendrik van Nassau. Daitsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. De regeeringspersdienst meldt Een Nederlandsch jachtvlieg tuig heeft Zondagochtend boven Oss een Duitsch Heinkel 111 K- vliegtuig op omtrent achtduizend meter hoogte aangetroffen. Het Duitsche vliegtuig werd achter volgd in de richting Tilburg waar het werd aangevallen waarop het Duitsche toestel terug vuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Nederlandsch rechtsgebied heeft geschonden doch bovendien de vermetelheid heeft gehad het vuur te openen op een Neder landsch vliegtuig dat in de recht matige uitoefening van zijn be wakingstaak optrad zal de Ne derlandsche regeering te Berlijn ernstig protesteeren. Meer bewegingsrryhnld voor de geinohiliseerden. Aan de gemobiliseerde mili tairen is thans een ruimere be wegingsvrijheid gegeven, waar door het mogelijk is geworden, dat zij uit alle plaatsen van het land des avonds kunnen ver trekken, mits zij op het avond appèl aanwezig zijn. De mili tairen zijn derhalve hiet meer aan een bepaalde grens gebonden. (Avondpost). Nienwe Nederlandsehe postzegels. De verschijning van een serie nieuwe postzegels met beeltenis van de Koningin kan, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, binnenkort tegemoet worden gezien. Het eerst zullen de nieuwe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent in nieuwen vorm verschijnen, tegelijk zullen ook de zegelafdrukken met beeltenis van de Koningin op briefkaarten van 71/» cent enz. worden ver nieuwd. De verkrijgbaarstelling hiervan zal wellicht reeds op 1 April kunnen geschieden. De verkoop van de oude zegels zal dan wor den gestaakt. De waarden der nieuwe zegels zijn geheel gelijk aan die der oude, met deze uitzondering, dat de zegels van 6 en 27x/j cent komen te vervallen. De verkoop van de nieuwe zegels in waarden boven 40 cent zal, naar verwacht wordt, eerst eenige maanden later kunnen volgen. Aid. Axel ZLM. Voleens Reuter wordt te Parijs verklaard, dat zich te Pet- samo en Moermansk eenige Duit sche oorlogsbodems, waaronder duikbooten, bevinden. Dit is, aldus wordt gezegd, de reden van de aanwezigheid van Britsche oorlogsschepen in de buurt. Vrijdagmiddag werd alhier in Het Centrum de jaarvergadering gehouden van de afd. Axel der Z.L.M., onder voorzitterschap van den heer J. den Hamer. In zijn openingswoord drukte de voorzitter zijn spijt uit over de geringe opkomstvan de ruim 90 leden waren slechts een kleine 20 aanwezig. Een overzicht werd gegeven van den toestand in den landbouw, welke niet rooskleurig is nog steeds is achteruitgang te bespeuren. Mede tengevolge van dc ernstige tijdsomstandigheden ia alles op economisch terrein ook geheel ontredderd. Gelukkig zijn de opbrengsten over het afgeloo- pen jaar nogal meegevallen, doch de prijzen zijn niet, zooals die behooren te zijn. De landbouw begint veel op een staatsbedrijf te gelijken, nu alles op bonnen gaat, enz. Met een hartelijk wel komstwoord en het uitspreken van de hoop, dat het ditmaal een gezegend jaar moge worden, zoo wel voor den landbouw als alle ambachtslieden enz., verklaarde de voorz. de vergadering voor geopend. Nadat de notulen der vorige jaarvergadering waren gelezen en goedgekeurd, volgde het financi- eele verslag door den heer J. K. de Putter, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 482 96 en de uitgaven f431,13, alzoo een batig saldo van f 51,83. De kascommissie had alles in orde bevonden. Hierna had bestuursverkiezing plaats wegens periodiekeaftreding van de heeren S v. d. Hooft en A. Scheele. De aftredenden werden met groote meerderheid herkozen. Voor het kringbestuur was af tredend de heerlz. de Feijter Wz. Ook deze werd met groote meer derheid herkozen. De heer Bouwman hield ver volgens een interessante lezing, met als onderwerpde voedsel voorziening in oorlogstijd. Ach tereenvolgens werden behandeld de kunstmestdistributie, de vee voederdistributie en de opname van peulvruchten enz. en fijne zaden. Evenals in 1914 staat de re geering weer voor de moeilijke taak om uit den bodem te halen wat er uit te halen is. De maat regelen worden, zooals bekend, genomen door het Rijksbureau in Den Haag, bijgestaan door de Prov. voedselcommissarissen. Een goede kunstmestvoorziening is thans van 't grootste belang. Of schoon 100 000 ton stikstof per jaar