„Wat Mijnhardt maakt is goed" "TTT^nTe WijnhaïtdVó I Rechtszaken. Binnenland. de vluchtelingen langs de primi tieve wegen. Ook had de burger bevolking veel te lijden, terwijl als merkwaardigheid vermeld kan worden, dat uit de grensbevolking toen reeds skipatrouilles gevormd werden, welke aan Zweedsche zijde meestreden. Jarenlang duurde ook deze oor log, welke den inmiddels oud geworden Gustav Wasa zeer ver droot. Hoewel men hem verze kerde, dat honderd van zijn man nen meer konden uitrichten dan duizend Russen, was hij bevreesd voor de overmacht en sterkte der Russen, die door slappe oorlog voering der Zweden kans kregen heel Karelië door te trekken en niet alleen hier, maar ook in het Noorden van Finland grondig huis te houden. Zoo werd o.a. het klooster te Petsamo geheel uit gemoord. Toen eind 16e eeuw de vrede eindelijk gesloten werd, had de Zweedscn-Finsche bevol king het zwaar te verduren gehad en bleef het zoo gunstig gelegen Keksholm in Russische handen. Eerst in de 17e eeuw gelukte het Gustav Adolfs Keksholm de finitief op de Russen te veroveren en kreeg Finland bij den vrede van Stolbova grootendeels de zelfde zuid- en oostgrens, als het heden ten dage heeft. Men zal zich aanvankelijk mis schien verbaasd hebben, dat tot dusver zoo vaak Zweden i. pl. v. Finland als tegenstander van de Russen is genoemd. Inderdaad zal uit dit schetsmatig overzicht zijn gebleken, dat destijds van een zelfstandig Finland nog in het geheel geen sprake was en de strijd tusschen „Skandinaviërs" en „Slaven" ging. Als zelfstandig volk werden de Finnen pas in de tweede helft van de 19e eeuw bewust en als staat bestaat het, afgezien van de periode van Russisch Grootvorstendom, pas ruim twintig jaar. Inderdaad is de eeuwenlange strijd om de Karelische landengte een belangrijk onderdeel van de geschiedenis en ontwikkeling van Scandinavië, vooral van Zweden, geweest. Finland was niet alleen kolonisatiegebied van Zweden, maar ook een veilig bastion tegen Rusland, met alle noodlottige consequenties van dien. Al deze eeuwen lang is het belang van deze flankbeschutting tegen Rusland grondig door de regeerders van Zweden ingezien, hetgeen ook moge blijken uit de vele vooraanstaande figuren, welke de leidersplaatsen in Viborg en Karelië hebben ingenomen. De namen van vele bekende oude Zweedsche geslachten zijn hier onder vertegenwoordigd, In 1809 verloor Zweden, als gevolg van de Napoleontische oorlogen, deze kostbare flank dekking en werd Finland geheel Russisch. Weliswaar zijn de ge volgen van dit verlies tot dus verre moeilijk aan te wijzen, doch de naaste toekomst zal in dit op zicht zeer waarschijnlijk veel open baren. AXEL, 23 Februari 1940 De agenda voor de a s. Dins dag alhier te houden Raadsver gadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling over 1939 uitgegeven wegens belooning voor de vakonderwijzeres der O. L. School en vaststelling der voor schotten voor de vakonderwijze ressen aan de Bijzondere Scholen voor het jaar 1940. 4. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de exploi tatievergoeding voor de Bijzon dere Scholen voor het jaar 1940. 5. Voorstel op het adres van de Afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, waarbij verzocht wordt, om, ten behoeve van een te houden landbouwhuis- houdcursus in deze gemeente, een subsidie te mogen ontvangen. 6. Voorstel tot vaststelling van een suppletoir kohier van de Hondenbelasting dienst 1939. 7. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van de begrootirg van het Vleeschkeuringsbedrijf over het jaar 1939. 