H.H. Landbouwers! Bakkersvereeniging Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 27 Februari 1940, Advertentiën J4NNA PIETERNELLA VIN BEN BERGE, Catharina Elizabeth Witte, Vereen, van Oud-Leerlingen der Landbouwschool te Axel. ED DEKKER De landbouw en suikerbietenteelt in Frankrijk. MESTSTOFFEN. AANBESTEDING KANTOORGEBOUW. Het bouwen van een Kantoor gebouw aan de Burgemeester tieillstraat te Terneuzen. Haag in de omgeving van Lizard was aangespoeld. Gistermorgen werd uit Londen medegedeeld, dat 13 opvarendeu yan de Den Haag aldaar zouden aankomen. Uit nadere mededeelingen bleek toen, dat het motortankschip op 15 F. bruari door een explosie midscheeps aan stuurboord is ge troffen. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is 1 sloep waarin 13 opvarenden, na 75 uur door een Engelsch schip opgepikt. 26 leden der bemanning wor den nog vermist. De IJmuider treiler „Petten, IJm. 49" is ten westen van de Noorsche kust door een ontplof fing in de machinekamer in zin kenden toestand geraakt. De Vikingbank heeft de uit 12 koppen bestaande bemanning van boord gehaald. Het s.s. „Farmsen", welk schip op weg is van Zuid-Ame- rika naar Nederland, heeft de geheele bemanning van het s.s. „Alkmaar" dat Zaterdag nabij de Kaap Verdische Eilanden is ge strand, van een rots, waarheen zij met een boot was overge bracht, afgehaald. De regeeringspersdienst meldt In den afgeloopen nacht is door een batterij luchtdoel-artillerie ten zuiden van Amsterdam gevuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Tijdens de beschieting is een granaat terecht gekomen op de kweekschool voor onderwijzers aan de N. Prinsengracht, waar door op en in het gebouw eenige schade werd aangebracht. Hedenochtend is een tele gram ontvangen van den kapitein van de Tara, dat zijn schip zon der waarschuwing door een duik boot tot zinken werd gebracht. Gisteravond meldde hij, dat de geheele bemanning in veiligheid is Het ijs bij Lobith is gaan schuiven. Reeds zijn vijf booten uit Duitschland aangekomen. Fransch ochtendlegerbericht Een kalme nacht. Duitsch legerberichtTus- schen Moezel en Falzwald groote bedrijvigheid der artillerie. Geslaagde overval op den vij and bij Apacs. Er werden verscheidene ge vangenen gemaakt. Geslaagde verkenningsvluchten van de Luchtmacht boven de Noordzee, Groot Brittannië en de Britsche eilanden Twee Duitsche vliegtuigen keer den niet op hun basis terug. Boven de Duitsche bocht werd een Britsch toestel neergehaald. LONDEN. Britsche vliegtuigen maakten geslaagde verkennings vluchten boven Oostenrijk en Bo- hemen. -- Een schip met een lading koper, dat door de Roemeensche regeering in Amerika was aan gekocht, is door de Engelschen in Gibraltar aangehouden. Te Londen zijn 12 personen gewond bij ontploffingen, die aan sabotage worden toegeschreven. Te Oslo doen geruchten de ronde over een luchtgevecht bo ven de Noordelijke IJszee. Be vestiging hieromtrent kon nog niet worden verkregen. Terneuzen. Gehuwd. 15 Febr. Jan Wisse (vau Hontenisse), 27 j. en Neeltje Gulden, 22 j. Geboren. 2 Febr. Maria, d. van Cornelis Eikhout en Catha- rina Overdulve. 3 Cornelia, d. van Simon van Hoeve en Jacomina de Fejjter 5 Anna, d. van Jan de Bokx en Dingetje Dieleman. 6. Willy, s. van Prudent van Nieulande en Au gusta Ëlegeert (won. te Zuid- dorpe). Amor, z. van Francois Aatbeunis en Irma Tbomaes (won te Axel) 8. Maria, d. van Barnardus L evens en Sar- flia van Hecke. Seraphina, d, van Honoré de Njjs en Gertrud Fuchs. 