Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 93, DINSDAG 27 FEBRUARI 194a 55p Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. DE SPIONNEN VAN ADRIANÖPEL Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Twee redevoeringen Hitier spreekt. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan der nationaal-socia- listische partij heeft Hitier Zater dagavond in de groote zaal van het Hofbiauhaus te Mü ichen een groote rede gehouden. Zoowel het feit, dat Hitler's rede geheel onverwacht kwam, alsmede de omstandigheid, dat de Duitsche staatschef aan den vooravond van Welles' bezoek aan Europa sprak, hebben er toe bijgedragen, dat de wereld met gespannen aandacht en groote belangstelling van de uiteenzet tingen van den Führer heeft kennis genomen. Al naar de verwachtingen waren, die men meende te moeten koesteren, zal Hitler's betoog teleurstelling of tevredenheid hebben gewekt. In het laatste deel van zijn rede formuleerde Hitier het doel en de eischen zijner politiek, die «on danks hun bescheidenheid door Engeland en Frankrijk van de hand gewezen zijn en bestreden worden". «Ik heb zoo zeide hy in de eerste plaats ver langd zekerheid en veiligheid van de eigen levensruimte in Midden-Europa, dat door Duitsch- land is opgebouwd en in de tweede plaatsteruggave der Duitsche koloniën. In vijf opzichten is de positie van Duitschland anders dan in 1914. Wat de buitenlandsche politiek betreft, is Duiischland ditmaal bevriend met Italië. Duitschland en Italië zijn ook in de toekomst op elkaar aange wezen. Ook de verhouding tot Rusland heeft zich tegenover 1914 gewijzigd. Deze geweldige staat is buiten den strijd tegen Duitschland ge treden. En ten slotte staat dit maal ook Japan niet aan de zijde van Duitschlands vijanden, maar onderhoudt dit land eveneens vriendschappelijke betrekkingen met den Duitschen staat. In militair opzicht is Duitsch- FEUILLETON Brussel, het vroolyke, elegante Brussel, was verplet door het bericht, dat de jonge graat de Bloisville vermoord was. De och tendbladen stonden er vol van. De graat de B. zoo meldde La dernière Heure een wel bekende verschyning in mon daine kringen, is dezen ochtend door zyn kamerdienaar dood op bed gevonden. De wanorde, die in de slaapkamer heerschte, wees er op, dat hier een moord was geschied en de doodeljjk-ver- scbrikte bediende telefoneerde terstond naar het politie-com- missariaat. Spoedig verscheen het parket en ving het eerste onder zoek aan. In de zitkamer van den jongen graaf werd niets ver dachts gevonden; ook diens werk kamer, waar in den hoek de brandkast stond, vertoonde geen enkel spoor. Het slaapapparte- ment daarentegen bevond zich in volslagen wanorde. Alle kasten waren geopend, stoelen lagen omgegooid, de dekens ven bet land onvergelijkelijk veel beter uitgerust en gewapend dan in 1914. De veldtocht door Polen heeft dat reeds aangetoond en de toekomst zal dit nog be vestigen. In economisch opzicht is Duiischland niet alleen gewapend tegen een vijandelijke blokkade, maar het heeft er door zijn au tarkisch werk voor gezorgd, dat Duitschland niet uitgehongerd kan worden. Militair noch econo misch kan derhalve het huidige Duitschland overwonnen worden. In de vierde plaats heeft Duitschland een andere leiding dan vroeger. Ik ben een mag neet, die boven Duitschland hangt, zeide Hitler, en die al het ijzer uit het Duitsche volk aantrekt. De leiding van thans bestaat uit mannen uit het volk. En ten slotte is ook het volk een ander geworden. Onder deze volkomen gewij zigde omstandigheden heeft Duitschland den strijd aanvaard. En ik ben vastbesloten, riep Hitier uit, „dezen strijd tot het einde te voeren. De georganiseerde terreur der plutocratische zwen delaars zal ik verpletteren en ik zal den strijd zoolang voortzetten, totdat deze terreur verbroken is." Chamberlain spreekt. In een te Birmingham gehouden rede heeft de Britsche Minister president Chamberlain nog eens uitvoerig de oorlogsdoeleinden van Engeland uiteengezet. «Wij vechten", zoo zeide de premier, «voor de vrijheid van geweten, voor de vrijheid van godsdienst. Wij vechten tegen de afschaffing van den geest van het militarisme en de opeensta peling van bewapeningen, die geheel Europa en niet in het minst Duitschland zelf verarmen. Alleen door deze zaken uit te bannen kan Europa de veiligheid verkrijgen, die het noodig heeft en kunnen de Europeesche mo gendheden gered worden van bankroet en ineenstorting. Hoe kunnen deze doeleinden bereikt worden bed waren weggerukt, het kus sen lag, geheel opengesneden, op den grond. Am het lyk