8 Omvraag. NEUS EN HOOFD VERSTOPT? y.V.Y. Axel. Luxemburg grendelt ztyn deuren. Het Groothertogdom Luxem burg neemt alle voorzorgsmaat regelen, die met den toestand van ongewapende neutraliteit veree- nigbaar zijn. Er zijn bijv. zware stalen deuren geplaatst op de bruggen aan de grenzen. Gerechten in het Westen. Gisteren heeft men een sterke activiteit van de Duitsche lucht macht in de nabijheid van Ech- ternach opgemerkt. Er mout een gevecht zijn ge leverd onmiddellijk ten oosten van de Moezel, want de bewo ners van de Luxemburgsche plaat sen aan den oever van de Moe zel hebben het geknetter van de mitrailleurs en het ontploffen van handgranaten gehoord. Ook was de artillerie bijna voortdurend in actie. In de omgeving van Apach zag men het schijnsel van den brand. Onze V. V. V. heeft hier Dins dagavond jaarvergadering gehou den in het hotel „Het Gulden Vlies". De opkomst was zeer gering; toen de voorzitter de vergadering opende, was buiten het bestuur en de pers slechts één lid aanwezig, later werden het er drie, Dhr. Van Maale drukte hierover zijn spijt uit in zijn openings woord en overigens was hij ook kort, want er was weinig of niets dat in het afgeloopen jaar leven in de brouwerij gebracht heeft, als gevolg van de gespannen in ternationale verhoudingen en de daarop gevolgden oorlogstoe stand. Hij hoopte dan ook, dai dit jaar de zoo zetr gewenschte rust zal brengen. Ook uit het jaarverslag van den secretaris, dhr. A. P. Essel- brugge, sprak een sombere toon' Pogingen om een paardenkoers te houden mislukten, zoowel met de plaatselijke rijvereeniging als met den Vlaamschen bond. Ten slotte is men er nog in geslaagd om op 2e Pinksterdag een groep artisten te engageeren, die op het terrein van de villa Beatrix een voorstelling gegeven hebben, doch deze ondervond veel concurrentie van de voetbalsport. Jammer genoeg kon de poppententoon- stelling geen doorgang vinden, want toen stond de oorlog voor de deur en als gevolg hiervan volgden niet alleen uit-, maar ook afstel. Omtrent deze ex positie waren de verwachtingen anders hoog gespannen, want zooals bekend waren inzendingen toegezegd van de Kon. familie en uit alle deelen van Europa De oorlog verhinderde echter alles en zoo is er ook van een St. Nicolaasfeest der V. V. V. niets terecht gekomen. De trips van de Prov. V. V. V. hebben ook niets opgeleverd dan teleurstel ling. Een lichtpunt was het vrij drukke bezoek, dat aan de Axel sche Boerenkamer ten deel viel, tot ook daar de oorlogstoestand een eind aan maakte. Om onder deze omstandigheden plannen te maken voor 1940, is moeilijk en rtskant en kort samengevat ein digde het jaarverslag dan ook met de verzuchtingLaat ons echter er nog het beste van hopen en zeker niet bij de pakken gaan neerzitten. Uit het verslag van den penningmeester, dhr. A. van Sabben, bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 650 en de uitgaven f697, alzoo dus weer een verliespost Het totaal bezit is thans nog f 1262. Het aantal leden verminderde met 9 en bedraagt thans nog 90; het aantal donateurs bedraagt 10. De kascommissie had alles in orde bevonden. Keuze van de kascommissie voor 1940 was moeilijk, van de 3 aanwezige leden verklaarde zich slechts dhr. H. P. Dieleman bereid daarin zitting te nemen. Aanvulling zal dus later volgen. Minder moeilijkheden leverde de bestuursverkiezing opde af tredende heeren A. Reedijk en Jos. van Damme werden her kozen. Alsnu volgde de omvraag en deze gold dan meer de vraag wat zullen we nu in 1940 eens beginnen Het bestuur wilde die vraag nu eens ter beantwoor ding aan de leden overlaten, om dat er van zekere zijde meer malen kritiek was uitgeoefend op de plannen van bestuurszijde. En nu werd door de aanwezige 3 leden wel het een en ander naar voren gebracht, waarop echter nog geen programma kon gebaseerd worden. Zoo bleef het dan ook bij een lofwaardig stre- I ven om althans iets te bereiken, hetzij met Paschen en Pinksteren en voorts het geven van „wenken". Men besefte echter de moeilijk heden, waarmede men te kampen heeft als gevolg van de tijdsom standigheden, dus is het beste ook hiervan maar het beste te hopen. Van bevoegde zijde hebben we vernomen, dat het echter weer wel „voor mekaar" zal komen en o.a. plannen bestaan voor 2e Pinksterdag en een baankoers voor Pinksier-drie, winkelweek, St. Nicolaasfeest, en wie weet wat nog, als de toestanden niet ernstiger worden. In elk geval /al met den ernst der tijden re kening worden gehouden en niet al te veel risico's worden ge nomen. En dit lijkt ons ook het verstandigste in deze onzekere