9. Francois, z. van Adriaan de Bruijne en Leuntje de Blaejj. 10. Reinier, z. van Jacobus Leunis en Leuntje Loof. 11. Abraham, z. van Adriaan Qubregtse en Janceke Klaarsen. 15 Jeanina, d. van Cornelius CappeDdük en Prudentia Bufjs- rogge Roelof, z. van Jan Phi- lipsen en Grada de Wit. Overleden. 1 Febr. Maria Falter, 66 j., d. van Gerrit en M >rtina Hennekus (beiden overl.) 4. Jacobus de Zeeuw, 14 j., z. van Johannes en JohaDna Ro- meijn. 8. Sara de Brauwer, 71 j., wed. van Jacob Willemsen. 11. Thomas Deij (van Hoek), 40 j z. van Jacob en Catbarina Vinke. 13. Reinier Scheele, 92 j., wedn. van Fijgtje Klaassen. (Tem. Crt.) Finland hulpactie. Als in zooveel andere gemeen ten heeft zich ook te Axel een Finlandcomité gevormd. Zeer binnenkort zal een beroep worden gedaan op de milddadig heid onzer stadgenooten en we zijn overtuigd, dat het beroep niet te vergeefs zal zijn. Er leeft daar in het Noorden van Europa een hoogstaand, be schaafd en ontwikkeld volk, dat niets anders wenscht dan in vreedzame arbeid zijn levens onderhoud te winnen. Dit land is, zonder daartoe de geringste aan leiding te geven, aangevallen door een tientallen malen sterkere overmachtigen vijand en verdedigt zich met een moed, welke in de historie nimmer overtroffen is. De vijand, die dit kleine volk militair niet overwinnen kan, richt nu van uit de lucht zijn gruwelijke aan vallen op weerlooze vrouwen en kinderen Wie trilt niet van verontwaar diging bij zulk een bedrijf! Maar ookwiens hart gloeit niet van bewondering voor de heldenmoed der Finnen I Is het wonder, dat zelfs kinde ren hier en daar hun spaarcenten en hun maandgeld afstaan voor de Finlandhulpactie Verwondert het ons, dat een oude vrouw te Bunschoten, die geen geld te missen had, haar gouden trouw ring gaf? Eere deze vrouw, die ons allen zulk een schoon voor beeld gaf van offervaardigheid Het plaatsje Bunschoten met zijn 5500 inwoners, bracht meer dan tweeduizend gulden op ten bate van de Finnen. Men heeft daar en elders be grepen, dat Finland een voorpost misschien de laatste vormt tegen de vreeselijke gevaren, die Europa bedreigen en dat de Fin nen strijden ookvoor ons volksbestaan. Medeburgers van Axel, ook de kleinste gave zal straks welkom zijn. Niemand late de lijst voorbij gaan. Wij weten ook Axel zal een goed figuur maken. Wij deelen nog mede, dat er in ons land een kleerencomiié be staat en dat kleeren voor Finland kunnen worden opgezonden aan „Loods Stockholm, IJselhaven, Oostzijde, Rotterdam" Namens het Finland-comité, Het Bestuur J. BUMA, voorzitter J FANOY, secr.-penningm. Eere-voorzitter de Edelachtb. Heer Burgemeester van Axel, F. BLOK. Ondergeteekenden bevelen de te houden collecte met warmte aan P. J. van Bendegem, weth. W. A. den Boggende Dr. K. Boor K. Booij, hoofd I landbsch. C. Th. van de Bilt Pastoor A. Geerts J. J Mechielsen J. d. Hamer, vz. afd. Z.L.M. F. Hiemstra Dr. J. W. Kalhorn P. de Kort, hfd. r.k.-school Ds. P. v. Oeveren, pred, Herv. Gem, C. de Putter, lb. Looseshof Ds. J Post, pred. Ger. Kerk J. J. d Ridder, hfd. chr. rch. Dr. C. A. Schiltman U. Sijtema, dir. postkant. J. Visser— Koole Cand. W. J. de Ruyter, hulppr. Ger. Kerk, Spui J. W, Bakker Jac. Koster-v. Langevelde S. v. Harn, hfd. chr. sch. J C. Verhoef G. v. d. Berg, Sluiskil Ir. Hommes Ir. J. van Waes Rotterdam, 21 Febr. 1940. Zeer geachte Redactie. Wilt U zoo vriendelijk zijn onderstaande in Uw geëerd blad op te nemen Bij voorbaat mijn beleefden dank. Weledelgestrenge en Hooggeachte Heer