was slechts één wond aan den hals te bespeuren waarschijnlijk had de moordenaar met een vlijm scherp lancet den halsader door boord. Het wonderlijkste is, dat de moordenaar alle kleederen van den jongen graaf beeft meegenomen. De bediende kon, evenmin als de concierge, eenige inlichtingen geven wel was het hun opgevallen, dat de graaf de B. den laatsten tijd zeer bedrukt was. Gedurende den nacht had den zij geen enkel verdacht ge luid vernomen. De graaf was om halt-één van een souper by den Turkschen gezant terug gekeerd en was toen terstond naar bed gegaan. Ziedaar het berieht. Den vol genden ochtend las men, dat de kleederen in het bosch by Boits- fort teruggevonden waren, alle opengesneden, doch sindsdien vernam men niets. Tot, precies zes dagen later, een nieuwe moord bericht werd, onder dezelfde omstandigheden gepleegd, thans op den jeugdigen markieB de CIcfLre. Ook hier waren de kleeren verdwenen, ook hier werd enkel de tl»»p< lste. De onafhankelijkheid van Polen en Cechen moet verzekerd worden. 2de. Wij moeten tastbare en bevredigende bewijzen verkrijgen, dat beloften of verzekeringen ook zullen worden nagekomen. Onder de huidige Duitsche regeering kan er geen waarborg voor de toekomst beslaan. Ele menten, die bereid zijn, mede te werken aan den opbouw van Europa, worden er zonder meer uitgebannen. Het land wordt zelfs van een contact met de neutrale meening afgesloten en de bestuurders van dat land heb ben herhaaldelijk aangetoond, dat zij niet vertrouwd kunnen worden wat het houden van hun woord betreft, noch door de buitenland sche regeeringen noch door hun eigen volk. Het is daarom aan Duitschland den volgenden stap te zetten en te toonen, dat het eens en vooral de stelling heeft opgegeven, dat macht recht is. De Duitsche oorlogsvoering ter zee. De Deutsche diplomatisch-po- litische Korrespondenz schrijft, dat de Duitsche gevechtseenheden de duidelijke instructie hebben zich tot de uiterste grens van veiligheid van schip en beman ning gestreng te houden aan de regelen, welke het volkenrecht voorschrijft voor de oorlogvoering ter zee. Niemand heeft het recht de mannen, die van uur tot uur door de listen van de achter- baksche ooilogvoering ter zee van Churchill bedreigd in dienst van hun vaderland hun plicht moeten vervullen, lichtvaardig te belasteren, alsof zij zich niet aan deze instructie houden. Duitschland heeft ondanks de onmenschelijke bedoelingen van de Engelsche schending van het volkenrecht, tot nu toe nog geen gebruik gemaakt van het recht van represaille, hoewel 't Duitsch land ongetwijfeld toekomt als dengene, die het eerst van het onrecht heeft geleden. Het heeft kamer in wanorde gevonden, ook hier vertoonde hel lyk slechts een wond aan den hals. Het was een dag na dezen laatsten moord, toen onze huis juffrouw by het ontbyt aanklopte en myn vriend, Paul Delvet, een telegram overhandigde. Hij gebeurde het open, keek bet in en legde het naast zyn bord neer. Er zal over een uur iemand komen om my te spreken, juf- trouw Blanchet, u wilt hem dan zeker wel den weg wyzen naar onze kamer. De juffrouw vertrok en Delvet liet my het telegram lezen. Het bevatte slechts de woorden Moet U noodzakelijk spreken kom om 10 uur by u. Leroux. Kent gy hem vroeg ik. Nooit zijn naam gehoord. Ecfia, het is nu kwart over negenenwe hebben nog drie kwartier den tyd, om onzen ont bijtboel op te bergen en een sigaret te rooken. Het was een der eigenaardig heden van Paul Delvet, dat in zijn kasten geen vreemde komen mocht. Zelt zette hy alies weg, zeil ruimde hij alles op en liet allean het *twai«ohen aas da zich veeleer gehouden aan de bepalingen, welke het prijsrecht het toestaat. Het is echt Britsch, dat Engeland, dat zijn barbaar- schen strijd tegen vrouwen en kinderen probeert door te zetten en te verscherpen, thans Duitsch land verantwoordelijk wil stellen voor de schade, welke de van Britsche zijde ingezette blokkade oorlog met zich brengt. Engeland laat niets onbeproefd om onder de neutralen, door de gedwongen overbrenging naar zijn contrólehavens en andere gevarenzones, zoo veel mogelijk verliezen te weeg te brengen, die dan, naar men hoopt, moeten leiden tot een verbittering der neutralen jegens Duitschland. Dat de oorzaken voor alle schade aan de neutrale scheep vaart in elk geval door de En- gelsche propaganda in vervalsch- ten vorm worden medegedeeld aan de openbare meening der wereld, past natuurlijk in dit kader. Het is intusschen bedenkelijk, dat aan de zijde der neutralen, die ten slotte door de schuld van Engeland in dezen rijk aan offers zijnden