tijden. Jaarvergadering Concordia. Woensdagavond hield de har monie Concordia hare jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van dhr. A. den Engelsman aan de Zeestraat. Deze vergadering was goed bezocht en had een prettig verloop, ook al zijn de tijdsomstandigheden, waarmede evenals iedere andere vereeniging, ook Concordia te kampen heeft, nu niet zoo rooskleurig. Dit bleek mede uit het ope ningswoord van den voorzitter, de heer J. Buma, die het afge loopen jaar niet zoo gunstig noemde als wel gewenscht was. De mobilisatie heeft ook zijn stempel op de harmonie gedrukt en de nadeelige gevolgen doen ondervinden. Herinnerd werd aan het overlijden van een der beste leden, Osw. Dellaert, wien door het bestuur en zijn kame raden de laatste eer bewezen is. Ook werd de hoop uitgesproken dat de bode, dhr. C. W. de Jonge, die gelukkig herstellende is van een ernstige ziekte, spoedig weer zijn werk zal kunnen hervatten. Spi. hoopte, dat men ondanks den ernst der tijden en de moei lijkheden waarmede men te'kam- pen heeft, dit jaar in geen geval bij de pakken zal gaan neer- z tten, doch allen tot den bloei van Concordia zullen medewerken. Nadat de notulen der vorige jaarvergadering waren gelezen en goedgekeurd, bracht de secretaris, dhr. A. Th. 't Gilde een uitge breid en keurig verzorgd jaar verslag uit. H'erin werd ge wezen op de gevolgen van de mobilisatie voor Concordia, doch tevens de hoop uitgesproken, dat de prestatie's minstens op het zelfde peil zullen blijven, zooals die thans zijn. Er werden 5 be stuursvergaderingen gehouden en de harmonie verleende in het afgeloopen jaar 16 maal mede werking aan allerlei festiviteiten, die in het verslag afzonderlijk de revue passeerden. Het aantal donateurs bedraagt ruim 160. Hulde werd gebracht aan het werk van directeur, voorzitter en de andere bestuursleden. In het verslag werd de hoop uitgespro ken, dat Concordia zich ook door deze moeilijke tijden zal weten heen te slaan. Uit het fiiiancieëel verslag van den penningmeester, dhr J. Wijna bleek, dat het batig saldo van het vorig jaar f72,68 bedroeg. De ontvangsten waren hieimede thans f791,88 en de uitgaven f 750,56, dus nog een batig slot van f41,32. De kascommissie verklaarde bij monde van dhr. Jac. Vasseur alles in orde te hebben bevonden, waarna de voorz. zoowel secre taris als penningmeester dankte voor hun keurige verslagen en accurraat beheer. Tot leden der fin. commissie voor 1940 werden benoemd de h.h. C. H. Jansen, P. van Hoorn en Jac. Lensen. De aftredende bestuursleden, dhrn. D. van Cadsand en A. van Maale werden met groote meer derheid herkozen. Hierna volgde een technisch verslag van den directeur, dhr. I A. J. Schieman, waaruit bleek, dat 35 werkende leden staan in geschreven, hiervan zijn momen teel 6 in militairen dienst. De ieerlingencursus is aange vangen met 14 leden; hiervan zijn er thans nog 4 over, de an deren vielen of wegens bedanken of dienstplicht. Over 't algemeen is 1939 een ongunstig jaar ge weest voor het korps. Aange spoord werd tot trouwer repeti- tiebezoek om tot hooger peil te komen. Er was een voorstel van het bestuur om thans maar één half aandeel uit te loten, dit om de financiën op peil te houden in verband met de moeilijke en on zekere tijdsomstandigheden. Uit geloot werd no. 7, ten name van dhr. P. H. Eseelbrugge. Bij de omvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voor zitter met woorden van dank voor de opkomst en de hoop op aller medewerking om tot verde ren bloei van Coi.cordia te ge raken, de geannimeerde vergade ring sloot. Voor Finland. Een goed voorbeeld gaven reeds de Landbouw-Jongeren der C-B T.B., die op haar feestvergadering van vorige week een bedrag van f 28,50 collecteerden. terwijl de schilderswerkplaats dub bel zo groot is geworden. De timmerwerkplaats is uitgebreid met een afdeling voor machinale houtbewerking. Naar we vernamen is de be langstelling bij de nieuwe leer lingen voor de metaalbewerking zeer groot. De omstandigheid, dat door de langdurige winterde bouwvakken ernstige stagnatie ondervinden, drukt