Mr. Dieleman. Ik was nog bezig mijn „galgen" (pardon „bretels", o, dat muzikale van de „Axelsche" taalvast te maken, toen mijn vrouw, na in zage van de Axelsche Crt. (altijd le werk van beteekenismet eenige stemverheffing zeide „Mr. Dieleman heeft het over zijn naam". „Dat is nogal eenvoudig", zei ik direct, „Dieleman komt van „Deelman". Ik argumenteerde verderFrans Weemaes zei altijd „miester" in plaats van „meester" en in 't Vlaamsch hoort men vaak „ie" voor „ee", h. „Kèk n'n kier" 't Za mè nie mier gebeure, zulle Zè duut den ielen dag niets of kommiere Dus „Dieleman" vervlaamscht „Deelman". Hoe kwam ik zoo op eens aan dat woord „Deelman" Zou het mij gaan als met het woord „Thialf", veel gebruikt dezer dagen, maar ook nergens te vinden Eindelijk eenig houvastIk vond „Deelwijn" (in „Woorden en Uitdr. verklaard door Dr. C. H. Meyer, uitg. Maatsch. voor goede en goedk. lectuur, Amst.) ontleend aan hgd. „Theilwein" (thans Teil, zonder tb) eig. het aandeel in het gewas van een wijnberg, dat den landheer toekwam. Bij ons ge bruikt voor Rijnwijn. Ha, nu opgeslagen„Schetsen uit onze Beschavingsgeschiedenis, door Piuim en van Hesteren", uitg. Muusses, Purmerend. Om te bewijzen, dat er behalve door dat woord „Deelwijn* grond is te veronderstellen, dat het woord „Deelman" ook bestaat, schrijf ik voor de lezers(-essen) over een gedeelte over het Bjzit en een over de Rechtspraak alles bekort. Een Saksische Marke 400) TooneelOverijsel of de Veluwe, in het land der Saksers dus. De hoeven verspreid, meestal be schaduwd door hoogopgaand ge boomte, zoo mogelijk aan den vruchtbaren oever van de rivier of haar takken. Elke hoeve omgeven door de bouwlanden, die het bijzonder eigendom van den hoe venaar zijn. Rondom de geza menlijke hoeven weiden, heide velden, waterplassen of bosschen, welke als algemeen en onverdeeld eigendom aan de gezamenlijke vrije bewoners behooren. Dat is de marke. Ieder, die hier eigendom heeft, is marklgenoot (Deelman of, al naar de plaatsnaam maalman, buur, boer. Doch gelijk er verschil is van bezitting, is er ook verschil van recht. Gindsche arbeider, in grauw linnen gekleed, heefi meer der rechten dan deze herder. De eerste, een vrij man, heeft als kenteeken ongekorte haren. Dat is zijn eenige rijkdom. Hij bezit geen enkel stukje grond, maar hij werkt bij anderen. Daarom bedraagt zijn aandeel in de alge- meene weide niet eens een vollt koe, doch slechts één poot, d.w.z. hij moet met drie anderen van zijns gelijken koppelen om te zamen één koe in de weide tt mogen brengen. De herder (van de koeien dei hoevenaars) wordt om beurtei bijgestaan door een der markge- nooten, bezit slechts een hut oi kot met wat moes en grasgront daarom heen, Hij heeft hierdooi het recht van anderhalve koe, d.w.z. hij kan dus met een „kotter" (vgl. keuterboer) van zijn ra g samen drie koeien weidenrecht op den houthak in de bosschen bezit hij evenwel niet. Maar de hoevenaar is een volle markge- noothij bezit een eigen huis, omgeven door vrij uitgestrekte bouw- en graslanden hij heeft dus recht op een vol aandeel in woud, water en weide (dus een „deelman" J. BLANKERT. Schieweg 154b Rotterdam). (We zullen dit stuk in een vol gend nummer besluiten met de „Rechtspraak". Red.) F i 1 m n i e u w s. Luchtduivels der Marine is de titel van de hoofdfilm, die hier Zaterdag en Maandag draait. Een imposante, schilterende film op het gebied der vliegerij, met onvergetelijke luchtopnamen, sen- sationeele vluchten en evenemen ten, die