noodig is, moeten we ons daarover niet bezorgd maken, daar we de beschikking hebben ovei een goede stikstofproductie. Kali moet worden ingevoerd, doch is nog voldoende aanwezig. Fosfor- zuur is ook voorloopig voldoende aanwezig; veel komt uit België, doch de toestand zou onzeker worden, als b.v. België en ook wij in den oorlog betrokken werden. Er is wel gevraagd waarom dan kunstmestdistributie moet plaats hebben, doch dit is toch goed gebleken, met het oog op het hamsteren. In verband met den onzekeren toestand wordt geadvi seerd, dat een behoorlijk gehalte aan fosforzuur in den grond zit. De prijzen zullen nog stijgen, dus wordt aangeraden om zoo moge lijk voldoende fosforzuur te be trekken. Wat de veevoederdistributie be treft, deze staat er naar omstan digheden vrij gunstig voor. We zijn wel voor een groot gedeelte afhankelijk van het buitenland, doch voor Zeeland is daaraan zoozeer geen behoefte, wel zou den b.v. de groote weidebedrijven in Friesland in een moeilijke po sitie komen, als de aanvoer ern stig belemmerd werd. Het pluimvee heeft eiwitrijk voedsel noodig. Daar wij gebrek hebben aan eiwitrijk veevoeder, is ook deze distributie op haar plaats gebleken. Onze bodem moet dan ook zoo economisch mogelijk worden be nut en van een en ander gaf spr. een uitvoerige toelichting met wenken. Na deze uiteenzetting bestond gelegenheid tot vragen stellen, welke door den heer Bouwman werden beantwoord en toegelicht. Verschillende klachten werden ook nog door enkele leden geuit omtrent de genomen maatregelen. Zoo o.a. over de hooge heffing op het stroovlas, welke vooral Zeeuwsch-Vlaanderen treft, omdat daar veel slecht vlas is. Groote partijen worden hierdoor zoo goed als waardeloos. Er waren ook klachten over de groote afstanden naar de pakhuizen waar geleverd moest worden, terwijl deze hier toch ook In de nabijheid zijn, en over de willekeur waaronder dit meermalengeschiedt. Ook bestaan er grieven tegen het lange wach ten bij de uitbetalingen bij de Landbouwbank. Aangedrongen werd om een en ander ter kennis van de bevoegde instanties te brengen en te trach ten tot zooveel mogelijk genoeg doening en verbetering te komen. Na deze gedachtenwisseling werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zeenwsche Landbonw- maatscliappy. In de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van de ZLM. werd be toogd, dat bij de vaststelling van den prijs der bieten van oogst 1940 onvoldoende rekening is gehouden met de stijging der exploitatiekosten, die ongetwijfeld in de naaste toekomst nog zal plaats vinden. Het dagelijksch bestuur was van meening, dat bezwaarlijk van een redelijke verdienste van den boer welke de minister heeft toegezegd kan worden gesproken en heeft op grond van bovenvermelde overwegingen op een verhooging van den bietenprijs aangedrongen. Aan het landbouw comité zal worden verzocht bij den minister van defensie aan te dringen op het in ruime mate verleenen van landbouwverlof, daar de bijzon dere omstandigheden dit dringend noodig maken. Ten aanzien van de runderen, die aan miltvuur zijn gestorven, zal worden aangedrongen op vol ledige schadeloosstelling voor zoover dit het gevolg is van mengvoeders, waarvan het ge bruik door den minister verplich tend is voorgeschreven. Een van de zusterorganisaties heeft het Landbouw-comité ver zocht pogingen in het werk te stellen de veehouders, op wier bedrijven in 1939 dieren tenge volge van het mond- en klauw zeer zijn gestorven of als wrak moesten worden opgeruimd in de gelegenheid te stellen hun veestapel aan te vullen door de mogelijkheid te openen tot het verkrijgen van extra-kalverschet- sen. Het dagelijksch bestuur heeft zich met deze zienswijze geheel vereenigd en besloot het voor stel te ondersteunen. Zooals bekend, heeft de regee ring in verschillende deelen van ons land partijen consumptie aardappelen uit de markt geno men, waardoor de aardappelprijs eenigszins werd gesteund Betoogd werd nu, dat het zich Iaat aanzien, dat, daar de vraag voor export thans gering is, de prijzen der grove soorten, zooals bintje en industrie, welke voorts vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer groot belang zijn, aan zienlijk zullen dalen, wanneer niet tijdig wordt ingegrepen Het dagelijksch bestuur besloot krachtig aan te dringen op het van