zijn stempel op de beroepskeuze. Ook de tijds omstandigheden zullen hieraaa waarschijnlijk niet vreemd zijn, doch de ervaring heeft vooral op het gebied van het bedrijfsleven geleerd, dat na tijden van inzin king er tijden van opbloei zijn geweest. Het bestuur der school heeft voor de eisen van het bedrijfs leven een open oog gehad en ook voor de bouwvakken de ma chinale vervaardiging van onder delen ter hand genomen. De afd. timmeren beschikt over machines, die ook in de praktijk worden toegepast en voor die leerlingen, die later in timmerbedrijven te werk willen worden gesteld, on misbaar zijn. De afd. schilderen beschikt over een spuitinslallatie, daar de spuit- techniek meer en meer het hand werk gaat verdringen. We kregen de indruk, dat de school voorziet in een grote so ciale behoefte en waar voor elk vak de best mogelijke opleiding wordt gegeven. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelasiingmerk (kos teloos), een poitemonnaie (inhou dende 1 cent) en een huissleutel. Veldwachter Griep. Een zwarte overjas (gemerkt P. K D en een paar Bordeau dames- hanüschoenen. „Het Centrum". Predikbeurten te Axel. ZONDAG 25 FEBR 1940 Ned. Herv. Kerk. Gisteravond geraakte bij Drieschouwen een bestelauto van de Z.V.T.M. door onbekende oor zaak in brand. Het voertuig stond weldra in lichter laaie. D.: ijlings toegesnelde brandweer kon hier weinig verrichten. In den Dijckmeesterpolder te Philippine heeft men een wilde zwaan kunnen vangen. Het beest was totaal uitgeput. Niettegen staande dat, woog de vogel nog 7 kg.het had een vleugelbreedte van 2,50 m. Extra brandstoffenb(jslag. De termijn, gedurende welken de extra brandstoffenbijslag, be doeld in de missive van den Minister van Sociale Zaken van 25 Januari 1940 wordt verstrekt, is weer met een week verlengd.' Voorm. 91/, are Nam.2 Di. van Osveren Deielfde Geref. Kerk. Voorm 9.30 ure Ds. J S. Poat Nim. 2 CanJ. de Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 are Nam. 2 Leeskerlc Door L. v. C55 jaar, jager te Axel, is hooger beroep aange- teekend tegen een vonnis van den Politierechter te M'burg, waarbij hij wegens het wederrechtelijk dooden vari een dier, is veroor deeld tot f25 b. of 15 d. h. Openbare les in de Ambachtsschool te Terneozen In de ambachtsschool te Ter- neuzen werden op 14 en 21 Febr. j-J. openbare lessen gehouden, die vooral de tweede dag zeer druk waren bezocht. Het blijkt dat de gelegenheid, om hun jon gens aan het werk te zien en bij het personeel naar ijver, gedrag en vorderingen te informeren, door de ouders steeds meer op prijs wordt gesteld. Vooral nu het tegen het einde van de cursus gaat en de „laa's'e loodjes het zwaarst wegen", is een dergelijk bezoek dikwijis zeer vruchtdragend. De uitbreiding der school blijkt het onderwijs zeer ten goede te zijn gekomen. Alle lokalen waren ruim en uitstekend verlicht. Voor alle vakken zijn de werkplaatsen zeer goed ingericht. De ruime lokaliteit voor electro- en auto techniek trok de aandacht. Voor de afdeling machine-bankwerken is een aparte werkplaat» gebouwd, Vier Nederiandsche schepen gingen verloren. Het was Woensdag e an zwarte dag voor de Nederl. scheepvaart 4 schepen gingen verloren. De Al ja stootte nabij de Fran- sche haven Brest op een wrak en zonk. De 7 Nederlandsche zeelieden konden echter gered worden. Het vrachtschip Tara van de N V. Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, mei een lading graan op weg van Zuid-Amerika naar Rotterdam, is door een ontplof fing zoodanig beschadigd, dat het schip is gezonken. Alle 35 op varenden zijn gered. De laatste dagen heerschte groote ongerustheid over het motortaukschip Den Haag dat onderweg was van New York naar Rotterdam. Het schip had on geveer 20 Februari te Rotierdam moeten aankomen. Het eenige bericht dat nadien was ontvangen meldde, dat een reddingboot met den naam Deu J?.'l OanDampoinwrijvenenlnademen, I Wonderlijk zooals dèl helptl ^^^^Pot50c^ube40ceDoos30ct. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeerta b letten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2