noodtoestand zijn geraakt, vaak de tendenz merkbaar is Duitschland voor te stellen als den schuldige, althans mede schuldige. Daarom moet worden toege juicht, aldus de Duitsche dipl. pol. Korrespondenz, dat zoojuist van gezaghebbende neutrale zijde is gewaarschuwd voor het vor men van een oordeel over de Duitsche oorlogvoering ter zee op grond van niet-bevestigde of van vijandelijke zijde afkomstige berichten. Duitschland moet er zich met alle middelen tegen verweren, dat Engeland in den blokkade oorlog een succes wordt geschon ken. Het is daarenboven vast besloten Engeland met zijn eigen wapenen te slaan. Daarom is het zeegebied rond Engeland gewor den tot dat strijdtoneel, waarin ook voor de neutralen duizend gevaren en onberekenbare inci denten loeren. Duitschland, dat er in ieder opzicht naar streeft juffrouw over. Drie jaren woonde ik met den beroemden detective samen en reeds in vele zaken had ik zyn scherp vernutt kun nen bewonderen. Het was aan geen twyfel onderhevig, ot de bezoeker, die zijn vroege komst per telegram aankondigde, zou Delvets hulp in de een of andere duistere misdaad komen inroe- pen. Nauwelyks had de St Gudule- toren den eersten slag van tie nen aangekondigd, oi juffrouw Blanchet liet den heer Leroux binnen. Delvet en ik stonden op. U hebt zeker mijn telegram ontvangen, mynheer Delvet? Mijn vriend knikte toestem mend. Met opzet liet ik u mijn kaartje niet boven brengen ik ben op van angst en zenuwen en wantrouw iedereen o, het is ontzettend I Gebroken viel by in een stoel neer en bedekte het gezicht met de handen. Zwijgend keken wij toe en een diep medelyden welde in my op voor dezen jongen, krachtigen man, die gebukt ging onder zoo zwaren last. Delvet schonk een glas water io met eenige druppels barnsteen en reikte bet onien beeoefcer over. uitbreiding van den oorlog te voorkomen, heeft alleen, uit deze zijne opvatting, den wensch, dat de neutralen zooveel mogelijk verschoond blijven van de ver schrikkingen van den oorlog. Met het oog op de pogingen van Engeland hen met alle directe en indirecte middelen althans tot stillen vennoot van hun blokkade onderneming, zoo niet tot helpers van hun eigen oorlogvoering, er bij te betrekken, is het natuurlijk, dat het ook van hun eigen op treden moest afhangen of en in hoeverre zij worden getroffen door de automatische gevolgen van den in dezen omvang alleen door Engeland ontketenden zee oorlog. Werkloozen opgeroepen in België. De Belgische regeering tracht de lasten, die voor het econo mische leven van het land uit de mobilisatie voortvloeien zooveel mogelijk te beperken. Daarom zijn meer dan 55 000 soldaten, van wie ongeveer 10000 land bouwers, naar huis gestuurd. Bovendien zijn 9000 werkloozen opgeroepen om de gezinshoofden met drie kinderen te vervangen. Binnenkort zullen 15.000 a 16.000 werklooze mijnwerkers opgeroepen worden. Bovendien zijn 240 leeraren bij het middel baar onderwijs gedemobiliseerd. Pamfletten gevonden In België In de streek van de beneden- Sambre hetft men op verschei dene plaatsen groene pamfletten gevonden, die ais titel droegen „Slachting onder Duitsche min derheden in Polen" en «Meer dan 58.000 slachtoffers van de Poolsche onderdrukking". Ver moedelijk zijn deze vlugschriften door vliegtuigen uitgeworpen met de bedoeling ze in Frankrijk te doen neerkomen. Zij gaan vooral tegen Engeland te keer; het op treden van de Duitschers in Po len wordt gerechtvaardigd. De pamfletten zijn in het Fransch gesteld. die het met bevende hand aan nam en het in een teug opdronk. Spoedig kalmeerde by en voor m\jn vriend dok iets gevraagd had, begon hy zyn verhaal. Ik behoef u zeker niets te vertellen van de twee moorden, die hebben plaats gehad. Zoowel de Bloisville als Clcü;re waren myne vrienden en u kunt dus begrypen, hoezeer ik getroff-n werd door het vreeselyke be richt. Doch een geweldigen schok kreeg ik, toen ik gisterochtend, juist nadat ik die ontzettende tyding gelezen had, een brief van de Clcötre ontving, dien hij waarscbynlyk even voordat h^j vermoord werd, geschreven had. Hebt u dien bjj u viel Delvet hem in de rede. Hier is hijEn uit zyn portefeuille haalde de heer Le roux een paarse carte, die b\j myn vriend overreikte. Delvet las haar aandachtig en legde haar toen naast zich neer. Zooals u ziet, vervolgde onze bezoeker, Bchryft myn vriend, dat zyn laatste uur ge slagen is en dat by mfl opdraagt de groene euveloppe terstond aan het adres te bezorgen. (Worut vervolgd) COURANT. Oorspr. verbaal van A. C. J. (j) 1)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1