regeeringswege vaststellen van een garantieprijs van deze maten. Besloten werd pogingen in hel werk te stellen om de heffing op stroovlas verder te verlagen. Daar vele perceelen koolzaad in ernstige mate van de vorst hebben geleden, zoodat binnen kort eeh besluft moet worden genomen of men zijn perceel al dan niet zal omploegen, besloot het dagelijksch bestuur bij het Landbouw-comité aan te dringen op spoedige bekendmaking van den definitieven prijs van het koolzaad, oogst 1940. De landbouwdagen van de ZLM. zullen dit jaar op Noord- Beveland worden gehouden. behoeve van den Luchtbescher mingsdienst. Vijf en dertig per sonen werden op hun reukver mogen onderzochtde eigenaars van de beste neuzen zullen op- gelt d worden voor z.g. gasver- kenner, dat is iemand, die bij eventueele luchtaanvallen moet constateeren of van gifgas gebruik werd gemaakt en welk soort werd toegepast. De vergadering stond onder leiding van het Hoofd luchtbe schermingsdienst, terwijl de keu ring geschiedde door vaandrig A. C. Boogaart. Berooving mei geweldpleging te Terneuzen. Door eenige voorbijgangers werd Zaterdag op den rijksweg te Terneuzen het bebloede li chaam van een man aangetroffen. Het bleek de gepensionneerde 68 jarige loodsschipper J. H. te zijn, die in bewusteloozen toe stand verkeerde. Per auto werd hij naar het plaatselijk zieken huis overgebracht, waar bleek, dat hij eenige hoofdwonden als mede een zware hersenschudding had opgeloopen. Aanvankelijk meende men, dat H. door een auto was aange reden, doch een onderzoek door de gemeente politie ingesteld, wekte het vermoeden, dat H. het slachtoffer was geworden van een berooving met geweldpleging. Het kwam vast te staan, dat H. des morgens, na zijn pensioen in ontvangst te hebben genomen, verschillende café's in de stad had bezocht. Hij moet toen onder invloed van steiken drank zijn geraakt. Des avonds zou hij met een auto naar zijn kosthuis te Terneuzen terugkeeren. In de auto heeft zich ook bevonden een zekere M. J. v. d. A woonachtig te Terneuzen. Deze wordt er thans van verdacht den heer H. in de auto mishandeld te hebben en van zijn geld te hebben be roofd. V. d. A. is inmiddels aan de justitie te Middelburg overge leverd. De toestand van H is naar omstandigheden redelijk wel. Het schijnt dat A. reeds bezwa rende verklaringen heeft afgelegd. Het geval heeft in het anders zoo rustige stadje heel wat beroering verwekt. (Midd. Crt.). ©avonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar gebreide handschoe nen. A. de Pooter, Emmastr. 6. AXEL, 27 Februari 1940 In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is met 9 tegen 4 stemmen besloten gunstig te beschikken op een adres van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond om een subsidie van f 354,42 te verleenen voor een alhier te houden landbouwhuishoudcursus. Op Vrijdag 23 Februari had in één van de lokalen der open bare lagere school de keuring plaats voor gasverkenneri ten Tijdens de hevige koude waren in Brabant soldaten, te zamen met een aantal werkiooze ar beiders, bezig het ys op te bla zen in bet bevroren inundatie- gebied. Hiertoe werd springstof in de yslaag aangebracht, een lont werd ontstoken en daarna diende men zich snel te ver wijderen, aangezien de lading circa veertig seconden na ont steking ontploft. Bij deze werkzaamheden ge raakte een arbeider, juist nadat een lont ontstoken was, dicht by de lading te water en schoot onder het ys Ejn der wegsnellende soldaten die het ongeval opmerkte, keerde terstond op zyn schreden terug en had de tegenwoordigheid van geest met zyn zakmes de bran dende lont door te snyden, voor dat deze de springlading had bereikt. Nadat hij vervolgens de lading verwyderd had, wist by den drenkeling op het droge te brengen. Ais belooning voor deze moe dige en menschlievende daad is de soldaat dezer dagen in het kantonnement Den Bosch voor het front van den troep bevor derd tot korporaal, met daaraan verbonden de opleiding tot onder officier. Het Zilveren Eerekruis voor Moed der Padvinders is te Den Haag uitgereikt aan den padvin der Ynze de Boer. Ynze de Boer had den onder gang van de „Spaarndam" op 27 Nov. 1939 getracht met gevaar voor eigen leven, dat van de eenige passagiers van het schip, mevr. Steffens, te redden. W£

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2