het publiek in ademlooze spanning houden, leder moet deze prachifilm, die opgenomen is met de volledige medewerking van de oorlogsmarine der Ver. Staten, gaan zien. De Circus-koning geeft beelden uit het veelbewogen leven in een groot circus, met veel sensationeels en emotie. Dit is echter niet alles, want het meest belangwekkende speelt zich af achter de schermen, waar een tragedie op liefdesgebied dit film werk tot iets buitengewoons maakt. Het bijwerk bevat ook zeer interessante beelden. We verwijzen verder naar de desbetreffende advertentie van Het Centrum in dit nummer. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. keuriDg en levering van granen en peulvruchten. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de vertraagde aflevering uit de pakhuizen ten gevolge van de langdurige vorst periode, in het tijdvak van 19 tot en met 24 Februari a.s. de keuring en in het tijdvak van 26 Februari tot en met 2 Maart a.s. de levering van granen, veld- boonen en groene erwten aan den Voedselcommissaris zullen worden stopgezet. De keuring en levering van tarwe, schokkers, capucijners, bruir.e en witte boonen gaan dus gewoon door. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure» ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 22 Febr. 1940. De Burgemeester, BLOK, Tot mijn diepe droefheid overleed heden zacht en kalm mijn innig geliefde Zuster Mejuffrouw in den ouderdom van ruim 83 jaar. Haar bedroefde Zuster, P. C. VAN DEN BERGE. Axel, 21 Februari 1940. Heden overleed onze innig geliefde zorgzame Echtgenote, Moeder^ Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder in den ouderdom van 66 jaar en 4 maanden. Haar diepbedroefde familie, JOOST DEN ENGELSMAN en Kinderen. Axel, 20 Februari 1940 Op DINSDAG 27 FEBR. a. s. zal voor de Vereen, optreden in „HET CENTRUM" de heer van Braschaete, handelend over het onderwerp Na de lezing wordt de KCHN- FILM vertoond. Belangstellenden v> lkom. Aanvang 6 uur Ondergeteekenden houden zich beleefd aanbevolen voor het leveren van DE RUIJTER en Co. 2SL X+3 SLm, Alle bakkers Ma udag*vord ter vergadering. Belangrijk ouderweip te be handelen. HET BESTUUR. DAMES! Wij vestigen Uw aandacht op onze KAPSTER in de Dames salon, voor knippen, wassen, onduleren en permanenten. Ook voor speciale kapsels. Des Za terdags de gehele dag geopend. R. KRUISiFiKX, Dames- cn Herenkapper, Piins Hendrikstr. 32 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zceuwsch-Vlaan deren te Terneuzen, zal op MAANDAG II MAART 1940, des voormiddags 10 unr, in Hotel „Du Commerce", bij den heer H. de Vrieze te Terneuzen, in het openbaar aanbesteden, zoowel in massa als in perceelen en combinaties De inschrijving staat open voor alle aannemers en bouwvakpa troons, ingeschreven in het Han delsregister bij een der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Inschrijvingsbiljetten moeten vóór 10 Maart 1940 (en kantore der Kam zijl inge zonden, hetzij per post, hetzij persoonlijk gedurende de kan tooruren, zijnde v m. 9 12 en n m. 2 5 uur, 's Zaterdags v.m. 9-12 uur. Inlichtingen worden verstrekt door den architect, den heer J. Hennink te Sas van Gent. Bestek en teekeningen zijn ver krijgbaar ten kantore der Kamer a f7,50, bij inlevering in onge schonden staat, uitei (j* op din dag der besteding, wordt f3,— terugbetaald. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen, J A VAN ROMPU, Voorziüa, N. J, HARTE, Secretaris, V (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3